ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2015 року № 813/1704/15
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря судового засідання Капустинської Н.М.
за участю:
представника прокуратури ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Львівської області до Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства «Галсільліс», третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування лісорубних квитків-,
ВСТАНОВИВ:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Заступника прокурора Львівської області до Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства «Галсільліс», третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 екологічна інспекція у Львівській області про визнання протиправними дій посадових осіб Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» щодо видачі лісорубних квитків на заготівлю 3237 м.куб.ліквідованої деревини на площі 12,5 га; скасувати лісорубні квитки : серія 02 ЛКБ №400437, виданий 22.10.2014; серія 02 ЛКБ №400439 виданий 28.10.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400443 виданий 10.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400445 виданий 20.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400446 виданий 20.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400447 виданий 28.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400448 виданий 01.12.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400449 виданий 09.12.2014 р.
В обгрунтування заявлених вимог прокурор зазначає, що ОСОБА_4 екологічною інспекцією у Львівській області в січні-лютому 2015 року проведено позапланові перевірки дотримання Старосамбірським дочірнім лісогосподарським підприємством «Галсільліс» вимог природоохоронного законодавства при призначенні та проведенні рубок упродовж 2014 року, про що складено акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №7/12-04/19 від 29.01.2015 та №19/2-04/42 від 20.02.2015. У ході перевірки встановлено, що посадовими особами Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», всупереч пунктам 4, 26, 29 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою КМУ від 12.05.2007 №724, з порушенням пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України, видано лісорубні квитки на заготівлю 3237 м.куб. ліквідної деревини на площі 12,5 га. Оскільки вищевказані квитки прийняті в супереч чинного законодавства, позивач просить скасувати незаконні лісорубні квитки.
Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав наведених у позовній заяві, просить задоволити адміністративний позов повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав наведених у письмових запереченнях, додатково зазначив, що лісорубні квитки видані Старосамбірським ДЛГП з строком дії до 31.12.2014 року і видані для одноразового застосування. Підрядними організаціями проведені рубки, тобто використане право спеціального користування лісовими ресурсами, таким чином на думку представника відповідача право на використання лісових ресурсів припинене 31.12.2014 року. Також зазначив, що припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав наведених у письмових поясненнях, просить адміністративний позов задоволити повністю.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Статтею 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані: "вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення".
Згідно ст.48 Лісового кодексу України у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 екологічною інспекцією у Львівській області у січні-лютому 2015 року проведено позапланові перевірки дотримання Старосамбірським дочірнім лісогосподарським підприємством «Галсільліс» вимог природоохоронного законодавства при призначенні та проведенні рубок упродовж 2014 року, про що складено акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів №7/12-04/19 від 29.01.2015 та №19/2-04/42 від 20.02.2015 р.
У ході перевірки було встановлено, що посадовими особами Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», всупереч пунктам 4, 26, 29 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №724, з порушенням пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України, видано лісорубні квитки на заготівлю 3227 м.куб ліквідної деревини на площі 12,5 га, а саме: серія 02 ЛКБ №400437, виданий 22.10.2014; серія 02 ЛКБ №400439 виданий 28.10.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400443 виданий 10.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400445 виданий 20.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400446 виданий 20.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400447 виданий 28.11.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400448 виданий 01.12.2014 р.; серія 02 ЛКБ №400449 виданий 09.12.2014 р.
Після проведеної перевірки, державна екологічна інспекція у Львівській області з листами зверталась до Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» на підставі ст.78 Лісового кодексу України з вимогами анулювати вищезазначені лісорубні квитки, як такі що були видані незаконно.
Листами від 23.02.2015 року №88 та від 13.03.2015 року №87 Старосамбірське ДЛГП «Галсільліс» відмовило в анулюванні лісових квитків.
ОСОБА_4 екологічна інспекція у Львівській області звернулась до Прокуратури Львівської області з матеріалами вказаних перевірок для вжиття заходів прокурорського реагування.
На підставі вказаних матеріалів, прокурор дійшов висновку про необхідність звернення до суду із даним позовом.
Відповідно до ст.65 Лісового кодексу України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Згідно з ст.67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини, заготівля другорядних лісових матеріалів, побічні лісові користування, використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України за №761 від 23.05.2007 року «Про врегулювання питань щодо використання лісових ресурсів» затверджено Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (далі по тексту Порядок).
Пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Відповідно до пункту 14 вказаного Порядку, лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагенства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.
При цьому, відповідно до додатку №1 до Порядку №761 обов'язковим реквізитом лісорубного квитка є термін його дії, по закінченню якого закінчується дія спеціального дозволу.
Відповідно до ст.78 Лісового кодексу України, право використання лісових ресурсів припиняється в разі : 1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів; 2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; 3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; 4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; 5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; 6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; 7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; 8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків. Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.
Як встановлено судом, всі лісорубні квитки видані Старосамбірським ДЛГП з строком дії до 31.12.2014 року. Підрядними організаціями проведені рубки, тобто використане право спеціального користування лісовими ресурсами, тому на думку суду право на використання лісових ресурсів припинене 31.12.2014 року.
Відповідальність за порушення лісового законодавства, способи захисту від таких порушень та наслідки вчинення дій, що порушують лісове законодавство, передбачені Главою 22 Лісового кодексу України.
Заступник прокурора Львівської області звернувся до суду у квітні 2015 року про скасування вказаних вище квитків після закінчення строку дії лісорубних квитків, з адміністративним позовом про визнання протиправним дій підприємства та скасування лісорубних квитків, тобто позивач обрав не передбачений законом спосіб захисту природоохоронних інтересів держави, який не може призвести до фактичного захисту цих інтересів.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу, а відтак позивачем позовні вимоги не підтверджено належними та допустимими доказами.
Статтею 2 КАСУ передбачено, що у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідкамидая прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі вище вказаного суд приходить до висновку, що позов не підглягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 02 липня 2015 року.
Суддя Гулкевич І.З.