Cправа № 2а-1662/10/0770
Рядок статзвітності № 6.6.4
Код 09
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2011 року 10.49 год м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. при секретарі судового засідання Рекунова К.А., та сторін, які беруть участь у справі:
позивача: ДПІ в м. Ужгород представник ОСОБА_1;
відповідача: Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Ужгород представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду змінений адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Ужгороді до Комунального підприємства Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода про стягнення податкового боргу в сумі 5597998,37 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 21 грудня 2011 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 грудня 2011 року.
Позивач Державна податкова інспекція у м. Ужгороді звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Комунального підприємства Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода про стягнення податкового боргу у розмірі 514742,43 грн. Дана сума складалася із боргу за забруднення навколишнього середовища в розмірі 514742,43 грн., із яких 22903, 78 грн. це пеня. Як вбачається із позовної заяви, дана сума заборгованості виникла по розрахунках за забруднення від 14.07.2009 року, 21 жовтня 2009 року, 22 січня 2010 року та рішення податкового органу від 13.11.2009 року. 20.04.2011 року позивач - ДПІ в м. Ужгород подала заяву про зменшення позовних вимог та просила стягнути 430868,53 грн. податкового боргу, в обґрунтування якого надала відповідний розрахунок (т.1 а.с.236).
В ході судового розгляду даної справи, позивач неодноразово уточнював позовні вимоги. Так, зокрема, 24.01.2011 року позивачем було подано заяву про уточнення позовних вимог та зменшено суму податкового боргу по збору за забруднення до 423720,29 грн. (т.1 а.с.99-100). 03.03.2011 року було подано заяву про збільшення позовних вимог (т.1 а.с.108-111), а саме до 1900688,55 грн., із яких борг по податку на прибуток, збір за забруднення, податок на додану вартість (т.1 а.с.111).
08.12.2011 року позивач надіслав заяву про уточнення позовних вимог (т.2 а.с.177-182), в якій просив стягнути податковий борг в розмірі 5597998,37 грн.
Під час судового розгляду відповідач проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення (т.1 а.с. 51-53, 92-93, т.2 а.с.1-2), мотивуючи свої заперечення тим, що хоча і є податковий борг у відповідача, проте не в заявленій до стягнення сумі. В судовому засіданні 21.12.2011 року представник відповідача уточнений адміністративний позов визнала повністю (т.2 а.с.230).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» (далі Відповідач) зареєстровано як юридична особа, та взято на облік в ДПІ у м. Ужгороді як платник податків (т.1 а.с.7-8, т.2 а.с.185)
14 липня 2009 року Відповідачем подано до інспекції розрахунок № 62242 за перше півріччя 2009 року по збору за забруднення навколишнього природного середовища, в якому зазначена сума податку до сплати в розмірі 165971,35 грн. (т.1 а.с.9). 21 жовтня 2009 року Відповідачем подано до інспекції розрахунок № 107066 за девять місяців 2009 року по збору за забруднення навколишнього природного середовища, в якому зазначена сума податку до сплати в розмірі 153177,65 грн. (т.1 а.с.11). 22 січня 2010 року Відповідачем подано до інспекції розрахунок № 144854 за 2009 рік по збору за забруднення навколишнього природного середовища, в якому зазначена сума податку до сплати в розмірі 164859,95 грн. (т.1 а.с.12).
Згідно пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі-Закон), платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 вказаного Закону для подання податкової декларації. Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Відповідно до пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
ДПІ у м. Ужгороді здійснена перевірка за дотриманням Відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.08 р. по 30.06.09 р., про що 04 листопада 2009 року складено акт № 2539/23-1/03344326. (т.1 а.с. 14-31). Перевіркою встановлено заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища. На підставі даного акту, 13 листопада 2009 року інспекцією винесено рішення, яким Відповідачу визначено суму податкового зобовязання в розмірі 7829,70 грн. (т.1 а.с.32)
Згідно з ч. 3 пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону, у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах а в підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Оскільки, Відповідачем вказана сума не оскаржувалась ні в адміністративному, ні в судовому порядку, вона є узгодженою.
Відповідно до пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У звязку з невчасною сплатою податкових зобовязань по збору за забруднення навколишнього середовища за попередні періоди Відповідачу нарахована пеня у розмірі 22903,78 грн. Пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону).
Пеня нараховується починаючи від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами Закону.
Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини) (згідно інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України - Наказ Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року N 276).
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу. Відповідач не сплатив суми зобовязань своєчасно та у повному обсязі, внаслідок чого у нього виник податковий борг по збору за забруднення навколишнього середовища в розмірі 514742,43 грн., в т. ч. пеня 22903,78 грн., що підтверджується також обліковою карткою платника податків (т.1 а.с.34-41).
ДПІ у м. Ужгороді на підставі пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 вказаного Закону направлено на адресу Відповідача податкові вимоги з зазначенням сум боргу, що існували на момент надіслання таких вимог: перша: № 1/74 від 10.01.2009р., вручено 14.01.09; друга: № 2/312 від 13.02.2009р., вручено 18.02.09 (т.1 а.с.33).
25.10.2010 року ДПІ у м. Ужгороді проведено перевірку дотримання Відповідачем податкового законодавства. В результаті перевірки складено акт №3532/23-1 від 25.10.2010 року. На основі вказаного акту прийнято наступні податкові повідомлення рішення від 03.11.2010 року: №0002812341/0, яким Відповідачу визначено обов'язкову до сплати суму податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств в розмірі 57 960,35грн., в тому числі 48 300,25грн. за основним платежем та 9660,10 за штрафними санкціями; №0002832341/0, яким Відповідачу визначено обов'язкову до сплати суму податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 416,13грн., в тому числі 246,13грн. за основним платежем та 170,00 за штрафними санкціями; №0002822341/0, яким Відповідачу визначено обов'язкову до сплати суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 13 380,00 грн., в тому числі 8 920,00грн. за основним платежем та 4 460,00 грн. за штрафними санкціями. (т.1 а.с.112-130).
Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Відповідно до поданих Відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, останній зобов'язувався сплатити: за 05.2010 року 46 769,00 грн.; за 06.2010 року 35 092,00 грн.; за 07.2010 року 173 999,00 грн.; уточнюючий документ за 07.2010 року 560,00 грн. за 08.2010 року 95 905,00 грн.; за 09.2010 року 180 338,00 грн.; за 10.2010 року 212 205,00 грн. (т.1 а.с.131-148).
На підставі поданого Відповідачем, податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік, останній зобовязувався сплатити 169 320,52 грн. вказаного податку. (т.2 а.с. 187). Відповідно до поданих Відповідачем податкових декларації екологічного податку, останній зобов'язувався сплатити наступні суми вказаного податку: за І-й квартал 2011 року 91 144,33грн., в т.ч. Додаток 1 35,65; Додаток 3 88 757,43грн.; Додаток 4 2 351,25грн.; за ІІ-й квартал 2011 року 74 299,68грн., в т.ч. Додаток 1 2,04грн.; Додаток 3 -74 140,14грн.; Додаток 4 157,50грн. (т.2 а.с.); за ІІІ-й квартал 2011 року 74 238,28грн., в т.ч. Додаток 1 2,13грн.; Додаток 3 -73 495,99грн.; Додаток 4 740,16грн. (т.2 а.с. 188-191)
На підставі поданих Відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість, останній зобов'язувався сплатити наступні суми податкового зобов'язання: за 02.2011 року 317 415,00грн.; за 03.2011 року 336 539,00 грн.; за 04.2011 року 307 411,00 грн.; за 05.2011 року 317 834,00 грн.; згідно уточнюючого розрахунку за 04.2011 року 180 827,00 грн. та 5 425,00грн. сума самостійно нарахованої штрафної санкції; за 06.2011 289 749,00 грн.;За 07.2011 - 256 455,00 грн.; за 08.2011 - 120 175,00 грн.; згідно уточнюючого розрахунку за 07.2011 року 123 810,00 грн.; за 09.2011 241 893,00 грн.; за 10.2011 289 300,00 грн.; згідно уточнюючого розрахунку за 08.2011 року 32 583 грн. та штрафна санкція 977 грн.(т. 2 а.с.192-217).
28.09.2011 року ДПІ у м. Ужгороді проведено виїзну планову перевірку Відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.07.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року. За результатами перевірки складено акт №2190/23-1 та прийнято наступні податкові повідомлення-рішення від 28.09.2011 року: №0002372341, яким Відповідачу визначено зобов'язання по податку на прибуток підприємств і організацій комунальної власності в розмірі 34 685,30грн.; №0002382341, яким Відповідачу визначено зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 19 684,00грн.; та від 12.10.2011 року №0002641742/0, яким Відповідачу визначено зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1 615 599,11 грн.(т.2 а.с. 218-225).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу самостійно визначені платником у поданій податковій декларації суми грошового зобовязання є узгодженими. Такі суми грошового зобовязання відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу платник зобовязаний самостійно сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В порушення наведеного відповідачем суми самостійно визначених грошових зобовязань у вищевказаних податкових деклараціях у встановлені строки до бюджету не сплачені.
Так само в порушення вимог ст.ст.57, 58 Податкового кодексу відповідачем не сплачено в установлений строк узгодженні суми які були визначені йому на підставі податкових повідомлень рішень.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до ст.95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктом 20.1.18 Податкового кодексу визначено органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Виходячи з вищенаведеного, ДПІ у м. Ужгороді на підставі пп. 6.2.1 п.6.2 ст.6 вказаного Закону №2181 (ст. 59 Податкового кодексу України) направлено на адресу Відповідача податкові вимоги: №1/74 від 10.01.2009 року; №2/312 від 13.02.2009 року. (т.2 а.с.226)
Пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону).
Пеня нараховується починаючи від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами Закону.
Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини) (згідно інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України - Наказ Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року N 276).
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175., п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ч. 1 п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п.20.1.18. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, суму податкового боргу або його частини.
Податковий борг відповідача підтверджується також копією облікової картки платника податків (т.2 а.с.25-89).
Станом на день винесення рішення за відповідачем рахується податковий борг, який ним визнано у розмірі 5597988,37 грн. , який складається із боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1162562,26 грн., екологічного податку в сумі 236393,56 грн., податку на прибуток в сумі 34685,30 грн., податку на додану вартість в сумі 2548758,14 грн., податку з доходів фізичних осіб в сумі 1615599,11 грн. (т.2 а.с.181-182).
Отже, наявний податковий борг відповідача підтверджений належними та допустимими доказами, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Змінений адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Ужгороді до Комунального підприємства Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода про стягнення податкового боргу в сумі 5597998,37 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода на користь державного бюджету податковий борг у сумі 5597998,37 грн. (пять мільйонів пятсот девяносто сім тисяч девятсот девяносто вісім гривень 37 копійок).
3. Судові витрати на підставі ч.4 ст. 94 КАС України із відповідача не стягуються.
4. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дору Ю.Ю.