Рішення № 46685360, 06.07.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
06.07.2015
Номер справи
127/13962/15-ц
Номер документу
46685360
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Cправа № 127/13962/15-ц

Провадження № 2/127/4546/15

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

06 липня 2015 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Гриневича В.С.,

при секретарі: Малику О.В.

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу №127/13962/15-ц за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Вінницяоблводоканал» про стягнення 123,74 грн. безпідставно отриманих коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до КП «Вінницяоблводоканал» про стягнення 123,74 грн. безпідставно отриманих коштів.

Позов мотивовано тим, що КП «Вінницяоблводоканал» було проведено повірку лічильників води позивача, після проведення якої співробітник КП «Вінницяоблводоканал» повідомив, що вартість наданих послуг складає 123,74 грн. та обовязок оплати за повірку лічильників покладається на споживача, тобто на позивача по справі. 13.02.2015 року представник відповідача надав позивачу ОСОБА_3 пломбування реєстрації поквартирних приладів обліку, а позивач, в свою чергу, оплатив вартість повірки лічильників працівнику, про що йому було виписано розрахункову квитанцію від 13.02.2015 року.

Однак, на думку позивача, КП «Вінницяоблводоканал» неправомірно поклало на нього обовязок по оплаті проведення повірки лічильників, оскільки відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з водопостачання.

З огляду на викладене позивач вважає, що грошові кошти в сумі 123,74 грн., які було отримано відповідачем, є безпідставно набутим майном, а тому ці кошти повинні бути стягнуті з відповідача на його користь.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги позову підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 у своїх запереченнях на позовну заяву та в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення № 1842 від 13.08.2009 року «Про затвердження тимчасового положення про порядок установки, повірки індивідуальних засобів обліку та реєстрації водомірних вузлів холодної води в квартирах багатоповерхових житлових будинків» відповідно до якого розмір плати за демонтаж, повірку, монтаж та пломбування приладів обліку затверджується рішенням виконавчого комітету. Вартість послуг, які надаються споживачам не може перевищувати вартість затверджену рішенням виконавчого комітету. Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1866 від 02.08.2012 року затверджена гранична вартість послуг з проведення періодичної повірки квартирних засобів обліку холодної та гарячої води, згідно з яким вартість комплексу робіт із повірки двох засобів обліку холодної води в одній квартирі складає 123,72 грн. Таким чином, на думку представника відповідача, немає правових підстав для повернення ОСОБА_1 грошових коштів у сумі 123,74 грн. за комплекс виконаних робіт, повязаних з проведенням періодичної повірки, демонтажем, монтажем, транспортуванням та пломбуванням приладів обліку в квартирі позивача.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач встановив у своїй квартирі лічильники води, які опломбовані належним чином та на протязі останніх років позивач своєчасно сплачував за послуги водопостачання відповідно до показників засобів обліку.

Дана обставина сторонами не заперечується, а тому в силу ч. 1 ст. 61 ЦПК України не підлягає доказуванню.

У січні 2015 року відповідач письмово попередив позивача про необхідність здати лічильники на повірку, або в іншому випадку нарахування за послуги водопостачання та водовідведення буде проводитись по нормативу або за показниками загальнобудинкового лічильника. Також у вказаному повідомленні відповідач вказав, що згідно додатку № 2 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради №1866 від 02.08.2012 року гранична вартість послуг з проведення періодичної повірки квартирних двох засобів обліку води в одній квартирі становить 123,72 грн.

Позивач відповідно до вищевказаного повідомлення здав належні йому два засоби обліку води відповідачу на повірку.

Виконавши повірку зазначених лічильників, представник КП «Вінницяоблводоканал» 13.02.2015 року повернув їх позивачу та склав Акт пломбування, реєстрації поквартирних приладів обліку (а.с. 3).

В той же день позивачем було сплачено вартість повірки лічильників в розмірі 123,74 грн., про що представником КП «Вінницяоблводоканал» було виписано розрахункову квитанцію (а.с. 6).

Відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності, регулює Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 року № 1314-VII.

Згідно з пунктом 17 частини 1 статті 1 Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі Закон № 1314-VII) періодична повірка засобів вимірювальної техніки - це повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

Відповідно до частини 4 статті 17 вказаного Закону періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок субєктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на субєктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Згідно з абзацом 3 частини 4 Закону № 1314-VII періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України (абз. 4 ч. 4 Закону № 1314-VII)

Згідно абз. 1 п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Постановою КМ України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг.

Крім того, порядок надання комунальних послуг, права та відповідальність споживачів і виконавців цих послуг регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правила).

Відповідно до абзацу 3 пункту 9 Правил квартирні засоби обліку води і теплової енергії беруться виконавцем на абонентський облік, а їх періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

При цьому, згідно з пунктами 30, 32 Правил до обовязків виконавця входить контроль міжповіркових інтервалів, повірка квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, в той час як обовязком споживача є своєчасна оплата наданих послуг за цінами і тарифами, встановленими згідно з вимогами законодавства.

Таким чином, з аналізу вищенаведених норм слідує висновок, що проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки здійснюється за рахунок виконавця зазначених послуг, а витрати понесені виконавцем, включаються у тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та сплачуються споживачем щомісячно.

Аналогічна правова позиція викладена в Ухвалі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.01.2014р. №6-43169св13 та Постанові Вищого адміністративного суду України від 07.02.2013р. №К/9991/29412/12.

Посилання представника відповідача на ту обставину, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення №1842 від 13.08.2009 року «Про затвердження тимчасового положення про порядок установки, повірки індивідуальних засобів обліку та реєстрації водомірних вузлів холодної води в квартирах багатоповерхових житлових будинків» відповідно до якого розмір плати за демонтаж, повірку, монтаж та пломбування приладів обліку затверджується рішенням виконавчого комітету, судом до уваги не приймаються, оскільки вказаним положенням не врегульовано питання яким саме чином споживач сплачує вартість послуг за повірку лічильників (в складі тарифу на житлово-комунальні послуги чи по факту отримання таких послуг). Крім того, варто зазначити, що якщо спірні правовідносини по різному врегульовані законом та рішенням органу місцевого самоврядування, застосуванню підлягають норми закону, які мають вищу юридичну силу.

За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (ч. 2 ст. 1212 ЦК України).

Таким чином, встановивши, що позивач сплатив на користь відповідача 123,74 грн., як оплату вартості послуг, повязаних з повіркою лічильників води, яка мала бути здійснена саме за рахунок КП «Вінницяоблводоканал», суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно набув зазначену суму коштів, а тому вони підлягають поверненню позивачеві.

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а тому з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 243,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1, 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ст. 1212 ЦК України, п. 24 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Постановою КМ України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги", п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, ст.ст. 10, 57, 60, 61, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Вінницяоблводоканал» (21100, м. Вінниця, вул. Київська, 173) на користь ОСОБА_1 (21000, м. Вінниця, вул. Короленка, 35/140) 123,74 грн. (сто двадцять три грн. сімдесят чотири коп.) безпідставно отриманих коштів.

Стягнути з Комунального підприємства «Вінницяоблводоканал» (21100, м. Вінниця, вул. Київська, 173) на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн. (двісті сорок три гривні шістдесят копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текс рішення виготовлено 13.07.2015 р.

Суддя: