ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" липня 2015 р. Справа № 914/396/15
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Матущака О.І.
суддів Дубник О.П.
Скрипчук О.С.
розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства"УКРНАФТА" м. Київ
на рішення господарського суду Львівської області від 23.03.2015 р.
у справі № 914/396/15
за позовом: прокурора міста Борислава в інтересах держави
в особі Бориславської міської ради м. Борислав
до відповідача: публічного акціонерне товариство "УКРНАФТА" м. Київ
про внесення змін до договору оренди землі від 01жовтня 2010 року №04.10.439.00135.
за участю представників:
прокурора: Мельничук Ю.І. - посвідчення № 006924 від 01.10.2012 р.;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Львівської області від 23.03.2015р. (суддя Н.Є. Березяк) позов задоволено повністю та прийнято:
- внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" договору оренди землі № 04.10.439.00135 від 01 жовтня 2010 р., зареєстрованого в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 24.12.2010р. за № 04.10.439.00135, шляхом викладення п. 5 договору в наступній редакції: „п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 43 024,07 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.02.2012 р. № 747";
- внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" договору оренди землі № 04.10.439.00135 від 01 жовтня 2010 р., зареєстрованого в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" 24.12.2010р. за № 04.10.439.00135, шляхом викладення п. 9 договору в наступній редакції: " п. 9 Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 17 листопада 2011 року № 420 становить 12% (дванадцять) від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 5 162,90 грн. в рік (п'ять тисяч сто шістдесят дві грн. 90 копійок), або 430,24 грн. (чотири ста тридцять гривень 24 копійки) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33210812700012 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада".
- стягнути з публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1 218,00 грн. судового збору.
Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні апеляційної скарги. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на те, що сторони узгодили та встановили виключний перелік підстав, за умови настання яких, розмір орендної плати може бути переглянутий, серед яких такої підстави як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки землі або встановлення нових ставок з орендної плати не передбачено. Також відповідач зазначає, що вказаний спір мав розглядатися за територіальною підсудністю у господарському суді м. Києва, оскільки місцезнаходженням відповідача є м. Київ, а справи у спорах, що виникають при зміні господарських договорів, розглядаються за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії.
Апелянт в судове засідання не з'явився, однак, подав клопотання б/н від 07.07.2015 р. про розгляд справи без його участі. В судовому засіданні прокурором викладено заперечення по суті апеляційної скарги.
Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам апеляційної скарги, заслухавши пояснення прокурора у судовому засіданні, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та перевірено апеляційним господарським судом, 01.10.2010 р. між Бориславською міською радою (орендодавець) та відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2010 р. за № 04.10.439.00135.
Згідно п.1.3 Статуту публічного акціонерного товариства «Укрнафта», рішенням загальних зборів акціонерів від 22.03.2011 р. змінено тип та назву товариства з відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» на публічне акціонерне товариство «Укрнафта».
Згідно п.п. 1.1, 5, 8, 9, 13, 36 вказаного договору, орендодавець, на підставі рішення сесії Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 р. №1107 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0630 га для обслуговування свердловини № 119 НГВУ «Борислав-нафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 27 700,90 грн.
Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, однак орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки згідно чинного законодавства.
Орендна плата згідно Рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 р. № 568 становить 3% від нормативної грошової оцінки та вноситься орендарем у грошовій формі щомісячними платежами в розмірі 69,25 грн.
Розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку.
Факт передачі земельної ділянки позивачем та прийняття її відповідачем підтверджується наявним в матеріалах справи актом приймання-передачі об'єкта оренди від 01.10.2010 р.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 р. № 373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м.Борислава.
Крім цього, рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 р. № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі.
Згідно п.п.2.4 вказаного Положення, річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.01.2012 р., нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 43 024, 07 грн.
У зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки, орендованої відповідачем земельної ділянки, Бориславською міською радою скеровано лист до відповідача від 31.07.2012р. №3-21/1877, в якому повідомлено останнього про затвердження нової грошової оцінки земель м.Борислава та запропоновано укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м.Борислава.
Листом від 28.11.2012р. №3-18/3076 позивач направив відповідачу додаткові угоди до договорів оренди землі відповідно до нової нормативної грошової оцінки.
Листом від 07.12.2012р. №04-146 відповідач повідомив позивача, що ПАТ „Укрнафта" дає згоду на підписання додаткових договорів за умов встановлення орендної плати за землю на рівні 3% від нормативної грошової оцінки.
Листом від 14.12.2012р. №3-18/3255 позивач повторно звернувся до відповідача з пропозицією укласти договори з урахуванням зміни оцінки земель м.Борислава.
Також, позивач повідомив відповідача, що в разі непідписання додаткових угод, спір вирішуватиметься в судовому порядку.
Однак, відповідач жодним чином не відреагував на повторну пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору з позивачем не уклав, що і стало підставою звернення до суду.
При прийнятті постанови судова колегія виходила з наступного.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ст.ст. 632, 651 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.ст.20, 21 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п.п.2.4 Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі, становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ч.1, 3 ст.23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно п. п. 14.1.125, 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.ст. 288.5, 289.1 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі з доповненнями, внесеними Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011р. № 420, граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Суд апеляційної інстанції зазначає також таке.
Згідно ст. ст. 12, 16 Господарського процесуального кодексу України, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини. Відтак, оскільки, згідно договору оренди землі від 04.10.2010р., позивачем надано відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №320 НГВУ "Бориславнафтогаз" ПАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради, твердження апелянта, що даний спір не підвідомчий господарському суду Львівської області, є безпідставними.
Згідно ст. 33, абзацу 2 ст. 34, ст. 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Скаржником не подано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували обґрунтованість вимог, заявлених у апеляційній скарзі.
За таких обставин, апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що рішення прийняте із дотриманням норм чинного законодавства та у відповідності до обставин справи, тому підстав для його зміни чи скасування, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, -
Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Львівської області від 23.03.2015 р. у справі
№ 914/396/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
3. Матеріали справи скеровуються в господарський суд Львівської області.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 10.06.2015 р.
Головуючий-суддя Матущак О.І.
Судді Дубник О.П.
Скрипчук О.С.