донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
13.07.2015 справа №908/514/15-г
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого:Чернота Л.Ф.суддівБойченко К.І., Ломовцева Н.В.від позивача:Гриценко О.І. - представник за довіреністю №95 від 01.12.2014 р.від відповідача:не з'явилисьРозглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжяна рішення господарського суду Запорізької областівід09.04.2015 рокуу справі№908/514/15-г (суддя Смирнов О.Г.)за позовомКомунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжядо відповідача Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзіка Андрія Ігоревича, м. Запоріжжя про стягнення 10114,34 грн.ВСТАНОВИВ:
У 2015 році Комунальне підприємство «Водоканал» звернулося до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзіка Андрія Ігоревича, м. Запоріжжя про стягнення 10114,34 грн.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 09.04.2015р. у задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Водоканал» до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзіка Андрія Ігоревича про стягнення заборгованності за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з 08.09.2013 р. по 09.10.2013р. в сумі 10114,34 грн. - відмолено у повному обсязі.
Позивач, Комунальне підприємство «Водоканал», м. Запоріжжя, з прийнятим рішенням не згоден, вважає його прийнятим з неправильним застосуванням норм матеріального права України та порушенням норм процесуального права. Тому він звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить Донецький апеляційний господарський суд рішення господарського суду Запорізької області від 09.04.15р. по справі №908/514/15-г скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги КП «Водоканал» до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзіка Андрія Ігоревича в повному обсязі.
Представник позивача, Комунальне підприємство «Водоканал», м. Запоріжжя, у судовому засіданні підтримав свої вимоги щодо апеляційної скарги.
Представник відповідача , до судового засідання не з"явся, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, своїми процесуальними правами, передбаченими статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, не скористався.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду у відповідності до статті 101 Господарського процесуального кодексу України на підставі встановлених фактичних обставин переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді справи норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.06.2007 року між Комунальним підприємством "Водоканал" (далі - Водоканал) та Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Дзік Андрій Ігоревич (далі - Абонент) був укладений договір № 8342 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, далі Договір, за умовами якого (п. 1.1.) Водоканал забезпечує Абоненту подачу води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам вулиця Запорізька II, прим. 3. При цьому умовами вказаного пункту передбачено, що сторони керуються Законом України «Про питну воду та водопостачання» від 10 січня 2002 року № 2918-111, діючими «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення у містах та селищах України», затверджених наказом Держжиткомгоспу України від 01.07.1994 року № 65, далі Правила користування, «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року № 37, далі за текстом цього Договору «Правила приймання», «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів», зареєстрованою Міністерством юстиції України 26.04.2002 року № 402/6690 далі за текстом цього Договору «Інструкція», «Правилами приймання стічних вод у систему каналізування міста Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 року далі за текстом цього Договору «Правила приймання …м. Запоріжжя», «Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків» від 20.12.1993 року, далі за текстом цього Договору «Правила експлуатації», ГОСТом на питну воду 2874-82, ДБН 360-92, СНІП 2.04.02-84, «Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України» КДП 204-12 Укр. 242-95.
Пунктами 1.2, 1.3 Договору визначено тарифи на питну воду і стічні води, а також ліміти використання питної води. Загальна вартість послуг 50-40 грн.
Договір було укладено з 01.06.2007 року по 31.12.2017 року та вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін.
Умовами п. 3.2.2. Договору Абонент зобов'язався для обліку спожитої питної та технічної води своїми силами та коштами у відповідності з «Правилами користування» обладнати вузол, а також встановити обліковий прилад діаметром вводу трубопроводу 15 мм, пред'явити його за актом представнику Водоканалу для перевірки технічного стану, пломбування та реєстрації. Знімати водолічильник, виконувати будь які зміни в його конструкції або положенні на водомірному вузлі, де він встановлений знімати пломби, накладені органами Держстандарту або представниками Водоканалу, абонент має право тільки після одержання письмового дозволу Водоканалу.
Відповідно до п. 3.2.3. Договору при відсутності або не встановленому обліковому приладі, у встановлений Водоканалом термін або розміщенні Абонентом водолічильних вузлів чи то їх експлуатації з порушенням Правил користування, Правил експлуатації, водопостачання Абонента вважається безобліковим, а витрати води і об'єм стоків у такому випадку визначаються розрахунковим шляхом у пунктами 9.6. та 21.5 Правил користування, починаючи з дня виписки останнього акту до дня приймання в експлуатацію облікового приладу або водолічильного вузла.
Для забезпечення постійного обліку води Абонент зобов'язаний мати резервні технічно придатні, держперевірені облікові прилади, відповідно до п. 3.2.4. - 3.2.5. Договору.
При порушенні Абонентом Правил користування (пункти 2.17, 4.19, 6.6, 6.9, 6.11, 9.6, 9.8, 10.2, 12.14, 13.4 та інші) витрати питної води і об'єм стічних вод визначається розрахунковим шляхом у відповідності з пунктами 9.6. та 21.5 Правил користування. При виявленні представником Водоканалу в процесі контрольних перевірок порушень Правил користування за виключенням вказаних у п. 3.2.4 а цього Договору, Абонент протягом 5 календарних днів зобов'язаний усунути всі порушення за актом, встановити резервний, технічно придатний держперевірений обліковий прилад, про що повідомити Водоканал у письмовому вигляді (рекомендованим листом з повідомленням чи посильним) не пізніше однієї доби після усунення зауважень або установки водолічильника. При виявленні представником Водоканалу в процесі повторної перевірки невиконаних зауважень за попереднім актом, витрати питної води та обсяг стічних вод визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з п. п. 9.6, 21.5 Правил користування, з дня складання акту, в якому зафіксовані порушення. При відмові відповідальної за водопостачання особи підписати акт, він виписується представником Водоканалу із зазначенням прізвища та посади представника Абонента, який відмовився підписувати акт. Відповідальність за організацію обліку витрат питної води субабонентами покладається на Абонента.
На підставі умов укладеного договору представники КП "Водоканал" 07.10.2013 року в присутності відповідача - СПД-ФО Дзік А.І. провели обстеження водопроводу Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзік А.І. по майданчику - вул. Запорізька II прим. 3, про що складено акт технічного обстеження водопроводу № б/н від 07.10.2013 року. Вказаним актом було встановлено, що між Комунальним підприємством "Водоканал" та Суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою Дзік А.І. був укладений договір № 8342, відповідно до якого об'єм водоспоживання становить 1 куб. м. за місяць, стоки - 1 куб. м. за місяць. Питна вода Абоненту поставляється з міської мережі водопостачання через ввід житлового будинку. На вводі у туалеті встановлено водомірний вузол холодної води. Витрати води визначаються за приладом обліку КВ-1,5 d - 15 мм., рік випуску - 2003 № 623733, д/п І кв./10. Прилад обліку знаходиться в робочому стані, припломбований до труби пломбою А6022. На момент перевірки пломби держповірки та представника КП «Водоканал» у схоронності. Разом з тим, за змістом вказаного акту зазначено, що у відповідності до Державного реєстру України для вимірювальної техніки зареєстровані водоміри КВ 1,5 (рік випуску 2003) та зазначено, що вказані прилади обліку випущені з виробництва до 2006 року підлягають державній повірці через кожні три роки. Відтак, строк держповірки приладу обліку КВ 1,5 № 623733 закінчився в І кварталі 2013 року та експлуатується із закінченим строком держповірки. Схема балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж Абонентом надана, але не відповідає п. 14.2. Правил користування. Разом з тим у вказаному акті обстеження вказані приписи КП "Водоканал":
1. У відповідності із заявою Абонента (вх. № 16491 від 23.09.2013 року) дозволено здійснити держповірку приладу у строк до 12.10.2013 року. До встановлення приладу обліку та здачі його в експлуатацію водоспоживання Абонента вважається безобліковим (п. 3.2.3 Договору).
2. У строк до 07.11.2013 року надати до КП «Водоканал» схему балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж, виконану у відповідності з п. 14.2. Правил користування.
В подальшому, актом технічного обстеження водопроводу від 09.10.2013 року визначено, що строк держповірки приладу обліку КВ - 1,5 № 623733 закінчився у І кварталі 2013 року та водолічильник експлуатується із закінченим строком держповірки, що є порушенням п. 5.14 Правил Користування та п. 3.2.3 Договору № 8342 від 01.06.2007 року. До установки та здачі в експлуатацію держповіреного приладу обліку водокористування вважається безобліковим (п. 3.2.3 Договору). Обсяги води та стоків визначаються розрахунковим шляхом у відповідності з п. 3.3, 3.4. Правил користування, починаючи з дня виписки останнього акта - рахунка - 07.09.2013 року.
Позивачем був складений акт-рахунок № 8342/2 на підставі акту технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення від 09.10.2013 року, відповідно до якого здійснено розрахунок безоблікового водокористування за період з 08.09.2013 року по 09.10.2013 року та нараховано відповідачу до сплати за послуги водопостачання суму боргу в розмірі 10114,34 грн. разом з ПДВ. Зазначений акт був складений у присутності відповідача, але останній від підпису відмовився, про що зроблено відповідний запис на акті.
Оскільки відповідач від підпису акту відмовився, позивач направив акт технічного обстеження водопроводу від 09.10.2013 року разом з актом-рахунком № 8342/2 від 09.10.2013 року на адресу відповідача поштою із супровідним листом № 18325 від 11.11.2013 року, що підтверджується описом вкладення від 12.11.2013 року, копія якого міститься в матеріалах справи. У вказаному листі позивач з посиланням на п. 5.1 Договору зазначив, що акт-рахунок є обов'язковим до оплати протягом 3-х банківських днів, та просив вжити заходів щодо сплати вказаної в акті суми.
Відповідач заборгованість в сумі 10114,34 грн. за виставленим актом-рахунком №8342/2 не оплатив, у зв'язку з чим позивач намагається стягнути її з останнього в судовому порядку.
У даному випадку, за своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в процесі виконання договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення і пов'язані з наданням і отриманням вказаних послуг, які регулюютьсяЗаконом України «Про питну воду та питне водопостачання» № 2918-ІІІ від 10.01.2002 року, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.2004 року, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 року (далі - Правила користування № 190).
Послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення, відповідно до ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання".
Згідно з вимогами ст. 23 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" підприємства питного водопостачання мають право, зокрема, сприяти впровадженню засобів обліку та регулюванню споживання питної води.
На час укладання договору його умовами зобов'язано абонента у визначений строк встановити засіб обліку води та передбачена відповідальність за недотримання абонентом прийнятих на себе зобов'язань, на підставі тих нормативно-правових актів, які діяли в той час, зокрема Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України», затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 65 від 01.07.1994 р., які введені в дію з 01.10.1994 року.
Разом з тим, станом на час проведення представниками КП "Водоканал" технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення приміщення відповідача у 2013 році, порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення визначається та регулюється Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190, пунктом 1.1 яких, встановлено, що ці Правила визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України і є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Правила № 190 є обов'язковими для застосування та виконання, як учасниками правочину, так і судом під час розгляду спору, оскільки положення попередніх Правил 1994 року втратили чинність та не регулюють спірні правовідносини, які є предметом розгляду у даній справі.
Відповідно до п. 2.1. Правил № 190 договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку (п.3.1 правил).
Згідно з п. 5.1., 5.4. Правил № 190 облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. Періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (113/98-ВР), а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності. Наявність у споживача засобу обліку води є обов'язковим, при цьому засіб обліку повинен бути повіреним.
Із матеріалів справи вбачається, що 23.09.2013 року відповідач звернувся до позивача із заявою, в якій просив направити інспектора для розпломбування приладу обліку холодної води з метою його зняття на планову держповірку. Розглянувши вказану заяву представник КП "Водоканал" в присутності представника відповідача склав акт технічного обстеження водопроводу від 07.10.2013 року по майданчику відповідача за адресою: вул. Запорізька II, прим. 3, яким дозволив здійснити держповірку приладу у строк до 12.10.2013 року. При цьому у вказаному акті позивач зазначив, що до встановлення приладу обліку та здачі його в експлуатацію водоспоживання Абонента вважається безобліковим (п. 3.2.3 Договору).
Разом з тим, в матеріалах справи міститься акт від 03.03.2010 року, складений представником КП "Водоканал" в присутності відповідача СПД - фізичної особи Дзік А.І., згідно з яким представником КП "Водоканал" здійснено опломбування вільної лінії водолічильника КВ-1,5 № 623733 державна повірка І квартал 2010 року Абонента СПД - фізичної особи Дзік А.І., за адресою: вул. Запорізька II, прим. 3, шляхом прикріплення водолічильника до труби та накладення пломби А 6022, яка здана на збереження Абоненту під розписку.
Зі змісту вказаного акту вбачається, що встановлений у відповідача прилад обліку води КВ-1,5 № 623733 пройшов державну повірку у І кварталі 2010 року.
Прилади, які використовуються для обліку подачі та реалізації води, повинні в установлені строки проходити повірку і опломбовуватися з повірочним тавром, згідно п. 10.3.7. Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затвердженихнаказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995 року.
Відповідно до ст. 1 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" № 113/98-ВР від 11.02.1998 року, періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал);
Відповідно до вимог п. 18 ст. 1 вищезазначеного Закону повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам; експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби (ст. 8 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність").
Як вбачається з акту технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення від 09.10.2013 року КП "Водоканал" здійснено нарахування вартості за безоблікове водокористування на підставі п. 5.14. Правил користування № 190.
Відповідно до умов п. 5.14 Правил користування № 190 визначено, що усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку.
Так, з аналізу ст. 1 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" та пункту 5.14 Правил користування № 190 вбачається, що повірка засобів вимірювальної техніки це - відповідний строк, у який встановлюється придатність засобів вимірювальної техніки, на які поширюються державний метрологічний нагляд. Тобто п. 5.14 Правил користування № 190 передбачає відповідальність Абонента за порушення саме строків проведення повірки, а не строків здачі приладу обліку на держповірку. Таким чином відповідачем строк повірки не порушено, а отже, враховуючи, що строк повірки у даному випадку не перевищував одного місяця, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивач в обґрунтування своїх вимог, посилається на той факт, що у разі безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при швидкості руху води в ній 2,0 м/сек та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу, згідно з пунктами 3.3, 3.4. Правил № 190. Розрахунковий період при безобліковому водокористуванні встановлюється з дня початку такого користування. Якщо термін початку безоблікового водокористування виявити неможливо, розрахунковий період становить один місяць.
Умовами п. 3.2. Правил № 190 визначено, що водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Самовільне водоспоживання - це користування питною водою з міського водопроводу без дозволу Виконавця та/або без оформлення необхідних документів (в т.ч. без реєстрації у Виконавця в якості Споживача, ухилення чи відмова від укладення договору на надання послуг з водопостачання тощо).
Самовільне приєднання до систем водопостачання - приєднання до мереж централізованого комунального водопостачання, здійснене без письмового дозволу Виконавця.
За матеріалами справи доведено наявність між сторонами спору господарських правовідносин з надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, що оформлені договором № 8342 від 01.06.2007 року.
У даному випадку, позивачем не надано доказів у розумінні ст.ст. 33, 34 та 36 ГПК України, що за результатами перевірок є факти та правильно здійснені розрахунки щодо не облікової кількості спожитої води та порушення приладів обліку.
Колегія суддів погоджується із висновком господарського суду першої інстанції щодо позову Комунального підприємства "Водоканал" до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Дзік А.І. про стягнення заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення за період з 08.09.2013 року по 09.10.2013 року в сумі 10114,34 грн. слід відмовити, як необґрунтовано заявленого.
Доводи апеляційної скарги не прийняті судовою колегією до уваги, оскільки не підтверджені матеріалами справи та не впливають на правомірність прийнятого господарським судом рішення.
Отже, відповідно до статті 47 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення прийняте за результатами дослідження усіх обставин справи.
З урахуванням вищевикладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що відповідно до вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду Запорізької області від 09.04.2015 року у справі №908/514/15-г ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржників.
Керуючись статями 33, 34, 43, 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства «Водоканал», м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 09.04.2015 року у справі №908/514/15-г - залишити без задоволення, а рішення - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Л.Ф. Чернота
Судді К.І.Бойченко
Н.В. Ломовцева
Надр.5 прим:
1 - у справу;
2 - позивачу;
3 - відповідачу;
4 - ДАГС;
5- ГСЗО