ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.07.15р. Справа № 904/4312/15
За позовом Комунального житлового підприємства № 33, 50027, м. Кривий Ріг, вул. Отто Брозовського, б. 56; 50086, м. Кривий Ріг, Дніпропетровське шосе, б. 83, прим. 1
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, 50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, б.1
Третя особа-1, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Кривбасводоканал", 50027, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, б. 6А
Третя особа-2, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1
Третя особа-3, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради, 50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1
про зобов`язання прийняти на баланс об'єкт комунальної інфраструктури та зобов'язання винести розпорядчий документ про зобов'язання прийняти на баланс
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача Вернигора В.П. - ліквідатор, постанова господарського суду від 15.02.2011 року у справі № 5005/661/2011
від відповідача Іванова Н.А. - спеціаліст І категорії відділу претензійно-позовної роботи юридичного управління виконкому за довіреністю від 30.12.2014 року за № 7/29-1120
від третьої особи-1 не з'явився
від третьої особи-2 не з'явився
від третьої особи-3 не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальне житлове підприємство № 33 звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради про зобов'язання прийняти на власний баланс об'єкти комунальної інфраструктури - електрокабеля до нежитлової будівлі за адресою: вул. Отто Брозовського, б. 56, на суму 1500,00 грн., що обліковуються на балансовому обліку позивача без будь-яких додаткових умов та зобов'язання винести відповідний розпорядчий документ, за яким зобов'язати КП "Кривбасводоканал" прийняти на власний баланс об'єкти комунальної інфраструктури - водопровід та каналізацію до нежитлової будівлі за адресою: вул. Отто Брозовського, б. 56, на суму 3730,22 грн., що обліковуються на балансовому обліку позивача без будь-яких додаткових умов.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним: 16.02.2011 року на підставі ч. 1 ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", згідно акту від 16.02.2011 року, арбітражним керуючим від керівництва Комунального житлового підприємства № 33 прийнято майно банкрута, серед якого значиться майно, що належить до комунальної інфраструктури м. Кривий Ріг, а саме: електрокабеля, водопровід та каналізація, сумарна первісна вартість якого складає 5230,22 грн. (в тому числі електрокабелі до нежитлової будівлі за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Отто Брозовського, б. 56, на суму 1500,00 грн., водопровід та каналізація до даної будівлі на суму 3730,22 грн.). Відповідно до ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку і в зв'язку з цим вищезгадані каналізації повинні бути передані на баланс відповідних територіальних громад без додаткових умов. Відповідач ухиляється від прийняття на власний баланс та баланс відповідного комунального підприємства, власником якого є відповідач, об'єктів комунальної інфраструктури, які значаться на балансовому обліку банкрута - КЖП № 33, та всіляким чином затягує процес їх передачі, що унеможливлює завершення ліквідаційної процедури КЖП № 33 та погіршує і без того скрутне становище останнього.
Відповідач мотивований відзив на позовну заяву не надав.
Третя особа-1, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача поясненнями від 09.06.2015 року за № 394ю/в зазначила, що позов є необґрунтованим, оскільки за змістом п. 4.4 Порядку списання, відчуження, передачі основних засобів, що є комунальною власністю територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 27.11.2013 року за № 2313, керівник підприємства, що здійснює передачу основних засобів подає до уповноваженого органу управління письмове звернення (погоджене з керівником підприємства, закладу, установи на балансовий облік якого пропонується передати вказані засоби, але КП "Кривбасводоканал" погодження на передачу об'єктів основних засобів не надавалось, вирішення питання щодо винесення рішення про передачу вказаних об'єктів основних засобів наразі є недоцільним й завчасним.
Третя особа-2, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача клопотанням від 23.06.2015 року за № 2200 зазначила, що Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради здійснює повноваження, надані Криворізькою міською радою, стосовно передачі основних засобів відповідно до діючого в місті Порядку списання, відчуження, передачі основних засобів, що є комунальною власністю територіальної громади міста Кривого Рогу.
Третя особа-3, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача поясненнями від 06.07.2015 року за № 3954/15 зазначила, що Управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради не заперечує щодо передачі об'єктів комунальної інфраструктури - водопроводу та каналізації до будівлі за адресою: вул. О.Брозовського, 56, м. Кривий Ріг, на балансовий облік комунального підприємства "Кривбсводоканал", а прийняти зовнішні електрокабеля прийняти на власний баланс управління не має змоги в зв'язку з відсутністю повноважень на їх утримання та обслуговування й не має можливості в подальшому передати дані електрокабеля у власність ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго", оскільки останнє не є підприємством державної форми власності.
Третя особа-2 у клопотанні від 23.06.2015 року за № 2200 просила суд розглядати справу за наявними матеріалами й без участі Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради.
Клопотання задовольняється господарським судом Дніпропетровської області.
Справа згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 15.02.2011 року у справі № 5005/661/2011 Комунальне житлове підприємство № 33 визнано банкрутом та відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру відповідно до ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній до 19.01.2013 року).
19.01.2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яким були внесенні зміни до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, що діє з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Таким чином, оскільки провадження у даній справі № 5005/661/2011 було порушено до 19.01.2013 року, то при розгляді справи № 5005/661/2011 судом застосовуються норми Закону в редакції, що діяли станом до 19.01.2013 року.
Постановою суду від 15.02.2011 року у справі № 5005/661/2011 ліквідатором призначено арбітражного керуючого Вернигору В.П.
Ухвалою господарського суду в Дніпропетровській області від 24.03.2015 року ліквідаційну процедуру продовжено до 24.09.2015 року.
За актом прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей від 16.02.2011 (а. с. 10), на виконання вимог ч. 1 ст. 25 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", арбітражним керуючим Вернигорою В.П. від колишнього керівництва підприємства - директора КЖП № 33 Сабалдаш Ю.Н. прийнято майно банкрута, серед якого значилось майно, що належить до комунальної інфраструктури міста Кривий Ріг, а саме електрокабеля, первісна вартість яких склала 1500,00 грн., та водопровід й каналізація, первісна вартість яких склала 3730,22 грн.
Частиною 1 ст. 26 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції, що діяли до 19.01.2013 року, передбачено, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
З метою виконання вищезазначеної норми, 06.07.2012 року арбітражним керуючим ліквідатором КЖП № 33 Вернигорою В.П. до Криворізької міської ради направлено клопотання № 2268-33 щодо прийняття на балансовий облік об'єктів комунальної інфраструктури (а. с. 11).
Відповідно до листа Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради від 09.08.2012 року за № 2508 позивача повідомлено, що вказане управління письмово звернулось до Управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради щодо прийняття зазначеним Управлінням на баланс вищевказаних об'єктів, а після отримання відповіді по суті - ліквідатора буде повідомлено додатково (а. с. 12).
Листом від 31.08.2012 року за № 2760 Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради повідомило позивача про необхідність узгодження переліку запропонованих для передачі основних засобів безпосередньо з управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міської ради, після чого Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради, в межах наданих повноважень, підготує відповідний розпорядчий документ (а. с. 13).
Позивач 15.03.2013 року звернувся до Управління благоустрою та житлової політики з клопотанням від 14.03.2013 року за № 714/33 (а. с. 14), в якому просив прийняти на баланс управління об'єкти комунальної інфраструктури згідно акту прийому-передачі.
Управління благоустрою та житлової політики листом від 08.07.2013 року за № 3978/15 повернуло позивачу акти прийому-передачі на доопрацювання в зв'язку з відсутністю у вказаних актах інформації про місцезнаходження деяких об'єктів, що позбавляє Управління благоустрою та житлової політики прийняти відповідне рішення щодо прийняття їх на власний баланс (а. с. 15).
Позивач клопотанням від 22.07.2013 року за № 01-21/2366-33 від 22.07.2013 року звернувся до Управління благоустрою та житлової політики, в якому просив надати письмову згоду про прийняття об'єктів комунальної інфраструктури, що є комунальною власністю територіальної громади м.Кривого Рогу на балансовий облік Управління (а. с. 16).
Управління благоустрою та житлової політики листом від 23.08.2013 року за № 5103/15 повідомило позивача, що на балансовому обліку управління вже значиться водопровід на підключення фонтану у парку Б.Хмельницького та на балансі обліковуються житлові будинки № 29 по вул. Дишинського, № 1Б, № 1В на вул. Коротченка, до складу яких, як невід'ємні конструктивні елементи входять об'єкти, а стосовно інших об'єктів, вказаних у клопотаннях позивача - Управління не заперечувало щодо їх прийняття на власний баланс за умови надання відповідної технічної документації (а. с. 18). Також даним листом Управління благоустрою та житлової політики повідомило позивача про доцільність передачі частині об'єктів суб'єктам господарювання, що їх експлуатують.
З огляду на вимоги Управління благоустрою та житлової політики, позивач звертався до Державного підприємства "Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості "Кривбаспроект" (клопотання від 24.02.2014 року за № 02-21/9/515) та ДП "ДДПІ "Дніпроцивілпроект" (клопотання від 27.05.2014 року за № 02-21/9/1374) з проханням надати з архіву копії технічної документації по введенню в експлуатацію наступних об'єктів комунальної інфраструктури - електрокабелів, водопроводу, каналізації по вул. О.Брозовського, 56 (приміщення КЖП № 33) (а. с. 21, 23).
ДП "ДПІ"Кривбаспроект" листом від 17.03.2014 року за № 01-7-11 та ДП "ДДПІ "Дніпроцивілпроект" листом від 05.06.2014 року відмовили позивачу у задоволенні його клопотань з підстав відсутності у вказаних організаціях технічної документації по об'єктам: електрокабеля, водопровід, каналізація по вул. Отто Брозовського, 56 (приміщення КЖП № 33).
25.06.2014 року позивач звернувся до Управління благоустрою та житлової політики з клопотанням № 02-21/9/1544 про прийняття на баланс відповідних комунальних підприємств об'єкти комунальної інфраструктури - електрокабеля, водопровід, каналізацію по вул. Отто Брозовського, б. 56.
Крім того, позивач листом від 19.06.2014 року за № 01-21/9/1537 повідомив Управління благоустрою та житлової політики про первісну балансову вартість основних засобів та залишкову балансову вартість основних засобів (а. с. 27).
Управління благоустрою та житлової політики листом від 27.06.2014 року за № 3900/15 повідомило позивача, що для прийняття рішення про передачу на баланс комунальних підприємств об'єктів комунальної інфраструктури - електрокабелів, водопроводу, каналізації по вул. О.Брозовського, 56, необхідно надати до управління інформацію про фактичне місцезнаходження об'єктів, а також відповідну технічну документацію (а. с. 28).
Позивач листом від 29.07.2014 року за № 02-21/9/1934 просив Управління благоустрою та житлової політики надати інформацію щодо місця розташування та фактичної їх наявності, наявності інженерно-технічної та бухгалтерської документації об'єктів комунальної інфраструктури (а. с. 35).
Відповідь на дане звернення позивачем не отримана.
Отже, суд вважає, що позивачем вживалися всі необхідні заходи, спрямовані на передачу об'єктів комунальної інфраструктури, але Криворізька міська рада ухиляється від прийняття зазначених об'єктів, які значаться на балансовому обліку банкрута - Комунального житлового підприємства № 33 та затягує процес їх передачі, що унеможливлює завершення ліквідаційної процедури банкрута Комунального житлового підприємства № 33.
Комунальне житлове підприємство № 33 є комунальним підприємством, його власником є орган місцевого самоврядування в особі Криворізької міської ради, ліквідація підприємства відбувається безпосередньо за рішенням власника за ст. 51 Закону, а вищезгадані об'єкти комунальної інфраструктури прийняті ліквідатором разом з ліквідаційною масою від ліквідаційної комісії створеної самою Криворізькою міською радою, при цьому, жодної технічної документації на такі об'єкти ліквідаційною комісією ліквідатору Вернигорі В.П. передано не було.
Стаття 26 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", в редакції, що діяла до 19.01.2013 року, який є спеціальним Законом, що регулює правовідносини в процедурі банкрутства, передбачає обов'язкову передачу у разі банкрутства підприємства об'єктів житлового фонду та комунальної інфраструктури, що були виявлені в ході ліквідаційної процедури, до комунальної власності відповідних територіальних громад. При цьому, така передача відбувається без жодних додаткових умов.
З урахуванням імперативних приписів ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відсутність документації на згадані об'єкти не може бути перешкодою для їх передачі в комунальну власність. Питання щодо передачі документів повинно вирішуватись у загальному порядку поза межами провадження у даній справі.
При цьому суд зважає на те, що ліквідаційна процедура у справі про банкрутство обмежена строком у 18 місяців (ч. 2 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"). Наявність на балансі банкрута майнових активів, які не підлягають включенню до ліквідаційної маси, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури.
Крім того, як встановлено судом , знаходження такого майна у ліквідатора потребує додаткових витрат на його утримання, що призводить до зменшення ліквідаційної маси, за рахунок якої відбувається погашення вимог кредиторів.
Об'єкти, які перебувають на балансі підприємства, як об'єкти комунальної інфраструктури підлягають передачі до комунальної власності територіальної громади на підставі ст. 26 Закону без додаткових умов.
Як вбачається з матеріалів справи, ліквідаційна процедура у справі триває з 15.02.2011 року, ліквідатор звернувся до міської ради зі зверненням про прийняття об'єкту до комунальної власності 06.07.2012 року. На момент звернення з позовом 10.05.2015 року питання стосовного спірного об'єкта не вирішено.
Отже, відсутність рішення з даного приводу призводить до затягування справи про банкрутство Комунального житлового підприємства № 33.
Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача, як на сторону внаслідок неправильних дій якої виник даний спір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 22, 26, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Криворізьку міську раду (50101, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, пл. Радянська, б. 1, код ЄДРПОУ 33874388) прийняти на власний баланс об'єкти комунальної інфраструктури - електрокабеля до нежитлової будівлі за адресою: вул. Отто Брозовського, б. 56, на суму 1500,00 грн., що обліковуються на балансовому обліку банкрута Комунального житлового підприємства № 33 (50027, м. Кривий Ріг, вул. Отто Брозовського, б. 56, код ЄДРПОУ 20259832) без будь-яких додаткових умов.
Зобов'язати Криворізьку міську раду (50101, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, пл. Радянська, б. 1, код ЄДРПОУ 33874388) винести відповідний розпорядчий документ, за яким зобов'язати Комунальне підприємство "Кривбасводоканал" (50027, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, б. 6А, код ЄДРПОУ 03341316) прийняти на власний баланс об'єкти комунальної інфраструктури - водопровід та каналізацію до нежитлової будівлі за адресою: вул. Отто Брозовського, б. 56, на суму 3730,22 грн., що обліковуються на балансовому обліку банкрута Комунального житлового підприємства № 33 (50027, м. Кривий Ріг, вул. Отто Брозовського, б. 56, код ЄДРПОУ 20259832) без будь-яких додаткових умов.
Стягнути з Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, пл. Радянська, б. 1, код ЄДРПОУ 33874388) на користь Комунального житлового підприємства № 33 (50027, м. Кривий Ріг, вул. Отто Брозовського, б. 56, код ЄДРПОУ 20259832) 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) грн. 00 коп. - судового збору, про що видати наказ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено - 13.07.2015 року.
Суддя С.П. Панна