Справа № 2а-17971/09/1270
Категорія № 2.11.5
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«11» серпня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.,
при секретарі Попові М.Г.,
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1., дов. № ІНФОРМАЦІЯ_1від 02.03.2009 р.
відповідача: ОСОБА_2., дов. № ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.01.2009 р.
третіх осіб - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області, треті особи - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт», Головного управління державного казначейства України у Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень про визначення земельного податку та штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
У січні 2009 року Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі - ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація») звернулось до суду із позовом про скасування податкових повідомлень -рішень, якими відповідач - Державна податкова інспекція у м.Красний Луч Луганської області (далі - ДПІ у м.Красний Луч) визначив суму податкового зобов'язання за порушення п.3 ст. 12 Закону України «Про плату за землю». Вказані податкові повідомлення-рішення позивач вважав незаконними так як ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» діє у відповідності до розробленого ДВАТ «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» проекту з ліквідації шахт за рахунок коштів державного бюджету без мети одержання прибутку. Вказаними проектами не передбачено витрати на сплату земельного податку. Із посиланням на постанову КМУ № 939 від 07.08.1997 року вважав свої дії щодо чіткого дотримання проекту з ліквідації збиткових шахт та несплати непередбаченого вказаним проектом земельного податку правомірними, у зв'язку з чим просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 13 травня 2008 року № 0000412342/0 на суму 4281,41 грн., № 0000422342/0 на суму 155485,24 грн. та № 0000432342/0 на суму 83284,75 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні зазначеним у позові.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснив, що земельні ділянки, щодо яких донараховано плату за землю знаходяться у користуванні ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація». Це підтверджується додатками до податкового розрахунку земельного податку, поданого позивачем. ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» помилково зазначено у вказаному розрахунку наявність пільг зі сплати земельного податку, тому плата за землю, донарахована оскаржуваним податковим повідомленням - рішенням. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи - Державне відкрите акціонерне товариство «Луганський державний інститут по проектуванню шахт» у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду письмові пояснення, у яких зазначив, що проекти ліквідації шахт розробляються відповідно до ДБН Д.1-1-2000, ними не передбачено включення податку на землю в кошторисні розрахунки проектів ліквідації шахт. Просив розглянути справу без участі його представника.
Представник третьої особи - Головного управління державного казначейства України у Луганській області у судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач -Державне підприємство Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32449971, адреса місцезнаходження: 94400, Луганська область, м. Стаханов, вул. АДРЕСА_1, зареєстровано виконавчим комітетом Стахановської міської ради 11.09.2003 року за № 13921070004000010. Основний вид діяльності - організація та виконання робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету (а.с. 9 -18)
Стахановською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області проведено виїзну планову перевірку ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 по 31.12.2007 року, результати якої викладено в Акті № 340/23-32449971 від 05.05.2008 року. (а.с. 69 - 72)
Вказаною перевіркою встановлено заниження земельного податку по землям м. Вахрушево, Петровської міської ради та Запорізької селищної ради за 2007 рік у сумі 58401,58 грн. (а.с. 71)
На підставі вказаного Акту перевірки Державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області прийнято податкові повідомлення-рішення від 13.05.2008 року № 0000412301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» з земельного податку за основним платежем у сумі 2740,94 грн., штрафні санкції - 1540,47 грн., а всього - 4281,41 грн. (а.с. 5), № 0000422342/0 на суму 155485,24 грн., у тому числі за основним платежем - 103656,83 грн., штрафні санкції - 51828,41 грн. (а.с. 6), № 0000432342/0 на суму 83284,75 грн., у тому числі за основним платежем - 55409,83 грн., штрафні санкції - 27874,92 грн. (а.с. 7)
При цьому податковими повідомленнями-рішеннями від 13.05.2008 року № 0000412301/0 та № 0000432342/0 до ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» застосовано штрафні санкції за не подачу податкової декларації у строки, визначені законодавством, у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у кожному податковому повідомленні-рішенні, якими визначено земельний податок за користування землями колишньої шахти «Штерівська» та шахти «Запарізька».
Тку позицію відповідача суд вважає помилковою з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Державною податковою інспекцією у м.Красний Луч надано суду копію податкового розрахунку земельного податку та додатків до нього на 2007 рік, поданий ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» до податкового органу 31.01.2007 року. (а.с. 73) Вказаним податковим розрахунком позивач не визначав собі податкові зобов'язання з земельного податку, посилаючись на наявність пільги, однак подав його до податкового органу у строки, передбачені ст. 14 Закону України «Про плату за землю», тобто до 01 лютого поточного року.
У додатку № 1 до податкового розрахунку земельного податку «відомості про наявність документів на землю» перелічено земельні ділянки, розташовані у м.Вахрушево, с. Запоріжжя, смт. Штерівка.
Всі зазначені земельні ділянки знаходяться на території, яка відноситься до відання Державної податкової інспекції у м.Красний Луч, тобто, подання ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» одного податкового розрахунку земельного податку із зазначенням всіх земельних ділянок, які знаходяться у користуванні підприємства та знаходяться на території, підвідомчій одному податковому органу не суперечить вимогам ст. 14 Закону України «Про плату за землю».
Тобто, застосування штрафних санкцій за неподання окремого податкового розрахунку земельного податку за земельні ділянки, які знаходяться у користуванні ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» на території с. Запоріжжя та смт. Штерівка є помилковим.
Щодо визначення податкового зобов'язання з земельного податку та штрафних санкцій на підставі п.п. 17.1.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000р., то суд вважає дії Державної податкової інспекції у м.Красний Луч у цій частині правомірними, а позовні вимоги ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» не обґрунтованими.
Позивачем на підтвердження відсутності у користуванні протягом 2007 року земель колишніх шахт «Запорізька» та «Штерівська» надано копії рішення Петровської міської ради від 26.12.2007 року № 6 яким надано дозвіл ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» на розроблення технічної документації для оформлення земельних ділянок у постійне користування та рішення № 38 від 25.01.2008 р. про надання у постійне користування вказаних земельних ділянок загальною площею 1,5505 га. (а.с. 41, 42), рішення Запорізької селищної ради № 21/3 від 29.12.2007 р. про передачу у постійне користування позивача земельної ділянки колишньої шахти « Запорізька» площею 11.9211 га. (а.с. 43) Штерівської селищної ради № 5 від 18.01.2008 року передачу у постійне користування ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» земель колишньої шахти «Штерівська» площею 2,3858 га. (а.с. 44)
Однак, посилання на заначені рішення органів місцевого самоврядування як на відсутніст у користіванні у ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» в 2007 році вказаних земельних ділянок суд оцінює критично.
Так, у додатку № 1 до податкового розрахунку земельного податку на 2007 рік ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» «відомості про наявність документів на землю» перелічено земельні ділянки, розташовані у м.Вахрушево - 66,2081 га, с. Запоріжжя - 35,40 га, смт. Штерівка - 3,7 га із посиланням на рішення Краснолуцької міської ради. (а.с. 74). Тобто, позивач самостійно визначів земельні ділянки, які фактично знаходяться у його користуванні.
Посилання представника позивача на те, що ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» є бюджетною організацією, а тому, відповідно до ст. 12 Закону України «Про плату за землю» звільнене від оплати земельного податку суд вважає необґрунтованим.
У судовому засіданні встановлено, що ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» фінансується за рахунок коштів державного бюджету в частині субсидій та капітальних трансферів. Разом з цим, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» не можна вважати підприємством, яке повністю є бюджетною установою.
Так, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» має розрахункові рахунки у банках, отримує грошові кошти від реалізації майна, що виникає в наслідок фізичної ліквідації шахт, а також має власні надходження за надані послуги. Вказані кошти обліковуються на звичайних рахунках підприємства, а не на рахунках, відкритих у Державному казначействі для надходжень з бюджету. Фактично підприємство отримує прибуток, яким розпоряджається самостійно. Зазначені обставини встановлено під час перевірки та викладено в Акті № 340/23-32449971 від 05.05.2008 року.
Відповідно до п. 15 ст. 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень. Позивач отримує кошти через розпорядника бюджетних коштів, а з державного бюджету фінансується тільки в частині субсидій та капітальних трансферів.
Таким чином, ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» не є організацією, яка повністю утримується за рахунок бюджетних коштів.
Крім того, позивачем не надано доказів того, що стосовно ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» приймалось рішення про звільнення від сплати земельного податку.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю» об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивачем не надано доказів того, що земельні ділянки, стосовно яких прийнято податкові повідомлення - рішення щодо визначення податкового зобов'язання з плати за землю не знаходиться у користуванні ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» або його структурних підрозділів.
За таких обставин, податкове повідомлення - рішення від 13 травня 2008 року № 0000422342/0 на суму 155485,24 грн., у тому числі за основним платежем - 103656,83 грн., штрафні санкції - 51828,41 грн. суд вважає таким, що винесено обґрунтовано, а податкові повідомлення - рішення від 13 травня 2008 року № 0000412301/0, яким визначено суму податкового зобов'язання ДП «ОД «Луганськвуглереструктуризація» з земельного податку за основним платежем у сумі 2740,94 грн., штрафні санкції - 1540,47 грн., а всього - 4281,41 грн., та № 0000432342/0 на суму 83284,75 грн., у тому числі за основним платежем - 55409,83 грн., штрафні санкції - 27874,92 грн. суд вважає незаконними лише в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством, по 170 грн. у кожному вказаному податковому повідомленні-рішенні.
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5, 12 Закону України «Про плату за землю», ст. ст. 2, 11, 17, 87, 94, 98, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Красний Луч від 13 травня 2008 року № 0000412342/0 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 170 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Красний Луч від 13 травня 2008 року № 0000432342/0 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 170 грн.
Стягнути з державного бюджету на користь Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» судові витрати у сумі 3,70 грн. (Три грн.. 70 коп.)
В іншій частині позовних вимог Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанову складено у повному обсязі 14 серпня 2009 року.
СУДДЯ: Т.В.Смішлива