Постанова № 46670724, 19.12.2014, Миргородський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
19.12.2014
Номер справи
541/2787/14-а
Номер документу
46670724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 541/2787/14-а

№ провадження 2-а/541/77/2014

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2014 року. Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Чернюк В.Д.,

при секретарі Олешко Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миргороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними і покладення зобовязання про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в :

В жовтні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з цим позовом, посилаючись на порушення відповідачем субєктом владних повноважень його прав у сфері управлінської діяльності через відмову у здійсненні перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст. 50, ст. 54 ч. 4 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з врахуванням ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві, пояснивши, що його законне звернення до відповідача про перерахунок пенсії залишилося без задоволення.

Представник відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі ОСОБА_3, що діяв на підставі відповідної довіреності / а.с. 28 /, заявлений позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні, зазначивши, що позивач отримує пенсію відповідно до Урядової постанови та у відповідному розмірі, зважаючи на наявну у нього групу інвалідності.

Заслухавши пояснення сторони позивача та відповідача, дослідивши і проаналізувавши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, про те, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Його інвалідність пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи (а.с. 10, 12).

За довідкою МСЕК в зв'язку із захворюваннями, пов'язаними із виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач втратив професійну працездатність на 70 % (а. с. 10).

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 1, 2, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону повязані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до частини 2 розяснень, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16.03.2012 року „Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у звязку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тимчасове зупинення дії закону чи окремих його положень не припиняє чинності закону; після закінчення строку, на який зупинено їх дію, ця дія поновлюється автоматично.

При цьому судом констатується і приймається до уваги той факт, що положеннями Закону України „Про державний бюджет України на 2014 рік (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) не було передбачено обмежень щодо застосування статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і Кабінету Міністрів України не були делеговані відповідні повноваження визначати розміри державної та додаткової пенсій, передбачені вищезгаданими нормами Закону.

Таким чином, з 01.01.2014 року діяли положення статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено звязок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами 2 групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

На реалізацію своїх прав, 28 жовтня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про належний перерахунок його пенсії ( а.с. 13 ), проте відповідач не задовольнив його вимог і листом від 04 листопада 2014 року відмовив позивачу у перерахунку пенсій, посилаючись на відсутність правових підстав ( а.с. 19).

Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження обсягу та обєму прав і свобод.

Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоровя. Статтею 49 цього Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б)додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до вимог ст. 54, 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (в редакції від 09.07.2007 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2007 року № 10-рп/2008) в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а також призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Частиною 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, виходячи із загальної теорії права щодо субординації норм права, Закони України мають вищу юридичну силу, ніж постанови Кабінету Міністрів України. Постанови Кабінету Міністрів України не можуть змінювати чи скасовувати дію Законів України. З цих підстав посилання представника відповідача на законність дій відповідача з огляду на Урядову постанову не заслуговують на увагу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

В супереч вимогам ч. 2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірності його бездіяльності у правовідносинах з позивачем, які чітко врегульовані законом. Відповідні докази про це суду не надані.

На підставі викладеного суд вважає, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсій (державної та щомісячної додаткової) у період з 01 січня по 02 серпня 2014 року у розмірах менших від 8 мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам частини 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність покладення зобовязання на відповідача здійснити перерахунок позивачу державної пенсії та додаткової пенсії, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року по 2 групі інвалідності, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про покладення на відповідача зобовязання подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили задоволенню не підлягають, оскільки це є правом суду, для реалізації якого за спірними правовідносинами підстав не вбачається.

За таких обставин заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 158, 160, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 28 ч. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області щодо перерахунку ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії по інвалідності відповідно до вимог ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року включно.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної державної пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 з 01 січня по 02 серпня 2014 року включно в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до вимог ч. 4 ст. 54, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Миргороді та Миргородському районі Полтавської області здійснити перерахунок щомісячної додаткової державної пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, по інвалідності 2-ї групи ОСОБА_1 з 01 січня по 02 серпня 2014 року включно в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до вимог ст. ст. 50, 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та провести відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати у справі віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Миргородський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення чи з дня отримання її копії.

Суддя Миргородського

міськрайонного суду ОСОБА_4