Постанова № 4666635, 14.09.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2009
Номер справи
2а-4101/09/2370
Номер документу
4666635
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2009р. Справа № 2а-4101/09/2370

13 год. 10 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Новікової Т.В.,

при секретарі - Комишній О.М.

за участю представників:

позивача - Іванова О. В.  (за дов. МПП «Вегас» ),

відповідача - Трояна Ю.О. (за дов. ДПІ у Чигиринському районі),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства «Вегас» до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення №0000492301 від 07.11.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Мале приватне підприємство «Вегас» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом від 20.08.2009р. №33/20.08.09 до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення від 07.11.2008р. №0000492301 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 125 грн. 00коп. В обґрунтування позовних вимог позивач, посилаючись на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», вважає неправомірним застосування штрафних (фінансових) санкцій, оскільки гральні автомати які використовуються позивачем відповідають вимогам Закону № 265, а тому не можуть використовуватися як РРО.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги і просив суд позов задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в позові, посилаючись на Закон України №1776-ІІІ від 01.06.2000р. «Про внесення змін до Закону України «Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р., постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» № 199 від 18.02.02, «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі» від 07.02.2001р. №121, вказав на допущенні відповідачем порушення пов'язані з відсутністю обладнання гральних автоматів фіскальною пам'яттю, що не відповідає вимогам реалізації фіскальних функцій гральних автоматів суб'єктів підприємницької діяльності передбачених чинним законодавством.

 Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Мале приватне підприємство «Вегас» зареєстроване, як суб'єкт підприємницької діяльності 19.10.1998р. (ідентифікаційний код 30199999). Згідно довідки ЄДРПОУ № 60 здійснює господарську діяльність у сфері грального бізнесу.

Співробітниками податкових органів проведена перевірка зали гральних автоматів господарської одиниці МПП «Вегас», що розташована за адресою: Запорізька область, Василівський район, м. Дніпрорудне, вул. Молодіжна, 3а.

За результатами перевірки складено акт №0094/08/03/23/30199999 від 26.09.2008р., в якому зафіксовано, необладнання гральних автоматів відповідача, які не переведені у фіскальний режим, що є порушенням п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р.

На підставі акту перевірки ДПІ у Чигиринському районі Черкаської області 07.11.2008р. винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492301 на суму 2125грн. 00коп.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Спеціальним законом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі - «Закон № 265/95-ВР»).

Частиною першою статті 15 Закону № 265/95-ВР визначено, що контроль за суб'єктами підприємницької діяльності щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України, шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Відповідно до ст. 2 Закону № 265/95-ВР, розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видачу готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення (ст. 3 Закону № 265).

У випадку порушення суб'єктами підприємницької діяльності законодавства (п.2 ст.17 Закону №265) у сфері грального бізнесу, до них застосовують фінансові санкції у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - у  разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого грального автомату, з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Виходячи із зазначених норм Закону № 265/95-ВР та на підставі даних акту перевірки від 0094/08/03/23/30199999 від 26.09.2008р. відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000492301 від 07.11.2008р. щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2 125 грн.00коп.

Оцінюючи обґрунтованість доводів позивача, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до МПП «Вегас» штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства, з огляду на наступне.

Статтею 11 Закону № 265/95-ВР встановлено, що терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Терміни визначені постановою Кабінетом Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 07.02.2001р. № 121. Зокрема, переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій повинно бути здійснене до 31.12.2006р .(п. 6 Додатка до Постанови КМУ №121).

На думку позивача гральний автомат не може в повній мірі виконувати функції реєстратора, зокрема, роздруковувати розрахункові документи.

Виходячи з системного аналізу законодавчих актів, основним питанням постає питання використання грального автомату, в якому мають бути реалізовані фіскальні функції, як реєстратора розрахункових операцій на гральний зал в цілому, при використанні одного реєстратора, що реєструє операції з продажу послуг на всіх автоматах розміщених в залі

Відповідно до Ліцензійних умов (пп.1.2 п.1) провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства фінансів України від 18.04.2006р. № 40/374, ставки гральних автоматів обліковуються автоматом і ним же визначається розмір виграшу, тому дана послуга надається саме гральним автоматом, а не залом гральних автоматів.

В розумінні норми Закону № 265/95-ВР під визначенням фіскальних функцій, розуміється, здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення та довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або безготівковій формі.

Згідно Додатку 4 протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002р. № 13 встановлені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами, дія яких поширюється на гральні автомати в частині використання ними фіскальних функцій і обліку кількості жетонів або їх замінників - кредитів, які використовуються у грі на цьому автоматі.

Зокрема, починаючи з 01.07.2008р. Державний  реєстр реєстраторів розрахункових операцій (розділ ІІІ) містить модель реєстратора під назвою «Фіскал», сфера застосування якого поширюється на казино, зали гральних автоматів, фіскалізацію гральних автоматів, торгівля та послуги гральних закладів.

Статтею 11 Закону № 265 передбачено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, які встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Позовні вимоги не містять підтвердження про здійснення заходів для з'ясування питання сумісності гральних автоматів позивача та комп'ютерно-касовою системою «Фіскал».

Зокрема, за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог закону передбачена відповідальність, яка за рішенням відповідних органів державної податкової служби України, застосовується у вигляді фінансових санкцій у встановленому Законом розмірі.

Як вбачається з матеріалів справи, порушення позивача полягають у не проведенні розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій (РРО), без видачі розрахункового документа - касового чека та не забезпечення при цьому відповідності сум готівкових коштів на місті.

Отже, відсутність на гральних автоматах позивача фіскальних пристроїв не може бути підставою для незастосування РРО при проведенні розрахункової операції, коли таке застосування передбачено законом, та відповідно в даному випадку не є підставою для звільнення від встановленої законом відповідальності за незастосування РРО, невидачу розрахункового документу.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували оспорюванні рішення відповідача, позивач суду не надав, оскільки, під час проведення перевірки було виявлено порушення ним законодавства, які полягають у здійсненні розрахункових операцій без застосування РРО та не виявлено наміру фіскалізувати гральні автомати.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 04.09.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 09.09.2009р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-160, ч.1 ст.162, ст.163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову малого приватного підприємства «Вегас» до Державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення від 07.11.2008р. №0000492301, щодо застосування штрафних фінансових санкцій у сумі 2125грн. 00коп., відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

 Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Т.В. Новікова

Повний текст постанови виготовлений 09.09.2009р.