Ухвала суду № 46636665, 08.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
591/9544/14-а
Номер документу
46636665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2015 р.Справа № 591/9544/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.

при секретарі судового засідання Клочко Ю.О.

за участю представника відповідача Кузченко Т.М.

представника третіх осіб ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3, ОСОБА_4 на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 27.05.2015р. по справі № 591/9544/14-а за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Департамента містобудування та земельних відносин Сумської міської ради треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "МД-БУД" , ОСОБА_5 про визнання дій протиправними, скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №40/22.01-15 від 31.03.2014 року,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 звернулися до Зарічного районного суду м. Суми із адміністративним позовом до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, 3-х осіб: ОСОБА_5, TOB «Будівельна компанія «МД-БУД»

про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки №40/22.01-15 від 31.03.2014 року за адресою АДРЕСА_1, що видані фізичній особі ОСОБА_5

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Генеральним планом міста Суми не передбачена забудова по АДРЕСА_1, план детальної забудови по АДРЕСА_1 виконавчим комітетом Сумської міської ради не розглядався і не затверджувався. Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради при наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не визначив відповідність намірів забудови місцевим правилам забудови та містобудівній документації. В порушення вимог ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадські слухання щодо здійснення забудови по АДРЕСА_1 взагалі не проводились.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 27 травня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.2.6 Містобудівних умов та обмежень №40/22.01-15 від 31.03.2014 року забудови земельної ділянки АДРЕСА_1, виданих Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, в частині визнання необхідним провести громадські обговорення наміру забудови (багатоповерхового житлового будинку) з мешканцями будинків АДРЕСА_2.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі позивачі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права , неповне з'ясування обставин справи, що мають значення по справі, просили постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою задовольнити їх позовні вимоги.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки загальною площею 0,217 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої за адресою АДРЕСА_1. Цільове призначення земельної ділянки згідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 21.12.2011 року - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

04 лютого 2014 року ОСОБА_5 та TOB «Будівельна компанія «МД-БУД» уклали Договір про співробітництво, відповідно до п. 1.1 якого домовились співпрацювати на умовах цього договору з метою будівництва багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1.

У лютому 2014 року ОСОБА_5 і TOB «Будівельна компанія «МД-БУД» звернулися до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки площею 0,217 га за адресою АДРЕСА_1. До заяви додавали: Державний акт на право власності на земельну ділянку; ситуаційний план-схема; викопіювання з топ плану; черговий кадастровий план; фото фіксація ділянки; містобудівний розрахунок.

31 березня 2014 року Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради були видані Містобудівні умови та обмеження №40/22.01-15 забудови земельної ділянки АДРЕСА_1. Згідно з п. 1.3 Містобудівних умов та обмежень наміром забудови є багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку. У п. 1.8 містобудівних умов та обмежень зроблене посилання на містобудівну документацію: проект внесення змін до Генерального плану м. Суми, затверджений рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 року №1943-МР. план зонування території міста Суми, затверджений рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 року №2180-МР.

На думку позивачів містобудівні умови та обмеження №40/22.01-15 забудови земельної ділянки видані відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства в сфері містобудування, без проведення громадських слухань щодо здійснення забудови по АДРЕСА_1 .

У справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (надалі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до частини 5 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відому у їх наданні здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом сем робочих днів з дня реєстрації заяви. Рішення про відмову у надання містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Питання надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки врегульовані Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх складу та змісту, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом №109 від 07.07.2011 року (далі - Порядок).

Згідно пункту 2.2. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом №109 від 07.07.2011 року для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються:

засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою;

ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній

формі);

викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності);

черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру);

фото фіксація земельної ділянки (з оточенням);

містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.

Крім того, відповідно до п. 2.4 Порядку, розгляд заяви, надання містобудівних умов і обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Підставою для відмови у видачі містобудівних умов і обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.

За приписами статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій. Крім повноважень, зазначених у частині першій цієї статті, відповідна місцева рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Місцеві ради вирішують інші питання у сфері містобудування відповідно до закону, а також можуть делегувати вирішення питань, що належать до їх компетенції, своїм виконавчим органам або відповідним місцевим державним адміністраціям.

До компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать: затвердження детальних планів територій за наявності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території; визначення територій для містобудівних потреб;

Відповідно до п.1.1. Положення про Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради (далі по тексту Департамент), затвердженого рішенням Сумської міської ради 29.01.2014 року №3013-МР, утворюється Сумською міською радою, їй підзвітний та підконтрольний, підпорядкований виконавчому комітету Сумської міської ради та міському голові міста Суми.

Пунктом 3.2.19 Положення встановлено, що департамент відповідно до покладених на нього завдань надає відповідно до закону містобудівні умови і обмеження забудови земельних ділянок.

Рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР затверджено Проект внесення змін до генерального плану міста Суми.

Згідно Проекту внесення змін до генерального плану м. Суми, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться у зоні кварталів реконструкції.

В пояснювальній записці до Проекту внесення змін до генерального плану м. Суми в розділі «Проектний житловий фонд» зазначено, що за рахунок освоєння кварталів реконструкції передбачається розміщення багатоквартирної забудови.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Приймаючи до уваги положення наведеної норми, містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки містяться в Плані зонування території.

06.03.2013 рішенням Сумської міської ради № 2180-МР затверджено План зонування території міста Суми.

План зонування території міста Суми складається з графічних матеріалів та пояснювальної записки та встановлює функціональне призначення земельних ділянок та вимоги до забудови.

Згідно графічних матеріалів Плану зонування території міста Суми, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться в зоні Ж-3, Ж-4 (зона змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови).

Відповідно до пояснювальної записки Плану зонування території міста Суми в зоні змішаної багатоквартирної житлової та громадської забудови встановлено переважні види забудови земельної ділянки, а саме: житлові будинки 4-9 поверхів, окремо розташовані або зблоковані; житлові будинки від 9-ти до 16-ти поверхів.

Таким чином, діючою містобудівною документацією передбачено розміщення багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.

З огляду на викладене колегія суддів не може погодитися з доводами апеляційної скарги про відсутність містобудівної документації для розміщення багатоквартирного житлового будинку.

ОСОБА_5 звернувся із заявою до Департаменту до якої додав передбачені пунктом 2.2. Порядку документи для отримання містобудівних умов і обмежень:

- копію нотаріально посвідченого державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2 від 21.12.2011 року. Цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку;

- ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки;

- викопіювання з топографо-геодезичного плану;

- черговий кадастровий план;

- фото фіксація земельної ділянки;

- містобудівний розрахунок.

Відповідно до глави 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу 13 «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» пояснювальної записки Плану зонування території м. Суми в зоні Ж-3, Ж-4 передбачено, що гранично допустима висота будівель встановлюється згідно містобудівного розрахунку.

Відповідно до пункту 1.2. Порядку містобудівний розрахунок - це розрахунок гранично допустимих" параметрів забудови, умови ув'язки архітектурно-планувального та об'ємно-просторового рішення системи обслуговування інженерних комунікацій, транспортного обслуговування та благоустрою з існуючою забудовою при дотриманні діючих нормативних документів.

ОСОБА_5 до заяви було надано містобудівний розрахунок у якому зазначена гранично допустима висота багатоповерхового будинку, що відповідає главі 2 «Характеристика територіальних зон міста» розділу 13 «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» пояснювальної записки Плану зонування території м. Суми.

Розділом 13 «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» пояснювальної записки Плану зонування території міста Суми встановлено, що вимоги щодо мінімально допустимих відстаней від об'єктів, що проектуються до існуючих будинків і споруд встановлюються згідно з ДБН 360-92* «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень» додаток 3.1. (обов'язковий)

Згідно ДБН 360-92* «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень» мінімальна відстань між об'єктом будівництва та існуючими будівлями становить 20 м.

У п. 2.6. Містобудівних умов і обмежень встановлена відстань від будинку, що проектується та існуючими будинками 25 м, що не суперечить ДБН 360-92* «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень».

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги про наявність Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, виданих 26.01.2012 року на ім'я TOB «БВК компанія «Федорченко», які підстави для визнання нечинними Містобудівних умов та обмежень №40/22.01-13 від 31.03.2014 року з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 8 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Тобто вказана правова норма встановлює чинність містобудівних умов та обмежень стосовно конкретного об'єкту будівництва - до закінчення його будівництва. Однак вказана норма не встановлює обов'язковості виданих раніше містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будь-які інші об'єкти забудови цієї ж земельної ділянки, відмінні від того об'єкта, стосовно якого надавався містобудівний розрахунок.

Як вбачається із матеріалів справи , ТОВ «БВК компанія «Федорченко» листом від 05.07.2013 за 305/165 звернулося до Департаменту з проханням скасувати містобудівні умови та обмеження №6/110132 від 25.01.2012 року. Приймаючи до уваги що будівництво не було розпочате, зміна замовника не відбувалась, містобудівні умови та обмеження №6/110132 від 25.01.2012 Департаментом визнані не чинними.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР затверджено Проект внесення змін до генерального плану міста Суми(а.с.122-123) та рішенням Сумської міської ради № 2180-МР від 06.03.2013 року (а.с.124-125) затверджено План зонування території міста Суми. Зазначені рішення прийняті з урахуванням громадських слухань містобудівної документації.

А тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що доводи позивачів про необхідність проведення громадських слухань щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не грунтуються на законі.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Відповідно до пояснювальної записки Плану зонування території м. Суми спеціальне погодження - погодження, яке після належного обґрунтування намірів, необхідно отримати на ті види землекористування, що не відповідають переліку переважних та супутніх для даної зони.

В зоні Ж-3, Ж-4 до переважних видів використання забудови земельних ділянок відносяться житлові будинки 4-9 поверхів; житлові будинки 9-16 поверхів; загальноосвітні та спеціалізовані учбові заклади; дитячі заклади; адміністративні установи та ін.

Відповідно до пояснювальної записки Плану зонування території м. Суми до переважних видів забудови земельних ділянок у межах окремих зон відносяться: види забудови та використання територій, які при умові дотримання будівельних норм та стандартів безпеки, інших обов'язкових вимог, не можуть бути заборонені.

Для переважних видів забудови діє процедура загальних погоджень.

Зважаючи на те, що в зоні Ж-3, Ж-4 до переважних видів використання забудови земельної ділянки віднесено будівництво багатоповерхового будинку, яке не потребує спеціального погодження, а відповідно і розроблення детального плану території.

Розташування нових об'єктів інженерного забезпечення кварталу, групи кварталів, мікрорайону, житлового району при будівництві будинку не передбачено, а тому не вимагається розроблення детального плану території.

Зважаючи на викладене, департамент при наданні містобудівних умов та обмежень діяв в межах повноважень наданих йому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та у відповідності з Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженим наказом Мінрегіонбуду від 07.07.2011 року № 109 та Планом зонування території м. Суми, затвердженим рішенням Сумської міської ради від 06.03.2013 року.

Крім того , доводи щодо відсутності в містобудівних умовах та обмеженнях посилань на детальний план території та рішення про його затвердження спростовуються п. розд. V Прикінцеві положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у якому зазначено, що до 1 січня 2015 року рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, приймають уповноважені органи містобудування та архітектури з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку.

Щодо доводів апеляційної скарги про не прийняття судом першої інстанції , як доказу порушень Акту перевірки відповідності чинному містобудівному законодавству, державним будівельним нормам та стандартам, нормативно-правовим актам у містобудуванні та містобудівній документації вихідних даних наданих на проектування багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1 від 15.12.2014 року і посилання у зв'язку із цим на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2015 року по справі №591/9226/14-а, колегія суддів зазначає наступне.

Вказаним судовим рішення дана правова оцінка розпорядженню міського голови від 01.12.2014 р. № 242-Р «Про комісію щодо перевірки діяльності департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради», яким передбачено провести перевірку діяльності Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, створено комісію для здійснення перевірки в складі згідно додатку до розпорядження, голові комісії надано право у разі необхідності залучати до роботи працівників виконавчих органів Сумської міської ради, архітекторів, працівників громадськості, та визнано, що під час його прийняття міський голова діяв в межах та спосіб передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», однак оцінка змісту та висновкам Акту від 15.12.2014 року в зазначеному судовому рішенні не міститься.

Згідно до висновків Експертної оцінки щодо розгляду розділу №19-1392/ео від 23.12.2014 року робочого проекту «Нове будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1», проведеної Філією ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Сумській області, прийняті в розділі робочого проекту технічні рішення відповідають вимогам Генерального плану м. Суми, ДБН Б.1.1-15:2012 та ДБН 360-92**(а.с.105-106).

Колегія суддів також приймає до уваги рішення Сумської міської ради від 13 травня 2015 рок №4336, яким скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.05.2015 року №230 «Про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки» , як таке, що прийнято з порушенням чинного законодавства та пояснення представників Департаменту та третіх осіб, що в теперішній час завершується будівництво четвертого поверху будинку

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3, ОСОБА_4 залишити без задоволення.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 27.05.2015р. по справі № 591/9544/14-а залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлений 13.07.2015 р.

Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Старосуд М.І. Яковенко М.М.