Ухвала суду № 46636484, 02.07.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2015
Номер справи
713/1635/14-а
Номер документу
46636484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 713/1635/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Кириляк А.Ю.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

02 липня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.,

суддів: Ватаманюка Р.В., Мельник-Томенко Ж. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу начальника управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області ОСОБА_5 на ухвалу Вижницького районного суду Чернівецької області від 22 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність вчиненої суб'єктом владних повноважень,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до Вижницького районного суду Чернівецької області із заявою про встановлення нового строку подання звіту по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність, вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання постанови.

Ухвалою Вижницького районного суду Чернівецької області від 22.04.2015 року заяву ОСОБА_3 задоволено частково.

Продовжено управлінню праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області строк до 22.06.2015 року на подання звіту про виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання постанови.

Накладено на начальника управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області ОСОБА_5 штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, що становить 12180,0 грн., з врахуванням розміру мінімальної заробітної плати станом на день розгляду справи 1218,0 грн., за ненадання звіту про виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року, з яких 5 мінімальних заробітних плат, що становить 6090,0 грн. стягнено порівну на користь ОСОБА_3, а інші 5 мінімальних заробітних плат - до Державного бюджету України.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, начальник управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області ОСОБА_5 оскаржила його в апеляційному порядку.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а ухвалу суду першої інстанції - скасувати, виходячи з наступного.

Встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи наступне.

Постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року позов задоволено частково: визнано неправомірною бездіяльність відповідача щодо невиконання постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 про виплату позивачу одноразової грошової допомоги до 05.05.2014 в розмірі 3190 грн.; встановлено строк - 1 (один) місяць для подання відповідачем до суду звіту про виконання постанови, з дня набрання постановою законної сили.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 року постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року залишена без змін.

Крім того, ухвалою Вижницького районного суду Чернівецької області від 10.02.2015 року було продовжено термін управлінню праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області до 11.03.2015 року надати суду звіт про виконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року.

У зв'язку із тим, що ухвала Вижницького районного суду Чернівецької області від 10.02.2015 року не виконана, ОСОБА_3 звернулась до суду з вимогами щодо встановлення нового строку надання звіту відповідачем, а також накладення на винну посадову особу, відповідальну за виконання постанови суду, штраф у розмірі від ста до трьохсот мінімальних заробітних плат, з якого половину стягнути на користь позивача.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи заяву, виходив з того, що листи управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області від 13.01.2015 року та від 10.03.2015 року, в яких йдеться про неможливість виконання ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 року, у зв'язку із тим, що Законом України "Про державний бюджет на 2015 рік", як і попередні роки, не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов'язань за судовим рішенням щодо перерахунків соціальних виплат, не являються звітом про виконання рішення, передбаченого статтею 276 КАС України.

Судова колегія ставиться критично до таких висновків суду першої інстанції з врахуванням наступного.

Встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, згідно протоколу №ІС Чернівецького обласного військового комісаріату від 02.09.2004 її визнано учасником бойових дій.

31.10.2011 року Вижницьким районним судом Чернівецької області прийнята постанова, згідно якої визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті їй як ветерану війни-учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05.05.2011 в розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої суми та зобов'язано провести відповідний перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги з негайним виконанням даної постанови.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.08.2013 року постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року залишена без змін.

Постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 позов ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано неправомірною бездіяльність відповідача щодо невиконання постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 року про виплату позивачу одноразової грошової допомоги до 05.05.2014 року в розмірі 3190 грн.; встановлено строк - 1 (один) місяць для подання відповідачем до суду звіту про виконання постанови, з дня набрання постановою законної сили.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 року постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року залишена без змін.

Листами від 13.01.2015 року №01-17/44 та від 05.02.2015 року №01-17/201 відповідач повідомив Вижницький районний суд Чернівецької області про неможливість виконати постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 29.10.2014 року, оскільки Законом України "Про державний бюджет на 2015 рік", як і в попередні роки, не передбачено бюджетних призначень для взяття зобов'язань за судовим рішенням.

Так, управління праці та соціального захисту не виконує рішення суду від 29.10.2014 року у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування з Державного бюджету України, оскільки згідно з приписами статті 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у відповідача, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки відповідач не мав фінансової можливості протягом встановленого строку виконати судове рішення.

Накладення за таких обставин штрафу ще більше ускладнює фінансове становище та ще більше ускладнює виконання судового рішення.

У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 05.06.2012 року було прийнято Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Відповідно до положень частини 1 статті 3 вказаного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Тобто списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.

Отже, апеляційний суд приходить до висновку, що невиконання судового рішення управлінням праці та соціального захисту в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Вищевказаний висновок також узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 26.05.2015 року у справі №21-199а15 та від 24.03.2015 року у справі № 21-66а14. Так, за правилами частини 1 статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи наведене, судова колегія приходить до висновку, що оскільки в Управління були поважні причини невиконання судового рішення, то ухвала Вижницького районного суду Чернівецької області від 22.04.2015 року про накладення на начальника управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області ОСОБА_5 штрафу у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, що становить 12180,0 грн., є передчасною.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду всім обставинам справи призвели до помилкового висновку, у зв'язку з чим, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 199, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу начальника управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області ОСОБА_5 задовольнити повністю.

Ухвалу Вижницького районного суду Чернівецької області від 22 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність вчиненої суб'єктом владних повноважень скасувати.

Постановити нову ухвалу, якою у задоволенні заяви ОСОБА_3 про встановлення нового строку подання звіту по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльнісь, вчиненої суб'єктом владних повноважень на виконання постанови, відмовити повністю.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Ватаманюк Р.В.

Мельник-Томенко Ж. М.