УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2015 р.Справа № 584/259/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 29.04.2015р. по справі № 584/259/15-а
за позовом ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області третя особа Публічне акціонерне товариство "Сумбуд"
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, в якому просив: визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 12.08.2014 року.
Постановою Путивльського районного суду Сумської області від 29.04.2015 року вищезазначений позов задоволено.
Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Путивльського районного суду Сумської області від 29.04.2015 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та неповне з'ясування обставин справи, що призвело до винесення незаконного та невірного по своїй суті судового рішення.
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 197 КАС України, справа розглядається в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що 26.08.2014 року ОСОБА_2, при досягненні 57-річного віку, звернувся до управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, із заявою про призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.
Листом Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області від 10.11.2014 року позивачу відмовлено в призначенні такої пенсії з тих підстав, що в його трудовій книжці відсутні записи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а уточнююча довідка надана ПАТ «Сумбуд» без підтвердження того, що воно є правонаступником Путивльської госпрозрахункової будівельної дільниці.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив того, що уточнююча довідка, видана ПАТ «Сумбуд» від 22.08.2012 року, видана на підставі первинних документів, містить інформацію про періоди роботи позивача на відповідній посаді і її достовірність та правильність підтверджена перевіркою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступних підстав.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 81, 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. Пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3-х місяців з дня досягнення пенсійного віку.
В силу пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.
Відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», яка була чинна на період роботи позивача, в список № 2 (розділ XXVII підрозділ 2290000б-23419) входить посада майстра будівельних та монтажних робіт.
Трудової книжкою та довідкою виданою ПАТ «Сумбуд» від 22.08.2012 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповіних записів у ній і довідками про заробітну плату ПАТ «Сумбуд», копії яких знаходяться у матеріалах справи, підтверджується те, що позивач має загальний стаж роботи понад 25 років та з 01.02.1983 р. по 17.01.2000 р. працював на посаді майстра на будівництві у Путивльській госпрозрахунковій будівельній дільниці.
Довідка видана ПАТ «Сумбуд» від 22.08.2012 р. відповідає вимогам п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 із змінами (далі - Порядок № 637), згідно якого у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Актом від 15.10.2012 року № 2413/05-21, виданим головним спеціалістом відділу по контролно-перевіряючій роботі Бережко Д.М., згідно якого проведено перевірку правильності і достовірності видачі ПАТ «Сумбуд» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.08.2012 р. № 494/02-1 підтверджено достовірність даної довідки та даних, що знаходяться у ній.
В силу ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку № 637, останній застосовується при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. У тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном (п. 20 Порядку).
Згідно з п.п. 1-4 Порядку, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсій на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженому Постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 від 10.11.2006 року (із змінами), у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України.
В розумінні наведеної правової норми, йдеться про ліквідацію без правонаступництва підприємств, установ та організацій як юридичних осіб, а не їх філій, представництв та інших структурних підрозділів, які за своєю правовою природою не є суб'єктами господарської діяльності.
Листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.01.2015 року повернуто документи щодо трудової діяльності позивача, як такі, що не підлягають розгляду на Комісії з питань підтвердження стажу роботи, оскільки Путивльська госпрозрахункова будівельна дільниця не мала статусу юридичної особи. Зазначено також про необхідність дослідження питання реорганізації згаданої дільниці .
За даними Головного управління статистики у Сумській області 08.12.1998 року на підставі наказу головної організації проведено державну реєстрацію припинення Путивльської госпрозрахункової будівельної дільниці ВАТ «Сумбуд», яка не мала статусу юридичної особи.
За повідомленням КУ «Путивльский міський трудовий архів» від 08.04.2015 року документи Путивльської госпрозрахункової будівельної дільниці на зберігання не надходили.
Водночас, з довідки ПАТ«Сумбуд» від 24.11.2014 року, копії наказу ВАТ "Сумбуд" від 08.12.1998 року з додатком вбачається, що Путивльська госпрозрахункова будівельна дільниця, де працював ОСОБА_2, входила до складу ВПБП «Сумбуд», яке перетворено у ВАТ «Сумбуд». Згідно наказу № 82 від 08.12.1998 року дільниця підпорядкована виконавчому апарату ВАТ «Сумбуд», а останнє, за рішенням загальних зборів акціонерів від 19.04.2011 року змінило назву на ПАТ «Сумбуд».
Перехід прав і обов'язків державного виробничого проектно-будівельного підприємства «Сумбуд» до його правонаступника - ВАТ «Сумбуд» підтверджується також копіями наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України від 11.02.1994 року № 62 та свідоцтва про власність від 07.07.1995 року .
Внесення змін до статутних документів ПАТ «Сумбуд», які зареєстровані 31.08.2012 року на підставі рішення загальних зборів акціонерів від 24.04.2012 року, на правомірність видачі уточнюючої довідки від 22.08.2012 року, не впливає, оскільки, такі зміни внесено у зв'язку із додатковою емісією акцій й збільшенням статутного капіталу товариства, яке згідно п 1.1. Статуту (в новій редакції) створено шляхом перетворення ВПБП «Сумбуд», отже вправі видавати уточнюючі довідки про підтвердження трудового стажу на підставі первісних документів цього підприємства.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Із урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач безпідставно та необґрунтовано прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2, оскільки стаж роботи позивача підтверджується його трудовою книжкою та уточнюючою довідкою наданою ПАТ «Сумбуд» від 22.08.2012 року, виданою на підставі первинних документів, яка містить інформацію про періоди роботи позивача на відповідній посаді достовірність та правильність якої підтверджена перевіркою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 29.04.2015р. по справі № 584/259/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.Судді Русанова В.Б. Курило Л.В.