Постанова № 46635130, 03.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.07.2015
Номер справи
826/8365/15
Номер документу
46635130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 липня 2015 року № 826/8365/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Державного агентства земельних ресурсів України, Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів Українипровизнання протиправними та скасування рішення викладеного у формі протоколу в частині внесення подання №15/429-430 від 30.03.2015 та наказу № 84 від 02.04.2015ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного агентства земельних ресурсів України, Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України, про визнання протиправними та скасування рішення викладеного у формі протоколу в частині внесення подання №15/429-430 від 30.03.2015 та наказу №84 від 02.04.2015.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідачів відсутні будь-які докази грубого порушення ним вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, а їх висновки могли грунтуватись лише на власних припущеннях. Також позивач зазначив про те, що свою діяльність здійснює з неухильним дотриманням вимог чинного законодавства, намагаючись не вчиняти дій, що могли б бути покладені в основу прийнятих відповідачами рішень.

У судовому засіданні 11.06.2015 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання 11.06.2015 не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, письмові заперечення проти позову та всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, з приводу яких подано позов на виконання вимог ухвали суду від 13.05.2015 суду не надали, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлений належним чином.

У відповідності до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд заслухавши пояснення представника позивача, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.06.2015 відповідача 2 було зобов'язано надати суду належним чином засвідчену копію подання Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України №15/429-430 від 30.03.2015. Зазначена ухвала була отримана відповідачем 19.06.2015, водночас станом на 03.07.2015 документів на виконання вимог ухвали суду до суду не надходило.

Під час судового розгляду справи, колегія суддів,

В С Т А Н О В И Л А:

Листом від 10.04.2015 "Щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату" Державне агентство земельних ресурсів України повідомило ОСОБА_1 наступне: "Доводимо до відома, що відповідно до наказу Держземагентства України від 02.04.2015 №84 Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів Ваш кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 12.03.2013 № 002847 анульовано на підставі подання Кваліфікаційної комісії від 30.03.2015 №15/429-430 відповідно до частини дев'ятнадцятої статті 66 та частини третьої статті 68 Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до частини тринадцятої статті 66 Закону України «Про землеустрій» інженери-землевпорядники, позбавлені кваліфікаційного сертифіката внаслідок порушення законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону, допускаються до складання кваліфікаційного іспиту після прийняття рішення про позбавлення кваліфікаційного сертифіката та за умови успішного підвищення кваліфікації.

Звертаємо увагу, що згаданий наказ розміщено на офіційному веб-сайті Державного агентства земельних ресурсів України: www.land.gov.ua у підрозділі «Накази» розділу «Земельне законодавство».

Згідно з частиною двадцять першою статті 66 Закону України «Про землеустрій» рішення про зупинення дії чи анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника може бути оскаржено до суду."

ОСОБА_1 вважаючи протиправним рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України, викладене у формі протоколу в частині внесення подання від 30.03.2015 № 15/429-430 від 30.03.2015 стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №002847 від 13.03.2013 та Державного агентства земельних ресурсів України №84 від 02.04.2015 звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною першою статті 611 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України затвердженого указом Президента України № 445/2011 від 08.04.2011 Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Частиною дев'ятнадцятою статті 66 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин: за зверненням сертифікованого інженера-землевпорядника; у разі набрання законної сили рішенням суду про обмеження дієздатності особи (інженера-землевпорядника), визнання її недієздатною, безвісно відсутньою; за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону; на підставі свідоцтва про смерть.

Згідно з частинами другою та третьою статті 68 зазначеного Закону кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката. На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Пунктом 1.5 розділу І Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 739 від 28.11.2012 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.12.2012 за № 2039/22351 встановлено, що до повноважень Кваліфікаційної комісії належить, у тому числі розгляд письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою та топографо-геодезичної і картографічної діяльності стосовно професійної діяльності сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів, а також актів, складених за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) Держземагентством України, прийняття рішень про внесення подання до Держземагентства України стосовно анулювання чи зупинення сертифіката інженера-землевпорядника та/або інженера-геодезиста у випадках, визначених законом.

Згідно з пунктом 3.19 розділу ІІІ зазначеного Порядку кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання до Держземагентства України про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав: грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката. На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката Держземагентство України приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Відповідно до пункту 2.6 розділу ІІ Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника та інженера-геодезиста затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 739 від 28.11.2012 рішення Кваліфікаційної комісії приймаються шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів присутніх на її засіданні та оформлюються протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени Кваліфікаційної комісії. Член Кваліфікаційної комісії, який не погоджується з прийнятим Кваліфікаційною комісією рішенням, висловлює свою думку в письмовому вигляді, що додається до протоколу. Протоколи засідань Кваліфікаційної комісії підлягають постійному зберіганню.

Таким чином, сертифікат інженера-землевпорядника анулюється Державним агентством земельних ресурсів України, зокрема, за поданням Кваліфікаційної комісії, яке робить у випадку становлення за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою наступних фатів: грубого порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою; наявності рішення суду за фактами неякісного проведення землеустрою сертифікованим інженером-землевпорядником; наявність у сертифікованого інженера-землевпорядника непогашеної судимості за корисливі злочини; з'ясування факту неправомірної видачі кваліфікаційного сертифіката.

Листом від 10.04.2015 "Щодо анулювання кваліфікаційного сертифікату" позивачу було повідомлено про те, що відповідно до наказу Держземагентства України від 02.04.2015 №84 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" його кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 002847 від 12.03.2013 анульовано на підставі подання Кваліфікаційної комісії №15/429-430 від 30.03.2015.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.05.2015 у відповідачів було витребовано письмові заперечення проти позову та всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, з приводу яких подано позов та ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.06.2015, яка отримана 19.06.2015, у відповідача 2 було зобов'язано надати суду належним чином засвідчену копію подання Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України №15/429-430 від 30.03.2015, за результатами розгляду якого було прийнято наказ яким позивачу анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера - землевпорядника, водночас відповідачами вимоги ухвали суду не виконав.

У позовній заяві та в судовому засіданні представник позивача зазначив про те, що позивач свою діяльність здійснює з неухильним дотриманням вимог чинного законодавства та про відсутність будь-яких доказів грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином докази на підтвердження факту наявності правових підстав у відповідача 2 для внесення відповідачу 1 подання № 15/429-430 від 30.03.2015 та відповідно у останнього для анулювання позивачу кваліфікаційного сертифікату № 002847 від 13.03.2013 - відсутні.

З урахуванням наведеного, керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державного агентства земельних ресурсів України, викладене у формі протоколу в частині внесення подання № 15/429-430 від 30.03.2015 стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №002847 від 13.03.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1.

3.Визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства земельних ресурсів України №84 від 02.04.2015 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженера-землевпорядника» в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката №002847 від 13.03.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_1.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Огурцов

Судді Р.О. Арсірій

В.А. Кузьменко