ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2012 року 16:17 Справа № 2а-0870/12004/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСтрельнікової Н.В.
при секретаріПавлові С.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло милосердя»,
м. Запоріжжя
до: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя,
м. Запоріжжя
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення;
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, за договором від 03.01.2012;
від відповідача: ОСОБА_2, за довіреністю №27839/10-024 від 18.10.2011;
Груд`єва К.В., за довіреністю №816110-024 від 11.01.2012;
ВСТАНОВИВ:
Міжнародна благодійна організація інвалідів «Фонд Світло милосердя» (далі МБОІ, позивач) звернулася із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Шевченківському районі, відповідач), в якому просить суд визнати недійним податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.11.2011р.
В обґрунтування позову позивач зокрема посилається на те, що відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення не прийнято до уваги факт внесення виправлень до синтетичних регістрів бухгалтерської звітності внаслідок самоперевірки у травні 2011 року та факт подання уточнюючих розрахунків. Також позивач вважає безпідставним посилання відповідача на акт перевірки Запорізької митниці №12/11/112000014/НОМЕР_2 від 26.07.2011р., оскільки висновки зазначеного акта були оскаржені позивачем у суді.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позові.
ДПІ у Шевченківському районі адміністративний позов не визнає. У письмових запереченнях вх. №399 від 05.01.2012 р. зазначає, що уточнюючий податковий звіт за 2009 рік (від 20.06.2011р. №150260) було подано позивачем з порушенням п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу України, у звязку з чим при проведенні перевірки його показники не брались до уваги, а саме: станом на час подання позивачем уточнюючого розрахунку на МБОІ «Фонд світло милосердя» тривала перевірка відповідного контролюючого органу Запорізької митниці. Також відповідач у письмових запереченнях посилається на відсутність у відповідача відомостей щодо оскарження позивачем акту перевірки Запорізької митниці №12/11/112000014/НОМЕР_2 від 26.07.2011р. Крім того у додаткових письмових поясненнях відповідача від 13.01.2012р., зазначено про те, що в акті перевірки відповідача, за результатами якої було прийняте оскаржуване рішення, є посилання на інформацію, отриману від Запорізької митниці, як по суті є податкової інформацією, ДПІ не посилається на результати проведеної перевірки.
Представники відповідача в судовому засіданні підтримали заперечення проти позову з підстав, викладених вище.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Відповідно до направлень № 893 від 17.10.2011 р., №894 від 17.10.2011р., №895 від 17.10.2011р. і наказу № 1228 від 14.10.2011р. фахівцями ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя проведено позапланову виїзну документальну перевірку Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло милосердя» з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при здійсненні операцій з гуманітарною допомогою за період з 01.07.2008р. по 30.06.2011р. та Закону України «Про гуманітарну допомогу» за період з 01.07.2008р. по 31.08.2011р., за результатами якої складено акт № 162/23-2/33795778 від 01.11.2011 р.
Перевіркою встановлено порушення п.п. 7.11.1, п.п. 7.11.3, п. 7.11 ст. 7, п.п. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7, п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства» від 28.12.94 №334/94-ВР, ст. 1, ст. 6, ст. 11 Закону України від 16.07.99 №996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що призвело до заниження податку на прибуток за 2009 рік в сумі 8169 грн. Як вбачається зі стр. 14 акту перевірки, зазначені порушення були встановлені перевіряючими у звязку з оформленням позивачем отриманої ним фінансової допомоги з порушенням вимог чинного законодавства в 2009 році, у звязку з чим на думку перевіряючих позивачем в 2009 році було отримано дохід, що підлягає оподаткуванню на загальну суму 32676,00 грн. і який не було відображено позивачем у податковому звіті про використання коштів неприбутковими організаціями та установами.
30.11.2011 р. на підставі акта перевірки № 162/23-2/33795778 від 01.11.2011 р. ДПІ у Шевченківському районі прийняте податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким МБОІ «Фонд Світло Милосердя» було збільшено суму грошового зобовязання з податку на прибуток у загальному розмірі 10211 грн. 25 коп., в тому числі за основним платежем у розмірі 8169 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 2042,25 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, фізична МБОІ «Фонд Світло Милосердя» звернулася до суду.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Згідно ч.4 ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» №1192 від 22.10.99 (далі Закон №1192), бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
На виконання вищезазначеної статті Закону №1192 Наказом Міністерства Фінансів України №298 від 14.121999 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги» (далі Наказ Мінфіну №298) затверджено порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, що поширюється на юридичних осіб незалежно від видів діяльності та форм власності (крім бюджетних установ), які одержали гуманітарну допомогу (отримувачі), які її потребують і яким вона безпосередньо надається (набувачі).
Відповідно до п. 1.2 Наказу Мінфіну №298, одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 "Цільове фінансування і цільові надходження".
Як зазначено у акті перевірки відповідача № 162/23-2/33795778 від 01.11.2011 р. (стр. 12), в порушення вищезазначених положень законодавчих та нормативно-правових актів, МБОІ «Фонд Світло Милосердя» на момент перевірки контролюючого органу, а саме: митного органу (Запорізької митниці) не було відображено у відповідних регістрах бухгалтерського обліку за листопад та грудень 2009 року та податковому звіті про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за 2009 рік від 05.02.10 та звіті «про суми пільг в оподаткуванні юридичних осіб та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності» за 2009 рік (форми 1-ПП) від 05.02.10 інформації про оприбуткування а розподіл гуманітарної допомоги, які дозволяють належним чином відобразити отримання та розподіл вантажів гуманітарної допомоги, що була оформлена у митному режимі за ВМД №112000004/9/001728 від 05.11.2009.
В ході проведення перевірки митними органами МБОІ «Фонд Світло Милосердя» до ДПІ Шевченківського району м. Запоріжжя було подано уточнюючий податковий звіт про використання коштів неприбутковим установам та організаціям за 2009 рік (декларація №105260 від 20.06.2011р). Дата початку перевірки митного органу 31.05.201р., перевіряємий період з 01.07.2008р. по 31.12.2010р. дата закінчення перевірки 20.07.2011р. Зазначені обставини не заперечувались сторонами в ході судового розгляду справи.
Відповідно до п. 50.1 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент подання позивачем уточнюючого розрахунку від 20.06.2011р., платник податків не має права подавати уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, який на дату подання уточнюючого розрахунку перевіряється відповідним контролюючим органом.
З посиланням на положення Наказу «Про затвердження Положень про визначення меж зон митного контролю та їх функціонування» від 07.07.2006 №412, згідно яких контролюючі органи (служби, інспекції) - органи державної влади, які відповідно до ст. 27 МК України здійснюють контроль за додержанням вимог чинного законодавства з питань екологічного, ветеринарного, санітарного, фіто санітарного, епідеміологічного, радіологічного та інших видів контролю під час переміщення товарів через митний кордон, відповідач по справі наполягає на тому, що оскільки станом на 20.06.2011р. на МБОІ «Фонд Світло Милосердя» тривала перевірка відповідного контролюючого органу (Запорізька митниця), в т.ч. за період 2009р., уточнюючий податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за 2009 рік (від 20.06.2011р. №105260) було подано позивачем з порушенням вимог п. 50.2 ст. 50 ПК України, у звязку з чим показник уточнюючого звіту №105260 під час перевірки не враховувався.
Однак суд не погоджується з вищенаведеною позицією відповідача з огляду на таке. Положеннями п. 50.2 ст. 50 ПК України, на яку посилається відповідач, чітко визначено, що у платника податків відсутнє право подавати уточнюючий розрахунок до податкової декларації за період, який перевіряється відповідним контролюючим органом. Тобто законодавець обмежив право платника податку на подання уточнюючого розрахунку під час перевірки платника не будь-яким контролюючим органом, а відповідним, тобто тим, який є контролюючим органом щодо правильності обчислення та сплати того виду податку, з якого саме і подається уточнюючий розрахунок.
Такий висновок суду підтверджується також подальшими змінами, внесеними до п. 50.2 ст. 50 ПК України Законом України від 07.07.2011 р. N 3609-VI, згідно яких платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Тобто законодавець таким чином усунув можливість двозначного трактування положень п. 50.2 ст. 50 ПК України, яке було можливе за попередньої редакції наведеної норми ПК України.
При вирішенні даного спору суд також виходить з принципу презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків так і контролюючого органу, що закріплений в підпункті 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України.
Також відповідно до пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли норма цього закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли нори різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняття рішення на користь як платника податків так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Крім того, як було зясовано під час судового розгляду справи за наданих представниками сторін, свідком ОСОБА_3 пояснень та письмових доказів, 25.05.2011р. бухгалтером МБОІ «Фонд Світло Милосердя» було складено бухгалтерську довіку і були здійснені виправлення помилок та зроблені відповідні зміни у фінансових звітах шляхом здійснення додаткових записів в обліку звітного періоду, які відображають уточнення оцінки відповідних статей внаслідок подій після дати балансу, відповідно до Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «№В виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» затвердженого наказом Міністерства фінансів України №137 від 28.05.99р. Тобто виправлення до регістрів бухгалтерського обліку були вчинені у місяці, в якому було виявлено позивачем помилку у травні 2011 року, про що було повідомлено перевіряючих. Також позивачем у травні 2011 року були виконані сторнуючі проводки у 2011 році і внесені відповідні записи у журнал ордер 2009 року, що не суперечить діючим нормативно-правовим актам та підтверджується зокрема наданими суду копіями журналів ордерів за рахунками 480,920.
Таким чином, на момент проведення відповідачем перевірки позивачем були внесені відповідні виправлення до бухгалтерського обліку, що було фактично проігноровано відповідачем.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності рішення органу державної податкової служби , яким платнику податків донараховані податкові зобовязання чи зменшені податкові вигоди, контролюючий орган має доводити недобросовісність платника податків.
На підставі вищевикладеного, враховуючи, що до початку проведення відповідачем перевірки позивачем були усунені недоліки бухгалтерського обліку, у звязку з якими відповідач прийшов до висновку про заниження позивачем податкового зобовязання та до початку проведення перевірки відповідачем позивачем було подано уточнюючий податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями за 2009 рік, який неправомірно не було прийнято відповідачем до уваги, суд вважає, що відповідач безпідставно дійшов висновку про заниження позивачем податкових зобовязань з податку на прибуток, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30 листопада 2011 року підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло милосердя» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя № НОМЕР_1 від 30 листопада 2011 року про визначення Міжнародній благодійній організації інвалідів «Фонд Світло милосердя» податкового зобовязання за платежем податок на прибуток в загальному розмірі 10211 гривень 25 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Міжнародної благодійної організації інвалідів «Фонд Світло милосердя» 31 гривню судового збору
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова складена в повному обсязі у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.
Суддя(підпис)Н.В. Стрельнікова