Категорія статобліку 6.11
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 липня 2009 року о 17 год. 06 хв. Справа № 2а-3058/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіСтрельнікової Н.В.
при секретаріСвітлицькій О.О.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Запоріжжя
до:Комунального підприємства «Житлосервіс», м. Гуляйполе, Запорізька область
простягнення суми адміністративно-господарських санкцій,
за участю представників:
від позивача:ОСОБА_1, довіреність № 07-24/2866 від 11. 06.2009 р.;
від відповідача:ОСОБА_2, наказ про прийняття на роботу № 61 від 26.11.2007р.;
ВСТАНОВИВ:
22 травня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Житлосервіс», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у розмірі 10 647 грн. 07 коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідно до «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»наданого відповідачем до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період склала 60 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу повинна складати 2 особи. Згідно відомостей, наданих КП «Житлосервіс» у «Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів», середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 1 особу, що є меншим ніж установлено нормативом. Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, яке використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Розмір адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві та за 2008 рік на Комунальному підприємстві «Житлосервіс»складає 10 491 грн. 67 коп.
Згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк. Таким чином, сума пені, за період з 16 квітня 2008 року по 22 травня 2009 року, що необхідно сплатити складає 155 грн. 40 коп.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 вимоги підтримала в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві. Просить суд стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 10 647 грн. 07 коп.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги позивача визнав в повному обсязі, просить суд відстрочити виплату заборгованості у звязку з трудним фінансовим становищем КП «Житлосервіс».
З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.
28 січня 2009 року Комунальним підприємством «Житлосервіс»до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік», форми 10 ПІ річна-поштова, затвердженого наказом Мінпраці України № 42 від 10 лютого 2007 року.
Відповідно до зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік складає 60 осіб. З них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за рік складає 3 особи. Кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»фактично за рік повинно складати 2 особу. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за рік складає 10 491 грн. 67 коп. Вказаний звіт підписаний керівником підприємства та його головним бухгалтером (а.с. 5).
Згідно списку працюючих інвалідів за станом на 2008 рік, який подано відповідачем до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, на підприємстві «Житлосервіс»за 2008 рік працювали слідуючи інваліди: ОСОБА_4, на посаді двірника (звільнена 19 вересня 2008 року на підставі наказу № 92) фактично відпрацювала 9 місяців; ОСОБА_5, на посаді слюсаря (прийнятий 1 жовтня 2008 року, на підставі наказу № 97), фактично працював у 2008 році 3 місяці; ОСОБА_6 (прийнятий 2 вересня 2008 року, наказ № 85, звільнений 10 листопада 2008 року на підставі наказу № 114) фактично працював 2 місяці (а.с. 6).
Згідно розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів за 2008 рік, який надано позивачем, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2008 році 1 особа; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати в 2008 році на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- 2 особи; середньооблікова кількість інвалідів у 2008 році 1 осіб; середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 році 10 491 грн. 67 коп.; сума адміністративно-господарських санкцій 10 491 грн. 67 коп.; сума пені за один день прострочення (120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України) 4 грн. 20 коп.; сума пені за період з 16 квітня 2008 року по 22 травня 2009 року 155 грн. 40 коп.; загальна сума заборгованості 10 647 грн. 06 коп. (а.с. 4).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані сторонами докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні № 875 ХІІ від 21 березня 1991 року для підприємств (обєднань), установ, організацій незалежно від форм власності і господарювання установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено Законом.
Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства (обєднання ), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, зобовязані щорічно сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. А для підприємств, на яких працює від 8 до 15 чоловік, розмір штрафних санкцій визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на підприємстві.
Згідно з формою державної статистичної звітності № 10 ПІ поштова-річна „Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженою наказом Мінпраці України № 42 від 10 лютого 2007 року, підприємства, установи , організації незалежно від форм власності та господарювання, не пізніше 1 березня після звітного періоду подають до регіонального відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем був наданий позивачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Як встановлено зі звіту середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві відповідача у 2008 році складала 60 осіб.
Відповідно до ст. 19 Закону Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні у норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на Комунальному підприємстві «Житлосервіс» у 2008 році повинен складати 2 особи.
Як підтверджується звітом за 2007 рік та списком працюючих інвалідів за станом на 2008 рік на КП «Житлосервіс»на протязі 2008 року працювали інваліди 3 особи, але вони працювали не повний рік, а лише декілька місяців, та на кінець звітного періоду на підприємстві відповідача працює лише одна особа, якій відповідно до законодавства встановлена інвалідність.
А, згідно до положень п. 4 «Порядку зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських обєднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31 січня 2007 року, рішення щодо зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць за звітний період господарському обєднанню та підприємствам, що входять до його складу, приймається відділенням Фонду соціального захисту інвалідів протягом 30 календарних днів після подання господарським обєднанням звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Відповідачем на час проведення судового засідання не надано до суду доказів сплати штрафних санкцій.
Згідно з ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь строк.
З урахуванням зазначеного, відповідно до розрахунку позивача, сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів становить 155 грн. 40 коп.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону
Відповідач не надав суду будь-яких доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості необхідній для виконання нормативу, або доказів які б свідчили б про вжиття заходів щодо самостійного пошуку та працевлаштування інвалідів.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги документально підтвердженими, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності строк, порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача в частині відстрочення виплати заборгованості оскільки по перше, відповідачем не надано суду в обґрунтування обставин, на які він посилається у клопотанні, жодних доказів, по друге відповідач не надав пояснень суду, яким чином вказані обставини обумовлюють необхідність визначення судом у судовому рішенні строку і порядку його виконання.
Крім того, згідно положень ст. 263 КАС України, відповідач на стадії виконавчого провадження може звернутися до суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 158-163, ч. 4 ст. 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Житлосервіс»про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Житлосервіс»(70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 3 Інтернаціоналу, 62, р/р 260013011564, ЄДРПОУ 35235994, Гуляйпольськоговідділення Ощадбанку № 5343) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147, р/р 31212230700101, одержувач державний бюджет Гуляйпільського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 34676890, ГУДКУ в Запорізькій області МФО 813015, код платежу 50070000) суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у розмірі 10 647 (десять тисяч шістсот сорок сім) грн. 07 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складення у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
СуддяН.В. Стрельнікова
Постанова у повному обсязі складена 24 липня 2009 року.