Постанова № 46631401, 09.06.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2009
Номер справи
2а-1968/09/0870
Номер документу
46631401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Категорія статобліку 2.25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

за результатами розгляду справи у порядку письмового провадження

09 червня 2009 р. о 17 год. 20 хв. Справа № 2а-1968/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСтрельнікової Н.В.

при секретаріГорбовій І.С.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області, м. Запоріжжя

до відповідача: Військової частини А-3309 (450 військовий госпіталь Міністерства

оборони України), м. Запоріжжя

про стягнення збитків, завданих державі,

за участю представників сторін:

від позивача: не зявився

від відповідача: не зявився

ВСТАНОВИВ:

Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до Військової частини А-3309 (450 військовий госпіталь Міністерства оборони України), в якому просить суд стягнути з відповідача 68858,00 грн. завданих державі збитків. В обґрунтування позову посилається на те, що проведеною ревізією встановлені порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрат на загальну суму 68858,00 грн., зокрема: проведення видатків на оплату праці працівників, задіяних у наданні платних послуг, які виконувались в основний робочий час, що призвело до завищення асигнувань по загальному фонду кошторису на 2006-2007 роки на загальну суму 24394,20 грн.; за кошти спеціального фонду, які отримано як плата за надані послуги, продукти харчування протягом ревізує мого періоду не закуповувались, а фактично витрачалися продукти харчування які надходили у централізованому порядку на загальну суму 35737,80 грн.; за ревізує мий період Військовою частиною А 3309 перераховано коштів розмірі 5 % від надходження коштів за надання платних послуг до Департаменту фінансів Міністерства оброни України на загальну суму 8726,00 грн., які не передбачені напрямами використання коштів згідно кошторисів на 2006-2007 р.р. Вказані кошти всупереч законних вимог КРУ в Запорізькій області до бюджету не перераховані.

Заявою від 09.06.2009 р. (вих. №08-13-17-17/3790)позивач зменшив позовні вимоги та просить суд стягнути з Військової частини А-3309 до Державного бюджету збитки на загальну суму 33120,20 грн. При цьому у заяві про зменшення позовних вимог позивач вказав, що враховуючи те, що п. 7 обов`язкових вимог КРУ в Запорізькій області на відповідача покладено обовязок зокрема вжити дієвих заходів щодо забезпечення відшкодування вартості продуктів харчування на суму 35737,80 гривень, використаних для надання платних послуг, сплачені Військовою частиною А-3309 зі спеціального фонду кошти з відшкодування вартості продовольчих пайків за судовими рішеннями можливо прийняти як часткове виконання вимог КРУ в Запорізькій області.

В судове засідання 09.06.2009 р. повноважний представник не зявився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач проти позову заперечує, проте клопотанням від 03.06.2009 р. просить врахувати наступні обставини: у 2007 р. Департамент фінансів Міністерства оборони України здійснив зменшення кошторисних призначень по загальному фонду на оплату праці бюджетних установ, грошове утримання військовослужбовців, нарахування на заробітну плату; у 2007 р. судовими рішеннями Шевченківського та Жовтневого районними судами м. Запоріжжя були винесені рішення про стягнення грошової компенсації замість продовольчого забезпечення (пайка) з Військової частини А 3309 на загальну суму 42086,51 грн. (38080,52 грн. на погашення продовольчого пайка); у 2006 р. Військовою частиною А 3309 грошові кошти у сумі 6075,00 грн. та у 2007 р. 7850,91 грн. зі спеціального фонду були спрямовані на погашення заборгованості по загальному фонду. Виходячи з цього, відповідач вважає, що задоволенню підлягають лише позовні вимоги про стягнення 12845,58 грн., а також враховуючи, що з суми 24394,20 грн. та суми 35737,80 грн. вже було здійснено відрахування в розмірі 5 % на суму 3006,60 грн. до Департаменту фінансів Міністерства оборони України,зменшити позовні вимоги до 9838,98 грн.

В судове засідання 09.06.2009 р. повноважний представник відповідача не зявився, заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

На підставі викладеного, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності в судовому засіданні представників позивача та відповідача.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

З 04.06.2007 р. по 26.06.2007 р. на підставі направлень від 01.06.2007 р. за № 657, 658, 659, 660; від 08.06.2007 р. № 690, від 13.06.2007 р. № 701, від 18.06.2007 р. № 720, від 25.06.2007 р. № 780, 781 та відповідно до п. 2.34 Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ на ІІ квартал 2007 р. проведена ревізія фінансово-господарської діяльності у Військовій частині А-3309 (450 військовий госпіталь Міністерства оброни України) за період з 01.01.2006 р. по 01.06.2007 р., за результатами якої складено акт № 040/0021 від 26.06.2007 р.

Проведеною ревізією встановлені порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрат на загальну суму 68858,00 грн., зокрема: проведення видатків на оплату праці працівників, задіяних у наданні платних послуг, які виконувались в основний робочий час, що призвело до завищення асигнувань по загальному фонду кошторису на 2006-2007 роки на загальну суму 24394,20 грн.; за кошти спеціального фонду, які отримано як плата за надані послуги, продукти харчування протягом ревізує мого періоду не закуповувались, а фактично витрачалися продукти харчування які надходили у централізованому порядку на загальну суму 35737,80 грн.; за ревізує мий період Військовою частиною А 3309 перераховано коштів розмірі 5 % від надходження коштів за надання платних послуг до Департаменту фінансів Міністерства оброни України на загальну суму 8726,00 грн., які не передбачені напрямами використання коштів згідно кошторисів на 2006-2007 р. р.

КРУ в Запорізькій області листом від 18.07.2007 р. № 08-04-14/1580 командиру Військової частини А-3309 предявлено обовязкові вимоги щодо усунення порушень, виявлених в ході ревізії в термін до 06.08.2007 р.

У звязку із невиконанням обовязкових вимог КРУ в Запорізькій області звернулося до суду із позовом про стягнення збитків, завданих державі.

Дослідивши матеріали справи, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Військова частина А 3309 (госпіталь та поліклініка) здійснює безкоштовне медичне обслуговування військовослужбовців, пенсіонерів Міністерства оборони та інших категорій громадян, які, згідно з діючим законодавством, користуються правом на лікування в них. Крім того, надає платні медичні послуги фізичним особам.

Надання платних послуг населенню здійснюється згідно з Законами України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», «Про підприємство», «Про захист прав споживачів», наказу Міністра оборони України від 17.03.1995 р. № 60 «Про введення в дію Тимчасового положення про надання платних послуг та реалізацію санаторних путівок за договірними цінами військово-медичними закладами Збройних Сил України та іншими законодавчими та нормативними актами (п.1.5 розділу Тимчасової інструкції про надання платних послуг військово-медичним закладами Збройних Сил України, затвердженої наказом начальника головного військово-медичного управління генерального штабу Збройних Сил України від 28.05.1996 р. № 35 (далі по тексту наказ № 35).

Щодо проведення видатків на оплату праці працівників, задіяних у наданні платних послуг

Калькуляціями на платне обслуговування хворих фізичних осіб, які звернулись до Військової частини А 3309 передбачено витрати на оплату праці лікарів, молодшого медичного персоналу (заробітна плата та грошове утримання) та нарахування на оплату праці.

Розрахунками потреби в коштах на вказані витрати згідно з п.3.3 наказу №35 передбачено матеріальне стимулювання працівників, у тому числі військовослужбовців у сумі 13620,00 грн., але кошториси по вказаних видатках вищестоящою організацією не затверджено, штати по спеціальному фонду не складено, чим порушено п. 19, 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228, із змінами.

Також, відповідачем не дотримано вимоги п. 2.2.3 Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 28.10.2006р. № 625, яким передбачено, що "... здійснення планування і витребування коштів лише у межах дійсної потреби, обчисленої за установленими нормами, нормативами, тарифами, цінами і розцінками, згідно із затвердженими штатами, штатними розписами, табелями, тощо", в частині відсутності затверджених штатних розписів по спеціальному фонду, який передбачає кількість посадових осіб на надання платних медичних послуг згідно затверджених калькуляцій.

Таким чином, як вірно встановлено ревізією, має місце факт покриття видатків спеціального фонду, пов'язаних з наданням платних послуг, за рахунок коштів загального фонду протягом 2006 та 5 місяців 2007 року, оскільки заробітна плата, нарахування на заробітну плату та грошове утримання військовослужбовців за час, відпрацьований на надання платних послуг виплачувались за рахунок коштів загального фонду.

Вказане порушення призвело до завищення потреби, яку профінансовано в повному обсязі, та, як наслідок, зайвого отримання асигнувань по загальному фонду на оплату праці (по КЕКВ 1112 «Грошове утримання військовослужбовців») та нарахувань на оплату праці (по КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату») протягом періоду, що підлягав ревізії, на загальну суму 24 394,20 грн.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині слід визнати законними та обґрунтованими. Доводи відповідача спростовуються фактичними обставинами справи.

Щодо витрачання продуктів харчування, які надходили у централізованому порядку

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань» Військова частина А 3309 забезпечується харчуванням військовослужбовців, які знаходяться в стаціонарі та військовослужбовців строкової військової служби, які проходять службу в військовій прокуратурі та військовому комісаріаті Запорізької області Запорізького гарнізону, та добові наряди Запорізького зонального відділення військової служби правопорядку, а також добові наряди Установи.

Централізоване забезпечення здійснювалось згідно з п.1.7 наказу Міністерства оборони України від 09.12.2002 № 402 та на підставі телеграми Південного оперативного командування від 15.07.2003 №29/6/1/765, якою передбачено, що в зв'язку з проведенням організаційних заходів в установах Південного оперативного командування Військова частина А 3309 поставлена на продовольче забезпечення до військової частини А 1978.

Ревізією встановлено, що Військова частина А 3309 самостійно не веде військового господарства, тому забезпечення продуктами харчування протягом періоду, який підлягав ревізії, здійснювалось у централізованому порядку через Військову частину А 1978.

З цієї причини на 2006 та 2007 роки видатки по КЕКВ 1133 «Продукти харчування»в кошторисах по загальному фонду не передбачені. Фінансування не надходило, витрати не здійснювались.

За даними бухгалтерського обліку (меморіального ордеру № 3 та № 6, оборотних відомостей) встановлено, що протягом 2006 та 5 місяців 2007 року за кошти спеціального фонду, які отримано як плата за надані послуги, продукти харчування не закуповувались, а фактично витрачались продукти харчування, які надходили у централізованому порядку, чим порушено абз.4 п. 7.29.7,2. Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 р. № 402, в частині не відшкодування їх Військовою частиною А 3309 на спеціальний реєстраційний рахунок забезпечувального фінансово-економічного органу (військова частина А 1978).

Таким чином, вказане порушення призвело до незаконного витрачання Військовою частиною А 3309 продуктів харчування, які надійшли у централізованому порядку, на харчування осіб, які проходили лікування на платній основі, на загальну суму 35 737,80 грн. (у 2006 році - 30773,1 грн., за 5 місяців 2007 року -4964,70 грн.).

В той же час, суд приймає до уваги наступне.

Листом від 03.06.2009 р. № 438 відповідач повідомив КРУ в Запорізькій обалсті, що у 2007 р. постановами Шевченківського та Жотневого районних судів м. Запоріжжя були прийняті рішення про стягнення грошової компенсації замість продовольчого забезпечення (пайка) з військової частини А-3309 на користь фізичних осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 На підставі виконавчих листів зі спеціального фонду Військової частини А-3309 було стягнуто грошові кошти на загальну суму 42086,51 грн., з яких 38080,52 грн. спрямовано на погашення основного боргу по сплаті продовольчого пайка, а решта в сумі 4005,99 грн. виконавчий збір.

КРУ в Запорізькій області в заяві про зменшення позовних вимог зазначила, що позивач вважає за можливе прийняти як часткове виконання вимог КРУ в Запорізькій області сплачені Військовою частиною А-3309 зі спеціального фонду кошти з відшкодування вартості продовольчих пайків в сумі 35737,80 грн.

Таким чином, згідно заяви про зменшення позовних вимог, в цій частині позивач позовні вимоги не підтримує, тож суд залишає їх без розгляду.

Щодо перерахування 5 % від надання платних послуг до Департаменту фінансів

Міністерства оборони України

Ревізією встановлено, що Військова частина А 3309 мала протягом 2006 року та 5 місяців 2007 року лише надходження від господарської діяльності та коштів отриманих від забезпечувального органу. Інших надходжень ревізією не встановлено.

Відповідно до п.п. а) п. 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 659, та п. 20 ст. 43 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 р. № 3235-ІУ, п. 20 ст. 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік»від 19.12.2006 №489-У передбачено спрямування коштів спеціального фонду на заходи, пов'язані з організацією надання послуг, реалізації продукції та виконання робіт бюджетними установами, та інші заходи з утримання цих установ згідно із законодавством.

В той же час, ревізією встановлено, що видатки спеціального фонду кошторисів за рахунок власних надходжень планувалися у такій послідовності: перерахування 5% від надходження коштів за надання платних послуг до Департаменту фінансів Міністерства оборони України за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості Військової частини А 3309 з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.

Таке перерахування здійснювалося відповідачем у відповідності з вимогами п.4.3.8 додатку 1 до Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затвердженого наказом МОУ від 28.10.2006 р. № 625 (далі по тексту - Положення № 625).

Тобто в даному випадку має місце колізія норм права, яка вирішується на користь законодавчого акту що має вищу юридичну силу, тобто Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 р. № 3235-ІУ та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 №489-У.

Таким чином, в порушення п. 20 ст.43 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»від 20.12.2005 р. № 3235-ІУ, п. 20 ст.40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006 р. № 489-У, та п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228, в частині можливості включення до кошторисів тільки тих видатків, які передбачені законодавством та необхідність яких обумовлена характером діяльності установи, Військовою частиною А 3309 незаконно перераховано коштів у розмірі 5% від надходження коштів за надання платних послуг до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на загальну суму 8726,0 грн. (у 2006 році - 7281,00 грн., за 5 місяців 2007 року - 1445,00 грн.).

Вимоги позивача в цій частині також слід визнати законними та обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача в акті ревізії на те, що Положення № 625 не зареєстроване в Міністерстві юстиції України, а тому не може застосовуватися в даному випадку.

Відповідно до положень Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерства інших органів виконавчої влади»№ 493/92 від 03.10.1992 р. та п. п. «д»п. 5 Постанови КМУ від 28.12.1992 р. № 731 «Про затвердження положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»на державну реєстрацію не подаються акти, спрямовані на організацію виконання рішень вищестоящих органів і власних рішень міністерств, інших органів виконавчої влади, що не мають правових норм.

На підставі викладено суд вважає, що Положення про фінансове господарство військової частини Збройних Сил України, затверджене наказом МОУ від 28.10.2006 р. № 625 не підлягало реєстрації в Міністерстві юстиції України.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області до Військової частини А-3309 (450 військовий госпіталь Міністерства оборони України) про стягнення збитків, завданих державі, - задовольнити повністю.

Стягнути з Військової частини А-3309 (450 військовий госпіталь Міністерства оборони України) на користь Державного бюджету (одержувач коштів Управління Державного казначейства України у Жовтневому районі м. Запоріжжя, р/р 31112115700003, МФО 813015,ЄДРПОУ 34677124, код призначення платежу 24060300 «Інші надходження») збитки на загальну суму 33120 (тридцять три тисячі сто двадцять) грн. 20 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя(підпис)Н.В. Стрельнікова

Постанова не набрала законної сили.

Голова суду ОСОБА_5