Постанова № 46631308, 29.05.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2009
Номер справи
2а-2239/09/0870
Номер документу
46631308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія статобліку 2.11.12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 травня 2009 р. о 15 год. 02 хв. Справа № 2а-2239/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСтрельнікової Н.В.

при секретаріМироновій К.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс»,

м. Токмак Запорізької області

до: Токмацької обєднаної державної податкової інспекції, м. Токмак Запорізької

області

про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних

санкцій,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 07.04.2009 р. № 45

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність від 29.09.2008 р. № 19414/10/10-07;

ОСОБА_3, довіреність від 27.05.2009 р. № 1980/10/10-07

ВСТАНОВИВ:

Приватне мале науково-виробниче підприємство «Агропромсервіс»звернулося до суду з адміністративним позовом до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції, в якому просить суд визнати протиправним і скасувати рішення Токмацької ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.03.2009р. № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 2.1 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні»в сумі 248066,01 грн. В обґрунтування позову підприємство посилається на те, що Токмацька ОДПІ приймаючи оскаржуване рішення, не мала правових підстав для застосування іншого нормативного акта, ніж закон України, при цьому вважає, що Указ Президента України № 436/95 не підлягає застосуванню до даних правовідносин, оскільки факт порушення юридичною особою норм регулювання обігу готівки є адміністративним правопорушенням. Зазначає, що у податкового органа, внаслідок несвоєчасного повідомлення платника податків про проведення планової перевірки не виникло права на її проведення, а тому висновки перевірки, зафіксовані в акті є нелегітимними і не могли бути підставою для винесення оскаржуваного рішення. Зазначає, що відповідачем був порушений порядок проведення перевірки, строки, а тому висновки перевірки не можуть бути підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Заявою від 12.05.2009р. позивач змінив підставу адміністративного позову та вважає, що фінансові санкції, передбачені Указом Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»належать до адміністративно-господарських санкцій. З огляду на це, позивач не заперечуючи сам факт порушення порядку ведення касових операцій, встановлені актом перевірки, вважає, що Токмацька ОДПІ мала дотримуватися положень ст. 250 Господарського кодексу України, тобто прийняти рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій виключно протягом 6-ти місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через 1 рік з дня порушення субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги з підстав, зазначених у позові, просить скасувати оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Токмацька ОДПІ у письмових запереченнях від 06.05.2009 р. (вих. № 1711/10/10-17) позовні вимоги не визнає. Зазначає, що відповідно до п. 4 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»податковій інспекції надано право здійснювати у межах повноважень контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Посилається на те, що фахівцями Токмацької ОДПІ під час проведення перевірки питання щодо додержання порядку проведення готівкових розрахунків, а саме використання готівкових коштів під звіт та своєчасність надання авансових звітів за період з 01.10.2005 р. до 30.09.2008 р. встановлено порушення п. 2.11 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України»в частині відсутності авансових звітів по коштам виданим під звіт для покупки товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 992265,04 грн., відповідальність за які передбачена ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівки». Зазначає, що адміністративна відповідальність за порушення вимог «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України»не передбачена. Також відповідач спростовує посилання позивача на порушення порядку та строків проведення перевірки.

Представники відповідача в судовому засіданні підтримали вищевикладені заперечення, просять у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

На підставі направлення від 16.02.2009 р. № 14 Токмацькою ОДПІ відповідно до плану-графіку проведена планова виїзна перевірка Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 р. по 30.09.2008 р., за результатами якої складено акт № 332/23/22133233 від 12.03.2009 р.

Перевіркою зокрема встановлено: порушення п. 2.11 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України», затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2005 р. за № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320 в частині відсутності авансових звітів по коштам виданим під звіт для покупки товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 992265,04 грн.

18.03.2009 р. Токмацькою ОДПІ прийнято рішення № НОМЕР_1, яким застосовано до Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс»суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 248066,01 грн.

Не погоджуючись із рішення № НОМЕР_1 від 18.03.2009 р. позивач звернувся до суду.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В акті перевірки № 332/23/22133233 від 12.03.2009 р. фахівцями Токмацької ОДПІ встановлено порушення Приватним малим науково-виробничим підприємством «Агропромсервіс»п. 2.11 «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України»в частині відсутності авансових звітів по коштам виданим під звіт для покупки товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 992265,04 грн.

Факт порушення по суті не заперечується позивачем.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівки» у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді

штрафу: за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Частиною 1 ст. 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Одним із різновидів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф.

Статтею 241 ГК України передбачено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у

разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких

допущено правопорушення.

Таким чином, фінансові санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарською санкцією в розумінні ст. ст. 238, 239 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається із акт перевірки, порушення Приватним малим науково-виробничим підприємством «Агропромсервіс»норм з регулювання обігу готівки мало місце у період з травня 2006 р. по грудень 2007 р. (29.12.2007 останнє). Акт про перевірку № 332/23/22133233 складено 12.03.2009 р., а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято 18.03.2009 р., тобто після закінчення зазначених у ст. 250 ГК України строків. Тому застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня порушення є неправомірним.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дескримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10)своєчасно, тобто проятгом розумного строку.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що Токмацька ОДПІ безпідставно застосувала до Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс»суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 248066,01 грн., а тому рішення від 18.03.2009 р. № НОМЕР_1 підлягає скасуванню.

В ході судового розгляду не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення Токмацькою ОДПІ підстав, порядку та строків проведення перевірки.

Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс»до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції»про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним і скасувати рішення Токмацької обєднаної державної податкової інспекції № НОМЕР_1 від 18.03.2009 р. про застосування до Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс»штрафних (фінансових) санкцій в сумі 248066,01 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного малого науково-виробничого підприємства «Агропромсервіс» 3,40 грн. судового збору

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанову складено у повному обсязі 03 червня 2009 р.

Суддя(підпис)Н.В. Стрельнікова

Постанова не набрала законної сили 25 червня 2009р.