Постанова № 46630989, 22.07.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2009
Номер справи
2а-2927/09/0870
Номер документу
46630989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Категорія статобліку 6.11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 липня 2009 року о 16 год. 16 хв. Справа № 2а-2927/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСтрельнікової Н.В.

при секретаріГорбовій І.С.

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом:Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Запоріжжя

до:Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива», с. Владівка Запорізької області

простягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені,

за участю представників:

від позивача:ОСОБА_1, довіреність № 07-10/3079 від 25.12.2008 р.;

від відповідача:не зявився;

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у розмірі 6 772 грн. 46 коп.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідно до «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»наданого відповідачем до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача, за звітний період склала 19 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу повинна складати 1 особу. Згідно відомостей, наданих ТОВ «Нива»у «Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів», середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 0 осіб, що є меншим ніж установлено нормативом. Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, яке використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Розмір адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві та за 2008 рік на ТОВ «Нива»складає 6 694 грн. 74 коп.

Згідно з Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк. Таким чином, сума пені, за період з 16 квітня 2008 року по 14 травня 2009 року, що необхідно сплатити складає 77 грн. 72 коп.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги підтримала в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві. Просить суд стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 6 772 грн. 46 коп.

Представник відповідача в судове засідання не зявився. До суду надійшла заява від директора ТОВ «Нива»ОСОБА_2, в якій він просить розглянути справу без участі представника підприємства. Також зазначає, що ТОВ «Нива»виконало норматив для працевлаштування інвалідів в кількості 2 осіб, але й на протязі всього 2008 року постійно подавали звіти до районного центру зайнятості форми 3-ПН про наявність вакансій та звертались до місцевої районної адміністрації по питанню працевлаштування інвалідів.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

23 лютого 2009 року ТОВ «Нива»до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік», форми 10 ПІ річна-поштова, затвердженого наказом Мінпраці України № 42 від 10 лютого 2007 року.

Відповідно до зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік складає 19 осіб. З них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за рік складає 0 осіб. Кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»фактично за рік повинно складати 1 особу. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за рік складає 6 695 грн. Вказаний звіт підписаний керівником підприємства та його головним бухгалтером.

Згідно розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу з працевлаштування інвалідів за 2008 рік, який надано позивачем, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2008 році 19 осіб; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати в 2008 році на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»- 1 особа; середньооблікова кількість інвалідів у 2008 році 0 осіб; середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 році 6 694 грн. 74 коп.; сума адміністративно-господарських санкцій 6 694 грн. 74 коп.; сума пені за один день прострочення (120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України) 2 грн. 68 коп.; сума пені за період з 16 квітня 2008 року по 14 травня 2009 року 77 грн. 72 коп.; загальна сума заборгованості 6 772 грн. 46 коп.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, оцінивши надані сторонами докази, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875 ХІІ від 21 березня 1991 року для підприємств (обєднань), установ, організацій незалежно від форм власності і господарювання установлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено Законом.

Статтею 20 вказаного Закону передбачено, що підприємства (обєднання ), установи і організації, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, зобовязані щорічно сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. А для підприємств, на яких працює від 8 до 15 чоловік, розмір штрафних санкцій визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на підприємстві.

Згідно з формою державної статистичної звітності № 10 ПІ поштова-річна „Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженою наказом Мінпраці України № 42 від 10 лютого 2007 року, підприємства, установи , організації незалежно від форм власності та господарювання, не пізніше 1 березня після звітного періоду подають до регіонального відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем був наданий позивачу звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік. Як встановлено зі звіту середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві відповідача у 2008 році складала 19 осіб.

Відповідно до ст. 19 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»у норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на ТОВ «Нива» у 2008 році повинен складати 1 особу.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону

Підприємство ТОВ «Нива», відповідач по справі, направляли необхідні звіти до районного центру зайнятості, тобто виконували деякі заходи для працевлаштування інвалідів.

Але, згідно ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, керівництвом ТОВ «Нива»не в повної мірі виконані вимоги ст. 18 зазначенного Закону: не видано відповідні накази про виділення та створення робочих місць і спеціальних робочих місць.

Відповідачем на час проведення судового засідання не надано до суду доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості необхідній для виконання нормативу та вчинення інших заходів по забезпеченню соціально економічних гарантій інвалідів.

Згідно з ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь строк.

З урахуванням зазначеного, відповідно до розрахунку позивача, сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів становить 77 грн. 72 коп.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги документально підтвердженими, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 158-163, ч. 4 ст. 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива»про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Нива»(71242, Запорізька область, Чернігівський район, с. Владівка, вул. Радянська, 26, р/р 260033037, ЗОД «Райффайзен банк Аваль», МФО 313827) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 147, р/р 31212230700316, одержувач державний бюджет Чернігівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 34677035, ГУДКУ в Запорізькій області МФО 813015, код платежу 50070000) суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році, у розмірі 6 772 (шість тисяч сімсот сімдесят дві) грн. 46 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк, з дня її складення у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя(підпис)Н.В. Стрельнікова

Постанова не набрала законної сили.

Суддя:

Постанова у повному обсязі складена 27 липня 2009 року.