Постанова № 46629184, 26.06.2015, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2015
Номер справи
807/610/15
Номер документу
46629184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

26 червня 2015 рокум. Ужгород№ 807/610/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С. А.

за участю секретаря судового засідання - Приходько Т.В.

сторони у судове засідання не з'явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про анулювання спеціального дозволу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Державна служба геології та надр України звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про анулювання спеціального дозволу.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутності за наявними матеріалами справи, позовні вимоги підтримує у повному обсязі з мотивів наведених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце проведення судового розгляду у засідання не з'явився. Однак, представником відповідача на адресу суду було надіслано заяву про визнання даного адміністративного позову та згідно якої відповідач проти задоволення даного адміністративного позову не заперечував. Дану адміністративну справу представник відповідача просив суд розглядати за його відсутності.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи Державне підприємство «Солотвинський солерудник» (далі - ДП «Солотвинський солерудник») - відповідач по даній справі, зареєстрований Тячівською районною державною адміністрацією, як юридична особа, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та зроблено запис в Єдиному державному реєстрі за № 1 319 120 0000 000457; відповідача взято на податковий облік в ДПІ у Тячівському районі від 10.09.1993 р. за № 012. Управлінням статистики у Тячівському районі присвоєно код ЄДРПОУ №00383544.

Позивач Державна служба геології та надр України в даному випадку є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 391/2011 (далі-Положення).

Згідно з підпунктом 18 пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).

Так, як встановлено судом із матеріалів даної адміністративної справи Державному підприємству «Солотвинський солерудник» (надалі -Відповідач) надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1479 від 09.07.1998 з метою видобування солі кам'яної Солотвинського родовища Солотвинської ділянки (шахти № 8, № 9) терміном дії 20 (двадцять) років (надалі - Спеціальний дозвіл).

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615 тощо.

Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

У зв'язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

В даному випадку, листом ДНВП «Геоінформ України» від 20.06.2014 № 03/303-2149, на який позивач посилається в обґрунтування своїх позовних вимог, позивача було повідомлено Держгеонадра України про суб'єктів господарювання-власників спеціальних дозволів на користування надрами, які з 2011 по 2013 рік не здійснювали видобуток корисних копалин, передбачений Спеціальним дозволом, серед яких зазначено Відповідача. (копія даного листа міститься в матеріалах справи).

Відповідно до підпункту 10 пункту 23 Порядку № 615, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі, зокрема, припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів.

Разом з тим, за інформацією, наданою листом ДНВП «Геоінформ України» від 25.11.2014 № 02/302-4045 (який отримано Держгеонадрами України 26.11.2014), який також міститься в матеріалах справи судом встановлено, що у 2008 році в гірничі виробки шахти № 9 відбувся залповий прорив води з притоком більш ніж 500 м3/год, внаслідок чого шахта повністю затоплена, а поверхня шахтного поля знаходиться в стадії просідання. Також, на початку 2010 року аналогічний прорив води відбувся в шахту № 8, де фіксується порушення кріплення та армування стволів, поверхневих будівель та споруд.

Внаслідок техногенної аварії, ДП «Солотвинський солерудник» втратило своє призначення як солевидобувне. Роботи з видобутку кам'яної солі на обох шахтах були припинені і на даний час не ведуться, що підтверджується і самим відповідачем у своєму відзиві на позов наданий суду.

З експертного висновоку МНС України від 09.12.2010 № 02-17292/165, копія якого міститься в матеріалах справи, судом встановлено, що відбулося затоплення шахт № 8 та № 9 Солотвинської ділянки і відзначається суттєве погіршення стану навколишнього природного середовища та порушення безпеки життєдіяльності селища Солотвине, ситуацію кваліфіковано як надзвичайну державного рівня.

Також з листа ДНВП «Геоінформ України» від 25.11.2014 № 02/302-4045, на сьогоднішній день шахти № 8 та № 9 повністю закриті і плануються до виведення із експлуатації.

Відповідно до вимог статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування у судовому порядку у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, а саме:

користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.

Згідно статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди надрокористувача - у судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, Держгеонадра України листом з рекомендованим повідомленням від 25.11.2014 року № 16387/01/14-14 (яке отримано Відповідачем 04.12.2014) звернулась до Відповідача з проханням надати у 30 денний строк з моменту отримання цього листа власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно Спеціального дозволу.

Станом на теперішній час ДП «Солотвинський солерудник» не повідомив позивачу свою позицію щодо припинення права користування надрами та наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1479 від 09.07.1998 з метою видобування солі кам'яної Солотвинського родовища Солотвинської ділянки (шахти № 8, № 9), згідно статті 26 Кодексу України про надра.

Згідно з пунктом 4 Положення Держгеонадра України відповідно до покладених завдань в установленому порядку видає спеціальні дозволи на користування надрами, зупиняє та анульовує спеціальні дозволи на користування надрами, поновлює дію таких дозволів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконливого висновку, що в даному випадку Відповідач доказів в спростування вищенаведених обставин суду не надав, доказів усунення порушень вимог законодавства про надра суду не представив, натомість надав суду заяву про визнання даного адміністративного позову, і таку суд приймає, оскільки така не суперечить закону, не порушує прав та законних інтересів і відповідно до абз.2 ч.3 ст. 112 КАС України дає суду право задовольнити даний адміністративний позов повністю, оскільки у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

З врахуванням викладеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення, оскільки в даному випадку є достатньо підстав передбачених ст. 26 Кодексу України про надра для припинення позивачу права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1479 від 09.07.1998.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 128, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про анулювання спеціального дозволу - задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1479 від 09.07.1998 з метою видобування солі кам'яної Солотвинського родовища Солотвинської ділянки (шахти № 8, № 9), що виданий ДП «Солотвинський солерудник».

Стягнути з Державного (відповідного місцевого) бюджету України (м. Ужгорода) на користь Державної служби геології та надр України витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08 грн., що сплачений відповідно до платіжного доручення №209 від 23.03.2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя C.А. Гебеш