Постанова № 4662266, 02.04.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2009
Номер справи
2-а-2443/08/2070
Номер документу
4662266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд  61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

 02.04.2009 р. Справа №2-а- 2443/08/2070  

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,

за участю: представників позивача -ОСОБА_4., Солода Р.Р., представника відповідача -Коноваленко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом

Обласного комітету допомоги та сприяння інвалідам ВВВ та іншим категоріям і групам Харківської області та м. Харкова (в подальшому -Комітет) до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (в подальшому -Головне управління), 3-тя особа Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення (в подальшому -Державна служба), про визнання дій незаконними, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

Комітет звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління, в якому з подальшими уточненнями просить: визнати незаконними дії Головного управління щодо відмови у складанні акту експертизи на відповідність меті ввезення; стягнути з відповідача на користь Комітету 6416 гривень 43 копійки матеріальної шкоди, 128540 гривень моральної шкоди; 1200 гривень витрат на правову допомогу, 1000 гривень витрат понесених позивачем у зв'язку з марним відрядженням, обгрунтовуючи свої вимоги наступним.

У 2005 році Комітет започаткував програму установки всім інвалідам ВВВ, незалежно від будь-яких ознак, 33 (32+1) зубів. З цією метою восени 2005 року Комітет отримав гуманітарну допомогу з США, на яку оформлено дарчу. Гуманітарна допомога складалась зі стоматологічних матеріалів «Сеramko»- виробів медичного призначення, необхідних для виготовлення інвалідам незмінних конструкцій зубних протезів. За тривалий час здійснити митне оформлення та фактично отримати їх позивачам так і не вдалось. На даний час стоматологічні матеріали зберігаються на складі Харківської митниці.

Згідно із ч. 3 ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби», незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для індивідуального використання громадянами. На митниці пояснили, що для отримання ввезених стоматологічних матеріалів потрібно взяти дозвіл на їх ввіз. У травні 2006 року позивачі звернулись за таким дозволом до Головного управління. У відповідь надійшов лист № 01/436 від 22 червня 2006 р. від обласного стоматолога, головного лікаря Обласної стоматологічної поліклініки ОСОБА_1.

У листі було зазначено, що надавши відповідні документи з характеристикою стоматологічного препарату, а також переклад англомовних документів, можна звертатись в управління за дозволом на індивідуальний ввіз матеріалу для зубопротезування інвалідів ВВВ в умовах обласної стоматологічної поліклініки. Позивачі надали всі необхідні документи, в тому числі й переклад тих, які його потребували, однак не отримали очікуваного результату. 06 вересня 2006 р. надійшов лист № 02/1057 від начальника управління ОСОБА_2. У листі зазначалось, що фахівці стоматології та вчені медичних вузів м. Харкова ознайомились з поданими матеріалами, але, на їх думку, інваліди ВВВ, як люди похилого віку, за статистичними даними частіше виготовляють знімні конструкції зубних протезів тоді, як отримана гуманітарна допомога використовується, за звичай, для незнімних конструкцій. На цій підставі, вони порадили придбати інші матеріали, а дослідження гуманітарної допомоги так і не провели.

Згодом Комітет звернувся за отриманням дозволу на ввезення до Державної служби, яка надала відповідь від 22 грудня 2006 р., в якому зазначено про необхідність надання акту експертизи про відповідність мети ввезення. Державна служба також пообіцяла надати дозвіл, після отримання такого акту експертизи. Згодом Державною службою було надіслано зразок такого акту експертизи, де чітко зазначено, що заповнює його Головне управління. Спершу управління повідомило, що відповідну експертизу проведе Обласна стоматологічна поліклініка, для чого просило надати зразки матеріалу «Сеramko», про що є лист від ОСОБА_3. Отримувати зразки потрібно було на митниці, у зв'язку з чим позивач звернувся до Обласної стоматологічної поліклініки з проханням виділити спеціаліста для цього, на що у відповідь надійшов лист від ОСОБА_1. з відмовою у проведенні експертизи. Пізніше було отримано листа від ОСОБА_3., де підтверджувалась відмова у проведенні експертизи.

Згідно з положеннями ст. 8 Закону України «Про об'єднання громадян»держава забезпечує додержання прав і законних інтересів об'єднань громадян, ст. 37 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцеві державні адміністрації взаємодіють з громадськими організаціями для забезпечення прав і свобод громадян, задоволення їх інтересів з урахуванням загальнодержавних і місцевих інтересів, сприяють виконанню статутних завдань та забезпечують додержання законних прав цих об'єднань громадян, ст. 23 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»держава в особі її органів влади гарантує і забезпечує захист передбачених законодавством України прав та інтересів фізичних і юридичних осіб - учасників благодійництва та благодійної діяльності.

Тобто норми законів України «Про громадські об'єднання»та «Про місцеві державні адміністрації», що були наведені вище свідчать про те, що держава взяла на себе зобов'язання забезпечити додержання права Комітету, як отримувача гуманітарної допомоги, на її своєчасне отримання та використання за цільовим призначенням згідно потреб членів комітету.

Положення про Головне управління визначає, що Головне управління є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації, підзвітним і підконтрольним голові обласної державної адміністрації та Міністерству охорони здоров'я України. Головне управління є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України зі своїм найменуванням.

Тобто Головне управління зобов'язане забезпечити Комітету можливість своєчасно отримати гуманітарну допомогу в межах своєї компетенції, а саме: якщо дозвіл на одноразове ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення надає Державна служба, якій, згідно усталеного порядку надання дозволів на одноразове ввезення, управління надає акт експертизи мети ввезення, то управління повинно було скласти цей акт.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок складання та подання даного акту експертизи мети ввезення не регламентовано законодавством України. Тобто, вимоги Головного управління про надання зразків стоматологічного матеріалу «Сеramko» до комунальної установи охорони здоров'я «Обласна стоматологічна поліклініка»для проведення експертизи, та відповідь головного лікаря цього закладу про відсутність у штаті фахівців для проведення експертизи мети ввезення можна розуміти лише як штучні перепони Комітету з боку місцевої державної адміністрації, що в решті решт завадили отримати гуманітарну допомогу.

Хоча згідно ст. 23 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація: сприяє поданню протезно-ортопедичної допомоги населенню і забезпеченню інвалідів засобами пересування і реабілітації.

Згідно ст. 49 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», матеріальна шкода, завдана незаконними рішеннями голів місцевих державних адміністрацій, наказами керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, діями чи бездіяльністю посадових осіб місцевих державних адміністрацій при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується за рахунок держави.

Крім того, доки Комітет намагався отримати дозвіл та забрати з митниці гуманітарну допомогу, строк її придатності швидше за все пройшов: на упаковці є напис «ЕХР. 2007-04». Наявність напису підтверджує Акт про санітарно-гігієнічне обстеження партії продовольчої сировини та харчових продуктів, що надходять по імпорту від 03 липня 2007 р. Згідно з інвойсом вартість гуманітарної допомоги становить 1288,60 доларів США. Це було еквівалентом 6416 гривень 43 копійок відповідно до повідомлення про транзитне переміщення № 00987/6/122000105. Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода), тобто, сума матеріальних збитків становить 6416 гривень 43 копійки.

Позивач вважає, що відповідач порушив його передбачене ст. 49 Конституції України право на охорону здоров'я, а також ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», згідно з якою діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх потреб у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності. Програма установки всім інвалідам ВВВ 33 (32+1) зубів надала б можливість 16000 інвалідів Харківської області отримати нові зуби та жити повноцінним життям, моральну шкоду на кожного, хто втратив надію і віру в можливості Комітету, позивач оцінює в розмірі 200 гривень, а загальну моральну шкоду в розмірі 1285400 гривень. Про програму установки всім інвалідам ВВВ 33 (32+1) зубів було оголошено комітетом через засоби масової інформації. Програма установки всім інвалідам ВВВ 33 (32+1) зубів надала б можливість 6427 інвалідів Харківської області (які звернулись до Комітету про надання допомоги у протезуванні зубів) отримати штучні зуби та жити повноцінним життям, тобто кожний з них у зв'язку з невиконанням програми втратив надію, що ми їм подарували, на покращення свого життя, а разом з тим і віру у ділові можливості Комітету. Погіршення загальної думки про Комітет це шкода його діловій репутації, яка згідно положень п. 4 ч. 2 ст. 23 ЦК України визначається, як моральна шкода.

У квітні 2006 року члени Комітету ОСОБА_4. та ОСОБА_5. їздили у відрядження до Бориспільської митниці для того, щоб доставити на Харківську митницю стоматологічні матеріали. Витрати на відрядження становили 1000 гривень, що підтверджується відповідними документами. Ця сума є значною часткою річного бюджету. В результаті позивач не отримав дозволу на те, щоб забрати ці матеріали з митниці, а витрати на відрядження виявилися марними.

Також позивач просить стягнути з відповідача на його користь 1200 гривень витрат на правову допомогу, оскільки 05 жовтня 2007 р. між позивачем та ТОВ «Юр-Консульт»з метою забезпечення правового захисту позивача було укладено договір про надання юридичних послуг. Відповідно до умов цього договору ТОВ «Юр-Консульт» приймає на себе обов'язок надати юридичні послуги позивачу, який зобов'язується оплатити надані йому послуги. Предметом договору є надання правової допомоги ТОВ «Юр-Консульт»позивачу саме в межах розгляду Харківським окружним адміністративним судом справи за зазначеним позовом. Вартість наданих позивачу послуг становить 1200 гривень, які були сплачені позивачем на р/р ТОВ «Юр-Консульт»в повному обсязі, що підтверджується квитанцією № ПН2019 від 23 листопада 2007 р.

Третя особа -Державна служба -свого представника в судове засідання не направила, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки свого представника суд не повідомила, надавши суду письмову інформацію

Державна служба діє на підставі Положення про Державну службу лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року №789 (із змінами) (далі -Положення).

Відповідно до п. 3 Положення, одним із завдань Державної служби є забезпечення державного регулювання та контролю виробництва, ввезення в Україну, вивезення з України, реалізації лікарських засобів і виробів медичного призначення, в тому числі вирішення питань їх державної реєстрації та державного контролю за якістю, а також здійснення державного контролю за дотриманням законодавства щодо забезпечення населення і закладів охорони здоров'я якісними, високоефективними, безпечними та доступними лікарськими засобами і виробами медичного призначення.

Згідно з п. 5 Положення, Державна служба для виконання покладених на неї завдань і функцій має право одержувати в установленому порядку від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій необхідну інформацію, документи та матеріали.

Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації медичної техніки та виробів медичного призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2004 р. № 1497, ввезення на митну територію, реалізація та застосування в Україні медичних виробів дозволяється тільки після їх державної реєстрації, крім випадків, визначених Міністерством охорони здоров'я у встановленому порядку.

Ввезення незареєстрованих медичних виробів на територію України врегульоване наказом МОЗ України від 12 січня 2001 р. № 10 зі змінами а доповнення «Про Порядок надання одноразового дозволу на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення»(далі -Наказ).

Згідно з зазначеним Наказом для отримання дозволу на ввезення на митну територію України незареєстрованих медичних виробів, що надходять у вигляді гуманітарної допомоги, необхідно подати до Державної служби наступний перелік документів:

1. заява на отримання одноразового дозволу;

2. копія супроводжувальних документів (інвойс, накладна тощо);

3. рішення (витяг з рішення) Комісії з питань координації, приймання транспортування, охорони та розподілу гуманітарної допомоги, що надходить з зарубіжних країн, при: Кабінеті Міністрів України з метою надання гуманітарної допомоги; Раді міністрів Автономної Республіки Крим; обласних Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях;

4. копія документів, що підтверджують якість та безпеку медичних виробів, виданих відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п. 4 зазначеного Наказу заявник несе повну відповідальність за достовірність наданих документів, матеріалів, зразків медичних виробів. Відповідно, зазначений у листі акт експертизи підтверджує якість безпеку медичних виробів, які надходять у вигляді гуманітарної допомоги.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просила відмовити в їх задоволенні, пояснивши суду наступне.

Перше звернення Комітету було направлено до Головного управління на ім'я начальника 30 травня 2006 р. № 7-А з проханням про гуманітарну допомогу в дозволі ввозу препарату зі США для потреб зубного протезування інвалідів ВВВ не зареєстрованого в Україні.

Даний лист був пророблений на кафедрі ортопедичної стоматології ХМАПО та ХДМУ, були надані відповіді Комітету про те, що даний матеріал може бути використаний для зубного протезування, але треба надати зразки та методику вживання кераміки, з точки зору завідуючих кафедр ортопедичних стоматологій для вищезазначеної категорії пацієнтів доцільно придбати матеріали, які використовуються при виготовленні знімних конструкцій зубних протезів.

Відповідно до наказу МОЗ України від 26 вересня 2000 р. № 229 «Про Порядок державної реєстрації виробів медичного призначення в Україні»ст. 1.3.8 суб'єктами експертизи є державна служба.

Відповіддю Головного управління від 29 вересня 2006 р. була надана інформація на ім'я Комітету щодо необхідності звернення у відповідні органи, для одержання необхідних документів для ввозу медичного препарату із США.

Замість того, щоб самостійно звернутися в Державну службу за одержанням Акту експертизи, що передбачено наказом МОЗ України від 12 січня 2001 р. № 10 розділ 2, п. п. 1, 2, 3, 4, «Про Порядок надання одноразового дозволу на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення». Цим наказом передбачено, що заявник (отримувач) повинен самостійно надати до Державної служби усі необхідні документи. Відповідь заявнику надана 29 вересня 2006 р.

Комітет листом № 1728 від 28 грудня 2006 р. повторно звернувся до Головного управління з проханням зробити Акт експертизи на відповідність мети ввозу металокерамічної маси.

Міністерство охорони здоров'я України, Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення в листі № 2 дм-1364/Д від 22 грудня 2006 р. підписаний начальником відділу реєстрації виробів медичного призначення ОСОБА_6., була надана відповідь Комітету про те, що в наданих документах відсутній акт експертизи про відповідність мети ввезення.

Комітет листом № 1728 від 28 грудня 2006 р. звернувся до Головного управління з проханням зробити акт експертизи на відповідність мети ввозу.

Головним управлінням надана відповідь за № 02/75 від 22 січня 2007 р., що для підготовки акту про відповідність одноразового ввозу незареєстрованних виробів медичного призначення, Комітету необхідно було надати зразки матеріалу «Сеramko»у КЗОЗ обласна стоматологічна поліклініка з подальшим проведенням експертизи на профільних кафедрах ХДМУ та ХМАПО. Однак зразки надані не були.

З метою уточнення правильності своїх дій керівництво ОСП звернулося за допомогою до Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса, Державної інспекції контролю якості лікарських препаратів, Обласної санітарно-епідеміологічної станції, відділу санітарно-епідеміологічної експертизи.

Керівники вище названих установ відмовили провести експертизу стоматологічних матеріалів.

Відповідач зазначив, що одноразовий дозвіл на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення, яким є стоматологічний матеріал «Сеramko», видається Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Міністерства охорони здоров'я України.

За інформацією Державної служби, для отримання зазначеного дозволу лікувально-профілактичним закладом, в якому буде використаний цей препарат або відповідним органом виконавчої влади, якому підпорядкований цей заклад, необхідно заповнити акт експертизи про від водність мети ввезення.

В зазначеному акті повинні бути обов'язково зазначені реквізити постачальника та визначений лікувальний заклад, де буде використаний цей препарат. Від Комітету зазначена інформація не надходила.

За інформацією обласної санітарно-епідеміологічної станції, на упаковках зі стоматологічного матеріалу відсутні терміни виготовлення та придатності препарату, а на тарі нанесений надпис Ехр. 2007-04, що може бути розцінено як кінцевий термін використання. Також встановлено порушення цілісності одного із флаконів. Усе це ставить під сумнів придатність до використання цього стоматологічного матеріалу. Окрім цього, відсутні листки-вкладиші з інформацією про цей стоматологічний матеріал, у зв'язку з чим не можливо встановити його придатність до використання в залежності від наявного кольору речовини у флаконах (копія акту санітарно-епідеміологічної станції від 03 липня 2007 р.).

Враховуючи вищезазначене, Головне управління та обласна стоматологічна поліклініка не мають право взяти на себе відповідальність за заповнення акту експертизи про відповідність мети ввезення на територію України стоматологічного матеріалу «Сеramko».

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

19 травня 1995 р. за № 272 Управлінням юстиції в Харківській області зареєстровано Статут Комітету, затвердженого загальними зборами засновників Протокол № 1 від 22 квітня 1995 р.

Із листа ОСОБА_7 (G.P. Dental lab. Inc) від 05 грудня 2005 р. на ім'я голови Комітету вбачається, що Комітету передано вантаж (керамічну масу) у безоплатне користування з побажанням донести його в дар людям, які потребують.

Згідно наданих суду копій Інвойсу 20783412 від 10 серпня 2005 р., авіа накладної від 27 жовтня 2005 р. та повідомлення про транзитне переміщення № 00987/6/122000105, гуманітарна допомога на суму 6416 гривень 43 копійки надійшла до ЗМК «СХІДНИЙ МИТНИЙ ТЕРМІНАЛ»28 квітня 2006 р.

Згідно протоколу № 26/ГД-2687/К засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України від 19 січня 2006 р., з відповідними додатками, до переліку юридичних осіб, які включені до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, віднесено Комітет та до переліку вантажів, які визнані гуманітарною допомогою Комітету, віднесено міні-систему з порошком (стоматологічний фарфор), на підставі дарчого документу від 05 грудня 2005 р.

Листом Головного управління № 02/1057 від 06 вересня 2006 р. на адресу Комітету роз'яснено, що за результатами ознайомлення з наданими Комітетом матеріалами фахівцями стоматології та вчених медичних вузів м. Харкова було встановлено, що представлені технологічні карти на облицювальну керамічну масу «Сеramko», застосовуються в стоматологічних кабінетах України і технологія виготовлення незнімних конструкцій зубних протезів не відрізняється від загальноприйнятої. Проте, з урахуванням того, що інваліди Великої Вітчизняної війни -це люди похилого віку яким за статистичними даними частіше виготовляються знімні конструкції зубних протезів, де облицювальна керамічна маса використовується дуже рідко, фахівці вважають, для вищезгаданої категорії пацієнтів доцільніше придбати матеріали, що використовуються при виготовленні знімних конструкцій зубних протезів. Одночасно було рекомендовано по питанню ввезення препарату на Україну зі США звернутися у відповідні компетентні органи.

Згідно інформації Державної служби № 6ВМ-1069/Д від 04 жовтня 2006 р. Комітету було повідомлено зауваження щодо відсутності в наданому Комітетом пакеті документів: рішення засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінету Міністрів України, копії супроводжувальних документів, акту експертизи про відповідність мети ввезення, виданого відповідно до чинного законодавства, завіреного в установленому порядку (підпис, печатка). Також було повідомлено, що одноразовий дозвіл на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення з метою надання гуманітарної допомоги буде підготовлено за умови виправлення зауважень, уточнення документів.

Згідно інформації Державної служби № 6ВМ-1364/Д від 22 грудня 2006 р. Комітету було повідомлено зауваження щодо відсутності в наданому Комітетом пакеті документів акту експертизи про відповідність мети ввезення, виданого відповідно до чинного законодавства, завіреного в установленому порядку (підпис, печатка). Також було повідомлено, що одноразовий дозвіл на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення з метою надання гуманітарної допомоги буде підготовлено за умови виправлення зауважень, уточнення документів.

22 січня 2007 р. за № 02/75 Головним управлінням повідомлено Комітет про необхідність надання для проведення експертизи зразків матеріалу «Сеramko» до комунальної установи охорони здоров'я «Обласна стоматологічна поліклініка».

11 червня 2007 р. за № 01/487 «Обласною стоматологічною поліклінікою»було повідомлено Комітет про неможливість проведення експертизи із-за відсутності фахівців для проведення експертизи стоматологічних матеріалів та запропоновано звернутися до ХНДІСЕ ім. М.С. Бокаріуса або Харківську фармацевтичну академію.

Згідно акту б/н від 03 липня 2007 р. Харківської санітарно-епідеміологічної станції, за результатами санітарного обстеження партії гуманітарної допомоги, що надійшла з США, встановлено, що дата виготовлення та кінцевий строк використання на оглянутих матеріалах не зазначена, ознаки псування не виявлені, крім порушення цілісності одного флакону.

Листом Головного управління № 02/1241 від 20 вересня 2007 р. повідомлено Комітет про неможливість заповнення акту експертизи про відповідність мети ввезення на територію України стоматологічного матеріалу «Сеramko», оскільки ХНДІСЕ ім. М.С. Бокаріуса, Державна інспекція контролю якості лікарських препаратів та Обласна санітарно-епідеміологічна станція, відділ санітарно-епідеміологічної експертизи відмовили у проведенні експертизи стоматологічних матеріалів.

05 жовтня 2007 р. між ТОВ «Юр-Консульт»та Комітетом укладено договір № 6 на надання юридичних послуг (послуг правового характеру). Згідно копії квитанції від 23 листопада 2007 р. ОСОБА_4. оплатив ТОВ «Юр-Консульт»за надання юридичних послуг 1200 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного а балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби», незареєстровані лікарські засоби можуть ввозитись на митну територію України для: проведення доклінічних досліджень і клінічних випробувань; реєстрації лікарських засобів в Україні (зразки препаратів у лікарських формах); експонування на виставках, ярмарках, конференціях тощо без права реалізації; індивідуального використання громадянами. Порядок ввезення лікарських засобів у зазначених випадках визначається Міністерством охорони здоров'я України.

Наказом Міністерства охорони здоров'я № 10 від 12 січня 2001 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 червня 2001 р. № 548/5739, затверджений Порядок надання одноразового дозволу на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення.

Відповідно до вимог п. 2 розділу 1 та п. п. 1, 3, 6, 10 розділу 2 вищезазначеного Порядку, одноразовий дозвіл на ввезення на митну територію України незареєстрованих виробів медичного призначення надає Державна служба за заявою встановленого зразка, згідно переліку зазначеного в додатку 2 (в тому числі, документів, що підтверджують якість та безпеку медичних виробів, виданих відповідно до чинного законодавства). ВМП, що не зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства, можуть увозитися в Україну за умови отримання Одноразового дозволу Державної служби з метою надання гуманітарної допомоги. Експертизу документів щодо якості та безпеки незареєстрованих ВМП, а також необхідні випробування ВМП здійснює Державна служба та/або уповноважені установи. Рішення Державної служби про відмову у видачі Одноразового дозволу заявник може оскаржити в установленому законодавством порядку.

У судовому засіданні встановлено, що Державною службою було визначено, що документом, що підтверджує якість та безпеку медичних виробів, у даному випадку повинен бути акт експертизи.

Згідно положень статті 1 Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу», дослідження, перевірка, аналіз та оцінка науково-технічного рівня об'єктів експертизи (яким у даному випадку є стоматологічний матеріал «Сеramko») і підготовка обгрунтованих висновків для прийняття рішень щодо таких об'єктів проводиться науково-дослідними організаціями та установами, вищими навчальними закладами, іншими організаціями та окремими юридичними і фізичними особами, які акредитовані на цей вид діяльності.

Згідно вимог ст. 4 Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу», експертизу можуть проводити: органи виконавчої влади у межах своєї компетенції; підприємства, установи та організації всіх форм власності, тимчасові творчі колективи, що здійснюють наукову і науково-технічну діяльність, спеціалізовані експертні організації; окремі експерти, групи експертів та експертні ради. Експертами є фізичні особи, які мають високу кваліфікацію, спеціальні знання і безпосередньо здійснюють наукову чи науково-технічну експертизу та несуть персональну відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість рекомендацій відповідно до вимог завдання на проведення експертизи.

Згідно п. 3, п. п. 18 п. 4 Типового положення про управління охорони здоров'я обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого Постановою КМ № 1946 від 10 грудня 1998 р., основними завданнями управління охорони здоров'я є: реалізація державної політики в галузі охорони здоров'я;керівництво підприємствами, установами та організаціями галузі охорони здоров'я, що належать до сфери управління відповідної обласної (міської) державної адміністрації (далі - заклади охорони здоров'я), організація їх матеріально-фінансового забезпечення;прогнозування розвитку мережі закладів охорони здоров'я для нормативного забезпечення населення медико-санітарною допомогою;здійснення заходів щодо запобігання інфекційним захворюванням, епідеміям та їх ліквідації; організація медико-санітарної допомоги населенню, роботи органів медико-соціальної експертизи, закладів судово-медичної та судово-психіатричної експертизи; забезпечення дотримання законодавства в галузі охорони здоров'я, державних стандартів, критеріїв та вимог, спрямованих на збереження навколишнього природного середовища і санітарно-епідемічного благополуччя населення, нормативів професійної діяльності в галузі охорони здоров'я, вимог Державної фармакопеї, стандартів медичного обслуговування, медичних матеріалів і технологій. Відповідно до покладених на управління охорони здоров'я завдань сприяє реалізації права громадян на участь в управлінні охороною здоров'я шляхом проведення відповідної громадської експертизи, налагодження діяльності громадських консультативних або наглядових рад, громадських організацій працівників охорони здоров'я та інших об'єднань громадян.

Згідно п. п. 1.2, 1.3 Порядку залучення експертів, експертних організацій для розгляду і вирішення питань, що належать до повноважень Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я № 79 від 11 лютого 2004 р., порядок визначає загальні правила залучення експертів, експертних організацій до розгляду і вирішення питань, що належать до повноважень Державної служби. Експерти, експертні організації залучаються до розгляду і вирішення відповідних питань, що належать до повноважень Державної служби, на добровільних засадах.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 9 КАС України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги позивача про визнання незаконними дій Головного управління щодо відмови у складанні акту експертизи на відповідність меті ввезення необґрунтовані та в їх задоволенні необхідно відмовити, оскільки в судовому засіданні встановлено, що згідно Типового положення до компетенції Головного управління не відноситься проведення експертизи стоматологічного матеріал, а лише проведення гуманітарної експертизи. Крім того, у судовому засіданні було встановлено, що Головним управлінням вживалися заходи для надання допомоги позивачеві шляхом намагання залучити для проведення експертизи стоматологічного матеріалу експертних установ з відповідним рівнем акредитації, проте зазначені установи відмовили Головному управлінню в проведенні експертизи на добровільних засадах.

У зв'язку з тим, що відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про визнання незаконними дій Головного управління щодо відмови у складанні акту експертизи на відповідність меті ввезення, суд відмовляє в задоволення позовних вимог Комітету про стягнення з відповідача на користь Комітету 6416 гривень 43 копійки матеріальної шкоди, 128540 гривень моральної шкоди; 1200 гривень витрат на правову допомогу, 1000 гривень витрат понесених позивачем у зв'язку з марним відрядженням.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про лікарські засоби», ст. ст. 1, 4 Закону України «Про наукову і науково-технічну експертизу», ст. ст. 2, 5, 7-14, 49, 71, 94, 157, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Обласного комітету допомоги та сприяння інвалідам ВВВ та іншим категоріям і групам Харківської області та м. Харкова до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, 3-тя особа Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення, про визнання дій незаконними, відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Постанова виготовлена в повному обсязі 07 квітня 2009 р.

Суддя О.В. Присяжнюк