справа № 208/1562/15-а
№ провадження 2-а/208/77/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 травня 2015 р. м. Дніпродзержинськ
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області
у складі:
головуючого судді Гібалюк Т.Я.
при секретарі Бардадим О.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1,представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська до Дніпродзержинської міської ради, треті особи: КЗ Середня загальноосвітня школа №6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов 1 ступеня-коллегіум 16 м. Дніпродзержинська про визнання незаконною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії
встановив:
Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська звернувся з позовом до Дніпродзержинської міської ради в якому просить визнати незаконною бездіяльність Дніпродзержинської міської ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська , КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16 територіях. Зобов'язати Дніпродзержинську міську раду вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16 територіях, а саме: встановити та поновити дорожні знаки 5.35.1 Пішохідний перехід, 1.33 Діти, 3.29 Обмеження швидкості.
Позов мотивує тим, що в ході проведення контрольного обстеження стану утримання під'їзних шляхів до деяких навчальних закладів міста працівниками ВДАІ з обслуговування м. Дніпродзержинська встановлено ряд недоліків, які несуть потенційну загрозу життю та здоров'ю дітей. Обстеженням встановлено, що Комунальний заклад Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська знаходиться за адресою: прості. Пеліна, 63 у м. Дніпродзержинську та виходить на проїзну частину проспекту Пеліна. Згідно акту контрольного обстеження стану утримання під'їзних шляхів до деяких навчальних закладів міста від 1.7.02.2015 встановлено, що не в повному обсязі встановлені дорожні знаки 5.35.1 Пішохідний перехід, які відповідно до п. 10.7.33 ДСТУ 4100-02 Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування повинні використовуватися для позначення пішохідних переходів.
Крім того, згідно інформації ВДАІ з обслуговування м. Дніпродзержинська, 12.09.2014 в районі КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська відбулося зіткнення транспортних засобів, потерпілими від якого могли бути і учні школи.
Обстеженням стану утримання під'їзних шляхів до деяких навчальних закладів міста від 17.02.2015 встановлено, що поблизу КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16, розташованого за адресою: вул. Сировця. 8, виявлені порушення вимог Правил дорожнього руху, а саме: зі сторони вул. Медичної та вул. Г.Романової дорожні знаки 1.33 Діти потребують заміни, що є порушенням ті.10.1.1. ДСТУ 4100-02. Крім того, зі сторони вулиці ОСОБА_3 не позначено пішохідні переходи, відсутні дорожні знаки 3.29, не відновлено пішохідне огородження. Вказаний навчальний заклад знаходиться у безпосередній близькості до площі Дзержинського та тортових центрів міста, де рух транспорту та пішоходів є дуже інтенсивним, тому нехтування вимогами діючого законодавства у сфері безпеки дорожнього руху є небезпечним для життя та здоров'я учнів школи та її персоналу.
Статтею 16 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про автомобільні дороги", основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних і зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями міст; організація будівництва, реконструкції, ремонту, утримання вулиць і доріг міст за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Відповідно до ч. І ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належить організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про дорожній рух", до компетенції міських рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належать, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, в)лиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Цією ж статтею Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено створення міською радою позабюджетних фондів для додаткового фінансування заходів щодо безпеки дорожнього руху.
Однак, посадовими особами Дніпродзержинської міської ради не вжито жодних заходів щодо формування такого фонду, попри те, що ВДАІ з обслуговування м. Дніпродзержинська неодноразово протягом 2014 року звертався до Дніпродзержинської міської ради з листами щодо фінансування витрат на забезпечення безпечних умов руху транспорту та пішоходів.
Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у комунальній власності, здійснюється відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Відповідно до п.п. 3.29 п. 3 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 3.29 Обмеження максимальної швидкості повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці. На дорогах мінімальна межа обмеження швидкості не повинна бути нижче ніж 40 км/год, крім випадків, коли обмеження вводиться на ділянках із слизьким покриттям: (ожеледиця, сніговий накат).У разі обмеження швидкості руху на небезпечних ділянках дороги (населені пункти, небезпечні повороти, ділянки з обмеженою видимістю, місця звуження дороги тощо) зона дії знака повинна визначатись довжиною небезпечної ділянки. Оскільки зона дії знаку 3.29 поширюється до перехрестя, то в разі погреби обмежити швидкість руху на небезпечній ділянці за перехрестям, треба повторно встановити знак 3.29. Якщо обмеження максимальної швидкості, що його вводять на даній ділянці дороги, більш ніж на 20 км/год змінює її значення проти дозволеної швидкості руху на попередній ділянці, то треба використовувати ступінчасте обмеження швидкості з кроком не більше ніж 20 км/год послідовним встановленням знаків 3.29, розміщених один від одного на відстані від 100 до 150 м. Ступінчасте обмеження швидкості не повинно застосовуватись перед населеними пунктами, позначеними знаком 5.45, якщо видимість знаку становить більше 150 м. Знак 3.29 слід установлювати з табличкою 7.4.4, що зазначає час його дії, якщо обмеження вводять на визначені години, наприклад, біля шкіл, заводських прохідних і т. ін.
Відповідно до п.1. 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.3.34 ДСТУ 41.00-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 1.33 Діти повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу
Відповідно до пп.5.35.1-5.35.2 п.5 розділу 33(Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п, 10.7.33 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування", знак 5.35.1 і 5.35.2 Пішохідний перехід повинні застосовуватись для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 ліворуч. На дорогах з розділювальною смугою, де кожна з проїзних частин має дві і більше смуг руху, знак 5.2 повинен установлюватись ліворуч від кожної з проїзних частин на розділювальній смузі. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1 1.14.3 знаки 5.35.1 і 5.35.2 повинні бути установлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2. повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку і м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1. призначеного для водіїв зустрічного напрямку.
Згідно з ті. 10.1.1 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування дорожні знаки повинні розташовуватись так, щоб їх добре бачили учасники дорожнього руху як у світлий, так і в темний час доби, була забезпечена зручність експлуатації і обслуговування, а також було неможливе їх ненавмисне пошкодження. При цьому вони не повинні бути затулені від учасників дорожнього руху будь-якими перешкодами (зеленими насадженнями, щоглами зовнішнього освітлення тощо).
Під час розташування дорожніх знаків повинна бути забезпечена спрямованість інформації, яку вони передають, тільки до тих учасників руху, для яких її призначено.
На ділянках доріг, де дорожню розмітку важко побачити (сніг, бруд тощо) або не можна відновити, повинні бути установлені відповідні за змістом дорожні знаки.
Відповідно до п. 1.3. Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012. дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах;
Проте, Дніпродзержинською міською радою, в порушення вищезазначених норм законодавства, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до навчальних закладів КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов 1 ступеня - колегіум № 16 території, оскільки вони не обладнані дорожніми знаками 5.35.1 Пішохідний перехід, 1.33 Діти. 3.29 Обмеження швидкості.
Бездіяльність Дніпродзержинської міської ради з питання забезпечення безпеки умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16 територіях ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України "Про автомобільні дороги", "Про дорожній рух", "Про місцеве самоврядування в Україні".
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволенні позову заперечував, пояснив, що відповідно до статті 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з положеннями ч.3 ст. 52 Закону на виконання вищевказаної норми сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Пунктами 1.4 та 2.5 вказаного Положення про департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради, затвердженим рішенням Дніпродзержинської міської ради від 29.03.2013 №752-33/VI, департамент координує роботу комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради Дорожник, а також здійснює контроль у сфері виконання робіт та послуг для населення комунальними підприємствами міста, координацію яких здійснює департамент.
Згідно з п.2.2.1 Статуту комунального підприємства Дорожник, затвердженого рішенням міської ради 22.12.2000 №268-13/ХХІІІ предметом діяльності підприємства є виконання за умовами договорів поточного ремонту та утримання автодоріг.
Також Дніпродзержинською міською радою уповноважено департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради на організацію роботи з благоустрою міста, залучати на договірних засадах з цією метою трудові і матеріально-технічні ресурси підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також уповноважено забезпечувати контроль за виконанням договірних зобов'язань (п.п.3.14, 3.30 Положення про департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради).
Згідно з Порядком проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 №154 до елементів благоустрою належать технічні засоби регулювання дорожнього руху (дорожні знаки, світлофори, напрямні, сигнальні та огороджувальні пристрої тощо).
Суд, вислухав сторони, вивчив матеріали справи, вважає що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні судом не встановлені докази бездіяльності відповідача з питання забезпечення безпеки умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16 територіях. Позовна заява не містить посилань на те, які саме конкретні заходи позивач просить зобовязати вжити до відповідача щодо забезпечення безпечних умов руху, в судовому засіданні представник позивача також не уточнив своїх вимог.
Крім того, відповідно до статті 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з положеннями ч.3 ст. 52 Закону на виконання вищевказаної норми сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Пунктами 1.4 та 2.5 вказаного Положення про департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради, затвердженим рішенням Дніпродзержинської міської ради від 29.03.2013 №752-33/VI, департамент координує роботу комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради Дорожник, а також здійснює контроль у сфері виконання робіт та послуг для населення комунальними підприємствами міста, координацію яких здійснює департамент.
Згідно з п.2.2.1 Статуту комунального підприємства Дорожник, затвердженого рішенням міської ради 22.12.2000 №268-13/ХХІІІ предметом діяльності підприємства є виконання за умовами договорів поточного ремонту та утримання автодоріг.
Також Дніпродзержинською міською радою уповноважено департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради на організацію роботи з благоустрою міста, залучає на договірних засадах з цією метою трудові і матеріально-технічні ресурси підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також уповноважено забезпечувати контроль за виконанням договірних зобов'язань (п.п.3.14, 3.30 Положення про департамент житлово-комунального господарства та будівництва міської ради).
Згідно з Порядком проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 №154 до елементів благоустрою належать технічні засоби регулювання дорожнього руху (дорожні знаки, світлофори, напрямні, сигнальні та огороджувальні пристрої тощо).
Таким чином, відповідач - Дніпродзержинська міська рада виконала певні дії та здійснила свої повноваження щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних заходів і пішоходів на прилеглих до КЗ Середня загальноосвітня школа № 6 м. Дніпродзержинська, КЗ Спеціалізована школа із поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня - колегіум № 16 територіях.
Керуючись ст.ст. 2, 99, 100, 106, 108, 165 КАС України, суд-
постановив:
Відмовити в задоволенні позову прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська до Дніпродзержинської міської ради про визнання незаконною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів.
Суддя Гібалюк Т. Я.