311/1329/15-п
3/311/550/2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.06.2015 м. Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Сидоренко Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії АП1 № 801242), що надійшов з ВДАІ /по обслуговуванню Василівського району/ у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не одруженого, утриманців немає, не працюючого, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
20.03.2015 року о 12 годині 18 хвилин, ОСОБА_1, рухаючи на 297 км автодороги Харків-Сімферополь, керував автомобілем НОМЕР_1 з наявними ознаками наркотичного спяніння (звужені зіниці, які не реагують на світло, повільність мови, почервоніння очей, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження повного медичного огляду в медичному закладі відмовився в присутності свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП України, кваліфікуючими ознаками якого є: керування транспортним засобом особами в стані наркотичного спяніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного спяніння, що знижує увагу та швидкість реакції.
В судове засідання ОСОБА_1 не з»явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно, належним чином та у встановленому законом порядку, 11.06.2015 року до суду ОСОБА_1 надав заяву з проханням відкладення розгляду справи, оскільки не може з»явитися за станом здоров»я.
Проте, неявку в судове засідання ОСОБА_1 суд розцінює як неповажну, оскільки жодних належних документальних підтверджень поважності причин неявки за станом здоров»я суду не надано, з долученої до заяви копії медичної довідки, яка має нечитаємий вигляд, не вбачається, що ОСОБА_1 позбавлений можливості бути присутнім в судовому засіданні за станом свого здоров»я, у даній довідці зазначено лише про те, що ОСОБА_1 був на прийомі 10.06.2015 року у лікаря-терапевта. Оригіналу вказаного медичного документу суду не надано, а з копії неможливо встановити, який саме медичний заклад видав дану довідку, що позбавляє суд можливості здійснити відповідний запит до лікарської установи на підтвердження чи спростування викладеної у довідці інформації, та тривалість ймовірного лікування ОСОБА_1 Тому, неявку в судове засідання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 суд розцінює як умисне затягування розгляду по суті справи про адміністративне правопорушення, що також вбачається з раніше наданих суду заяв ОСОБА_1В про відкладення судових засідань (а.с.6,11), враховуючи при цьому, що строк розгляду справи, згідно вимог ст.277 КУпАП, становить п'ятнадцять днів, та відповідно до вимог статті 38 КУпАП, строк накладення стягнення становить три місяці з дня вчинення правопорушення.
Захисник ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, був повідомлений судом своєчасно, належним чином та у встановленому законом порядку, про що свідчить розписка в отриманні судової повістки, причини неявки суду не повідомив, жодних документів на підтвердження поважності причин неявки суду не надав.
Згідно вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМ України від 10.10.2001 року № 1306, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності, в тому числі за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок відсторонення осіб від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений у статті 266 КУпАП.
Згідно приписів вказаної статті особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, працівником міліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності працівника міліції. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку «Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 року № 1103, водій направляється уповноваженою особою Державтоінспекції для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я лише у разі колі він відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із Законом до відповідальності. Уповноважена особа Державтоінспекції забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена особа Державтоінспекції в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Такі ж положення містяться у статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.5.1 Наказу МВС України №77 від 26.02.2009 року «Про затвердження Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» встановлено, що водії та інші особи, які керують транспортними засобами, стосовно яких є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина перша статті 266 КУпАП).
Згідно п.1.7 Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 400/666 від 09.09.2009 року «Про затвердження Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції МВС, огляд на стан сп'яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду,відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.п.1.2, 1.3 вищевказаної Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи Державтоінспекції МВС є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці. Згідно п.1.6 цієї Інструкції, огляд проводиться: уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря-фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Пункт 3.4. Інструкції зазначає, що метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Відповідно до розділу другого Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, Міністерства охорони здоровя України від 09.09.2009 року за № 400/666 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.10.2009 року № 931/16947, огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється уповноваженими особами Державтоінспекції МВС, які мають спеціальні звання та пройшли відповідну підготовку (п.2.2). Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції (п.2.4). Перед проведенням огляду на стан сп'яніння уповноважена особа Державтоінспекції МВС інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає свідоцтво про державну реєстрацію та свідоцтво про його повірку (п.2.5). Огляд на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків (п.2.6). Установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами Державтоінспекції МВС з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові (п.2.7). Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу зазначаються у відповідних графах протоколу про адміністративне правопорушення. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (п.2.10).
Відповідно до положень п.п.2.9,3.2 «Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» від 09.09.2009 року, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 400/666, допускається проведення огляду для встановлення стану сп'яніння за особистим звернення громадянина в закладах охорони здоров'я не пізніше як через дві години з моменту виявлення підстав для його проведення.
В порушення п.2.5 Правил дорожнього руху на вимогу інспектора ДАІ, від проходження медичного огляду в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився, що тягне адміністративну відповідальність за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В рішенні, ухваленому 29.06.2007 року у справі «ОГаллоран та Франціс проти Сполученого Королівства», Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обовязки у правовому полі.
Вивчивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, оглянувши в судовому засіданні відеозапис, долучений до матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп»ягніння, відповідно до встановленого порядку, є діянням, яке кореспондуються з диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП доведена у повному обсязі та підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення АП1 № 801242 від 20.03.2015 року, складеним інспектором ДАІ взводу з ОСП № 1 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_3 (а.с.1), письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5, з яких вбачається, що у своїх поясненнях останні засвідчили у їх присутності факт відмови ОСОБА_1 від проходження ним медичного огляду для встановлення факту вживання наркотичних засобів та лікарських препаратів та наявність у нього відповідних ознаків наркотичного спяніння (а.с.2), розпискою про прийняття ОСОБА_6 тимчасово затриманого автомобіля НОМЕР_2 (а.с.6); письмовими поясненнями ОСОБА_1, викладеними у складеному відносно нього протоколі про адміністративне правопорушення, з яких вбачається, що останній не заперечував проти фактичних обставин по справі, зазначаючи при цьому, що не бажає їхати на медичний огляд по причині відсутності часу та вважає за непотрібне (а.с.1), тим самим підтвердивши факт відмови від проходження ним медичного огляду у медичному закладі; рапортами інспектора ДАІ взводу з ОСП № 1 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_7, інспектора ДАІ взводу з ОСП № 1 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_8, інспектора ДАІ взводу з ОСП № 1 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_9, в яких останні зазначали, що 20.03.2015 року під час несення ними служби, інспектором ДАІ ОСОБА_3 було зупинено автомобіль НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_1, якому в присутності двох свідків було запропоновано пройти медичний огляд в медичному закладі, оскільки той мав явні ознаки наркотичного спяніння, ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду, що також було зафіксовано на відеозапис та в подальшому відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, копія якого йому видана та ОСОБА_1 був відсторонений від керування автомобілем та йому виданий тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами (а.с.24-26); постовою відомістю постановки нарядів дорожньо-патрульної служби від 20.03.2015 року, затвердженою командиром взводу № 1 роти ДПС ОСОБА_10 України в Запорізькій області ОСОБА_11 на підтвердження правомірності несення служби інспекторами ДАІ взводу з ОСП № 1 ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3 на визначеній їм ділянці дороги 297 км автодороги Харків-Сімферополь в період часу з 08-00 години до 20-00 години 20.03.2015 року (а.с.27-28); оглянутим в судовому засіданні диском з відеозаписом, в якому зафіксована чітка та категорична відмова ОСОБА_1 в присутності двох свідків чоловічої статі на пропозицію працівників ДАІ пройти медичний огляд на стан спяніння (а.с.22); архівними відомостями правопорушень ОСОБА_1В, наданими відділом ДАІ Василівського району Запорізької області (а.с.4).
Суд вважає необхідним зазначити, що відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за відмову від проходження, відповідно до встановленого порядку, медичного огляду на стан наркотичного спянінням. Вказане діяння ОСОБА_1 підпадає під диспозицію ч.1 ст.130 КУпАП, тобто являється адміністративним правопорушенням для ознак якого не потрібно /не є обовязковим/ встановлювати факт керування особою транспортним засобом в стані наркотичного спяніння.
Так, адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає в разі керування водієм транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також в разі його відмови від проходження медичного огляду на стан такого сп'яніння. Таким чином, склад правопорушення в діях ОСОБА_1 є закінченим вже з моменту його відмови від проходження медичного обстеження.
Підстави до проведення ОСОБА_1 медичного огляду у письмових поясненнях свідків вказані, а саме зазначено явні ознаки перебування водія ОСОБА_1 у стані наркотичного спяніння: запах алкоголю: звужені зіниці, які не реагують на світло, повільність ходи, повільність мови, почервоніння обличчя. Дані письмові пояснення підписані двома свідками ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які також узгоджуються з відеозаписом виявлення працівниками ДАІ події правопорушення, який зафіксовано на стаціонарній відеокамері «Canon Legrіa FS-306», яка не входить до переліку приладів, що підлягають сертифікації в Україні Ці докази, а також дані протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, - співвідносяться між собою і дають підстави кваліфікувати дії ОСОБА_1В за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із врахуванням фактичних обставин справи, суд приходить до висновку про законність і обґрунтованість складеного щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення у звязку із порушенням ним п.2.5 Правил дорожнього руху. Тому, цей протокол приймається судом як доказ винуватості ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Враховуючи викладене, вважаю, що винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується зібраними у справі доказами.
За загальними правилами накладення стягнення за адміністративні правопорушення, викладеними у ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Приймаючи до уваги характер та обставини вчинення правопорушення, його суспільну небезпеку, враховуючи особу правопорушника, його ставлення до скоєного, який свою провину фактично визнав, що вбачається зі складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, крім того, за даними протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 на теперішній час ніде не працює, суспільно-корисною працею не займається, постійного джерела прибутку та регулярного доходу немає, утриманців немає. Враховуючи обставини, що помякшують і обтяжують його відповідальність, а також надані архівні відомості відділу ДАІ Василівського району Запорізької області, з яких вбачається, що ОСОБА_1 систематично порушує Правила дорожнього руху України, раніше неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху, у тому числі за аналогічне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, певних та належних висновків для себе не зробив та знову вчинив суспільно-небезпечне та грубе адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 КУпАП, тому вважаю необхідним та достатнім для виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами в межах санкції ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративне правопорушення..
Крім того, відповідно до положень ст40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 33, 40-1, 130 ч.1, 221, 266, 276, 279, 280, 283 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на один рік шість місяців.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі - 36 (тридцять шість) гривень 54 копійки в дохід держави (отримувач: УК у Василівському районі, № доходного рахунку 31217206700044, код отримувача 38025519, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Запорізькій області, ККД 22030001, код ЄДРПО суду 37438901, МФО 813015).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд Запорізької області.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_12