Постанова № 46581579, 10.07.2015, Віньковецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.07.2015
Номер справи
670/494/15-а
Номер документу
46581579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Віньковецький районний суд Хмельницької області

Справа № 670/494/15-а

Провадження № 2-а/670/45/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2015 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Волкової О.М.

з участю секретаря Сікорської В.О.

за відсутності сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Віньківці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії відповідача та зобовязання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Віньковецького районного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії відповідача та зобовязання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, у якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії, зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії з 03.03.2015 року в розмірі 60 % від заробітної плати (доходу), зазначеної у довідках № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015 року згідно Закону України «Про державну службу», та виплатити різницю перерахованої пенсії починаючи з 03.03.2015 року.

Позов мотивовано тим, що відповідачем із 03.03.2015 року позивачу призначено пенсію по ІІ групі інвалідності згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яка призначається в порядку, визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 % суми заробітної плати державного службовця. При цьому управлінням ПФУ у Віньковецькому районі при призначені пенсії були допущені порушення вимог статей 33, 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ Про державну службу, статті 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ Про пенсійне забезпечення, статті 41 Закону України від 09.07.2005 року № 1058-VІ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування та додатково не включено до заробітку для обчислення пенсії суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, та індексації заробітної плати. У звязку з цим 06.05.2015 року позивач звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення та включення додатково до заробітку для обчислення пенсії суму допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, та індексації заробітної плати, на які були нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Однак 08.05.2015 року позивач отримав відповідь Управління, якою йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Свою відмову відповідач мотивував тим, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати не являються надбавкою чи премією і включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії немає підстав. Вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним та таким, що суперечить вищезазначеним нормам закону, позивач просив суд визнання протиправними дії відповідача та зобовязання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії, у якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії, зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести йому перерахунок пенсії з 03.03.2015 року в розмірі 60 % від заробітної плати (доходу), зазначеної у довідках № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015 року згідно Закону України «Про державну службу», та виплатити різницю перерахованої пенсії починаючи з 03.03.2015 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розгляд справи провести за його відсутності.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась також, надала письмову заяву, в якій позов ОСОБА_1 не визнає та просить відмовити у задоволенні позову.

Крім того, 19.06.2015 року представником відповідача суду надано письмове заперечення проти позову, в яких вона не погоджується з заявленими вимогами позивача, вказуючи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Віньковецькому районі та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, призначену згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 60 % суми заробітної плати державного службовця на підставі ст. 37 Закону України Про державну службу». Для призначення пенсії позивачем до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі було надано довідку про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за період з 01.12.2010 року по 28.02.2015 року та довідку про посадовий оклад, надбавку за ранг і надбавку за вислугу років.

Згідно із ст. 37 Закону України Про державну службу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону України Про державну службу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону. Такі види виплат, як відпускні, лікарняні, індексація, матеріальна допомога не передбачені ст. 33 Закону України Про державну службу як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.

Заробіток для призначення пенсії державним службовцям визначається в порядку, встановленому абзацом першим пункту першого постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Оскільки матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1, згідно довідок № 149, № 1143, № 144, № 145, № 147, № 148 від 02.03.2015 року, які він надав, немає законних підстав, та у звязку з цим представник відповідача просила відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області з 03.03.2015 року і отримує пенсію по інвалідності у розмірі 1944,37 гривень, призначену згідно ст. 37 Закону України Про державну службу у розмірі 60 % суми заробітної плати державного службовця.

Із довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015року, що видані Нетечинецькою сільською радою Віньковецького району Хмельницької області вбачається, що позивач ОСОБА_1 в період з 01.01.2011 року по 31.12.201 року отримав 2416,04 грн. матеріальної допомоги; в період з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року отримав 4742,00 грн. матеріальної допомоги; в період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року отримав 2426,00 грн. матеріальної допомоги; в період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року отримав 2891,20 грн. матеріальної допомоги.

Разом сума отриманих позивачем коштів з 01.12.2010 року по 28.02.2015 року становить 29275,82 грн., які виплачувалися згідно Закону України Про державну службу, та на які нараховувались страхові внески та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

06.05.2015 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про перерахунок пенсії з більшого заробітку відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу з врахуванням сум інших виплат, які не включались, а саме матеріальної допомоги.

Листом-відповіддю № 15/М-7 від 08.05.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація не являються надбавкою чи премією, тому немає підстав для включення їх у розрахунок заробітку для перерахунку пенсії відповідно до довідок № 143, № 144, № 145, № 146, № 147, № 148 від 02.03.2015 року.

Таким чином, судом встановлено, що позивач на момент звільнення у звязку із виходом на пенсію отримував матеріальну допомогу.

Статтею 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року Про оплату праці встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про оплату праці та Наказу Державного комітету статистики України № 5 Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати від 13 січня 2004 року, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.

Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю згідно постанови КМУ від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція висвітлена і в рішенні Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року.

У вказаних правових висновках Верховного Суду України зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином, вказані позивачем виплати матеріальної допомоги, законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

Суд не бере до уваги заперечення представника відповідача про те, що вказані позивачем виплати, а саме матеріальна допомога не повинна включатися в заробітну плату для призначення пенсії, оскільки такі заперечення не ґрунтуються на вимогах закону.

Суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання неправомірною відмови відповідача включити суми матеріальної допомоги в заробітну плату для призначення пенсії позивачці відповідно до Закону України Про державну службу та зобовязання відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивача та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії суми матеріальної допомоги згідно із довідками № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015 року.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 03.03.2015 року в розмірі 60 % із заробітної плати (доходу), зазначеного у довідках № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015 року згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги, та зважаючи на те, що оскільки позивачподав відповідачу всі необхідні документи для нарахування пенсії, то відповідачаслід зобов'язатипровестийому перерахунокпенсіїсаме з 03.03.2015 року та виплатити різницю перерахованої пенсії.

Судові витрати із врахуванням того, що сторони в силу ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнені від сплати судового збору, слід віднести на рахунок Держави.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 17, 18, 86, 158-163, 186, 256 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 92, 117 Конституції України, Законом України Про оплату праці, Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, Законом України Про державну службу, Законом України Про пенсійне забезпечення, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії відповідача та зобовязання вчинити певні дії щодо проведення перерахунку пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 03.03.2015 року в розмірі 60 % із заробітної плати (доходу), з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги, зазначених у довідках Нетечинецької сільської ради Віньковецького району Хмельницької області № 144, № 145, № 146, № 147 від 02.03.2015 року, згідно Закону України «Про державну службу», і виплатити різницю перерахованої пенсії починаючи з 03.03.2015 року.

Судові витрати віднести на рахунок Держави.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд.

Суддя О.М.Волкова