ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2015 року м. Київ К/800/24297/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Загороднього А.Ф.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Малиновської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - ДПІ) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року у справі № 806/8278/13-а за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Папір-Мал» (далі - Товариство) до ДПІ,
про визнання дій протиправними та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2013 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання дій ДПІ щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки протиправними; визнання протиправним та скасування наказу ДПІ № 281 від 4.12.2013 року (далі - Наказ № 281) щодо здійснення документальної позапланової перевірки.
Зазначило, що на запит податкового органу Товариством були надані всі належним чином завірені документи, а оскаржуваний наказ був отриманий під час здійснення перевірки.
14 лютого 2014 року постановою Житомирського окружного адміністративного суду, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року, позов задоволено.
Наказ № 281 визнаний протиправним та скасований; дії ДПІ щодо здійснення документальної позапланової перевірки Товариства визнані протиправними.
ДПІ звернулася із касаційною скаргою про скасування постанови Житомирського окружного адміністративного суду та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 24.10.2013 року ДПІ був направлений Товариству запит щодо надання пояснення та належним чином завірених копій документів, які підтверджують здійснення господарських операцій Товариства з ФОП ОСОБА_2 за липень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року, грудень 2012, року, квітень 2013 року, на який Товариством були надані відповідь та первинні документи з поясненнями.
4 грудня 2013 року ДПІ прийняла Наказ № 281 щодо здійснення документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з питання дотримання ним вимог податкового та іншого законодавства за господарськими операціями з ФОП ОСОБА_2 за період діяльності з 1.10.2012 року до 31.12.2012 року, з 1.04.2013 року до 30.04.2013 року, на підставі якого податковим органом була здійснена зазначена перевірка, за наслідками якої 13.12.2013 року був складений акт перевірки.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до абз. 4 пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки (п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з пп. 72.1.5 п. 72.1 ст. 72 Податкового кодексу України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Суди першої та апеляційної інстанцій правильно зазначили, що податковим органом не були надані докази на підтвердження того, що станом на день формування запиту від 24.10.2013 року у контролюючого органу існували підстави для надіслання Товариству письмового запиту про надання інформації, відповідно до вимог п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України.
Таким чином, податковим органом не були надані докази на підтвердження виявлення ним за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації фактів, які б свідчили про можливі порушення Товариством податкового, валютного та іншого законодавства, зокрема, належним чином засвідчених актів перевірок, в яких зафіксовані порушення та їх обґрунтування.
Крім того, повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки № 33 від 4.12.2013 року та оскаржуваний наказ Товариство отримало 6.12.2013 року.
Суди попередніх інстанцій обґрунтовано зазначили, що у податкового органу були відсутні підстави передбачені вимогами пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України для прийняття оскаржуваного наказу.
ДПІ при здійснені перевірки Товариства порушила вимоги ст. 79 Податкового кодексу України щодо надіслання Товариству Наказу № 281.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Малиновської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області відхилити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Загородній А.Ф.