Копія
Справа № 822/2255/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників позивача та відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС", в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді припинення експлуатації АЗС №64 ТОВ "АЙАС" за адресою: Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Солов"ївська, 108а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що під час планової перевірки додержання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки АЗС №64 ТОВ "АЙАС" контролюючим органом виявлений ряд порушень вимог галузевих нормативно-правових актів, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Факти порушень зафіксовані в акті перевірки від 29.05.2015 року № 85. Зважаючи на те, що подальша експлуатація автозаправної станції №64 ТОВ "АЙАС" створює безпосередню загрозу для життя та здоров'я людей, позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді припинення експлуатації даної АЗС .
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив вказує, що ряд порушень відповідачем усунений, а жодна із обставин, якими позивач обґрунтовує адміністративний позов, не створює прямої загрози життю та здоров'ю людей, як це передбачено п.12 ст.67 та п.2 ст.68 КЦЗ України, крім того, згідно із приписом позивача від 29.05.2015 року, визначені строки на усунення порушень, які ще не збігли, а зупинення автозаправної станції призведе до значних збитків. Щодо порушень, встановлених позивачем за наслідками планової перевірки зазначає, що :
- навчання з питань пожежної безпеки (по програмі пожежно-технічного мінімуму) оператори АЗС пройшли у 2014 році. Відповідно до п.2.2 наказу №368 МНС України, Подальше навчання і перевірка знань операторів АЗС з пожежної безпеки здійснюються періодично (один раз на три роки). Усі оператори мають посвідчення про проходження навчання з питань пожежної безпеки;
- пожежні щити на АЗС укомплектовані згідно з вимогами розділ V гл.З п.3.11. НАПБ А.01.001-2014; дод.2 п.16 НАПБ В.01.058-2008/112;
- згідно з вимогами, розділу II гл.2. п.1 НАПБ В.01.058-2008/112; п.8-18 ПКМУ №564 від 17.07.2013 року «Про затвердження Порядку функціонування добровільної пожежної дружини», добровільна пожежна дружина створюються на підприємстві. Створення добровільних пожежних дружин на окремих об'єктах роздрібної торгівлі нормативними актами, на які посилається позивач, не передбачено.
- система автоматичної пожежної сигналізації працездатна, проводиться її технічне обслуговування згідно з договором №2 від 31 грудня 2014 року з TOB БМ TOB «Поділля». АПС виведена на пульт централізованого спостереження. TOB «Хмельницький-пожежне спостереження» і спостерігається (обслуговується) згідно договору №23Н від 01.01.2015 року;
- за результатами обстеження встановлену на АЗС систему автоматичної пожежної сигналізації визнано придатною до подальшої експлуатації, що відображено в акті технічного обстеження системи пожежної сигналізації від 08.10.2014 року;
- враховуючи те, що НАПБ А.01.001-2014 набрав чинності в кінці минулого року, на даний час відсутні виконавці робіт, спроможні виконати роботи з обладнання електрощитів автономною системою пожежогасіння. Слід зазначити, що приписом про усунення порушень вимог законодавства від 29.05.2015 року строком виконання робіт з обладнання електрощитів автономною системою пожежогасіння визначено 30.08.2015 р.
- гучномовний зв'язок на АЗС на період перевірки та станом на даний час перебуває у працездатному стані;
- автозаправна станція, відповідно до вимог розділу VII гл. 1 п.14, дод. 2 п.6, 10 НАПБ В.01.058-2008/112; п.3.7. дод.4 наказу МНС №151 від 02.04.2004року укомплектована вогнегасниками: ВП-9 - 4 шт., ВП-100 - 2 шт., ВВК-5 - 2 шт.;
- технічне обслуговування вогнегасників Вп-100 проведено в установлений п. 3.17. розділу V НАПБ А.01.001-2014 термін.
- перевірку та випробування пристроїв блискавкозахисту проведена ПП ВТЦ «Облагростандарт» 18.09.2014 р. (Протоколи № 250 і №250/1, №250/2). За результатами випробувань система блискавкозахисту відповідає вимогам ПТЕЕС-2012;
- зазначає, що приписами пункту 2 розділу IV гл.4 «Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» перевіряється цілісність захищеність від корозії доступних для огляду частин блискавкоприймачів і струмовідводів та контактів між ними, а також значення опору струму промислової частоти заземлювачів блискавковідводів, що стоять окремо. Ці значення не повинні перевищувати результатів відповідних замірів на стадії приймання більш ніж у 5 разів. У протилежному випадку проводиться ревізія заземлювача. Вказаний огляд проводився енергетиком підприємства 08.04.2015 р., про свідчить запис в Журналі реєстрації пристроїв захисту від блискавки, перевірочних випробувань заземлюючих пристроїв, вимірювань опорів вимірювань опорів ізоляції, а також проведених ремонтів.
- кондиціонер на АЗС підключений до електромережі через апарат захисту (автоматичний вимикач).
- усі електровимикачі та електророзетки в приміщеннях АЗС змонтовані на негорючий матеріал (текстоліт) згідно з вимогами п.9 розділу II; п.1.17 розділу IV гл.1 НАПБ А.01.001-2014
- листом № 02/800 від 19.02.2015 р. ПАТ "Завод засобів механізації аеропортів" повідомив, що опори та резервуар скрапленого вуглеводневого газу є невід'ємними частинами резервуара спроектованого у відповідності з нормами НАПБ Б.05.019-2005 та виготовленого ПАТ «ЗСМА» за ТУ У 33.3-24574384-014-2003 «Оборудование для завравки газом стационарное», погодженим Державним департаментом пожежної безпеки МНС України листом №17/3/450 від 19.02.2004 року.
- зазначає, що на даний час автомобільний газозаправний пункт (АГЗП) встановлений на АЗС №64, не експлуатується, оскільки не завершено процедуру введення його в експлуатацію;
- на АЗС встановлено пожежний резервуар ємністю 75 м З, згідно з обґрунтуванням необхідного об'єму води для потреб пожежогасіння на АЗС №64, виконаним Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності.
- АЗС забезпечена гучномовним зв'язком та телефонним зв'язком, які є складовими об'єктової системи оповіщення.
- згідно з приписами пункту 4 ст.53 Кодексу ЦЗ України вимоги до автозаправних систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та систем оповіщення, а також їх улаштування, експлуатації і технічного обслуговування визначаються правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту. Зазначені правила затверджені наказом №288 Міністерств надзвичайних ситуацій та зареєстровані у Мінюсті за № 785/12659. В переліку об'єктів, що підлягають оснащенню системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та систем оповіщення, автозаправні станції не містяться;
- на АЗС №64 встановлений та діє прямий телефонний зв'язок з диспетчерською службою Товариства;
- на АЗС № 64, наказом №82 від 23.06.15 р. призначено відповідальну за евакуацію особу;
- згідно з вимогами п. 2 Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту, затвердженого Постановою КМ України від 19.08,2002 року №1200, передбачено забезпечення засобами - індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин на територіях, на яких діють умови воєнного стану, В даний час воєнний стан на території, на якій знаходиться АЗС не введений, а отже вимога про забезпечення працівників такого роду засобами захисту неправомірна;
- АЗС укомплектовано протигазами відповідно до кількості працівників. На кожному протигазі наявна бірка з номером протигаза та прізвищем працівника АЗС;
Враховуючи викладене вважає, що прямої загрози життю та здоров'ю людей не має, а зазначений адміністративний позов не підлягає до задоволення.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити з підстав, викладених нижче.
Суд встановив, що відповідно до наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 21.04.2015 року №240 у період з 20.05.2015 року по 29.05.2015 року посадовою особою Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області ОСОБА_3 проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки ТОВ "Айас", а саме: автозаправної станції №64, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Нетішин, вул. Соловївська, 108а
Результати перевірки оформлені актом від 29.05.2015 року № 85.
Відповідно до акту перевірки встановлені наступні порушення:
- усіма особами, які працюють на АЗС не пройдено навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та не отримано відповідні посвідчення. До роботи допускаються особи, які не пройшли навчання;
- не призначено відповідальну особу за пожежну та техногенну безпеку на АЗС;
- відповідальною особою за пожежну та техногенну безпеку, проведення евакуації на об'єкті не пройдено функціональне навчання в інституті державного управління у сфері цивільного захисту та на територіальних курсах цивільної оборони;
- усі працівники не пройшли навчання за програмою пожежно - технічного мінімуму;
- територію об'єкта, будинків, споруд не забезпечено відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ та відповідними дорожніми знаками ;
- згідно встановлених норм не проведено доукомплектування пожежних щитів;
- не створено та не застраховано членів добровільної пожежної дружини (далі - ДПД);
- система автоматичної пожежної сигналізації знаходиться в непрацездатному стані;
- не проведено модернізацію (заміну) системи автоматичної пожежної сигналізації;
- електрощити, які розміщені в будівлі операторської не обладнані автономною системою пожежогасіння;
- не визначено можливості та місця застосування електронагрівальних приладів ( чайників, масляних радіаторів);
- для всіх приміщень та зовнішніх установок не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки та класи зон за ДНАОП 0.00-1.32-01 з нанесенням відповідних знаків безпеки;
- гучномовний зв'язок на АЗС знаходиться в непрацездатному стані;
- не забезпечено АЗС первинними засобами пожежогасіння згідно вимог а саме:
1) паливо - роздавальні колонки (ПРК) - переносними вогнегасниками з масою заряду вогнегасної речовини не менше 9 кг. (один ВП- 9 на 2 ПКР);
2) АГЗП - стаціонарний -переносними порошковими та вуглекислотними вогнегасниками (ВП - 9 - 2 шт.; ВВК - 5 - 2 шт.) ;
- не проведено технічне обслуговування порошкового вогнегасника (ВП - 100);
- не надано на реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки разом із позитивним висновком за результатами оцінки протипожежного стану об'єкта;
- не проведено ревізію пристроїв блискавкозахисту зі складанням відповідного акту (актів) та занесення результатів у паспорта та відповідного експлуатаційного журналу (журналу обліку стану пристроїв блискавкозахисту). Не надано акти (актів) перевірки пристроїв блискавкозахисту ;
- не заведено журнал обліку стану пристроїв блискавкозахисту;
- не призначено відповідальну особу за протипожежний стан електроустановок. Не надано копію відповідного наказу;
- на кондиціонер, розміщений в приміщенні операторської не встановлено апарат захисту ;
- в усіх приміщеннях АЗС електророзетки та вимикачі не встановлені на суцільний негорючий матеріал, що виступає за габарити вказаних апаратів не менше ніж на 0,01 м (встановлено на пластикову вагонку, на яку відсутні дані щодо горючості) ;
- не призначено відповідальну особу за справне утримання доріг, проїздів і під'їздів на території даної АЗС. Не надано копію відповідного наказу;
- проектну документацію з вогнезахисного оброблення опор резервуару не направлено на погодження до органів державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки;
- опори резервуару не доведено до межі вогнестійкості R120 (щодо ГНП);
- проектну документацію з вогнезахисного обробляння опор резервуару не направлено на погодження до органів державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки (щодо ГНП) ;
- об'єкт не забезпечено водою для цілей пожежогасіння (водоймищем чи водоймищами загальною місткістю не менше 200м3 на відстані не більше ніж 200 м від АЗС) ;
- біля пожежної водойми не встановлено покажчик з нанесенням на нього літерного індексу ПВ. ;
- не забезпечено належним чином під'їзд до пожежної водойми;
- АГЗП розміщено на відстані до автомобільної дороги, меншою за нормативну (становить 9 м проти 25 м у відповідності до вимог);
- відстань між технологічним обладнанням (паливо - роздавальною колонкою СВГ та наземним резервуаром СВГ) розміщено на відстані менше 5 м ;
- не надано до З ДПРЗ матеріали (щодо ГНП):стосовно відповідності змонтованої кабельно - провідникової продукції,стосовно підтвердження виконання та ступеня захисту змонтованого електрообладнання відповідності класу зони згідно з ПУЕ;
- стосовно встановленого АГЗП до З ДПРЗ не надано копію декларації про початок виконання будівельних робіт;
- стосовно АГЗП не надано до З ДПРЗ копії розроблених та затверджених керівником наступних документів, а саме: виробничу інструкцію з експлуатації та ремонту обладнання, порядок заправлення автомобілів, технологічну схему, інструкцію з пожежної безпеки,
- не створено об'єктову систему оповіщення та не сполучено її з регіональною системою централізованого оповіщення. Не розроблено відповідного проекту, який необхідно погодити з ГУ ДСНС України у Хмельницькій області;
- не розроблено технічне завдання для обладнання об'єкта системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення;
- не розроблено проектну документацію для обладнання об'єкта системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення;
- не обладнано об'єкт системою раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення ;
- потенційно небезпечний об'єкт не обладнано прямим телефонним зв'язком згідно вимог;
- працівників підприємства (АЗС) не забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин;
- не надано до З ДПРЗ акти перевірки або інші підтверджуючі матеріали щодо придатності виданих для використання ЗЗОД. Не призначено відповідальну особу за їх утримання. На всіх ЗЗОД не прошиті спеціальні бірки розміром 3x5 см з вказівкою № протигаза (виду 313) П.І.Б користувача;
- не розроблено номенклатуру матеріального резерву для попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та погоди її з ГУ ДСНС України у Хмельницькій області та затвердити у голови комісії з питань ТЕБ на НС Хмельницької облдержадміністрації;
- не створено згідно номенклатури матеріальний резерв для попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
- не заведено журнал обліку надзвичайних ситуацій;
- не створено об'єктивної комісії з питань надзвичайних ситуацій. Не розроблено та не затверджено керівником об'єкта положення про об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій;
- для планування, підготовки та проведення евакуації наказом керівника не створено комісію з питань евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій (не призначено особу, що виконує функції даної комісії). Не розроблено план проведення евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій;
- відповідно до графіка проведення спеціальних об'єктових навчань (тренувань) згідно ПЛЛАС на 2015 рік не надано до З ДПРЗ плани проведення таких навчань та звітних матеріалів:
- не укладено угоди на постійне обов'язкове обслуговування державною аварійно-рятувальною службою;
- не надано копію договору обов'язкового страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки;
- не надано копію плану локації та ліквідації аварійних ситуацій для АЗС;
- не надано копію декларації безпеки ОПН разом з позитивним висновком експертизи;
- не надано копію повідомлення про результати ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки за формою ОПН - 1;
- не надано копію переоформленого паспорта ПНО ( в повному обсязі).
29 травня 2015 року позивачем внесений припис № 6, яким встановлені терміни усунення порушень, виявлених під час перевірки. Припис отриманий майстром АЗС ОСОБА_4
02.06.2015 року складений протокол про адміністративне правопорушення встановлених законодавством правил пожежної безпеки, на підставі протоколу 03.06.2015 року винесена постанова №6 про накладення на ОСОБА_4 адміністративного стягнення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж. Відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором (пункти 2.1-2.2 Правил).
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За змістом ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України від 2 жовтня 2012 року № 5403-VI (далі - Кодекс), у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
В силу ч.1 ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч.2 ст.70 Кодексу).
Під час проведення позивачем позапланової перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки №85 від 29.05.2015 року порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки під час експлуатації АЗС, розташованої за адресою: Хмельницька обл., м.Нетішин, вул.Солов"ївська,108,а, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
На дату розгляду справи виявлені під час перевірки порушення відповідачем не усунуті в повному обсязі.
В силу ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно з ч. 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, враховуючи те, що встановлені перевіркою порушення відповідачем вимог законодавства створюють загрозу життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
За змістом пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "АЙАС" заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації АЗС, розташованої за адресою: Хмельницька обл., м.Нетішин, вул.Солов"ївська,108,а, до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, встановлених актом перевірки №85 від 29.05.2015 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 липня 2015 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1