ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1793/15
09 липня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Хребетко І.І.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 районний центр зайнятості ( надалі позивач, ОСОБА_3 РЦЗ) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 ( надалі відповідач, ОСОБА_2П.) про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 4388 грн. 27 коп. з 01 серпня 2014 року по 21 квтня 2015 року.
Представник позивача ОСОБА_3 районного центру зайнятості в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, в обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що в ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, в результаті опрацювання інформації, яка надійшла з ДПА за III квартал 2014 року, на підставі Акта розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" центру зайнятості від 20 квітня 2015 р., з'ясувалось, що перебуваючи зареєстрованим безробітним у центрі зайнятості ОСОБА_2 отримав статус безробітного та одержав допомогу по безробіттю і одночасно надавав послуги товариству з обмеженою відповідальністю «Буд М» на підставі цивільно-правових договорів, отримуючи відповідний дохід.
Таким чином, сума допомоги по безробіттю виплачена відповідачу ОСОБА_3 районним центром зайнятості за період 01 серпня 2014 року по 21 квітня 2015 року підлягає відшкодуванню на рахунок ОСОБА_3 районного центру зайнятості і становить 4388 грн. 27 коп.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав частково і пояснив, що визнає, що він працював в товаристві з обмеженою відповідальністю «Буд М» в серпні - жовтні 2014 року та отримував кошти, однак цивільно-правових договорів не укладав і не підписував. Згідний повернути повернути кошти, виплачені як допомога по безробіттю, але тільки за ті місяці коли працював у ТзОВ «Буд М».
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 за сприянням у працевлаштуванні звернувся у ОСОБА_3 районний центр зайнятості 04 червня 2014 року. Статус безробітного йому надано 04.06.2014 року.
За період перебування в центрі зайнятості зі статусом безробітного за період 01 серпня 2014 року по 21 квітня 2015 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 4388 грн. 27 коп.
В ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України №6062 від 13.02.2009 р., постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. №7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, в результаті опрацювання інформації, яка надійшла з ДПА за III квартал 2014 року, на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" центру зайнятості від 20 квітня 2015 р., з'ясувалось, що перебуваючи зареєстрованим безробітним у центрі зайнятості ОСОБА_2 отримав статус безробітного та одержав допомогу по безробіттю і одночасно надавав послуги товариству з обмеженою відповідальністю «Буд М» на підставі цивільно-правових договорів та отримував дохід.
Оскільки згідно ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. № 5067-УІ, п.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 р. за № 915/5136, право на отримання допомоги по безробіттю мають лише визнані в установленому порядку незайняті (безробітні) особи, тому допомога по безробіттю отримана внаслідок обману або зловживання особою своїми правами, підлягає поверненню до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 приховав відомості про те, що надавав послуги монтажу товариству з обмеженою відповідальністю "Буд М" з 01.08.2014 по 30.09.2014 р., що підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" центру зайнятості від 20.04.2015 р.
При цьому суд враховує, що відповідач ОСОБА_2 не заперечив про отримання доходу у ТзОВ " Буд М" перебуваючи у центрі зайнятості на обліку як безробітній та отримуючи допомогу по безробіттю.
22 квітня 2015 року центром зайнятості видано наказ № НТ 150422 про повернення коштів у встановленому порядку, відповідно до п.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції 14 грудня 2000 р. за № 915/5136 на підставі акту розслідування від 20.04.2015р.
Таким чином, сума допомоги по безробіттю виплачена відповідачу ОСОБА_3 районним центром зайнятості за період 01 серпня 2014 року по 21 квітня 2015 року підлягає відшкодуванню на рахунок ОСОБА_3 районного центру зайнятості і становить 4388 грн. 27 коп.
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття регулює Закон України Про зайнятість населення від 05.07.2012 р. № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).
Відповідно до ст. 2 Закону №5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону № 5067-VI безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
П. 8 ч. 1 ст. 45 Закону № 5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Ч. 1 ст. 6 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Закон № 1533-III) визначено, що право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи. Стаття 7 цього ж Закону визначає, що видами забезпечення за цим Законом, серед іншого, є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності. Розмір допомоги по безробіттю визначений у ст. 23 цього Закону.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону № 1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону № 1533-III застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу передбачений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. №307 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. за № 915/5136 (далі Порядок № 307).
Пунктом 5.5 Порядку № 307 визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою (пункт 6.14 Порядку № 307).
Відповідно до п. 2, 4, 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 р. за № 232/16248 (далі Порядок № 60/62), розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку (пункти 7, 9 Порядку № 60/62).
22 квітня 2015 року центром зайнятості видано наказ № НТ 150422 , а листом від 06.05.2015 року №03/530 ОСОБА_2 зобов'язано повернути кошти.
Повідомлення щодо направлення центром зайнятості копії наказу №НТ 150422 від 22.04.2015 р. про відшкодування коштів, та копії акту розслідування № 15 від 20.04.2015 р. виплачених як допомога по безробіттю за період з 01.08.2014 р. по 21.04.2015 р. в сумі 4388.27 грн. направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 21.05.2015 р. за № 03/615.
Претензію про стягнення виплаченого забезпечення (допомоги по безробіттю) у сумі 4388 грн. 27 коп. направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 21.05.2015 р. за № 03/615.
Таким чином, оскільки відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про добровільну сплату коштів, вжиті позивачем заходи не призвели до його погашення, а також враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а відтак суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_3 районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю - задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (с. Коцюбинці, Гусятинського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1) на користь ОСОБА_3 районного центру зайнятості ( вул. Тернопільська, 16, смт. Гусятин, код 21144803) 4388 ( чотири тисячі триста вісімдесят вісім) грн. 27 коп., отриманих як допомога по безробіттю, шляхом перерахування на р/р 37175300901116 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, код 21144803.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 липня 2015 року.
Головуючий суддяДерех Н.В.
копія вірна:
СуддяДерех Н.В.