Ухвала суду № 46543989, 28.05.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2015
Номер справи
0870/11287/12
Номер документу
46543989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ СПОСОБУ І ПОРЯДКУ ВИКОНАННЯ

СУДОВОГО РІШЕННЯ

28 травня 2015 рокуСправа № 0870/11287/12 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення

за позовною заявою: ОСОБА_1

до: Держаної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області

2. Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_2

про: визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Держаної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі відповідач), за участю третіх осіб - Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області (далі - третя особа 1) та Приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_2 (далі третя особа 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії.

Суддею Запорізького окружного адміністративного суду Конишевою О.В. винесено постанову, якою адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

30.10.2013 ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду вказану постанову залишено без змін.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 23.02.2015 за результатами розгляду касаційної скарги ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя, змінено постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2013 у справі №0870/11287/12, а саме виклавши абзац третій резолютивної частини в такій редакції:

«Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму надмірно сплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб, відображеного в декларації про доходи за 2010 рік, готівкою в розмірі 45 208, 34 грн.».

В іншій частині постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21.02.2013 року у справі № 0870/11287/12 залишити без змін.

07.05.2015 позивачу було видано виконавчий лист у новій редакції з урахуванням постанови Вищого адміністративного суду України від 23.02.2015.

Від Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області 21.05.2015 надійшла заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення. В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області не має можливості виконати виконавчий лист в частині стягнення з Державного бюджету суми надмірно сплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб, відображеного в декларації про доходи за 2010 рік. Враховуючи необхідність виконання рішення суду, на підставі ст. 263 КАС України просить суд змінити спосіб та порядок виконання постанови у справі № 0870/11287/12.

Представники сторін у судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялися належним чином.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення та матеріали справи суд зясував, що кошти від надмірно сплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб, відображеного в декларації про доходи за 2010 рік надійшли 08.02.2011 на рахунок 33217844700006 за кодом бюджетної класифікації доходів бюджету 11011200 до Місцевого бюджету м. Запоріжжя (Ленінський район).

Відповідно до п. 19 Порядку № 845 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. Отже, безспірне списання коштів державного або місцевих бюджетів за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету можливо лише з рахунку відповідного бюджету.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України встановлено принцип цільового використання бюджетних коштів - бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України на відповідний рік та відповідно до встановлених призначень в органах Державної казначейської служби України відкриваються відповідні рахунки. Рахунок, призначення якого відповідало б суті стягнення за судовим рішенням про повернення коштів, в Державному бюджеті не відкрито, тож рішення суду неможливо виконати шляхом стягнення коштів на користь позивача із Державного бюджету України.

Вирішуючи заяву Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Порядок виконання рішення це визначена законодавством або судом послідовність і зміст вчинення дій направлених на виконання рішення суду, а також права і обовязки субєктів виконавчого провадження під час їх вчинення.

Зміна способу виконання судового рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні грошової чи майнової форми виконання, зокрема, за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.

В свою чергу, під зміною способу і порядку виконання судового рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, раніше встановлені.

Зазначена стаття не обмежує право суду певними обставинами, при наявності яких суд може замінити спосіб і порядок виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при вчиненні заміни способу та порядку виконання судового рішення є винятковість цих випадків та їх обєктивний вплив на виконання судового рішення.

Підставою для заміни способу і порядку виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим судом способом.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з огляду на вимоги ст.263 КАС України у суду є достатні правові підстави для задоволення заяви про зміну порядку та способу виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення задовольнити.

2. Встановити спосіб і порядок виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 23.02.2015 № К/808/55400/13 та визначити стягнення на користь ОСОБА_1 суми надмірно сплаченого до бюджету податку з доходів фізичних осіб, відображеного в декларації про доходи за 2010 рік, готівкою в розмірі 45 208, 34 грн. з Місцевого бюджету.

3. Дану ухвалу направити сторонам по справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Сацький