Ухвала суду № 46530917, 07.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2015
Номер справи
591/2363/15-а
Номер документу
46530917
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2015 р.Справа № 591/2363/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.

за участю секретаря судового засідання Запара Е.В.

позивача ОСОБА_1

представників третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 14.05.2015р. по справі № 591/2363/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області треті особи Громадська організація "Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів війської служби та працівників силових відомств" , Сумський обласний військовий комісаріат

про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

06.04.2015 року ОСОБА_1 (надалі позивач) , звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУПФУ в Сумській області ( далі - Відповідач) щодо порушення процедури перерахунку пенсії передбаченої Постановою Управління Пенсійного фонду України №3-1 від 2007 р. та Постановою КМ України №45 від 2008 року, при виконанні Постанови КМ України №3555 від 23.04.2012 р. Наказом МО України № 165 від 26.03.2012 року та Департаменту фінансів МО України від 11.05.2012 року за № 248/3/6/876.

- зобов'язати ГУПФ в Сумській області подати до відповідача список на ім'я ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше нарахованої пенсії в повному обсязі, станом на 01.10.2014 року;

- зобов'язати ГУПФ в Сумській області провести перерахунок пенсії, згідно довідки про розмір грошового забезпечення наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, в повному обсязі, не порушуючи процедуру порядок подання та підготовки документів для перерахунку пенсії, а також процедуру порядок проведення перерахунку пенсії, починаючи з 01.10.2014 року;

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 14травня 2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено .

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не вірне встановлення обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Зарічного районного суду м. Суми від 14.05.2015 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача подав письмові заперечення, зазначає про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Представник третьої особи військового комісаріату заперечував проти вимог апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Представник третьої особи, громадської організації, підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представників третіх осіб, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач є військовим пенсіонером, знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом Міністра оборони України № 165 від 26 березня 2012 року «Про бюджетну політику Міністерства оброни України на 2012 рік» було визначено, що військовослужбовці Збройних сил України одержують у 2012 році премію у розмірі 90 % посадового окладу.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Сумській області від 17.03.2015р. , позивачу розмір пенсійної виплати , розрахований з грошового забезпечення, до складу якого включена премія в розмірі 10 %.(а.с.9)

Згідно з довідкою ФБ № 32896 від 19.05.2012р, виданої обласним військовим комісаріатом, премія, як складова грошового забезпечення, станом на 01 квітня 2012 року за посадою старшого інструктора політвідділу, яку займав позивач, складала 90 %.(а.с. 60)

Зазначена довідка була направлена військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області .

18.03.2015р. Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання відомостей про розмір пенсії з зазначенням всіх її складових.(а.с.26)

На вимогу позивача пенсійним органом надано відповідь, в якому зазначено розмір пенсії ОСОБА_1, без врахування пенсії 90%.

Позивач вважає, що в зв'язку з прийняттям наказу Міністра Оборони України № 165 від 26.03.2012р. , яким збільшено розмір премії до 90%, як складової частини грошового забезпечення, він має право на перерахунок пенсії.

Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії (90%) має тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених в кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять службу у відповідному бюджетному році.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, із збільшенням його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Право змінювати розмір грошового забезпечення військовослужбовців в частині преміювання делеговано Кабінетом Міністрів України Міністру оборони.

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказом від 26 березня 2012 року № 165 збільшив військовослужбовцям розмір премії 90%.

Колегія суддів зазначає, що наказ Міністра оборони України № 165 від 26 березня 2012 року прийнятий на підставі та на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та поширюється тільки на працюючих працівників Міністерства оборони України лише на 2012 рік, а не на осіб, звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З наведеного слідує, що обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер.

Разом з тим, розмір премії, що включений до довідок, виданих на реалізацію постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не має постійного характеру та її розмір до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не може бути включений, оскільки передбачена наказом Міністра оборони України від 26 березня 2012 року № 165 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік» премія підлягає виплаті лише протягом встановленого проміжку часу.

Преміювання військовослужбовців не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки носить тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах для грошового забезпечення у відповідний період.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постановах від 15 жовтня 2013 року (справа № 21-315а13), від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-346а13), від 26 лютого 2013 року (справа № 21-5а13).

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків судів першої інстанцій та встановлених обставин справи.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає вірними висновки суду щодо відсутності порушень відповідачем прав позивача.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як прийянту при правильно встановлених обставинах справи та з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 14.05.2015р. по справі № 591/2363/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Курило Л.В. Присяжнюк О.В. Повний текст ухвали виготовлений 10.07.2015 р.