Постанова № 46527794, 09.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.07.2015
Номер справи
826/927/15
Номер документу
46527794
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 липня 2015 року № 826/927/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Гарника К.Ю., суддів Добрівської Н.А., Кобилянського К.М. при секретарі судового засідання Непомнящій А.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до Державної фінансової інспекції України про визнання протиправним та скасування вимоги

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції України (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції України від 22 липня 2014 року № 07-14/942.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/927/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 09 лютого 2015 року, яке відкладалось за клопотанням представника відповідача.

У судовому засіданні 26 лютого 2014 року представниками сторін подано клопотання про зупинення провадження у справі з метою надання часу для примирення до 31 березня 2015 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2014 року клопотання представників сторін задоволено. Зупинено провадження у справі № 826/927/15 за позовом Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до Державної фінансової інспекції України про визнання протиправним та скасування вимоги до 31 березня 2015 року

В судовому засіданні 31 березня 2015 року суд, керуючись приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв'язку з закінченням строку повноважень у членів колегії суддів, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 травня 2015 року призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 09 червня 2015 року.

У судовому засіданні 09 червня 2015 року сторонами повідомлено, що примирення між сторонами не відбулось. У зв'язку із чим, представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його. Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти адміністративного позову.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів зазначає наступне.

Матеріали справи свідчать, що на виконання доручення Прем'єр-міністра України Яценюка А.П. від 10 квітня 2014 року № 13021/0/1-14 та відповідно до Порядку проведення перевірки робочими групами центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2006 року № 886, посадовими особами Державної фінансової інспекції України проведено перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та філіях за 2013 рік та завершений звітний місяць 2014 року, за результатом якої складено загальну довідку від 21 липня 2014 року № 07-21/74, в якій запропоновано вжити наступних заходів:

на рівні Міністерства аграрної політики та продовольства України:

- на виконання вимог пункту 6 частини першої статті 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 № 185-V та п. 13 Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб'єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 21.06.2005 № 173, забезпечити дієвий контроль за виконанням Корпорацією показників фінансових планів;

- на виконання вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2012 № 857 "Питання надання у 2012 році державних гарантій для фінансування проектів у сфері сільського господарства" здійснювати постійний контроль за реалізацією проектів у сфері сільського господарства в рамках виконання вимог Меморандуму про взаєморозуміння щодо співпраці в реалізації пріоритетних проектів у галузі сільського господарства, цільовим використанням кредиту (позики), залученого під державні гарантії від Ексімбанку Китаю;

- на виконання вимог п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 № 764 та постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.06.2014 № 826/4728/14 здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з утворенням ПАТ "ДПЗКУ" та включенням його до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

на рівні ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України":

- вжити заходів щодо внесення змін до договорів про відкриття депозитних та поточних рахунків в Укрексімбанку від 25.12.2012 № 341/218, від 25.12,2012 № 342/219, від 25.12.2012 № 28712W522/220 та від 25.12.2012 № 28712W523/220 у частині передбачення у них права Міністерства фінансів України на договірне списання на користь держави України та на вимогу Міністерства фінансів України з рахунків Корпорації коштів у сумі невиконаних нею зобов'язань;

- перерахувати на рахунки, відкриті в Укрексімбанку для обслуговування кредиту, отриманого від Ексімбанку Китаю, кошти на суму 7 032 368,45 дол. США, які згідно з договорами від 15.08.2013 № 371 та від 31.10.2013 № 664 підлягали сплаті від Sonders Trading K/S за реалізовані йому в рамках виконання Генерального договору про співпрацю та Кредитного договору зернові;

- з метою стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції розвитку аграрного ринку, під час закупівлі зернових надавати пріоритет безпосереднім суб'єктам виробництва зерна;

- забезпечити проведення незалежної оцінки необоротних активів 8-ми цілісних майнових комплексів залишковою вартістю 35,4 млн. грн., які у 2014 році відповідно до актів приймання-передачі від 22.01.2014 передані дочірніми підприємствами Державної акціонерної компанії "Хліб України" філіям ПАТ "ДПЗКУ";

- здійснювати погодження актів-розрахунків на вибулі та переоформлені партії зерна, після перевірки правильності проведених розрахунків територіальними органами Держсільгоспінспекції України;

- у стислі терміни вжити вичерпних заходів щодо усунення інших порушень фінансової дисципліни, установлених за результатами перевірки, а не допущення їх у майбутньому.

Також, листом від 22 липня 2014 року № 07-14/942 Державна фінансова інспекція України звернулась до Корпорації з вимогою усунути виявлені за результатами перевірки порушення і недоліки та надати вичерпну інформацію про вжиті заходи з їх усунення разом з копіями завірених належним чином первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують їх усунення.

Про результати вказаної перевірки Держфінінспекцію листом від 21 липня 2014 року № 07-12/926 повідомлено Кабінет Міністрів України, за результатами розгляду якого керівнику ПАТ "ДПЗКУ" надано доручення Прем'єр-міністра України Яценюка А.П. від 21 серпня 2014 року № 13021/13/1-14 невідкладно розглянути, вжити вичерпних заходів до усунення виявлених під час перевірки порушень та недопущення їх у подальшому.

Як свідчать матеріали справи та підтверджено сторонами під час розгляду справи, на виконання вказаної вимоги Корпорація листом від 21 серпня 2014 року № 130-2-12/2975 надала інформацію стосовно часткового усунення виявлених під час перевірки порушень.

Як свідчать заперечення відповідача, Корпорацією надано інформацію стосовно вжитих заходів щодо виконання п.1 - п.5 заходів, яка була прийнята до уваги Держфінінспекцією.

Водночас, як стверджує відповідач, щодо виконання п. 6 заходів позивачем надано інформацію лише частково. Зокрема, Корпорацією не надано інформації стосовно усунення наступних порушень:

- нарахування філією ПАТ "ДПЗКУ" "Новополтавський елеватор" (Миколаївська область) амортизації об'єктів основних засобів, які не використовуються у виробничій (господарській) діяльності філії, що призвело до зайвого нарахування амортизації на загальну суму 50 тис. грн., та, як наслідок, збільшення збитку філії на зазначену суму;

- понаднормативне списання філією ПАТ "ДПЗКУ" "Дубенський КХП" (Рівненська область) пального на сушіння зерна в кількості 1,9 тис. літрів на загальну суму 13,9 тис. грн., чим порушено ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п. 9 наказу ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" від 25.10.2012 № 153, унаслідок чого філії завдано матеріальної шкоди (збитків) на відповідну суму (стор. 39 загальної довідки від 21.07.2014 №07-21/74);

- нестача необоротних активів первісною вартістю 9,2 тис. грн. (залишковою вартістю на суму 0 грн.) і товарно-матеріальних цінностей 306,7 тис. грн., які виявлено під час проведення у ході перевірки інвентаризації, а саме: філія ПАТ "ДПЗКУ" "Криворізьке хлібоприймальне підприємство" (Дніпропетровська область) - нестача об'єктів незавершених капітальних інвестицій загальною первісною вартістю 9,2 тис. грн. (залишковою вартістю 0 грн.); філія ПАТ "ДПЗКУ" "Новополтавський елеватор" (Миколаївська область) - нестача паливно-мастильних матеріалів на суму 213,5 тис. грн.; філія ПАТ "ДПЗКУ" "Партизанський елеватор" (Херсонська область) нестача паливно-мастильних матеріалів на суму 93,2 тис. грн.;

- нестача зернових, які виявлено під час проведення у ході контрольного заходу перевірки фактичної наявності зерна у філіях Корпорації, кількістю 35,363 тонни вартістю 50 170,1 грн., а саме: філія ПАТ "ДПЗКУ" "Партизанський елеватор" (Херсонська область) - встановлено нестачу зерна в загальній кількості 563,777 тонни, у тому числі зерна, власником якого є філія ПАТ "ДПЗКУ" "Партизанський елеватор", обсягом 10,09 тонни; філія ПАТ "ДПЗКУ" "Хлібна база № 78" (Кіровоградська область) - встановлено нестачу зерна Головної торгово-експортної філії ПАТ "ДПЗКУ" в загальній кількості 25,273 тонни;

- відсутність зернових, які виявлено під час проведення у ході контрольного заходу перевірки фактичної наявності зерна у зберігачів, обсягом 170,684 тонни, а саме: ПП "Кряж" СП "Елеватор Шпиків" (Вінницька обл.) обсягом 15,2 тонни; ТОВ "Аякс" (Дніпропетровська область) обсягом 154,984 тонни; ТОВ "Агротех" (Хмельницька область) обсягом 0,5 тонни.

З огляду на викладене, Держфінінспекція листом від 30 жовтня 2014 року № 07-14/1450 звернулась до Корпорації з проханням надати інформацію щодо усунення цих порушень.

Як зазначено представником відповідача, станом на момент розгляду справи, позивачем не надано відповідні на лист Держфінінспекція листом від 30 жовтня 2014 року № 07-14/1450.

В свою чергу, в спростування таких доводів позивачем надано низку первинних документів, які на переконання позивача, свідчать про необґрунтованість вищезазначених порушень та самої вимоги в цілому.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Згідно із Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №499/2011 від 23 квітня 2011року (далі Положення) Державна фінансова інспекція України (далі Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Підпунктом 4 пункту 4 Положення передбачено, що Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальність винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів..

Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Положенням встановлено, що Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України № 2939-XII від 26 січня 1993 року "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон № 2939-XII), згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

З наведених норм вбачається, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.

Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, що розглядається, Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 15 квітня 2014 року.

Також, зазначена позиція Верховного Суду України викладена в постановах Вищого адміністративного суду України від 22 жовтня 2014 року К/800/49198/13 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/41088413), від 22 жовтня 2014 року № К/800/49198/13 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/41088413) від 23 жовтня 2014 року № К/9991/64448/12 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/41151813,) від 24 липня 2014 року № К/800/22159/13 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/40019295), від 02 вересня 2014 року № К/800/17419/13 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/40685018), від 25 вересня 2014 року № К/800/19337/14 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/40664831), від 01 жовтня 2014 року № К/9991/5496/12 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/41012745).

З урахуванням викладеного, на думку колегії суддів Окружного адміністративного суду міста Києва, відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (стаття 69 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 122, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя К.Ю. Гарник

Судді Н.А. Добрівська

К.М. Кобилянський