ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2015 року № 813/2566/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кузана Р.І.,
з участю секретаря судового засідання Перчак С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити дії , -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, в частині невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 965,70 грн.;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова сформувати та подати до Головного Управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 965,70 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 17.03.15р.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що при придбанні житла вперше позивач безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі одного відсотка від його вартості, а тому просить повернути вказані кошти.
Позивач в судове засідання не прибула, надіслала на адресу суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Відповідач та третя особа участі повноважних представників в судовому засіданні не забезпечили, хоча про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до положень статті 128 КАС України справа вирішена на підставі наявних у ній доказів.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним
ОСОБА_1 за договором купівлі-продажу від 17.03.15р. придбала житловий будинок АДРЕСА_1, загальною вартістю 796 570 грн. 00 коп.
Для нотаріального оформлення договору купівлі - продажу, позивачем сплачено 1% збору на державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області, що підтверджується відповідною квитанцією від 17.03.15р. №0.0.361917796.1
Вважаючи, що зазначений збір сплачено помилково, ОСОБА_1 19.03.15р. звернулася із заявою до Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі міста Львова з заявою про повернення суми сплаченого збору в розмірі 7 965 грн. 70 коп., з тих підстав, що житло нею придбано вперше.
Листом від 09.04.15р. №5479/05-15 Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова відмовлено позивачу в повернені сплачених коштів. При цьому відповідач посилався на те, що відповідно до поданих ОСОБА_1 документів, а саме: заяви від 24.03.15р. вх.№2023/2, копії виписки по рахунку від 17.03.15р. на суму 7965,70 грн. про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна не вбачається, що ОСОБА_1 вперше придбавала житло чи перебувала у черзі на одержання житла.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд керувався наступним.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97р. № 400/97-ВР.
У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97р. № 400/97-ВР ( далі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з п. 151 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд приходить до висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (житлового будинку), зазначеної в договорі купівлі-продажу майна.
Відповідачем не надано доказів того, що позивачем раніше придбавалось нерухоме майно. Не надано також доказів поступлення від позивача збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбане нерухоме майно, крім тієї суми, яка сплачена за квитанцією від 17.03.15р. №0.0.361917796.1. Відтак, відповідачем, як органом владних повноважень, не спростовано доводів позивача щодо того, що нерухоме майно нею придбано вперше, а тому не доведено правомірності відмови у поверненні такого збору.
З огляду на викладене, суд вважає, протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7965,70 грн., сплаченого при укладенні договору купівлі - продажу житлового будинку АДРЕСА_1, а позовні вимоги у цій частині обґрунтованими.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова сформувати та подати до Головного Управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 965,70 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 17.03.15р. суд зазначає таке.
Частиною 3 статті 3 Закону № 400/97-ВР визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Позивачем таку заяву подано в Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова 19.03.15р.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що вказана позовна вимога також підлягає задоволенню.
Разом з цим, суд зазначає, що оскільки кошти позивачем сплачені на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області то подання про повернення таких коштів відповідачу слід скерувати саме до цього органу казначейської служби.
Відповідно ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не подано належних доказів правомірності своїх дій.
Натомість позивачем доведено протиправність бездіяльності відповідача, а тому даний адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути на її користь з Державного бюджету України.
Керуючись статтями. 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
- визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова в частині невнесення подання до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області про повернення помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 965,70 грн.;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 965,70 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 17.03.15р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 20 ( двадцять) гривень та 158 (сто п'ятдесят вісім) гривні 00коп.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кузан Р.І.