Постанова № 46476873, 03.07.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2015
Номер справи
814/1808/15
Номер документу
46476873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

03.07.2015 р. № 814/1808/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Майстренка С.Л., пр. позивача ОСОБА_1, пр. третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПрокурора Веселинівського р-ну, пров. Шкільний, 1, смт. Веселинове, Веселинівський район, Миколаївська область, 57001

доВеселинівської районної державної адміністрації, вул. Леніна, 14,смт Веселинове,Миколаївська область,57000

треті особиГоловне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Миколаївській області, вул. Володарського, 1, м. Миколаїв, 54003 провизнання протиправною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії, ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Веселинівської райдержадміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, організації їх належного обліку, зобовязання вжити заходи у сфері цивільного захисту на території району, зокрема: визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту на території Веселинівського району, вжити заходів до створення захисних споруд цивільного захисту, прийняття рішення про подальше використання непридатних обєктів цивільного захисту населення на території Веселинівського району.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач всупереч вимог Закону України «Про місцеві адміністрації», Кодексу цивільного захисту України не вживає заходи в сфері цивільного захисту.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідачем ведеться облік захисних споруд цивільного захисту, на кожну споруду виписані облікові картки протирадіаційного укриття, проінвентаризовані та виготовлено 12 технічних паспортів на захисні споруди цивільного захисту, які є «обмежено придатними». Розпорядженням голови РДА створено комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Усім балансоутримувачам захисних споруд цивільної оборони надіслані листи щодо негайного приведення в готовність за призначенням захисні споруди. Відповідною комісією створено сім актів на списання захисних споруд, оскільки вони є непридатними до експлуатації та надані всі необхідні документи на їх списання. Відповідач в судове засідання не зявився, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.

Третя особа просила позов задовольнити повністю.

Заслухав прокурора, представника третьої особи, дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

На території Веселинівського району розташовано 24 захисні споруди, які є вбудованими у приміщення житлових будинків, 12 з яких не готові для використання, 12 з них обмежено готові, що підтверджується доданими актами комплексної перевірки захисних споруд цивільної оборони № 52704-52727, з яких жодна не перебуває на балансі Веселинівської районної адміністрації.

Розпорядженням №1-р від 06.01.2011 року затверджено посадовий склад районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Веселинівській РДА та Положення про цю комісію.

Протоколом № 5 від 09.06.2015 року засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Веселинівській РДА прийняла рішення рекомендувати балансоутримувачам та власникам захисних споруд передбачити кошти на проведення технічної інвентаризації захисних споруд у 2015 році, провести відповідні роботи по приведенню захисних споруд в стан «готові» або «обмежено готові» до використання за призначенням.

Відповідно до п.16 ст.16 Закону України «Про державні судові адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за станом захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони).

Кодексом цивільного захисту (ст.19) до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить (п.п.22-28): організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду таких споруд.

В судовому засіданні представник третьої особи пояснив, що на території Веселинівського району мешкає 24 000 осіб. Захисні споруди в кількості 24 не здатні вмістити в себе все населення району. Крім того, сім з 24 захисних споруд підлягають списанню. Відповідачем не визначено потреби фонду захисних споруд .

Відповідно до п.23 ст.19 Кодексу цивільного захисту до повноважень РДА належить визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту. Відповідач доказів визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту суду не надав, тому позов в цій частині належить задовольнити.

Позивач просить суд визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту та зобовязати вжити заходи до створення фонду захисних споруд.

Пунктом 22 ч.1 ст.19 вищезазначеного Кодексу передбачено, що до повноважень райдержадміністрації належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту.

Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затверджена Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій № 653 від 09.10.2006 року, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2006 р. за N 1180/13054, встановлює єдині вимоги, які є обов'язковими для виконання при утриманні захисних споруд цивільної оборони (сховищ і протирадіаційних укриттів) у мирний час. Інструкція призначена для використання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), які утримують захисні споруди цивільної оборони (далі - захисні споруди). Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення.

Таким чином, цією інструкцією передбачено обовязок утримувати захисні споруди в належному технічному стані і готовності балансоутримувачів цих споруд. Відповідач не є балансоутримувачем захисних споруд, тому у нього не виникає обовязок щодо їх утримання.

Відповідно до ч.4,5 ст.32 Кодексу цивільного захисту для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та субєкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд. Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України. Такого порядку, який би регулював ці питання на сьогоднішній день не існує. Позивач, в супереч ст.71 КАС України не обґрунтував, яким чином відповідач повинен створити, використовувати, утримувати фонд захисних споруд цивільного захисту, які заходи конкретно відповідач повинен вжити для створення фонда захисних споруд відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки Веселинівська райдержадміністрація є органом виконавчої влади та повинна діяти на підставі, в спосіб та у межах передбачених законодавством.

Позивач просить суд визнати протиправну бездіяльність відповідача щодо організації належного обліку захисних споруд. Відповідачем ведеться організація обліку фонду захисних споруд, оскільки на кожну захисну споруду відповідачем виписані облікові картки протирадіаційного укриття, тому в цій частині бездіяльність відсутня.

Відповідачем в складі комісії прийнято акт на списання семи захисних споруд № 52705, №52706, №52707, №52708, №52715, №52720, №52724, які непридатні для використання. Таким чином, відповідач прийняв рішення про подальше використання непридатних обєктів цивільного захисту населення на території Веселинівського району, тому позов в частині зобовязання відповідача прийняти рішення про подальше використання непридатних обєктів задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобовязати Веселинівську районну державну адміністрацію Миколаївської області вжити заходи по визначенню потреби фонду захисних споруд цивільного захисту на території Веселинівського району.

3. В решті позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т. О. Гордієнко

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 07.07.2015.