ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10 УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
02 липня 2015 р.№ 813/1032/15
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
суддів Грень Н.М.
ОСОБА_1
секретар судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю:
позивача - ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідачів ОСОБА_4
представника відповідача- Березюк С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові клопотання про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5 внутрішніх справ України, Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області, ОСОБА_5 юстиції України, третя особа Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівські області про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді старшого інспектора, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 внутрішніх справ України, Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області, ОСОБА_5 юстиції України, третя особа Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівські області про визнання незаконними та скасування наказів в частині звільнення ОСОБА_2, поновлення на посаді старшого інспектора, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії.
Відповідач - Головне управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області подало клопотання про зупинення провадження у адміністративній справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України, мотивуючи тим, що оскаржуваний наказ про звільнення позивача видавався на підставі норм Закону України "Про очищення влади", конституційність котрих є предметом розгляду Конституційного Суду України. Вважає, що слід зупинити провадження у адміністративній справі до розгляду Конституційним Судом конституційного подання 47 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частини першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини пятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про очищення влади .
Представник позивача в судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечив з підстав викладених у письмовому запереченні. Вважає його необґрунтованим та безпідставним, оскільки у клопотання відсутні докази неможливості розгляду цієї справи до вирішення Конституційним Судом України справи щодо невідповідності Конституції України окремих положень Закону України "Про очищення влади". Також, вказані правові норми, щодо яких відкрито конституційне провадження, не регулюють спірних правовідносин, що виникли між сторонами, адже у відповідача не було підстав звільняти позивача на підставі п. 10 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади". Просив відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Представник відповідачів ОСОБА_5 внутрішніх справ України та Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області в судовому засіданні підтримав клопотання про зупинення провадження у справі, з підстав наведених в клопотанні.
Представник відповідача ОСОБА_5 юстиції України проти клопотання про зупинення провадження у справі не заперечив, поклався на думку суду.
Суд заслухав пояснення представника позивача та представників відповідачів з приводу поданого клопотання оглянув матеріали справи, що мають значення для його вирішення та керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Питання зупинення та поновлення провадження у справі врегульовано нормами ст. 156 КАС України, згідно з частиною 1 якої суд зупиняє провадження у справі в разі:
1) смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, а також ліквідації органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, до встановлення правонаступника;
2) необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи до вступу у справу законного представника;
3) неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі;
4) звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу для примирення до закінчення строку, про який сторони заявили у клопотанні;
5) звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави до надходження відповіді на доручення.
Відповідно до ст. 147 Конституції України Конституційний Суд України єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
За правилами ч 1 та ч. 2 ст. 48 Закону України "Про Конституційний Суд України" Колегія суддів Конституційного Суду України у справах за конституційними поданнями більшістю голосів суддів, які входять до її складу, приймає процесуальну ухвалу про відкриття провадження у справі в Конституційному Суді України або про відмову у такому провадженні. У разі прийняття Колегією суддів Конституційного Суду України процесуальної ухвали про відкриття провадження у справі в Конституційному Суді України ця справа вноситься Головою Конституційного Суду України на розгляд пленарного засідання Конституційного Суду України.
Так, за інформацією з офіційному веб-сайту Конституційного Суду України (www.ccu.gov.ua), 18.03.2015 року Конституційним Судом України відкрито провадження за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частин третьої та шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої та восьмої статті 3, пункту 2 частини п'ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про очищення влади від 16.09.2014 року №1682-VІІ.
16.04.2015 року Конституційний Суд України відклав розгляд справи щодо конституційності деяких положень Закону України Про очищення влади на невизначений термін.
Згідно з приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 61 Закону України Про Конституційний Суд України Конституційний Суд України за результатами розгляду справ щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної ОСОБА_4 України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим щодо офіційного тлумачення Конституції України та законів України приймає рішення. Конституційний Суд України може визнати неконституційним правовий акт повністю або в окремій його частині.
Рішення і висновки Конституційного Суду України, як зазначено у ст. 69 Закону України Про Конституційний Суд України, рівною мірою є обов'язковими до виконання.
При цьому, згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За змістом оскаржуваного позивачем наказу ОСОБА_5 внутрішніх справ України №48о/с від 16.01.2015 року По особовому складу та наказу Головного управління МВС України у Львівській області № 48 о/с від 16.01.2015 року По особовому складу майора міліції ОСОБА_2 старшого інспектора з дізнання відділу оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод, дізнання, розшуку транспортних засобів, що зникли з місця ДТП, та адміністративної практики управління ОСОБА_6 звільнено з органів внутрішніх справ відповідно до вимог п. 10 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" від 16.09.2014 року № 1682-VII та згідно з пунктами 62"а", 66 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил (із поставленням на військовий облік) за скоєння вчинків, що дискредитують звання рядового і начальницького складу.
Таким чином, позивач звільнений з органів внутрішніх справ на підставі норми п. 10 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади", конституційність якої є предметом конституційного подання, що перебуває на розгляді у Конституційному суді України.
Заперечуючи проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі представник позивача стверджує, що позивача безпідставно звільнено з органів внутрішніх справ за п. 10 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади", оскільки вказана норма може бути застосована лише до посадових осіб, які своїми діями сприяли притягненню до відповідальності осіб, звільнених від відповідальності на підставі Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" від 29.01.2014 р. №737-VII та Закону України "Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України" від 21.02.2014 р. № 743-VII, та не були звільнені в цей період з посади (посад) за власним бажанням. Стверджує, що ОСОБА_7, так і не було притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі адміністративних матеріалів за ст. 122-2 КУпАП складених відносно нього ОСОБА_2
Суд зважає на такі покликання представника позивача, однак зауважує, що законність звільнення позивача на підставі п. 10 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про очищення влади" є предметом та суттю даного позову, тоді як на даному етапі суд розглядає обґрунтованість клопотання про зупинення провадження у справі. Прийняття ж в процесі вирішення цього клопотання доводів представника позивача по суті позову означало б встановлення обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, що є неможливим на стадії попереднього судового розгляду, без надання пояснень сторонами та без стадії дослідження доказів.
Також, аналіз вищевикладених положень законодавства дає підстави для висновку, що у випадку визнання неконституційними окремих норм Закону України Про очищення влади такі втратять чинність з дня ухвалення відповідного рішення. Разом з тим, Конституційний Суд України при розгляді справи вправі визначити у своєму рішенні, порядок і строки його виконання, а також покласти на відповідні державні органи обов'язки щодо забезпечення виконання рішення, в тому числі щодо зміни правового регулювання певних суспільних відносин (ч. 2 ст. 70 Закону України "Про Конституційний Суд України).
Слід звернути увагу на те, що Конституційний Суд України у своєму рішенні № 17-рп/2010 від 29.06.2010 року у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної ОСОБА_4 України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу восьмого пункту 5 частини першої статті 11 Закону України Про міліцію зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями (абз.3 підп. 3.1 п. 3 мотивувальної частини).
Крім того, Європейський Суд з прав людини (п. 25 рішення від 18.07.2006 року за заявою № 63566/00 Проніна проти України) вказує про недопустимість ігнорування національними судами важливого аргументу заявниці щодо неконституційності положення закону.
Враховуючи вищевикладені положення законодавства, правові позиції Конституційного Суду України та Європейського Суду з прав людини, з огляду на імперативний характер положень ч. 1 ст. 156 КАС України, суд дійшов висновку про те, що рішення Конституційного Суду України матиме преюдиційне значення для прийняття рішення у даній справі.
Таким чином, клопотання представника відповідача - Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області слід задовольнити та зупинити провадження у адміністративній справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 156 КАС України у звязку з неможливістю розгляду цієї справи до вирішення Конституційним Судом України конституційного подання 47 народних депутатів Верховної ОСОБА_4 України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, шостої статті 1, частини першої, другої, третьої, четвертої, восьмої статті 3, пункту 2 частини пятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про очищення влади, що розглядається в порядку конституційного судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі.
Керуючись п.3 ч.1 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в :
Клопотання Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 813/1032/15 за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_5 внутрішніх справ України, Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівській області, ОСОБА_5 юстиції України, третя особа Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України у Львівські області про визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді старшого інспектора, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов'язання вчинити дії до розгляду Конституційним Судом України подання 47 народних депутатів щодо відповідності Конституції (конституційності) частин третьої та шостої статті 1, частин першої, другої, третьої, четвертої та восьмої статті 3, пункту 2 частини п»ятої статті 5, пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року №1682-УІІ.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий / ОСОБА_8
Суддя Грень Н.М.
Суддя Кузан Р.І.
Повний текст ухвали виготовлено 07.07.2015 року.