Постанова № 46476265, 01.07.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
809/1838/15
Номер документу
46476265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" липня 2015 р. Справа № 809/1838/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Черепія П.М.

при секретарі судового засіданні ОСОБА_1,

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

відповідача: ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеміагротрейд"

до відповідача: Івано-Франківської митниці ДФС

про визнання нечинними рішень №206000003/2015/000023/1, 20600000/2015/000024/1, 206000003/2015/000025/1 від 22.04.2015 року та № 206000003/2015/000026/1 від 23.04.2015 року, № 206000006/2015/000002/1 від 05.05.2015 року та зобов"язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

06.05.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кеміагротрейд" (надалі позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці ДФС (надалі відповідач) про визнання нечинними рішень №206000003/2015/000023/1, 20600000/2015/000024/1, 206000003/2015/000025/1 від 22.04.2015 року та № 206000003/2015/000026/1 від 23.04.2015 року, № 206000006/2015/000002/1 від 05.05.2015 року та зобов"язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем подано Івано-Франківській митниці електронні вантажні митні декларації № 206050000/2015/002364, № 206050000/2015/002366 від 22.04.2015 року, № 206050000/2015/002365 від 23.04.2015 року, № 206050000/2015/002397, № 206050000/2015/002398, № 206050000/2015/002404, № 206050000/2015/002406 від 24.04.2015 року та № 206050000/2015/100061 від 06.05.2015 року та необхідні документи із визначенням митної вартості за ціною товару (перший метод визначення митної вартості товарів). За результатами розгляду поданих документів Івано-Франківською митницею прийнято рішення №206000003/2015/000023/1, №20600000/2015/000024/1, №206000003/2015/000025/1 від 22.04.2015 року та №206000003/2015/000026/1 від 23.04.2015 року, №206000006/2015/000002/1 від 05.05.2015 року про коригування митної вартості товарів. Вважає такі рішення протиправними і просить суд їх скасувати та зобов'язати Івано-Франківську митницю ДФС здійснити митне оформлення товару заявленому у вантажних митних деклараціях за першим методом визначення вартості товарів.

Представники позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали з підстав викладених в адміністративному позові. Просили позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, щодо задоволення адміністративного позову заперечив з підстав наведених в письмовому запереченні від 26.05.2015 року, що долучене до матеріалів справи. (Т.1, а.с. 47 - 50).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Засади державної митної справи, зокрема, статус митної служби України та основні питання організації її діяльності, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

Розділ ІІІ Митного кодексу України (надалі МК України), врегульовує митні процедури, пов'язані з митною вартістю товарів та методами її визначення.

Статтею 49 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно положень статті 51 МК України, митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу (частина 1 статті). Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, регулюється главою 9 цього Кодексу (частина 2 статті).

У відповідності до статті 52 МК України, заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кеміагротрейд" придбало у Zhejiang Changxing Import & Export co. LTD (Китайська Народна Республіка) відповідно до контракту № RIEZI від 26.01.2015 року та додатків до контракта № 1 і 2 товар (засоби захисту рослин). Загальна сума контракту становить 10 000000 доларів США. (Т.1, а.с. 23 31, 168 - 172).

Позивачем для здійснення митного оформлення даного товару подано Івано-Франківській митниці електронні вантажні митні декларації № 206050000/2015/002364, № 206050000/2015/002366 від 22.04.2015 року, № 206050000/2015/002365 від 23.04.2015 року, № 206050000/2015/002397, № 206050000/2015/002398, № 206050000/2015/002404, № 206050000/2015/002406 від 24.04.2015 року та № 206050000/2015/100061 від 06.05.2015 року та ряд наступних документів: рахунки-фактури № ZSIET15002-1, № ZSIET15004-1 від 14.02.2015 року, № ZSIET15006-1, № ZSIET15008-1 від 17.02.2015 року, № ZSIET150017-1 від 09.03.2015 року; сертифікати про проходження товару від 17.02.2015 року та від 17.03.2015 року; сертифікати аналізу від 03.02.2015 року та від 01.03.2015 року. (Т.1, а.с. 191 249).

Відповідно до статті 246 Митного Кодексу України (надалі МК України), метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно положень статті 248 МК України, митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, серед іншого, код товару згідно з УКТ ЗЕД; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; суми митних платежів; спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати) (ст.257 МК України).

Відповідно до статті 54 МК України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу. Орган доходів і зборів з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості.

Частина 4 статті 58 МК України встановлює, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Відповідно до частини 10 статті 58 МК України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: вартість ящиків тари (контейнерів), в яку упаковано товар, або іншої упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами (підпункт б пункту 1); вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, повязаних із пакуванням (підпункт в пункту 1), витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, повязані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України (пункт 6).

Згідно положень частини 2 статті 53 МК України, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

При цьому, згідно частини 3 статті 53 МК України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації; ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Разом з тим, у відповідності до частини 7 статті 54 МК України, у разі якщо під час проведення митного контролю орган доходів і зборів не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.

В судовому засіданні встановлено, що під час здійснення аналізу ВМД поданих позивачем (декларантом) і документів, які були подані до митного оформлення, посадовими особами Івано-Франківської митниці прийнято рішення про запит додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, що надійшли на адресу ТзОВ "Кеміагротрейд".

На виконання запиту, декларантом подано до митного органу додаткові документи, а саме: інвойси, калькуляції цін на товари від фірми Zhejiang Changxing Import & Export co. LTD та лист Zhejiang Changxing Import & Export co. LTD від 03.04.2015 року, митні декларації країни експорту на товар та платіжні доручення в іноземній валюті. (Т.1, а.с. 63, 65, 71 72, 85 86, 93, 106, 108, 110 111, 127, 129, 131, 132, 148, 150, 249 250).

Навіть при подачі відповідачу додаткових документів, в яких відображено дійсну варість товару, Івано-Франківська митниця ДФС прийняла спірні рішення про коригування митної вартості товарів в сторону збільшення, посилаючись на вартість аналогічного товару, який ввозився на митну територію України за даними ЦБД (Центральна база даних).

Разом з тим, суд вважає протиправними рішення відповідача, які оспорює позивач, оскільки в додатку № 1 і 2 до контракту № RIEZI від 26.01.2015 року визначено ціну товару відповідно Таблиці специфікації. (Т.1, а.с. 168, 170).

Також вартість (ціна) товару за умовами договору № RIEZI від 26.01.2015 року визначалася рядом факторів, які значно вплинули на рівень дисконту (знижку), а саме: надлишок товару з відповідними активними компонентами на китайському ринку; дещо нижча концентрація основних активних компонентів у товарах виробника, які постачаються, тому що ці товари будуть використані у власному господарстві Укрлендфрамінгу для вирощування сільськогосподарської продукції і не з метою продажу; проведення перевірки продуктивності куплених товарів на певних ділянках вирощування різних сільськогосподарських культур; досить великий обєм куплених товарів і довгострокова угода про співпрацю; проведення стаціонарного аналізу щодо придбання схожої продукції у інших постачальників за конкурентоспроможними цінами і кількістю; завчасна оплата і угода між компаніями щодо довгострокової співпраці протягом наступних років, зокрема, про постачання зернових культур та іншої продукції власного виробництва Укрлендфрамінгу з України до Китаю. (Т.2, а.с. 2).

Таким чином, правильність визначення позивачем митної вартості товару за ціною договору, а також об'єктивна можливість застосування першого методу не були спростовані відповідачем. Так, формально нижчий рівень митної вартості імпортованого позивачем товару, на думку митного органу, від рівня митної вартості іншого митного оформлення, не може розцінюватися як заниження позивачем митної вартості, не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару і не може бути достатньою підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за першим методом визначення його митної вартості.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що прийняті відповідачем рішення 206000003/2015/000023/1, 20600000/2015/000024/1,206000003/2015/000025/1 від 22.04.2015 року та № 206000003/2015/000026/1 від 23.04.2015 року, № 206000006/2015/000002/1 від 05.05.2015 року про коригування митної вартості товарів є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, внаслідок чого позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа.

До позовної заяви додано платіжне доручення № 74 від 29.04.2015 року про сплату судового збору у розмірі 2851,40 грн. (а.с. 3).

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, з Державного бюджету України підлягають стягненню на користь позивача витрати у вигляді судового збору у розмірі 2851,40 грн.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Івано-Франківської митниці ДФС №№ 206000003/2015/000023/1, 20600000/2015/000024/1,206000003/2015/000025/1 від 22.04.2015 року та № 206000003/2015/000026/1 від 23.04.2015 року, № 206000006/2015/000002/1 від 05.05.2015 року про коригування митної вартості товарів.

Зобов'язати Івано-Франківську митницю ДФС здійснити митне оформлення товару заявленому у вантажних митних деклараціях за першим методом визначення вартості товарів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кеміагротрейд" (код ЄДРПОУ 25595336) сплачений судовий збір в розмірі 2851,40 грн. (дві тисячі вісімсот п'ятдесят одну гривню сорок копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Черепій П.М.

Постанова складена в повному обсязі 06.07.2015 року.