Постанова № 46473934, 06.07.2015, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.07.2015
Номер справи
920/345/15
Номер документу
46473934
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" липня 2015 р. Справа №920/345/15

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Черленяк М.І., суддя Ільїн О.В., суддя Хачатрян В.С.,

при секретарі Кузнєцовій І.В.,

за участю представників:

позивача - не з'явився;

1-го, 2-го відповідача - не з'явилися;

3-го відповідача - Борисовський І.П. (голова);

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу другого відповідача - Головного управління Держземагенства у Сумській області, м.Суми, (вх.№3024С/1-40) на рішення господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року по справі №920/345/15,

за позовом Фермерського господарства Мальченка Петра Васильовича, с.Черепівка, Недригайлівський район Сумської області,

до 1. Недригайлівської районної державної адміністрації, смт. Недригайлів, Сумська область,

2. Головного управління Держземагенства у Сумській області, м.Суми,

3. Тернавської селищної ради, с.Терни, Недригайлівський район Сумської області,

про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року у справі №920/345/15 (суддя Котельницька В.Л.) позов задоволено.

Визнано за Фермерським господарством Мальченка Петра Васильовича (код ЄДРПОУ 22976888) переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі від 07.02.2002 року) земельних ділянок загальною площею 47,00 га, у тому числі рілля - 47,00 га, які знаходяться на території Тернавської селищної ради Недригайлівського району Сумської області.

Другий відповідач із вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року та прийняти нове судове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що між Тернівською селищною радою та ФГ Мальченко П.В. від 07.02.2002 року укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 47,0 га терміном на 10 років, термін якого скінчився 07.02.2012 року. Розпорядженням Недригайлівської РДА термін дії договору подовжено на земельні ділянки за межами населеного пункту (землі запасу), але додаткова угода до договору не укладена. Даний договір оренди земельної ділянки укладено з перевищенням повноважень Тернівською селищною радою Недригайлівського району, який не зареєстрований у відповідності до чинного законодавства. При цьому, важливою обставиною є те, що договір оренди укладено між Тернівською селищною радою та ФГ Мальченко П.В., а Недригайлівська РДА не була стороною договору.

Як вказує скаржник, Головне управління Держземагентства у Сумській області здійснює повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України та Положення про Головне управління Держземагентства у Сумській області затвердженого наказом Держземагентства України №445 від 21.09.2012 року, із змінами зареєстрованими 11.03.2013 року. До Головного управління Держземагентства у Сумській області Фермерське господарство Мальченко Петра Васильовича про поновлення договору оренди не зверталося.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 25.05.2015 року апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Сумській області прийнято до провадження та призначено до розгляду.

15.06.2015 року позивач надав до суду відзив на апеляційну скаргу (вх.№9332), в якому зазначає, що згоден з рішенням господарського суду першої інстанції, вважає його обґрунтованим та законним, прийнятим при об'єктивному та повному досліджені всіх матеріалів справи, без порушення матеріального чи процесуального права, у зв'язку з чим просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Перший відповідач 03.07.2015 року також надав відзив на апеляційну скаргу (вх.№10144), який є тотожним за змістом доводам апеляційної скарги та просить рішення господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року по справі №920/345/15 скасувати і задовольнити скаргу другого відповідача в повному обсязі.

При цьому, перший відповідач просить розглядати справу без участі представника за наявними в справі документами.

Позивач та другий відповідач у судове засідання не з'явилися, про час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, про що в матеріалах справи є зворотні повідомлення про вручення ухвали суду.

Приймаючи до уваги належне повідомлення сторін про час та місце проведення судового засідання, а також клопотання першого відповідача, колегія суддів вважає можливим розглядати апеляційну скаргу у справі відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України без участі представників позивача, 1-го та 2-го відповідачів за наявними в матеріалах справи документами.

У судовому засіданні представник третього відповідача проти позиції апелянта заперечував і просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі та відзивах на неї доводи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, заслухавши пояснення представника третього відповідача, повторно розглянувши справу в порядку ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

07.02.2002 року між Тернівською селищною радою Недригайлівського району та Фермерським господарством Мальченка Петра Васильовича укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений завідуючим Недригайлівської районної державної нотаріальної контори Савойським П.І. за реєстровим №220, відповідно до пунктів 1.1., 1.3. якого Тернівська сільська рада на підставі рішення 24 сесії 23 скликання від 14.01.2002 року надає, а Фермерське господарство Мальченка Петра Васильовича приймає на умовах оренди в тимчасове користування терміном на 10 років земельну ділянку площею 47 га, в тому числі ріллі 47 га, грошовою оцінкою 407650,74 грн., для вирощування сільськогосподарських культур.

Договір оренди земельної ділянки від 07.02.2002 року зареєстрований у Тернівській селищній раді, про що у книзі державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №10 від 07.02.2002 року.

03.01.2012 року позивачем до Недригайлівської районної державної адміністрації подано заяву про продовження дії договору оренди земельної ділянки від 07.02.2002 року на 20 років зі сплатою орендної плати за землю у розмірі 1,5% він нормативної грошової оцінки землі.

Розпорядженням голови Недригайлівської районної державної адміністрації №72 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою та продовження строку оренди» від 30.01.2012 року продовжено строк оренди земельної ділянки Фермерському господарству Мальченка Петра Васильовича терміном на 20 років площею 47,00 га за межами населеного пункту (землі запасу) на території Тернівської селищної ради, яка була надана згідно рішення 24 сесії 23 скликання від 14.01.2002 року Тернівської селищної ради, встановлено відсоток орендної плати за землю у розмірі у розмірі 1,5% він нормативної грошової оцінки землі.

На підставі розпорядження голови Недригайлівської районної державної адміністрації №72 від 30.01.2012 року проведено погодження (встановлення) зовнішніх меж земельних ділянок в натурі для ведення фермерського господарства, закріплено межовими знаками встановленого зразка, які передані на зберігання землекористувачу, про що складено відповідні Акти про погодження (встановлення) та закріплення меж земельної ділянки в натурі та передачу межових знаків Фермерському господарству Мальченка Петра Васильовича для ведення господарської діяльності за межами населеного пункту на території Тернівської селищної ради Недригайлівського району Сумської області.

Проте, додаткова угода до договору оренди земельної ділянки між Фермерським господарством Мальченка Петра Васильовича та Недригайлівською районною державною адміністрацією укладена не була.

Частиною 2 ст. 792 Цивільного кодексу України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини в Україні з питання оренди землі є Закон України «Про оренду землі».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, згідно із ст. 3 вказаного Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Частина 1 статті 6 вищезазначеного Закону передбачає, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Стаття 13 Закону України «Про оренду землі» містить поняття договору оренди землі та визначає його як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:

власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);

уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VІ від 06.09.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, внесено зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частиною 4 статті 4 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №258 від 10.05.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 року за №852/21164, затверджено Положення про Головне управління Держземагенства в області, яке є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №40 від 25.01.2013 року доповнено пункт 4 Положення новим підпунктом 4.32, згідно з яким Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Отже, відповідно до змін, внесених до земельного законодавства України, з повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах Сумської області віднесено до компетенції Головного управління Держземагенства у Сумській області.

За змістом пункту 2.17. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» із змінами і доповненнями, внесеними постановами пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №14, від 29.05.2013 року №8, у вирішенні спорів, пов'язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, судам слід враховувати положення статті 33 Закону України «Про оренду землі». Разом з тим, судам слід враховувати, що до спірних правовідносин має застосовуватися саме та редакція, яка була чинною на дату, з якої виникло переважне право на поновлення договору оренди земельної ділянки.

Наказом Держземагентства України від 28.02.2013 року за №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» (зі змінами згідно наказу Держземагентства України від 09.04.2013 року за №142) затверджено Методичні рекомендації щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб.

Рішення територіальних органів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою чи про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність або користування рекомендується приймати у вигляді наказу (далі - наказ). У разі якщо проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення державної власності розроблені на підставі рішень, прийнятих до 01.01.2013 року органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, які на той час відповідно до повноважень, встановлених статтею 122 Земельного кодексу України, розпоряджалися земельними ділянками, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та надання її у власність або користування рекомендується приймати відповідним територіальним органом. У разі якщо рішення про надання у оренду земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення державної власності прийняті органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування до 01.01.2013 року, але відповідні договори оренди не були укладені, їх укладання рекомендується приймати відповідними територіальними органами.

Таким чином, районна державна адміністрація не має повноважень на укладання договорів оренди на землі сільськогосподарського призначення та продовжувати термін дії таких договорів.

Відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Недригайлівська районна державна адміністрація не була стороною договору оренди земельної ділянки укладеного 07.02.2002 року і приймаючи до уваги відповідні зміни до законодавства, не наділена правом вчиняти дії по пролонгації такого договору.

При цьому, позивач до Головного управління Держземагенства у Сумській області про поновлення договору оренди не зверталося, а звернулося з клопотанням від 28.10.2014 року про укладення договору оренди землі площею 51,2853 га для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту на території Тернівської селищної ради Недригайлівського району на яке, враховуючи вимоги позивача, було отримано відповідь-відмову.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення місцевий господарський суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, через що апеляційна скарга Головного управління Держземагенства у Сумській області підлягає задоволенню, рішення господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року по справі №920/345/54 - скасуванню, з прийняття нового судового рішення про відмову в задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст. 49, ч. 2 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, вирішуючи питання про перерозподіл судового збору пропорційно задоволеним вимогам, враховуючи приписи абз. 4 п. 4.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013 року «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» з огляду на те, що апеляційний господарський суд дійшов висновку про скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги, витрати другого відповідача зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги підлягають відшкодуванню за рахунок позивача, а витрати позивача зі сплати судового збору за подання позовної заяви відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 99, 101, п.2 ст. 103, п. 1, п. 4 ст. 104, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Сумській області задовольнити.

Рішення господарського суду Сумської області від 23.04.2015 року по справі №920/345/15 скасувати.

Прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову Фермерського господарства Мальченка Петра Васильовича відмовити.

Стягнути з Фермерського господарства Мальченка Петра Васильовича (42110, Сумська область, Недригайлівський район, с.Черепівка, код 22976888) на користь Головного управління Держземагенства у Сумській області (40021, м.Суми, вул. Петропавлівська, 108) 609,00 грн. (шістсот дев'ять грн. 00 коп.) судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Сумської області видати відповідний наказ.

Повний текст постанови складено 08 липня 2015 року.

Головуючий суддя Черленяк М.І.

Суддя Ільїн О.В.

Суддя Хачатрян В.С.