ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 червня 2015 рокусправа № 804/10640/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання:Новошицької О.О.,
представників сторін:
позивача :- ОСОБА_2 (дов.від 24.02.2015 р.)
відповідача:- ОСОБА_3 (дов.від 01.01.2015 р.), ОСОБА_4 (дов.від 01.01.2015 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Відокремленого структурного підрозділу "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 р. у справі № 804/10640/14
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області
до Відокремленого структурного підрозділу "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця"
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
"23" липня 2014 р. Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Відокремленого структурного підрозділу "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 46 266,70 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплачував кошти, призначені на покриття виплати та доставки пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №1 та №2, що призвело до утворення заборгованості в сумі 46 266,70 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 р. у справі № 804/10640/14 адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області до Відокремленого структурного підрозділу "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця" про стягнення заборгованості - задоволено.
Постанову суду мотивовано підтвердженням факту наявної заборгованості з виплати фактичних витрат Пенсійного фонду щодо виплати пільгових пенсій колишнім працівникам підприємства та наявністю законодавчо визначеного обовязку відповідача покривати такі витрати.
Не погодившись з постановою суду, Відокремленим структурним підрозділом "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця" подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 р. у справі № 804/10640/14, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не в повному обсягу дослідив обставини по справі та не витребував у позивача акт документальної перевірки результатів діяльності страхувальника, який є документом, що надає підстави для здійснення перерахунку суми відшкодування. Крім того, заявник апеляційної скарги вказує на те, що він не може бути належним відповідачем по справі, оскільки є лише відокремленим підрозділом юридичної особи страхувальника, та виконує лише частину делегованих повноважень і не може нести весь тягар обовязків безпосереднього страхувальника.
Представниками сторін надано ґрунтовні пояснення щодо обставин по справі та підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Відокремлений структурний підрозділ «Вагонне депо Дніпродзержинськ «Державного підприємства «Придніпровська залізниця» зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Особам, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, звільненим з Підприємства призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788); ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п."б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Позовні вимоги стосуються компенсації витрат позивача на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам відповідача за червень 2014 року, що разом із сумою боргу, що обліковується за підприємством становить 46 266,7 грн.
Так, відповідно до матеріалів справи, УПФУ в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська проведено інвентаризацію повноти виставлення сум до відшкодування по кожному пенсіонеру з дати призначення. Під час здійснення інвентаризації Управлінням затребувано розрахунки з пенсійних установ інших районів. За результатами інвентаризації виявлено, що відповідачу недонараховані суми до відшкодування за минулі роки, у зв'язку з помилками у розрахунках пенсійного фонду. дані заборгованості виставлено підприємству разом з поточними розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які отримані підприємством.
Крім того, 17.06.2014 р. відповідачем отримано листи від 30.05.2014 р. №2293/02-03, від 29.05.2014 р. №2276/02-23, від 16.06.2014 р. №2519/02-23, від 03.06.2014 р. №2344/02-23 від управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, відповідно до яких надані додаткові розрахунки (виявлені в наслідок проведення інвентаризації пенсійних справ) за попередні роки.
Так, згідно наданих розрахунків за підприємством рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по наступним пенсіонерам: ОСОБА_6 за 2007 рік в сумі 12 316,25 грн.; ОСОБА_7 за 2006 2007 роки у сумі 2 106,25 грн., ОСОБА_17 за 2011-2012 роки у сумі 3 295,49 грн., ОСОБА_21 за 2007-2010 роки у сумі 35 624,66 грн., ОСОБА_23 за 2004-2005 року у сумі 5 591,96 грн.
Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також врегульовано порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п. «а», «б»-«з» цієї статті.
Відповідно до п. 1 ст. 2 та п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених у відповідності до п.п. «а», «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У відповідності до п. 5 ст. 4 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі -Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі -органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1.
Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Згідно пункту 6 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. N 21-1, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що визначено пунктом 6.8 Інструкції.
Пунктом 6.9 Інструкції встановлено, що не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Так, згідно матеріалів справи, станом на 01.01.2014 року Відокремлений структурний підрозділ «Вагонне депо Дніпродзержинськ» не має заборгованості з відшкодування фактичних витрат, що підтверджується актами взаємної звірки по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Прикінцевих положень закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів вважає помилковими висновки суду щодо необхідності задоволення позовних вимог та стягнення заборгованості з підприємства за період з 2004-2012 років з огляду на таке.
Належна сплата відповідачем заявлених УПФУ сум відшкодування фактичних витрат підтверджена актами взаємної звірки за 2010-2013 роки. За попередні періоди документи на підприємстві знищено, що підтверджується актами знищення, що містяться в матеріалах справи. Проте, УПФУ в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська, жодним чином не доведено, що відповідачем не сплачено суми витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій ОСОБА_6 за 2007 рік; ОСОБА_7 за 2006 2007 роки, ОСОБА_17 за 2011-2012 роки, ОСОБА_21 за 2007-2010 роки, ОСОБА_23 за 2004-2005 року. Надані роздруківки відомостей щодо нарахування пенсій зазначеним особам за відповідний період не свідчать про фактичну виплату пенсії вказаним пенсіонерам та тим більш, жодним чином не доводять наявність боргу за підприємством з відшкодування даних сум.
Посилання позивача на приписи абз.2 п.6.7 Інструкції, погоджені судом першої інстанції, як на підставі правомірності заявлення позивачем вимог в частині стягнення заборгованості з підприємства, колегія суддів не приймає до уваги з огляду на наступне.
Положеннями п.6.7 Інструкції встановлено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Позивач зазначає, що місячний термін з моменту проведення інвентаризації пенсійним органом дотримано, а отже підстав вважати пропущеним строк стягнення заборгованості не вбачається. Проте, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що даною нормою зазначено про обовязок органу Пенсійного фонду повідомляти підприємство про обставини, які впливають на суму відшкодування, такі як зміна розміру пенсії, смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо. Жодним чином дана норма не вказує на право Пенсійного фонду предявляти підприємству до відшкодування непідтверджені суми витрат, які не заявлені до відшкодування з вини пенсійного органу.
Скаржник вказує на те, що у підприємства зявляється обовязок відшкодовувати витрати Пенсійного фонду відразу як останнім доведено понесення витрат щодо виплати та доставки пільгових пенсій, колишнім працівникам підприємства. Колегія суддів не заперечує обовязок підприємства відшкодовувати витрати понесені пенсійним фондом України, проте вважає за необхідним зазначити, що дане право пенсійного органу предявляти підприємству суми витрат до відшкодування не може бути необмеженим в часі.
Положення п. 6.9 Інструкції, якими передбачено обовязок пенсійного органу розраховувати суму відшкодування на поточний рік, хоча і не встановлює імперативної заборони включати в розрахунки витрати пенсійного фонду за попередні періоди, проте чітко обмежує період розрахунків витрат що заявляються до відшкодування поточним роком.
Крім того, з огляду на приписи ст. 19 Конституції України, Пенсійний фонд України, як державний орган зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто здійснювати свої повноваження за принципом "дозволено лише те, що передбачено законом".
З огляду на те, що згідно до пояснень представника Пенсійного фонду України, які підтверджено матеріалами справи, заявлена до стягнення сума фактичних витрат складається з витрат на виплату пенсії у період з 2004 року по 2012 роки, позивачем підтверджено відсутність заборгованості за підприємством по сплаті поточних розрахунків, а також враховуючи вищенаведене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції не в повному обсягу досліджено обставини по справі та надано їм не вірну оцінку, внаслідок чого помилково застосовано норми матеріального права, що в свою чергу призвело до невірного вирішення справи по суті заявлених позовних вимог. Наведене у відповідності до приписів ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відокремленого структурного підрозділу "Вагонне депо Дніпродзержинськ "Державного підприємства "Придніпровська залізниця" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 р. у справі № 804/10640/14 задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2014 р. у справі № 804/10640/14 - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий:Н.А. Бишевська
Суддя:І.Ю. Добродняк
Суддя:Я.В. Семененко