Постанова № 46451659, 30.06.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
813/562/15
Номер документу
46451659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2015 року № 813/562/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря Капустинської Н.М.

за участю :

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП «Маст» про зобов»язання вчинити дії, -

Встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю НВП Маст, в якій позивач просить : зобовязати відповідача допустити працівників позивача до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та надати необхідні документи у відповідності до ст. 8 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч ст. 11 Закону України Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не надав необхідної для проведення документації та звітності, що унеможливило належне проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та належне оформлення матеріалів перевірки. У звязку з цим складено акт про не допуск до перевірки. Вважає, що державними інспекторами вчинено дії в межах закону та передбачених законом підстав для недопуску до перевірки не було.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила повністю, з підстав наведених у письмових запереченнях. Додатково зазначила, що позивач не наділений повноваженнями для звернення до суду із вимогою зобов»язати допустити працівників інспекції до перевірки та надання необхідних документів.

Заслухавши думку представників сторін, розглянувши матеріали справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення справи, суд дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу Держекоінспекції 3512-і/п від 19.12.2014 року видано направлення №1374 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ НВП Маст, у термін з 19.12.2014 року по 31.12.2014 року. 22.12.2014 року державні інспектори з ОНПС Львівської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, здійснили виїзд на фактичне розташування ТОВ НВП Маст, (м.Львів, вул. Рудненська,12).

Інспекторами Держекоінспекції 22.12.2014 року складено акт №80.13 про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в я кому зазначено, що державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Львівської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було не допущено на територію ТОВ НВП Маст для проведення перевірки вимог природоохоронного законодавства на підставі направлення №1374 від 19.12.2014 року.

Вважаючи, що такі дії ТОВ НВП Маст є незаконними позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Субєкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках передбачених Конституцією та законами України, згідно ч. 3 ст. 6 КАС України.

Вирішуючи дану справу суд керується наступним.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовано Законом України від 05.04.2007 р. № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 877-V).

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно статті 5 вищевказаного Закону, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення субєкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити:

-дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;

-найменування юридичної особи або прізвище, імя та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

-найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Субєкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Аналогічні приписи містяться і в Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженому наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року №464, яким передбачено, що для здійснення перевірки керівником відповідного органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування субєкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками). На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, імя та по батькові) і засвідчується печаткою. Планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції. Орган Держекоінспекції не пізніше як за десять днів до початку проведення перевірки надсилає рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу Держекоінспекції, або вручає особисто посадовій особі субєкта господарювання під розписку повідомлення про проведення планової перевірки. У повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, імя та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції.

При цьому, за правилами пункту 4.10 вказаного Положення, у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведенні перевірки. В цьому акті зазначаються посада, прізвище, імя, по батькові особи керівника субєкта господарювання або уповноваженої ним особи, яку ознайомлено з актом та якій вручено акт під розписку, або робиться відмітка щодо відмови від ознайомлення з актом та його отримання. У разі, якщо керівник або уповноважена ним особа субєкта господарювання відмовляється від отримання акта про відмову особисто, такий акт із зазначенням в ньому реєстраційного номера передається через канцелярію субєкта господарювання або відправляється рекомендованим листом.

Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача та не заперечив представник позивача, посадовими особами відповідача не було допущено до проведення перевірки держінспектора ОНПС Львівської області і не надано відповідних документів, у звязку із тим, що відповідачем не було отримано повідомлення про проведення перевірки.

Згідно з ст. 20 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища в республіці, проведення єдиної науково-технічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, координація діяльності міністерств, відомств, підприємств, установ та організацій в цій галузі; державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки; обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів; координація роботи інших спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів; здійснення міжнародного співробітництва з питань охорони навколишнього природного середовища, вивчення, узагальнення і поширення міжнародного досвіду в цій галузі, організація виконання зобов'язань України відповідно до міжнародних угод з питань у (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів виконує й інші функції відповідно до положення про нього, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Компетенція інших спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів визначається законодавством України, а також положеннями про ці органи, які затверджуються у встановленому порядку.

З аналізу зазначеної норми Закону вбачається, що спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органам на місцях не надано право звертатись до суду з позовними заявами про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити його фахівців до проведення перевірки.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 11 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що субєкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобовязаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Таким чином, звертаючись до суду з заявою про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити його фахівців до проведення перевірки, позивач діяв не у спосіб, визначений Законом, та з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством України.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 143, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П о с т а н о в и в :

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 01 липня 2015 року.

Суддя Гулкевич І.З.