Постанова № 46451450, 03.07.2015, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2015
Номер справи
809/1113/14
Номер документу
46451450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2015 р. Справа № 809/1113/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Мельничука Є.С.,

прокурора: Верешка М.І.,

представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

11.04.2014 року Долинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" (далі відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5100 гривень.

Позов мотивовано тим, що 17.01.2014 року працівниками Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області проведено перевірку виконання Припису від 18.07.2013 року за №03/30-11-073, якою виявлено невиконання відповідачем вимог вказаного припису. За наслідками перевірки складено акт за №03/30-11-006 від 17.01.2014 року на підставі якого винесено постанову за № 2 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 гривень. У передбачений строк сума штрафу в розмірі 5100 гривень відповідачем не сплачена.

29.10.2008 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду провадження у справі за №809/1113/14 зупинено, в звязку з неможливістю її розгляду до до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №809/1299/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківської області ДП Держенергонагляд у Західному регіоні ОСОБА_2, в.о. начальника інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківській області ДП Держенергонагляд у Західному регіоні ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування припису №03/30-11-073, акту перевірки №03/30-11-006 від 17.01.2014 року та постанови №2 від 30.01.2014 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

29.05.2014 року постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі за №809/1299/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду за №876/6524/14 від 25.05.2015 року, в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківської області ДП Держенергонагляд у Західному регіоні ОСОБА_2, в.о. начальника інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківській області ДП Держенергонагляд у Західному регіоні ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування припису №03/30-11-073, акту перевірки №03/30-11-006 від 17.01.2014 року та постанови №2 від 30.01.2014 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, відмовлено.

Постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду в адміністративній справі за №809/1299/14 від 29.05.2014 року набрала законної сили 25.05.2015 року.

19.06.2015 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду поновлено провадження в даній адміністративній справі, а справу призначеного до судового розгляду.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів викладених в позовній заяві. Просили позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 17.01.2014 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" на предмет перевірки виконання субєктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів державного енергетичного нагляду, а саме Припису за №03/30-11-073 від 18.07.2013 року.

За наслідками проведеної позапланової перевірки складено акт за №03/30-11-006 від 17.01.2014 року.

30.01.2014 року позивач, на підставі акта перевірки за №03/30-11-006 від 17.01.2014 року, постановою за №2 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику застосував до відповідача штраф у розмірі 5 100 гривень, а саме за ухилення від виконання відповідачем вимог припису за №03/30-11-073 від 18.07.2013 року в частині вимог: не забезпечено персонал випробуваними захисними засобами згідно норм комплектації; не захищено від перенапруги кабельний ввід до ЗТП-511 на опорі №181 ПЛ-10 кВ (не встановлено розрядники, ОПН); не проведено стан опор №111 і 114 ПЛ-10 кВ у відповідність до вимог НТД; не виконано ремонт приміщення РП-10 кВ; не встановлено бірки на кабелях (марка кабелю, напруга, переріз, найменування лінії) в РП-10 та 0,4 кВ; не забезпечено умови спостереження за рівнем масла в трансформаторі Т-1 без зняття напруги; не розроблено загальну однолінійну схеми електропостачання підприємства; не розроблено паспорти на кабельні лінії 10 кВ; не розроблено паспорти на повітряні лінії електропередач 10 кВ.

Штраф, застосований постановою за №2 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 30.01.2014 року, в добровільний термін відповідач не сплатив.

Закон України «Про електроенергетику» визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 за №1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» (далі Положення) визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно пункту 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно пункту 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Згідно пункту 8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

В пункті 10 Положення зазначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Таким чином, позивач реалізовуючи свої владні повноваження у сфері державного енергетичного нагляду та контролю правомірно, у відповідності до пункту 5 Положення та статті 27 Закону України «Про електроенергетику» застосував до відповідача штраф, за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5 100 гривень, що складає триста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Як встановлено судом, питання законності та правомірності винесення позивачем постанови за №2 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 30.01.2014 року була предметом дослідження судами першої та апеляційної інстанцій в адміністративній справі за № 809/1299/14, рішення яких набрали законної сили.

Відповідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, виходячи з того, що оскаржувана постанова була предметом дослідження судами першої та апеляційної інстанцій в адміністративній справі за №809/1299/14, висновками розгляду яких визнано правомірною постанову за №2 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 30.01.2014 року, обставини встановлені цими рішеннями у відповідності до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не потребують доказуванню, при розгляді даної адміністративної справи, то відповідно підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" штраф в розмірі 5 100 гривень застосований постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за №2 від 30.01.2014 року.

За таких обставин, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Болехівський завод будівельних матеріалів" (код ЄДРПОУ 05467145) в дохід Державного бюджету України (ГУДК України в Івано-Франківській області, номер рахунку 31119106700155, Долинський район, МФО 836014, отримувач УДКСУ у Долинському районі, ЄДРПОУ 37964129, код платежу 21081100) штраф в розмірі 5 100 (пять тисяч сто) гривень застосований постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за №2 від 30.01.2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя:Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 08.07.2015 року.