ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2015 р. Справа № 804/5428/15 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Юрков Е.О. розглянувши в скороченому провадженні матеріали адміністративного позову Криворізького міського управління юстиції до Громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізького міського управління юстиції до Громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» з вимогами заборонити громадську організацію «Всеукраїнська палата люстрації» шляхом припинення її як юридичної особи.
В обґрунтування позову зазначено, що в ході проведення перевірки статутних документів громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» було виявлено, що громадська організація зареєстрована з порушеннями ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади», а саме в частині покладених функцій, які не входять до кола функцій, що можуть здійснювати громадські обєднання та є владними повноваженнями компетентних органів.
Відповідачем у строк встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України були подані заперечення на адміністративний позов, згідно яких позивачем при проведенні реєстрації громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» не було виявлено жодних невідповідностей у статутних документах відповідача. Також вказує, що результатом діяльності громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» є вираження суспільної недовіри, метою діяльності є захист інтересів суспільства, припинення та запобігання вчинення злочинів посадовими особами та представниками влади, мета не порушує права і свободи людини, а також не ототожнюється з метою діяльності Міністерства юстиції України. Також вказує, що позивачем не було надіслано листів щодо приведення статутних документів у відповідність до Закону України «Про очищення влади». За викладених обставин, підстави для задоволення позовних вимог про заборону громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» шляхом припинення її як юридичної особи відсутні.
Згідно пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Суд, дослідивши наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності вважає необхідним відмовити з задоволенні позову повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, громадська організація «Всеукраїнська палата люстрації» зареєстрована 16.09.2014 року.
03.04.2015 року Криворізьким міським управлінням юстиції було сформовано на адресу громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» лист №03.4-15/502, яким вказано, що громадська організація «Всеукраїнська палата люстрації» зареєстрована з порушенням ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади» та запропоновано для приведення статутних документів у відповідності до Закону України «Про очищення влади» внести зміни до статуту громадської організації, а саме до мети діяльності організації.
Проте доказів направлення вказаного листа на адресу громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» позивачем не надано.
Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначені Законом України «Про громадські обєднання».
Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Відповідно до ст.4 вказаного Закону утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.
Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.
Згідно статті 12 Закону України «Про громадські обєднання» громадське об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з урахуванням особливостей, установлених цим Законом.
Поряд з тим Законом України «Про очищення влади» визначено правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.
Відповідно до ст.1 вказаного Закону очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України ОСОБА_1, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах:
верховенства права та законності;
відкритості, прозорості та публічності;
презумпції невинуватості;
індивідуальної відповідальності;
гарантування права на захист.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади» органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.
Міністерство юстиції України не пізніше ніж протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації при Міністерстві юстиції України для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади (люстрації), до складу якого повинні входити представники засобів масової інформації та представники громадськості.
Слід зазначити, що згідно Свідоцтва про реєстрацію громадського обєднання як громадської організації чи громадської спілки від 16.09.2014 року №1423937, що кореспондує з п.2.1 Статуту громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації», метою громадського обєднання є: очищення органів державної влади та місцевого самоврядування, судів, правоохоронних органів, підприємств, установ та організацій державної та комунальної власності, задля вираження суспільної недовіри особам, які обіймаючи посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу. Запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Пунктом 1.1 Статуту громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» вказано, що визначений даним статутом термін «Люстрація» здійснюється задля вираження суспільної недовіри особам, які, обіймаючи посади в органах державної служби, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу. Запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Під люстрацією в цьому Статуті розуміється процес, спрямований на припинення злочинів стосовно основ національної безпеки України, які були вчинені, вчиняються або можуть бути вчиненими посадовими особами в органах законодавчої, виконавчої, судової влади, правоохоронних органах України, інших органах, закладах чи установах, щодо їх діяльності та виконання безпосередніх обовязків, які покладені на них відповідно до законодавства.
Пунктом 2.1 Статуту вказано, що напрямки діяльності громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» включають в себе:
- Захист та реалізація прав людини в Україні, зокрема, громадянських і політичних, утвердженню та здійсненню всіх форм прямої демократії в Україні, в тому числі всеукраїнських та місцевих референдумів і виборів;
- Захист громадян від дій влади, що порушують гарантовані Конституцією та законами України права і свободи;
- Запобігання спробам завадити здійсненню прямої демократії в Україні;
- Стратегічний розвиток політико-правової системи України, з метою розбудови громадянського суспільства та правової, демократичної держави, забезпечення верховенства права;
- Захист конституційних норм;
- Захист законних інтересів, прав і свобод громадян України;
- Вдосконалення законодавства України шляхом підготовки проектів нормативних актів, організації їх громадського обговорення, надання науково-правових висновків, здійснення експертиз з усіх галузей права та проведення політологічних і соціологічних досліджень;
- Створення наукових, правових, організаційних, економічних умов для розвитку законодавства України, проведенню в Україні правової реформи і її складових: парламентської, адміністративної, судової та реформи місцевого самоврядування;
- Боротьба з корупцією, адаптація законодавства України до законодавства Європейського союзу (ЄС) та щодо членства в Єдиному Економічному Просторі (ЄЕП).
Аналізуючи викладене суд доходить висновку, що мета громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» не ототожнюється зі здійсненням встановленої Законом України «Про очищення влади» заборони окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Крім того, мета діяльності громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» не співпадає з метою, визначеною Законом України «Про очищення влади» - очищення влади (люстрація) з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України ОСОБА_1, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, а спрямована саме на вираження суспільної недовіри особам, які обіймаючи посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів скомпрометували себе та діяли всупереч інтересам народу, запобігання приходу таких осіб до влади у майбутньому, усуненню наслідків дій таких осіб у минулому.
Оскільки громадська організація «Всеукраїнська палата люстрації» є добровільним об'єднанням фізичних осіб для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів, а не дорадчим громадським органом з питань люстрації при Міністерстві юстиції України, позивач не може покладати обовязок на відповідача щодо внесення змін до статуту громадської організації, а саме до мети діяльності організації.
Отже суд знаходить необґрунтованими твердження позивача про те, що громадська організація «Всеукраїнська палата люстрації» зареєстрована з порушенням ч.1 ст.5 Закону України «Про очищення влади», а також про невідповідність статутних документів громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» у відповідності до Закону України «Про очищення влади».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо припинення за зверненням суб'єкта владних повноважень юридичних осіб чи підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців у випадках, передбачених законом, чи відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб підприємців.
З урахуванням сукупності викладених обставин, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд доходить висновку про необхідність відмови у задоволенні позову Криворізького міського управління юстиції.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Криворізького міського управління юстиції до Громадської організації «Всеукраїнська палата люстрації» про припинення юридичної особи - відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) ОСОБА_2