Справа № 459/1649/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2015 року Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Новосада М.Д.
при секретарі Смолій О .Я.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Червонограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про припинення втручання у сферу особистого життя, що принижує честь і гідність, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 26.05.2015 р. звернувся до суду із вказаним позовом. В його обґрунтування зіслався на те, що засобами поштового звязку він отримав постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47587357 від 19.05.2015 р. та постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №47588062 про стягнення з нього боргу, підписану ОСОБА_3 від імені ВДВС Червоноградського МУЮ. Вважає такі дії відповідача втручанням у сферу його особистого життя, та принижують його честь і гідність та спрямовані на порушення права на повагу до власності, оскільки вважає, що ВДВС Червоноградського МУЮ є юридичною особою - субєктом господарської діяльності, а не державним органом влади, так як даний орган ніким не утворювався , а державна реєстрація останнього має фіктивний характер.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, просить стягнути із відповідача 50000 моральної шкоди, завданої неправомірними діями останнього та матеріальну шкоду.
В його обґрунтування зіслався на обставини викладені у позові. Додатково поясни і, що ОСОБА_3 не є державним службовцем, так як ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області не є державним органом, оскільки порушена процедура її створення та реєстрації, а є субєктом господарської діяльності. Дії відповідача, як субєкта господарської діяльності, щодо стягнення з нього суми боргу є неправомірними, та є втручанням в його особисте життя та порушують його право власності. Внаслідок неправомірних дій йому завдана моральна шкода, яка виявилась у психологічному стресі, у порушенні звичайного укладу його життя.
Пояснення позивача підтримав його представник - ОСОБА_2, який зазначив, що ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області ведуть господарську діяльність, а всі постанови винесені від їх-імені є незаконними .
Відповідач у судовому засіданні позов заперечив, суду пояснив, що він є державним службовцем, а саме працює на посаді старшого державного виконавця ВДВС Червоноградського МУЮ, Львівської області. Вказав, що ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області є юридичною особою - органом державної влади, що входить до системи органів Міністерства юстиції України, і діє на підставі Конституції України, ЗУ «Про виконавче провадження» та інших нормативно-правових актів. Окрім цього додав, що у нього на виконанні перебувають виконавчі провадження про стягнення з ОСОБА_1 боргу у користь КП «Червонограджитлокомунсервіс» та судових витрат по справі. Усі дії проведені ним у межах ЗУ «Про виконавче провадження». Тому просив у задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд вирішив наступне.
Постановами ст. державного виконавця ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області від 19.05.2015 р. ВП 47587357 та № 47586062 було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №459/3015/14-'д від 07.05.2015 р. на підставі рішення Червоноградського міського суду від 04.12.2014р., про солідарне стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 у користь КП «Червонограджитлокомунсервіс» 1369, 07 грн. заборгованості за надані послуги із утримання будинків та прибудинкових територій з яких 1283, 17 грн. заборгованість за надані послуги із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.04.2013р. по 01.04.2014р.; 69, 08 грн. індекс інфляції, та 16,82 грн. - три проценти річних від простроченої суми заборгованості., та солідарне стягнення з них 243,6грн. судового збору.
Дані постанови були надіслані на адресу боржника - ОСОБА_1
Не погодившись із вказаними постановами з підстав неналежного створення та реєстрації ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області, як юридичної особи, позивач звернувся із вказаним позовом до суду, вважаючи що ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області є субєктом господарювання а не державним органом влади, а тому дії ОСОБА_3, як громадянина, щодо стягнення із нього суми боргу вважає втручанням в особисте життя, та порушують його право власності. Вважає, що діями відповідача йому завдана моральна шкода, яку оцінює у 50000 гривень та матеріальна шкода, розмір якої не назвав.
Відповідно до ст.6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України.
Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики, в структуру якого входить Державна виконавча служба України.
Наказом Міністерства юстиції України від 26.01.2007 р. №22/5 «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції» у звязку із прийняттям ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження», щодо реформування органів державної виконавчої служби від 22.12.2006 р., постанови КМУ від 16.11.2006 р. №1622 «Про ліквідацію Департаменту державної виконавчої служби» у складі головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній республіці ОСОБА_1, головних управлінь юстиції в областях, м. Києві та Севастополі, районних у містах, міських, міськрайонних управліннях юстиції утворено відділи державної виконавчої служби.
Також, наказом Головного управління юстиції Львівської області від 13.02.2007 р. №3-К «Про утворення відділів ДВС у складі територіальних управлінь юстиції» було утворено ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області.
Наказом Головного управління юстиції Львівської області від 12.03.2007 р. №62 «Про затвердження положень про районні, районні у місті, міські, міськрайонні відділи ДВС у Львівській області та посадових інструкцій працівників вказаних відділів» було затверджено «Положення про відділ державної виконавчої служби Червоноградського МУЮ Львівської області».
Як вбачається із останнього, ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області створений відповідно до Закону України «Про Державну виконавчу службу» і є структурним підрозділом Червоноградського міського управління юстиції Львівської області.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну виконавчу службу» державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України.
Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Державну виконавчу службу» правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
На підставі ст. З Закону України «Про Державну виконавчу службу» органами державної виконавчої служби є:
-Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
-управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці ОСОБА_1, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
-районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців.
Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.
Ч. З ст. 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» передбачено, що склад та функціональні обов'язки Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці ОСОБА_1, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до п. 15 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби відділ є юридичною особою, має відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.
Отже, відповідно до Закону України «Про Державну виконавчу службу» ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області є органом Державної виконавчої служби, а тому, доводи позивача та його представника в частині того, що ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області є субєктом господарювання, суд вважає безпідставним та необґрунтованими.
Що стосується посилань позивача та його представника на порушення процедури державної реєстрації ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників" або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. Частиною 8 зазначеної норми державному реєстратору заборонено вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-сьомою цієї статті.
Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Згідно ч.3 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості, щодо органів державної влади та органів місцевого самоврядування, як юридичних осіб:
-повне найменування юридичної особи та скорочене в разі його наявності;
- ідентифікаційний код юридичної особи;
-місцезнаходження юридичної особи;
-дані про розпорядчий акт, на підставі якого створено юридичну особу;
-дата створення юридичної особи;
-дата державної реєстрації юридичної особи;
-дані про відокремлені підрозділи юридичної особи;
-дані про перебування юридичної особи в процесі припинення;
- дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, підстава для його внесення;
Відповідачем в ході судового розгляду справи було надано копії пакету документів, що були подані до Державного реєстратора для здійснення державної реєстрації ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області, а саме: Наказ Міністерства юстиції України від 26.01.2007 р. №22/5 «Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції, Наказ Головного управління юстиції Львівської області від 13.02.2007 р. «Про утворення відділів ДВС у складі територіальних управлінь юстиції; Наказ Головного управління юстиції Львівської області від 12.03.2007 р. №62 «Про затвердження положень про районні, районні у місті, міські, міськрайонні відділи ДВС у Львівській області та посадових інструкцій працівників вказаних відділів; Положення про відділ державної виконавчої служби Червоноградського МУЮ Львівської області;
Тому, посилання позивача та його представника на відсутність розпорядчого акту, на підставі якого створено ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області та в подальшому проведено державну реєстрацію до уваги не заслуговують.
З наведеного вбачається, що на підставі поданих документів Державним реєстратором було внесено відомості у державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, та видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи - органу державної влади - відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області.
Згідно копії виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Серії ААВ №609506 та копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №536465 відділ державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області зареєстровано юридичною особою - органом державної влади, ідентифікаційний код юридичної особи - 34992085, місцезнаходження юридичної особи: 80100, Львівська область, м. Червоноград, вул.Мазепи, 16, дата проведення державної реєстрації - 26.03.2007 р., № запису про державну реєстрацію: 14191020000000670, керівник - ОСОБА_5, дані про вид діяльності - 85.23 Діяльність у сфері юстиції та правосуддя.
На переконання суду такі документи в своїй сукупності підтверджують створення за розпорядчим рішенням органу державної влади конкретної юридичної особи публічного права - ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області.
Щодо вимог про припинення дії по свавільному втручанню у сферу особистого життя позивача та членів його сімї, що принижують їх честь та гідність та порушують право на повагу до власності, слід зазначити наступне.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 16 ЦК У країни, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Члени сімї позивача, а саме: ОСОБА_4 та ОСОБА_1 із такими вимогами до суд}' не звертались, тому позивач не вправі вимагати усунення порушень з боку відповідача відносно членів своєї сімї.
Також, ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ст. 2 зазначеного Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст.25 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Виконавчі листи №459/3015/14-ц від 07.05.2015 р. були видані Червоноградським міським судом Львівської області на підставі рішення Червоноградського міського суду від 04.12.2014р., яке ухвалою апеляційного суду Львівської області від 19.03.2015р. залишено без змін про стягнення з ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 у користь КП «Червонограджитлокомунсервіс» 1369, 07 грн., з яких 1283, 17 грн. заборгованість за надані послуги із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.04.2013р. по 01.04.2014р.; 69,08 грн. індекс інфляції, та 16,82 грн. - три проценти річний від простроченої суми заборгованості., а також про солідарне стягнення 243,6 грн. судового збору.
19.05.2015 р. на підставі заяви КП «Червонограджитлокомунсервіс» про примусове виконання рішення суду ст. державним виконавцем ВДВС Червоноградського МУЮ у Львівській області винесено постанови про відкриття виконавчих проваджень.
З огляду на вищевказане, суд приходить до висновку, що вчинення відповідачем - ст. державним виконавцем ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області дій щодо відкриття виконавчих проваджень з виконання виконавчих листів №459/3015/14-ц від 07.05.2015 року прямо передбачене Законом України «Про виконавче провадження» та є обов'язком державного виконавця у ході здійснення ним дій з виконання рішень, які підлягають примусовому виконанню.
Тому посилання позивача на те, що своїми діями ОСОБА_3, як субєкт господарювання, незаконно втручався у сферу його приватного життя, порушив його право власності, чим принизив його честь та гідність та завдав йому моральних страждань не можуть бути прийняті судом до уваги.
На думку суду, ОСОБА_1 обрав не належний спосіб захисту свого права, оскільки останній має право на звернення до суду в порядку передбаченому розділом VII ЦПК України, у разі якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю державного виконавцячи іншої посадової особи ДВС під час виконання судового рішення, порушено його права та свободи.
Слід зазначити, що позивач звертався до суду в порядку ст. 383 ЦПК України, з приводу незаконних дій ст. державного виконавця ВДВС Червоноградського МУЮ, щодо скасування постанов про накладення арешту на його майно у ході виконавчого провадження з виконання виконавчих листів №459/3015/14-ц від 07.05.2015 р..
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи те, що судом, в ході судового розгляду не встановлено порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача зі сторони відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до задоволення не підлягають.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, З0, 60, 209, 212-215 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про припинення втручання у сферу особистого життя, що принижує честь і гідність, стягнення матеріальної та моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Львівської області через Червоноградський міський суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М. Д. Новосад