Постанова № 46387296, 17.07.2013, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
17.07.2013
Номер справи
0503/11624/2012
Номер документу
46387296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 0503/11624/2012

2-а/219/118/2013

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 липня 2013 рокуАртемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Воробйової І.В.

при секретарі Черкай С.М.

за участю представника

позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Артемівську адміністративну справу за позовом Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд до Часовоярської міської ради про зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_4 спеціалізоване управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд звернувся до суду з адміністративним позовом до Часовоярської міської ради Донецької області в якому просить зобовязати Часовоярську міську ради прийняти по акту без додаткових умов з балансу Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд будівлю колишнього житлового будинку для малосімейних що знаходиться за адресою: м. Часів Яр Донецької області вул. Кошового буд. 20 до комунальної власності Часовоярської територіальної громади. В обгрунтування позову зазначив, що ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.06.2003р. була порушена справа про банкрутство Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд. Постановою Господарського суду Донецької області від 03.12.2003р. підприємство визнано банкрутом, відкрита ліквідпроцедура, ліквідатором був призначений арбітражний керуючий ОСОБА_1 Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», обєкти житлового фонду банкрута, в тому числі гуртожитки, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов. Законом України від 29.11.2001р. «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» заборонена примусова реалізація майна держпідприємств в ліквідпроцедурі при банкрутстві. Підприємство в кінці 2003 року звернулось з відповідною заявою до Часовоярської міської ради про прийняття у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яру жилого будинку для малосімейних що знаходиться за адресою: м. Часів Яр Донецької області вул. Кошового буд. 20, який знаходиться на балансі підприємства. Часовоярська міська рада своїм рішенням від 19.08.2009р. за №5/36-423 дала згоду на прийняття (безоплатно) у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яру зазначеного будинку з подальшою його передачею на баланс Виробничого ремонтно-житлового підприємства м.Часів Яру; затвердила склад комісії з приймання-передачі у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яру зазначеного жилого будинку. Однак до теперішнього часу вказане рішення не виконане, оскільки Часовоярська міська рада висуває додаткові умови для прийняття зазначеного будинку на баланс, а саме: виписки осіб, які раніш мешкали в житловому будинку, інформації про наявність прописаних мешканців, надання довідки про відсутність прописаних мешканців, актів про відключення технічного забезпечення будинку, що не передбачено ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. На неправомірність висування додаткових умов при передачі будинку підприємство неодноразово письмово повідомляло Часовоярську міську раду. Однак не зважаючи на неодноразові письмові звернення, Часовоярська міська рада під різними приводами протягом тривалого часу не приймає будинок, та оскільки кошти на охорону будинку відсутні, обєкт постійно руйнується невідомими особами. Просить суд винести рішення яким зобовязати Часовоярську міську ради прийняти по акту без додаткових умов з балансу Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд будівлю колишнього житлового будинку для малосімейних що знаходиться за адресою: м. Часів Яр Донецької області вул. Кошового буд. 20 до комунальної власності Часовоярської територіальної громади.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі і просили їх задовольнити.

Представник відповідача - Часовоярської міської ради позовні вимоги не визнав у повному обсязі і пояснив, що в червні 2009 року ОСОБА_4 спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд звернулось до міської ради з питанням щодо передачі до комунальної власності будинку колишнього гуртожитку розташованого в м.Часів Яр по вул. О.Кошового буд. 20. Рішенням міської ради від 19.08.2009 №5/36-423 була дана згода на прийняття (безоплатно)у комунальну власність територіальної громади м. Часів Яра вказаного жилого будинку. Однак до теперішнього часу зазначений будинок не прийнято до комунальної власності оскільки підприємством не надано необхідних документів для вирішення питання щодо прийняття будинку до комунальної власності. Зазначає, що відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» об`єкти житлового фонду боржника, в тому числі гуртожитки, в разі банкрутства підприємства передаються до комунальної власності в порядку, встановленому законодавством. Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, визначений в Положенні, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 №891. Відповідно до зазначеного Положення, передача відомчого житлового фонду в комунальну власність проводиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього, у разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність; також до акту прийома-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність додаються: акти передачі наявного службового житла; договори оренди нежилих приміщень; акти передачі договорів найму жилих приміщень. Таким чином вимоги міської ради про надання позивачем технічної документації на будинок не додаткова умова, а виконання вимог діючого законодавства. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

Згідно п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС України).

Отже, в розумінні п.1 ч.1 ст.3 КАС України спір, який виник між сторонами по даній справі, є публічно-правовим.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння. Користування та розпорядження обєктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, обєктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати обєкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування обєктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Згідно ч.1 ст.18 цього Закону, відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.

За приписами чинного законодавства гуртожитки призначені для проживання одиноких громадян або для проживання сімей та відносяться до соціальної сфери.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі. В межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із Статутом № 104 Часов-Ярського державного спеціалізованого управління по ремонту обладнання, будівель та споруд, затвердженого 24 грудня 1991 року Головою Держкомітету України з металургійної промисловості, Часово-Ярське державне спеціалізоване управління по ремонту обладнання, будівель та споруд входить до державної власності України, системи Державного комітету України з металургійної промисловості та до складу концерну «Укрогнеупор». Управління має право юридичної особи, самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, право виступати в якості позивача, відповідача в арбітражному та інших судах, в інших органах по розвязанню спорів.

Постановою Господарського суду Донецької області від 03.12.2003р. ОСОБА_4 спецуправління по ремонту устаткування будівель та споруд визнано банкрутом, ліквідатором призначений арбітражний керуючий ОСОБА_1

Відповідно до ст. 25 Закону, ліквідатор, з дня свого призначення: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів до його збереження; виконує функції з управління та розпорядженням майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління майном банкрута); здійснює заходи по проведенню ліквідаційної процедури у передбачений Законом про банкрутство спосіб та строки.

Згідно інвентаризаційного опису основних засобів №1 від 21 жовтня 2003 року Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд від 21.10.2003 р., на балансі Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд знаходиться будинок для малосімейних, 1978 року забудови, в кількості 1, інвентарний номер 270, балансовою вартістю 2126515 грн. 68 коп. який розташовано за адресою: м. Часів Яр вул. Кошового буд. 20. Згідно з рішенням виконавчого комітету Часовоярської міської ради від 27.10.1994р. дозволено Часовоярському спеціалізованому управлінню по ремонту устаткування обладнання, будинків та споруд перейменувати гуртожиток в житловий будинок по вул. О.Кошового буд. 20 в м. Часів Яр.

11.12.2003 року ОСОБА_4 спеціалізоване управління по ремонту обладнання, будівель та споруд звернулось до Часовярської міської ради з листом в якому зазначило про те, що постановою Господарського суду Донецької області від 03.12.2003р. підприємство визнано банкрутом, відкрита ліквідпроцедура; те, що на балансі банкрута знаходиться будинок для малосімейних який знаходиться в м. Часів Яр по вул. Кошового буд. 20 і тому, відповідно до вимог ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» обєкти державного житлового фонду передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад. Підприємство просило прийняти до комунальної власності територіальної громади м.Часів Яр зазначений будинок.

Часовоярська міська рада своїм рішенням від 19.08.2009р. за №5/36-423 «Про дачу згоди на прийняття (безоплатно) у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яра жилого будинку для малосімейних №20 по вул. О.Кошового в м.Часів Яр Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель, споруд» дала згоду на прийняття (безоплатно) у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яру жилого будинку для малосімейних №20 по вул. О.Кошового, залишковою балансовою вартістю станом на 01.08.2009р. 2126515 грн. 68 коп., Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель, споруд з подальшою його передачею на баланс Виробничого ремонтно-житлового підприємства м.Часів Яру; затвердила склад комісії з приймання-передачі (безоплатно) у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яру зазначеного жилого будинку.

Однак зазначене рішення Часовоярською міської ради «Про дачу згоди на прийняття (безоплатно) у комунальну власність територіальної громади м.Часів Яра жилого будинку для малосімейних №20 по вул. О.Кошового в м.Часів Яр Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель, споруд» Часовоярською міською радою не виконано в звязку з висуванням міською радою додаткових умов, а саме: виписки осіб, які раніш мешкали в житловому будинку, інформації про наявність прописаних мешканців, надання довідки про відсутність прописаних мешканців, актів про відключення технічного забезпечення будинку, тощо.

Згідно до ст. 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», до складу ліквідаційної маси не включаються обєкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та обєкти комунальної інфраструктури, які передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансування в установленому порядку.

В разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Частиною 1 Положення «Про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р., передбачено порядок передачі в комунальну власність відомчого житлового фонду у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ та організацій.

У відповідності до ч.2 Положення, передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, в тому числі гуртожитки.

Згідно частини 5, передбачено, що передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради.

Відповідно до ч.7 Положення передбачено, що підприємства, установи чи організації, що передають відомчий житловий фонд в комунальну власність, додають до акта приймання-передачі розрахунки витрат на його утримання.

У разі передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність він утримується в установленому порядку.

Розрахунки витрат на утримання відомчого житлового фонду, що прийнятий в комунальну власність, узагальнюються урядом Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями і подаються до Мінекономіки та Мінфіну до 1 липня поточного року для врахування їх під час формування державного бюджету на наступний рік у нормативах відрахувань загальнодержавних податків і зборів до бюджетів Автономної Республіки Крим, відповідних областей, міст Києва та Севастополя.

Якщо підприємства, установи чи організації передають відомчий житловий фонд в комунальну власність протягом фінансового року, утримання його забезпечується на договірних засадах з підприємствами, установами чи організаціями, а в разі їх банкрутства, зміни форми власності або ліквідації за рахунок коштів відповідних державних адміністрацій або виконкомів відповідних рад. У разі потреби порушується питання про вишукання коштів з державного бюджету.

Частиною 8 Положення передбачено, що передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього.

У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Із зазначеного вище вбачається, що згідно чинного законодавства, правом звернення до міської ради та вчинення передбачених п.5,7 та 8 Положення дій щодо передачі відомчого житлового фонду до комунальної власності наділено саме підприємство.

Ліквідація підприємства, як судова процедура банкрутства, здійснюється за рішенням господарського суду, порядок ліквідації банкрута визначається нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції Закону від 30.06.99 №784-X-IV (далі за текстом Закон). При цьому, Закон про банкрутство слід розглядати як законодавчий акт, що містить спеціальні норми, які мають пріоритет по відношенню до норм загальних щодо регулювання порядку, зокрема, ліквідації збанкрутілих суб'єктів господарювання.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 26 Закону про банкрутство, усі види майнових активів банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури і виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі, гуртожитків, дитячих дошкільних установ і об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Оскільки порядок, про який йдеться в ч. 1 ст. 26 Закону, не був визначений на законодавчому рівні, а норми прийнятого раніше нормативного акту (Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ, організацій, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. №891, зі змінами та доповненнями), фактично є однією з умов передачі житлового фонду, тому суд вважає, що у спірних відносинах слід керуватися ст. 26 Закону, яка містить норму прямої дії та обумовлює обов'язок ліквідатора передати, а органу місцевого самоврядування прийняти житловий фонд до комунальної власності відповідної територіальної громади без будь-яких умов, що за змістом вищезазначеної норми є тотожнім поняттю «без додаткових умов».

В судовому засіданні встановлено, що на протязі майже десяти років позивач звертався до відповідача з приводу передачі зазначеного будинку для малосімейних в комунальну власність територіальної громади м. Часів Яр, про що в матеріалах справи є відповідні листи ( від 11.12.2003р., 09.03.2004р., 07.06.2004р., 24.06.2004р., 07.01.2005р., 30.04.2008р., 19.06.2009р., 27.07.2009р., 31.03.2010р., 08.06.2011р., 23.08.2012р. і т.д.) Однак Часовоярська міська рада кожен раз вимагала від арбітражного керуючого надання певних документів: карток прописки на кожну квартиру, карточки особових рахунків, список квартиронаймачів та членів їх сімей з зазначенням номеру квартири та займаємої площі; актів про відключення технічного забезпечення будинку; інформацію про наявність прописаних мешканців; довідку про відсутність прописаних мешканців; довідку про балансову вартість будівлі початкової та залишкової, тощо. На виконання зазначених вимог арбітражним керуючим 07.01.2005р. за №17/24 Часовоярській міській раді направлені та Часовоярською міською радою отримані 07.01.2005р. книга прописки, картки прописки в кількості 57 штук. Однак слід зазначити, що Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», не передбачені витрати ліквідатора на передачу житлового фонду, ОСОБА_4 спеціалізоване управління по ремонту обладнання, будівель та споруд у встановленому законом порядку визнано банкрутом, відновлення технічної документації за рахунок ліквідованого підприємства неможливе; в разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації утримання відомчого житлового фонду проводиться за рахунок наявних коштів відповідних державних адміністрацій або виконкомів відповідних рад, у разі потреби порушується питання про вишукання коштів з державного бюджету

За змістом ст. 22 Закону, строк ліквідаційної процедури не може перевищувати дванадцяти місяців; господарський суд може продовжити цей строк на шість місяців у виняткових випадках, тобто загальний строк ліквідації банкрута не може перевищувати півтора роки, але процедура ліквідації Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд триває з 03.12.2003, тобто понад розумні строки, а бездіяльність відповідача щодо прийняття спірного житлового фонду до комунальної власності, унеможливлює завершення ліквідаційної процедури.

За таких обставин, оскільки необхідність передачі у комунальну власність житлового фонду банкрута визначена чинним законодавством, а бездіяльність Часовоярської міської ради порушує права та інтереси позивача, суд приходить до висновку, що вимоги Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд про зобовязання Часовоярської міської ради прийняти по акту без додаткових умов з балансу підприємства житловий будинок для малосімейних який знаходиться за адресою: м. Часів Яр Донецької області вулиця О.Кошового буд. 20 до комунальної власності територіальної громади м. Часів Яр законні, обґрунтовані і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст. 2, 5-11, 48, 69-72, 158-163, 185 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд задовольнити.

Зобовязати Часовоярську міську раду прийняти по акту без додаткових умов з балансу Часів-Ярського спеціалізованого управління по ремонту устаткування обладнання, будівель та споруд житловий будинок для малосімейних який розташований за адресою: м. Часів Яр Донецької області вулиця О.Кошового буд. 20 до комунальної власності територіальної громади м. Часів Яр.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Cуддя І. В.Воробйова