Постанова № 46387126, 21.03.2014, Бахмутський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Артемівський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
21.03.2014
Номер справи
219/931/2014-а
Номер документу
46387126
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 219/931/2014-а

2-а/219/108/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2014 року суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Воробйова І.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Артемівську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання бездіяльності щодо не нарахування допомоги по догляду за дитиною противоправною та зобовязання здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною, -

В С Т А Н О В И В:

17.02.2014 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Артемівської міської ради щодо не нарахування та не виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2013 року по січень 2014 року у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно; зобовязати відповідача здійснити нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2013 року по січень 2014 року у розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно та зобовязати відповідача здійснити виплату на її користь недоотриманої суми щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2013 року по січень 2014 року у розмірі 5172 грн.; зобовязати відповідача подати у встановлений строк суду звіт про виконання постанови посилаючись на те, що відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі, лише в розмірі 130,00 грн., чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.

Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду від 19.02.2014 року дійсний адміністративний позов в частині вимог з 1 по 16 серпня 2013 року залишений без розгляду у звязку з пропуском строків звернення до суду.

Ухвалою судді Артемівського міськрайонного суду від 19.02.2014 р. за дійсним позовом було відкрито скорочене провадження в частині вимог з 17.08.2013р..

Згідно письмовим запереченням відповідач УПСЗН Артемівської міської ради позов не визнав та просив відмовити позивачеві у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачеві була призначена та виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, встановлених діючим законодавством.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, та перебуває на обліку в УПСЗН Артемівської міської ради як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.

Отже, на відносини щодо виплати з 17.08.2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року є протиправною та такою, що суперечать діючому законодавству.

Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" та Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 2013 р. 972 грн. , з 1 грудня 2013 р. 1032 грн.; з 1 січня 2014 р. 1032 грн.

Таким чином недоплата з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року становить: 4737 грн. 42 коп. із розрахунку.

З 17.08. 2013 року по 31.08. 2013 року: (972 грн. : 31 день х15 = 470 грн. 32 коп.)- (130 грн.: 31 день х 15= 62 грн. 90 коп. ) = 407 грн. 42 коп.

з 01.09. 2013 року по 31.11.2013 року: (972 грн. х 3 місяців = 2916 грн.) - (130 грн. х 3 місяців =390 грн. ) = 2526 грн.

з 01.12.2013 р. по 31.01.2014 р.: (1032 грн. х2 місяці = 2064 грн.) (130 грн. х 2 місяці = 260 грн.) = 1804 грн.

Таким чином, слід зобовязати УПСЗН Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років з урахуванням фактично виплачених сум та зобовязати УПСЗН Артемівської міської ради здійснити виплату на користь позивача недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року у сумі 4737 грн. 42 коп.

Також слід зазначити, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачені загальні та спеціальні способи судового контролю. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України. Статтею 267 даного Кодексу встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень. Згідно з ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Тому суд вважає, що визнання дій відповідача та його зобов'язання вчинити певні дії є достатнім способом захисту прав позивача, а тому не вбачає підстав для задоволення вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за період з 17.08.2013 р. по 31.01.2014 р.; зобовязати УПСЗН Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 17.08.2013 р. по 31.10.2014 р. виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років з урахуванням фактично виплачених сум; зобовязати УПСЗН Артемівської міської ради здійснити виплату на користь позивача ОСОБА_1 недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року у сумі 4737 грн. 42 коп., в іншій частині позовних вимог слід відмовити.

Також, відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем, а саме в сумі 182 грн. 70 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162, 183-2 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 17.08.2013 року по 31.10.2014 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити виплату на користь ОСОБА_1 недоотриманої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 17.08.2013 року по 31.01.2014 року у сумі 4737 грн. 42 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 172 грн.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Головуючий суддя І.В.Воробйова