Рішення № 46365869, 01.07.2015, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
372/1997/15-ц
Номер документу
46365869
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 372/1997/15-ц

№2-867/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

01 липня 2015 року Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Потабенко Л.В.,

при секретарі Падалці А.В.,

за участю прокурора Козленко А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, Управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, треті особи ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про визнання недійсними розпоряджень, державних актів на право власності на земельну ділянку та витребування землі,-

В С Т А Н О В И В :

Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що в ході проведення перевірки було встановлено, що Обухівською районною державною адміністрацією Київської області в порушення діючого земельного законодавства було передано у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради відповідачам ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_14, ОСОБА_13, ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_7, згідно договорів купівлі-продажу вони відчужили їх ОСОБА_6. Оскільки відповідачами неправомірно отримані у власність земельні ділянки, перший заступник прокурора просить в судовому порядку визнати незаконними, скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації Київської області, державні акти відповідачів, витребувати земельні ділянки з незаконного володіння та визнати за територіальною громадою в особі Козинської селищної ради право власності на вказані земельні ділянки.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі, та просила їх задовольнити, оскільки відповідачами право власності на земельні ділянки отримано з порушенням чинного законодавства, в наслідок чого з власності територіальної громади селища Козин вилучено земельну ділянку.

Позивачі та відповідачі в судове засідання повторно не зявились, заяв та клопотань суду не подавали, про час розгляду справи повідомлялись належним чином, що підтверджується розписками наявними в матеріалах справи, а тому у відповідності до вимог ст. 224 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення по справі на підставі наявних у справі доказів.

Суд, вислухавши прокурора, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1686 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, вилучено ділянки загальною площею 21,6751 га з користування ТОВ «Лотос», ТОВ «Альфа-плюс», ТОВ «Затишне», ТОВ «Дана», ТОВ«ОК-інвест», ЗАТ «ТІЗ-Топаз» та передано єдиним масивом безоплатно у власність11-ти громадян для ведення особистого селянського господарства. На підставі вказаного розпорядження управлінням Держкомзему в Обухівському районі Київської області 15.03.2010 видано11-ти громадянам та одночасно зареєстровано державні акти на земельні ділянки, зокрема: ОСОБА_1 надано у власність земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0011 площею 2,0000 га та видано державний акт серії ЯИ № 477277; ОСОБА_2 3223155400:03:009:0014, 2,000 га, ЯИ№ 477280; ОСОБА_3 3223155400:03:009:0016, 2,0000 га, ЯИ№ 477282; ОСОБА_4 3223155400:03:009:0008, 2,0000 га, ЯИ № 477274; ОСОБА_7 3223155400:03:008:0040, 1,6751 га, ЯИ № 477273; ОСОБА_8 3223155400:03:009:0015, 2,0000 га, ЯИ № 477281; ОСОБА_9 3223155400:03:009:0010, 2,0000 га, ЯИ № 477276; ОСОБА_10 3223155400:03:009:0009, 2,0000 га, ЯИ № 477275; ОСОБА_11 3223155400:03:009:0013, 2,0000 га, ЯИ № 477279; ОСОБА_12 3223155400:03:009:0012, 2,0000 га, ЯИ № 477278; ОСОБА_13 3223155400:03:009:0017, 2,0000 га, ЯИ № 477283. В подальшому, відповідно до договорів купівлі-продажу земельних ділянок та проставляння відміток на державному акті на право власності на земельні ділянки ОСОБА_7 продав земельну ділянку ОСОБА_5 (договір від 31.03.2010 № 1824); ОСОБА_8 ОСОБА_6 (договір від 30.03.2010 № 1747); ОСОБА_9 ОСОБА_6 (договір від 30.03.2010 № 1726); ОСОБА_10 ОСОБА_6 (договір від 30.03.2010 № 1719); ОСОБА_11 ОСОБА_6 (договір від 30.03.2010 № 1761); ОСОБА_12 ОСОБА_6 (договір від 30.03.2010 № 1768); ОСОБА_13 ОСОБА_6 (договір від 26.03.2010 № 1874).

На теперішній час вказані нові власники не реєстрували свої права на землю у Державному земельному кадастрі на вказані земельні ділянки, не оформляли нових державних актів на право власності на земельні ділянки та реєстрацію в реєстрі речових прав на нерухоме майно, щодо обєктів нерухомого майна не проводили.

Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом або за результатами аукціону.

Статтею 118 ЗК України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, згідно з яким громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки, яка розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» визначено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677 затверджений Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Пунктами 4 та 7 цього Порядку визначено, що розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки.

Розпорядженням Обухівської райдержадміністрації 21.12.2009 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 11 громадянам, розроблений товариством з обмеженою відповідальністю «Геоверв». ОСОБА_7 з тим, з листа «ГЕОВЕРВ» б/н вбачається, що товариством укладався договір від 22.10.2009 по розробці проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, але у зв'язку з несплатою авансу за виконання робіт у повному обсязі вказаний проект із землеустрою не розроблявся. Будь-які інші договори про виконання землевпорядних робіт щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Обухівського району Київської області з початку діяльності і до цього часу ТОВ «ГЕОВЕРВ» не укладались і роботи не виконувались.

Відповідно до листа Козинської селищної ради Обухівського району Київської області від 29.09.2014 № 820, додатку до нього містобудівне обґрунтування зміни меж с.м.т. Козин, листа ДП Українського державного науководослідного інституту проектування міст «ДІПРОМІСТО» від 03.11.2014 № 3-2219 встановлено, що на теперішній час межа і площа с.м.т. Козин встановлена рішенням Обухівської районної ради від 21.12.2001 № 206.16.ХХІІІ та становить 3071,0 га. Згідно листів управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 № 1.1-24/217 та 22.10.2014 № 1.1-24/221 спірні земельні ділянки знаходиться в межах с.м.т. Козин. З інформації, що міститься в матеріалах справи управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 №1.1-24/217, Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 10.10.2014 № ІД/9-1298, фрагменту ортофотоплану, проекту формування території та встановлення меж Козинської селищної ради, топографічної карти, вбачається, що спірні земельні ділянки передані за рахунок земель водного фонду (водних об'єктів, боліт, прибережних захисних смуг) та за рахунок угідь представлених сіножатями, чагарниками.

Таким чином цільове призначення земель водного фонду у межах спірних ділянок у 2000-2009 роках не змінилось, оскільки згідно положень ч.2 ст.20 ЗК України така зміна провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, до компетенції яких відноситься прийняття рішень про передачу цих земель у власність або користування. Вказана інформація підтверджується листом управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 №1.1-24/217.

Згідно вимог ч.2 ст.59 ЗК України громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 га). Із земель водного фонду земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, науково-дослідних робіт громадянам та юридичним особам уповноваженими органами влади можуть передаватись лише на умовах оренди.

Чинним законодавством не передбачено право органів влади безоплатно передавати землі водного фонду для ведення особистого селянського господарства.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів.

За інформацією Державного агентства земельних ресурсів Українки від 15.10.2014 № 10-28-0.21-12312/2-14, управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 №1.1-24/217, Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 08.10.2014 № 05/03-3432 надано графічні матеріали з відображенням фактичного стану освоєння земель, з яких вбачається, що рельєф місцевості та відповідно склад угідь земельних ділянок, що передані у власність у 2009 році 11-ти громадянам, було змінено шляхом проведення гідронамиву піску на земельні ділянки попередніх землекористувачів.

Таким чином вказані земельні ділянки незаконно передані у власність відповідачам за рахунок земель водного фонду на підставі розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 28.09.2009 року №1204 та від 21.12.2009 № 1691, яків в частині заявлених позовних вимог слід визнати незаконними та скасувати.

Згідно ч.1 ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку, а згідно ст.50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.

Статтею 81 ЗК України встановлено, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Визнаючи незаконними та скасовуючи розпорядження Обухівської районної державної адміністрації в межах заявлених позовних вимог суд вважає за необхідне визнати недійсними і отримані відповідачами на їх підставі державні акти, оскільки такі вимоги є похідними і направлені на відновлення порушених прав держави. Суд також вважає правомірними позовні вимоги в частині витребування земельних ділянок, оскільки в ході розгляду справи встановлено неправомірність розпоряджень Обухівської районної державної адміністрації Київської області щодо їх надання відповідачам, тому порушене право землекористувача та уповноваженого органу держави, як власника підлягає судовому захисту. Задовольняючи позовні вимоги прокурора щодо визнання незаконними та скасування розпоряджень відповідача, визнання недійсними державних актів, витребування земельних ділянок суд вважає недоцільним визнавати за державою в особі територіальної громади Козинської селищної ради право власності на спірні земельні ділянки, оскільки права держави частковим задоволенням позову повністю відновлені.

Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідачів-фізичних осіб підлягає стягненню на користь держави судовий збір.

Керуючись ст.15,57,59,60,88,213-215,224-226 ЦПК України, ст.116,122 ЗК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги першого заступника прокурора Київської області задовольнити частково.

Визнати недійсними і скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 28.09.2009 № 1204 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 159-ти громадянам для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради», в частині затвердження матеріалів попереднього погодження вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13

Визнати недійсними пункти 1, 3 розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1686 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 11-ти громадянам для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради» в частині затвердження проекту землеустрою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477277, виданий ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0011 площею 2,0000 га.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477280, виданий ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0014 площею 2,0000 га.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477282, виданий ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0016 площею 2,0000 га.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477274, виданий ОСОБА_14 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0008 площею 2,0000 га.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477273, виданий ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:008:0040 площею 1,6751 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_5.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477281, виданий ОСОБА_8 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0015 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477276, виданий ОСОБА_9 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0010 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477275, виданий ОСОБА_10 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0009 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477279, виданий ОСОБА_11 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0013 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477278, виданий ОСОБА_12 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0012 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 477283, виданий ОСОБА_13 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:03:009:0017 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_6.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровим номером 3223155400:03:009:0011, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровим номером 3223155400:03:009:0014, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_3 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровим номером 3223155400:03:009:0016, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_14 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровим номером 3223155400:03:009:0008, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_5 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 1,6751 га, за кадастровим номером 3223155400:03:008:0040, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_6 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельні ділянки загальною площею 12,0000 га, за кадастровими номерами: 3223155400:03:009:0015 площа - 2,0000 га, 3223155400:03:009:0010 площа - 2,0000 га, 3223155400:03:009:0009 площа - 2,0000 га, 3223155400:03:009:0013 площа - 2,0000 га, 3223155400:03:009:0012 площа - 2,0000 га, 3223155400:03:009:0017 площа - 2,0000 га, які знаходяться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на користь держави судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп. з кожного.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача або представника, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя: