311/1185/14-п
3/311/362/2014
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.04.2014м. Василівка
№3/311/362/2014
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Нікандрової С.О., розглянувши матеріали, що надійшли з СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, голови правління ПзІІ ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат», що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, за ч.1 ст.163-1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
До суду з СДПІ з ОВП у м. Запоріжжі надійшов протокол про адміністративне правопорушення №704871 від 25 березня 2014 року у відношенні ОСОБА_1, відповідно до якого при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ПзІІ ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат» з питання правових відносин з постачальником товарів (послуг) ТОВ «Укр Трейд Сервіс» за період з 01.11.2013 року по 30.11.2013 року, актом №85/28-04-46-10/00191218 від 28.02.2014 року встановлено, що голова правління ПзІІ ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат» ОСОБА_1 порушив пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198,3 ст.198 Податкового кодексу України, п.101 розділу ІV «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення», затв.наказом Міністерства фінансів України від 01.02.2013 р. за №201/22733, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 290 296 грн. за листопад 2013 року, за що передбачена відповідальність згідно ст.163-1 ч.1 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав письмові пояснення по справі, з яких вбачається, що він не згоден з складеним відносно нього протоколом про адміністративне правопорушення, мотивуючи тим, що актом перевірки від 28.02.2014 року факту безтоварної операції між ПзІІ ЗАТ «Запорізький залізорудний комбінат» та ТОВ «Укр Трейд Сервис» в листопаді 2013 року не встановлено. Згідно п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не дозволяється включати до податкового кредиту суми, не підтверджені податковими накладними або підтверджені податковими накладними, складеними з порушенням порядку їх складення. Надані під час перевірки первинні бухгалтерські документи складені без порушень.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, виходячи з наступного:
Відповідальність за ст.163-1 КУпАП настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємства, встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законом.
Як вбачається із змісту вказаної норми, її диспозиція є бланкетною /тобто яка, не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи тільки частину із них, відсилає до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність/.
Таким чином, закон вимагає при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від посадових осіб зазначати у зрозумілій формі в чому конкретно полягало порушення особи, відносно якої був складений протокол. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення слід було вказати не тільки назву нормативного акту, його статтю, частину, пункт статті тощо, а й викласти в чому полягає невідповідність дій правопорушника, які призвели до встановлених наслідків порушення порядку ведення податкового обліку, а також зазначити форму її вини.
Згідно пункту 198.3 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг)... та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку... у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів
та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.44.1 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997 року товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, а товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Згідно з п.п. 11.1, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7 вказаних Правил основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.
Разом з тим, вказані Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні не встановлюють правил податкового обліку, а лише встановлюють права, обов'язки та відповідальність власників автомобільного транспорту (перевізників). При цьому, документи обумовлені вказаними правилами, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.
Відповідно до Податкового кодексу України товарно-транспортна накладна не є обов'язковим первинним документом, на підставі якого визначається об'єкт оподаткування та/або податкові зобов'язання.
Крім того, зі змісту акту №85/28-04-46-10/00191218 від 28.02.2014 року встановлено, що перевізником виступало підприємство ТОВ «Лиман ТК», були задіяні автотранспортні засоби: Сканія ВІ 5088 ВО, причеп ВІ 2982 ХО, Сканія АЕ 0422 НА, причеп АЕ 3245 Х. Факту безтоварної операції мім ПзІІ ЗАТ «ЗЗРК» та ТОВ «Укр Трейд Сервіс» у листопаді 2013 року на суму ПДВ 230,3 тис.грн. не встановлено. Тобто замовником (вантажовідправником) перевезень, у даному випадку, виступав контрагент ТОВ «Укр Трейд Сервіс», а тому обов'язок оформлення товарно-транспортних накладних покладений саме на останнього.
Відповідно пп. 201.10 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до 198.6. Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Даних про те, що надані для перевірки видаткові і податкові накладні оформлені неналежним чином, з порушенням вимог статті 201 Податкового кодексу України, в матеріалах справи відсутні. Також податковим органом не встановлено, що дані, які вказані в податкових накладних, складені уповноваженою особою ТОВ «Укр Трейд Сервіс», не відповідають дійсності.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи та надані документи, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.163-1, ч.1 ст. 247, 279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.163-1 КУпАП закрити в звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Василівського районного суду С.О. Нікандрова