Постанова № 46353693, 30.06.2015, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
910/1920/15-г
Номер документу
46353693
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" червня 2015 р. Справа№ 910/1920/15-г

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Хрипуна О.О.

суддів: Корсакової Г.В.

Самсіна Р.І.

при секретарі судового засідання - Король Я.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон"

на рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2015

у справі № 910/1920/15-г (суддя Зеленіна Н.І.)

за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама"

до Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон"

про стягнення 107 445,00 грн.

за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон"

до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама"

про визнання недійсним договору № 1441/13 від 19.03.2014

за участю представників:

від позивача: Борисюк О.В.,

від відповідача: Лепень О.В.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" (далі - КП "Київреклама") звернулось до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон" (далі - ПрАТ КЗСМ "Фотон") про стягнення 107 445,00 грн. заборгованості за договором № 1441/13 від 19.03.2014.

19.02.2015 до господарського суду міста Києва від ПрАТ КЗСМ "Фотон" надійшла зустрічна позовна заява до КП "Київреклама" про визнання недійсним договору № 1441/13 від 19.03.2014.

20.02.2015 зустрічну позовну заяву ПрАТ КЗСМ "Фотон" до КП "Київреклама" про визнання недійсним договору № 1441/13 від 19.03.2014 було прийнято до спільного розгляду з первісним позовом.

Рішенням господарського суду міста Києва від 15.04.2015 первісний позов задоволено повністю, стягнуто 83 349,00 грн. заборгованості за користування місцями для розміщення рекламних засобів, 5 904,14 грн. пені, 5 053,71 грн. інфляційних втрат, 635,80 грн. 3 % річних, 12 502,35 грн. штрафу та 2 148,90 грн. судового збору. У задоволенні зустрічного позову відмовлено.

Суд дійшов висновку, що зміст договору не суперечить Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Сторони при укладенні договору мали необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення сторін договору було вільним і відповідало їх внутрішній волі. Договір спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Рекламні засоби по просп. Перемоги, 42 в Шевченківському районі міста Києва, знаходяться на паркані, що встановлено на земельній ділянці, на якій знаходиться об'єкт будівництва, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що належним доказом перебування місця розміщення рекламних засобів у власності ПрАТ КЗСМ "Фотон" можуть бути виключно документи на право власності на вказану земельну ділянку. У той же час, таких документів суду не надано.

Не погоджуючись з судовим рішенням, ПрАТ КЗСМ "Фотон" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2015 скасувати, та прийняти нове рішення, яким в задоволенні первісного позову відмовити у повному обсязі, а вимоги зустрічного позову задовольнити.

Вимоги та доводи апеляційної скарги мотивовані порушенням норм матеріального права, принципів законності і рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. Скаржник зазначає, що місця розташування рекламних засобів по просп. Перемоги, 42 в Шевченківському районі міста Києва, не перебувають у комунальній власності, а знаходяться у власності розповсюджувача - ПрАТ КЗСМ "Фотон" (на будівельному паркані). Таким чином, останній стверджує, що КП "Київреклама" не має права на отримання плати за користування вказаними місцями розташування рекламного засобу, та просить суд визнати оспорюваний договір недійсним, оскільки він суперечить Закону України "Про рекламу", п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, п. 3.1.1 Порядку розміщення реклами в м. Києві, затвердженого рішенням Київради від 22.09.2011 № 37/6253 "Про затвердження порядку розміщення реклами в м. Києві", ч. 1 ст. 203 та ст. 761 ЦК України. За твердженням скаржника, паркан не знаходиться у комунальній власності, а земельна ділянка, на якій розміщено паркан перебуває в оренді відповідача, що підтверджується договором про поновлення договору оренди, який не був наданий в суд першої інстанції, оскільки суд цього не вимагав.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 29.05.2015 апеляційну скаргу ПрАТ КЗСМ "Фотон" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 30.06.2015.

Розпорядженням секретаря судової палати від 30.06.2015 у зв'язку з перебуванням судді Власова Ю.Л. у відпусці, сформовано колегію суддів для розгляду справи № 910/1920/15-г у складі головуючого судді: Хрипуна О.О., суддів: Корсакової Г.В., Самсіна Р.І.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.06.2015 апеляційну скаргу ПрАТ КЗСМ "Фотон" у справі № 910/1920/15-г прийнято до провадження новим складом колегії та ухвалено здійснювати розгляд в раніше призначеному судовому засіданні.

В судовому засіданні представник відповідача вимоги та доводи апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити, заявив клопотання про подання додаткових доказів.

Представник позивача в судовому засіданні просив залишити рішення суду без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з огляду на її безпідставність.

Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Київський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами врегульовано Законом України "Про рекламу", відповідно до ст. 1 якого зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

При цьому, частиною 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Згідно із п. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні, транспортні та інші послуги.

За приписами ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідної територіальної громади.

Згідно з Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Відповідно до Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253, Комунальне підприємство "Київреклама" - комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковане Головному управлінню з питань реклами та уповноважене виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виконувати функції з укладення договорів, нарахування та отримання плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва, здійснювати контроль за надходженням плати за договорами, організовувати або здійснювати власними силами та засобами демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів, надавати платні послуги та виконувати інші повноваження, передбачені цим Порядком та статутом підприємства.

Пунктом 3.1.1 зазначеного Порядку передбачено, що Комунальне підприємство "Київреклама" укладає з розповсюджувачем реклами договір на право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади міста Києва.

Місцевим господарським судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачу надані дозволи на розміщення рекламних засобів та укладений договір на право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів.

Дозволи на розміщення рекламних засобів відповідачу видані на підставі розпорядження Київської міської державної адміністрації № 503 від 25.04.2014.

У Погоджувальній частині дозволів № 40170-14, 40171-14, 40172-14, 40173-14, 40174-14, 40175-14, виданих на підставі розпорядження КМДА № 503 від 25.04.2014, у графі "Власник місця розташування рекламного засобу або уповноважена ним особа" значиться ПрАТ КЗСМ "Фотон", що засвідчено особистим підписом директора та скріплено печаткою ПрАТ КЗСМ "Фотон". Також, з Погоджувальної частини вищевказаних дозволів вбачається, що розташування рекламного засобу погоджено Спеціально уповноваженим органом з містобудування та архітектури із зазначенням, що документацію прийнято та внесено в базу даних містобудівного кадастру, про що свідчить підпис уповноваженої особи та відповідна відмітка Служби містобудівного кадастру. Згідно з п. 32 Типових правил плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою).

Місцевим господарським судом також встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 19.03.2014 між КП "Київреклама" та ПрАТ КЗСМ "Фотон" укладено договір № 1441/13 на право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 за цим договором на підставі відповідного наказу дозвільного органу про встановлення пріоритету на місце(-я) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), дозволу(-ів) на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці, наданого(-их) на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ПрАТ КЗСМ "Фотон" як розповсюджувачеві надається право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного (-их) засобу(-ів) (далі - РЗ), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади м, Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження яким(-и) здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва (далі - право тимчасового користування), за умов повного дотримання розповсюджувачем цього договору та Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року № 37/6253, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок), а розповсюджувач зобов'язується користуватися наданим йому правом тимчасового користування, своєчасно та згідно з умовами цього договору перераховувати плату за право тимчасового користування виключно на поточний рахунок підприємства, належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої обов'язки за цим договором та не зловживати наданими розповсюджувачу правами.

Згідно із п.п. 3.1 - 3.6 договору, адресні програми на пріоритет - це перелік місць для розміщення РЗ, на які за розповсюджувачем встановлено пріоритет. Адресна програма на пріоритет має відображати перелік місць для розміщення РЗ, на які встановлено пріоритет, дату та строк дії пріоритету, відомості про плату за право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів за місяць. Адресні програми на право тимчасового користування - це перелік місць для розміщення РЗ, на які розповсюджувачу надано дозволи на розміщення РЗ. Адресна програма на право тимчасового користування має відображати перелік місць для розміщення РЗ, на які розповсюджувачу надано дозволи на розміщення РЗ, вид РЗ, дату початку та закінчення строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також відомості про плату за право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів за місяць, що відповідає виду РЗ та визначається згідно відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Дія та умови цього договору розповсюджується на усі встановлені за розповсюджувачем пріоритети та надані дозволи на розміщення зовнішньої реклами. Факт встановлення будь-якого пріоритету та надання будь-якого дозволу на розміщення зовнішньої реклами, внесення змін до встановленого пріоритету та його скасування (припинення) підтверджується (встановлюється) відповідним наказом дозвільного органу та/або розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Підприємство самостійно здійснює облік місць для розміщення РЗ, на які поширюється право пріоритету розповсюджувача та на які розповсюджувачу надано дозволи на розміщення зовнішньої реклами, здійснює контроль строків дії пріоритету та дозволу, шляхом формування адресних програм та внесення до них змін. Підставою для формування та внесення змін до адресних програм та цього договору є відповідні рішення дозвільного органу, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), прийняті у випадках та в порядку, встановлених чинним законодавством. Адресні програми є невід'ємною частиною цього договору. У разі внесення змін до відповідної адресної програми, підприємство оформлює адресну програму в новій редакції або зміни до відповідної адресної програми. Розповсюджувач зобов'язаний підписати відповідну адресну програму, зміни до неї, що оформлюються підприємством на підставі встановлених пріоритетів, наданих розповсюджувачу дозволів, внесення змін до дозволів або скасування відповідних пріоритетів та дозволів, протягом трьох робочих днів з моменту встановлення відповідних пріоритетів, надання чи скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами чи внесення відповідних змін.

За умовами п. 4.1.1 договору, підприємство має право на підставі відповідних рішень дозвільного органу та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визначати розмір плати за право тимчасового користування, змінювати розмір плати за право тимчасового користування, у разі змін в технологічній (конструктивній) схемі РЗ, площі рекламного засобу, зонального коефіцієнту та базового тарифу.

Згідно з п. п. 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4 договору, розповсюджувач зобов'язаний: виконувати умови цього договору, дотримуватись вимог Порядку, положень чинного законодавства про рекламу; не встановлювати РЗ та не розміщувати зовнішню рекламу до моменту видання виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) розпорядження про надання дозволу; не пізніше 25 числа поточного місяця, отримувати та сплачувати рахунки за Право тимчасового користування, у тому числі у разі встановлення пріоритету; у повному обсязі сплачувати штрафи, пеню, у разі прострочення розповсюджувачем строків (термінів) сплати та порушення розповсюджувачем інших умов цього договору.

Пунктами 6.1, 6.2, 6.3, 6.7, 6.8, 6.9, 6.10, 6.16 договору сторони домовились, що ціною цього договору є плата за право тимчасового користування, розрахована згідно вимог Порядку, цього договору, згідно встановлених за розповсюджувачем пріоритетів та наданих дозволів, вказаних у відповідних адресних програмах. Розмір плати за право тимчасового користування встановлюється виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) та нараховується підприємством відповідно до вимог Порядку та умов цього договору. Підставою для нарахування плати за право тимчасового користування місцями та внесення розповсюджувачем відповідної плати є рішення доз вільного органу та/або виконавчою органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та укладений договір на право тимчасового користування місіями. Розрахунковим періодом надання права тимчасового користування та нарахування плати за право тимчасового користування є календарний місяць. Плата за право тимчасового користування нараховується підприємством щомісячно та перераховується розповсюджувачем зовнішньої реклами не пізніше двадцять п'ятого числа поточного місяця, виключно на поточний рахунок підприємства, в розмірах, зазначених підприємством в рахунках. Факт неотримання рахунку не звільняє розповсюджувача зовнішньої реклами від здійснення плати за право тимчасового користування Акт приймання-передачі до договору, із наведеним в ньому розрахунком плати за право тимчасового користування, підтверджує факт надання права тимчасового користування у відповідному розрахунковому періоді. Плата визначається за такою формулою: Рп = S * Бт * kз * kд, де Рп - розмір плати (у гривнях за місяць); S - площа рекламного засобу (в кв м), Бт базовий тариф, що відповідає виду РЗ та визначається згідно відповідного розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); kз - зональний коефіцієнт, що враховує територіальну прив'язку РЗ, яка визначається відповідним розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); kд - додатковий коригуючий коефіцієнт, що враховує особливості розміщення визнається згідно з відповідним розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), застосовується на підставі актів обстеження місць розміщення РЗ та застосовується строком на один місяць, після чого проводиться повторне обстеження. З дати видання виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) розпорядження про надання дозволу, розмір плати визначається за формулою: Рп = S * Бт * kз.

Відповідно до п. п. 7.1, 7.2, 7.3 договору, за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків сторони несуть відповідальність у відповідності до умов цього договору та вимог чинного законодавства України. Підприємство має право застосувати до розповсюджувача такі штрафні санкції: за несвоєчасне або неповне внесення платежів - пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у термін, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми; у разі нерозміщення Розповсюджувачем соціальної реклами - штраф у розмірі 500 гривень за кожний день затримки розміщення соціальної реклами. Підприємство має право додатково нарахувати боржнику за прострочення внесення платежів за право тимчасового користування, що складає більше 1 (одного) місяця - штраф у розмірі 15 (п'ятнадцять) відсотків простроченої суми.

Згідно із до п. 1.3 Порядку КП "Київреклама" підпорядковане Департаменту суспільних комунікацій та уповноважене виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) виконувати функції з укладення договорів, нарахування та отримання плати за право тимчасового користування місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, його районів або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Києва, здійснювати контроль за надходженням плати за договорами, організовувати або здійснювати власними силами та засобами демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів, забезпечувати виготовлення друкованої продукції, розміщення соціальної реклами та інформації соціального спрямування, надавати платні послуги та виконувати інші повноваження, передбачені цим Порядком та статутом підприємства.

Таким чином, КП "Київреклама" уповноважене виконувати функції з укладення договорів, нарахування та отримання плати за право тимчасового користування місцями для розміщення рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, його районів.

ПрАТ КЗСМ "Фотон" зазначаючи, що місця розташування рекламних засобів по просп. Перемоги, 42 в Шевченківському районі міста Києва, а саме банери, панно на тимчасовій споруді, паркані, не перебувають у комунальній власності, а знаходяться у власності розповсюджувача - ПрАТ КЗСМ "Фотон", надав суду сертифікат відповідності закінченого об'єкта "Будівництва житлово-офісного комплексу з торговими приміщеннями, соціальної інфраструктури та підземним паркінгом за адресою: проспект Перемоги, 42 у Шевченківському районі м. Києва. І пусковий комплекс (житловий будинок, РП-ТП)", розпорядження про присвоєння адреси та Акт готовності об'єкта до експлуатації.

Колегія суддів зауважує, що паркан, дозвіл на розміщення рекламних засобів на якому надано ПрАТ КЗСМ "Фотон", є об'єктом благоустрою будівельного майданчика на об'єкті будівництва, право власності на який належить ПрАТ КЗСМ "Фотон", як забудовнику житлово-офісного комплексу на проспекті Перемоги, 42 у Шевченківському районі м. Києва.

Так, з пояснень ПрАТ КЗСМ "Фотон" вбачається, що спірний паркан був зведений за договором № 11 від 11.06.2007 між ТОВ "Сент Софія Контракшн" та ТОВ "Анвіт-Будремсервіс" на виконання договору генерального підряду на будівництво, укладеного 23.02.2007 між ПрАТ КЗСМ "Фотон" (замовник) та ТОВ "Сент Софія Контракшн" (генпідрядник). Відповідно до п. 2.6 договору № 11 від 11.07.2007 перехід права власності на виготовлені та встановлені підрядником за договором вироби (металеві конструкції огорожі та привантажуючі її бетонні блоки) відбувається з моменту підписання сторонами акту приймання-здачі виконаних робіт. Таким чином, ТОВ "Сент Софія Контракшн" набуло права власності на виготовлені та встановлені ТОВ "Анвіт-Будремсервіс" вироби (металеві конструкції огорожі та привантажуючі її бетонні блоки) та передало виконані роботи та вироби (металеві конструкції огорожі та привантажуючі її бетонні блоки) у власність ПрАТ КЗСМ "Фотон" за актами приймання виконаних підрядних робіт від 31.08.2007 та 31.11.2007. А згідно із договором генерального підряду на будівництво від 23.02.2007 право власності на результати виконаних робіт (в даному випадку - металеві конструкції огорожі та привантажуючі її бетонні блоки) переходить до ПрАТ КЗСМ "Фотон" з моменту підписання сторонами акту здачі-приймання виконаних робіт.

Відповідно до ч. 1 ст. 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або договором.

КП "Київреклама" не спростувало факту набуття ПрАТ КЗСМ "Фотон" права власності на об'єкт благоустрою будівельного майданчика на об'єкті будівництва житлово-офісного комплексу з торговими приміщеннями, соціальної інфраструктури та підземним паркінгом за адресою: проспект Перемоги, 42 у Шевченківському районі м. Києва, на розміщення рекламних засобів на якому було надано дозволи, не надало доказів перебування зазначеного місця розміщення рекламних засобів у комунальній власності.

Колегія суддів не погоджується з висновком місцевого суду та відхиляє доводи КП "Київреклама" про те, що місцем розміщення рекламних засобів був не паркан, а земельна ділянка комунальної власності, що перебуває в оренді ПрАТ КЗСМ "Фотон", на якій цей паркан встановлений, оскільки місце розташування рекламних засобів ПрАТ КЗСМ "Фотон" було погоджено в дозволах на розміщення рекламних засобів, виданих на підставі розпорядження КМДА № 503 від 25.04.2014, а конструктивні особливості банерів, панно, на розміщення яких були надані дозволи передбачають їх розміщення саме на тимчасовій споруді, паркані, а не на відведеній території на відкритій місцевості у межах населеного пункту.

Крім того, у Законі України "Про рекламу" та Типових правилах розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, встановлено вичерпний перелік документів, необхідних для одержання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, до яких правовстановлюючий документ на земельну ділянку не віднесено.

Згідно із п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067, місцем розташування рекламного засобу є площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надаються розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою). Аналогічне визначення місця розташування рекламного засобу наведено в Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253.

Частиною 1 ст. 215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

Частинами 2, 3 ст. 215 ЦК України встановлено, що недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин), або ж якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Таким чином, договір № 1441/13 від 19.03.2014 суперечить п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 № 2067, п. 3.1.1 Порядку розміщення реклами в м. Києві, затвердженому рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253, ч. 1 ст. 203 та ст. 761 ЦК України.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання недійсними договору № 1441/13 від 19.03.2014 з огляду на те, що надання місць для розміщення зовнішньої реклами у користування розповсюджувачам зовнішньої реклами належить до компетенції власників таких місць, а нормами законодавства відповідачам надано повноваження на укладення договорів на право тимчасового користування лише місцями (для розміщення РЗ), які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва. Докази перебування об'єкту будівництва та/або паркану за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 42 у комунальній власності територіальної громади м. Києва на момент укладення спірного договору - відсутні.

Доводи скаржника стосовно наявності істотних умов договору у спірному правочині щодо погодження цивільних прав та обов'язків сторін, що виключає можливість визнання договору недійсним є необґрунтованим з огляду на те, що вказані доводи стосуються питання укладеності правочину.

Так, Верховним Судом України в п. 8 постанови Пленуму "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" № 9 від 06.11.2009 зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, саме на момент вчинення правочину що і є предметом розгляду даної справи.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 28.10.2014 у справі № 910/9583/14, від 04.04.2013 у справі № 5011-11/8984-2012.

Таким чином, КП "Київреклама" не має права на отримання плати за користування вказаними місцями розташування рекламного засобу, що не належать до комунальної власності.

На думку колегії суддів, встановлені обставини свідчать про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог КП "Київреклама" та про обґрунтованість та доведеність позовних вимог за зустрічним позовом ПрАТ КЗСМ "Фотон" про визнання недійсним з моменту укладення договору № 1441/13 від 19.03.2014, у зв'язку з чим рішення господарського суду міста від 15.04.2015 у справі № 910/1920/15-г підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за розгляд зустрічного позову та апеляційної скарги покладаються на позивача за первісним позовом.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон" на рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2015 у справі № 910/1920/15-г задовольнити.

2. Рішення господарського суду міста Києва від 15.04.2015 у справі № 910/1920/15-г скасувати.

3. Прийняти нове рішення, яким у задоволенні первісного позову відмовити повністю, зустрічний позов задовольнити.

4. Визнати недійсним з моменту укладення договір № 1441/13 від 19.03.2014 на право тимчасового користування місцем(-ями) для розміщення рекламного(-их) засобу(-ів), що перебуває(-ють) у комунальній власності територіальної громади м. Києва, укладений між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" (04070, м. Київ, вул. Боричів узвіз, 8, ідентифікаційний код 26199714) та Приватним акціонерним товариством "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон" (03057, м. Київ, просп. Перемоги, 42, ідентифікаційний код 00205162).

5. Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київреклама" на користь Приватного акціонерного товариства "Київський завод світлочутливих матеріалів "Фотон" 1 218,00 грн. судового збору за розгляд зустрічної позовної заяви та 1 683,46 грн. витрат по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Головуючий суддя О.О. Хрипун

Судді Г.В. Корсакова

Р.І. Самсін