Постанова № 46316521, 21.11.2011, Черняхівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.11.2011
Номер справи
2-а/0624/2824/2011
Номер документу
46316521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-а/0624/2824/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2011 року смт.Черняхів

Суддя Черняхівського районного суду Слободенюк Н.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про Визнання дій неправомірними та зобовязання провести нарахування та виплату соціальної допомоги як дитині війни за останні шість місяців до предявлення позову,

ВСТАНОВИЛА :

Позивачка звернулась до суду з названим позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідно до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війниїй повинна виплачуватися соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а відповідач Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі безпідставно її не нараховував та не виплачував протягом періоду, за який просить здійснити стягнення.

Дослідивши матеріали справи, взявши до уваги позовні вимоги та заперечення сторін, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення заявленого позову.

Судом встановлено, що позивачка є дитиною війни та отримує пенсію у відповідача, що стверджено відповідними документами (а.с.6).

Статтею 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни(далі Закон) було передбачено, що дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Дію статті 6 Закону на 2007 та 2008 роки було обмежено Законами України Про державний бюджет України на 2007 рікта Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому, ніж визначено Законом розмірі.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 визнані неконституційними положення п.12 ст.71 та ст.111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік, а Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року по справі №10-рп визнані неконституційними положення п.42 розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів Українита пункту 3 розділу III Прикінцеві положенняЗакону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, якими дію ст.6 Закону в наведеній вище редакції відновлено в повному обсязі.

Відповідно до пунктів 5 резолютивних частин вказаних рішень Конституційного суду України, вони мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Визнані неконституційними положення Законів України втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення, а тому з дня ухвалення відповідних рішень відповідач мав сплачувати надбавку до пенсії у визначених в ст.6 Закону розмірах у 2007 та 2008 роках.

Статтею 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2009 рікКабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України Про соціальний захист дітей війнизалежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2009 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України Про соціальний захист дітей війни.

Щодо виплат підвищення у 2010 році та до 23.07.2011 року, то відповідні норми Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не змінювалися, а тому ці виплати мають здійснюватися в повному обсязі в розмірах ним визначених. З 23.07.2011 року позовні вимоги задоволенню не підлягають в зв'язку з внесенням змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та прийняттям Постанови КМ України від 06.07.2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.

Статтею 19 Закону України Про державні соціальні стандарти та соціальні гарантіїпередбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим законом, крім закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуваннямінімальний розмір пенсії не визначений, суд вважає за можливе на підставі ст.9 КАС України застосувати дане в цьому законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення пенсії дітям війни за аналогією закону.

Відповідно п.п.6 п.2.2 ч.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, призначає і виплачує пенсії відповідно до чинного законодавства.

Отже, Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі є єдиним належним відповідачем у справі, оскільки саме він наділений компетенцією призначати і виплачувати підвищення згідно Закону України Про соціальний захист дітей війни.

Судом встановлено, що всупереч наведеним вище положенням законодавства, відповідачем вказані надбавки позивачці за період з 10.04.11 по 22.07.11 включно виплачувало в меншому розмірі (а.с.6), а тому позовні вимоги слід задовольнити в цій частині.

З огляду на положення статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.

З цих підстав суд визнає дії відповідача неправомірними (незаконними) та зобов'язує провести нарахування та виплатити належні суми відповідно до закону, а не ухвалює рішення про стягнення конкретних сум.

Від сплати судових витрат відповідач звільнений.

На підставі норм законодавства, наведених в мотивувальній частині постанови, керуючись ст.ст.2, 71, 94, 158, 161-163, 181, 1832, 186 КАС України,

ПОСТАНОВИЛА :

Позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідент.код: НОМЕР_1, прож. Житомирська область, Черняхівський район, с. Росівка, вул.Радянська, 3 до Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі про Визнання дій неправомірними та зобовязання провести нарахування та виплату соціальної допомоги як дитині війни за останні шість місяців до предявлення позову задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі щодо виплати ОСОБА_1 соціальної допомоги як дитині війни за період з 10.04.11 по 22.07.11 включно.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі провести нарахування та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену соціальну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 10.04.11 по 22.07.11 включно з урахуванням проведених виплат. В решті позову відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області протягом 10-ти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: Н.Є. Слободенюк

f

УКРАЇНА

ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Ідентифікаційний код 02896236

12301 смт.Черняхів, вул.Червоноармійська,1 телефон (04134)4-13-46

inbox@cr.zt.court.gov.ua

07.12.2011 № 2-а/0624/2824/2011/2/2011

Позивачці:

ОСОБА_1

12312, с. Росівка, вул.Радянська, 3

Відповідачу:

Управлінню Пенсійного фонду України в Черняхівському районі

12301, смт.Черняхів, ОСОБА_2, 2

Черняхівський районний суд Житомирської області направляє для відома копію постанови в адміністративній справі №2-а/0624/2824/2011.

Додаток:

- копія постанови.

Суддя Черняхівського районного

суду Житомирської області ОСОБА_3

07.12.2011 № 2-а/0624/2824/2011/2/2011 Позивачці ОСОБА_1 12312, с. Росівка, вул.Радянська, 3 Відповідачу Управлінню Пенсійного фонду України в Черняхівському районі 12301, смт.Черняхів Майдан ОСОБА_2, 2

Черняхівський районний суд Житомирської області направляє для відома копію постанови в адміністративній справі №2-а/0624/2824/2011.

Додаток:

- копія постанови.

Суддя Черняхівського районного

суду Житомирської області ОСОБА_3