КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 759/6836/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ключник А.С. Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
02 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіГубської О.А.суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.при секретарі судового засіданняНечай Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Святошинського районного суду міста Києва від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа: Пенсійний фонд України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа - Пенсійний фонд України, в якому просив визнати неправомірними дії ГУ ПФ України в місті Києві щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_5 пенсії за період з 1 січня 2014 року; зобов'язати ГУ ПФ України в місті Києві, провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві починаючи з 1 січня 2014 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 №1.6.40-68.
Постановою Святошинського районного суду міста Києва від 28 травня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_5 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України - протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_5, з 28 жовтня 2014 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України № 1.6.40-68 від 12.05.2014.
Позовні вимоги за період з 01.01.2014 по 28.10.2014 залишено без розгляду.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити повністю.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справу у порядку письмово провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.1999 № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», та наказу Міністерства оборони України № 704 від 08.12.1999 було відряджено до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі по тексту - ДП «Украерорух») із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України.
Наказом ДП «Украерорух» від 20.09.2010 № 21/о позивач призначений на посаду згідно із штатним розписом та зарахований до списків особового складу апарату ДП «Украерорух», а 20.10.2010 згідно із наказом № 522/о звільнений з військової служби в запас.
З 20.09.2010 позивач перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом попередньої інстанції встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, проте пенсійний орган листом від 16.04.2015 № 7979/12/0-802 відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку посилаючись на те, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Вважаючи таку відмову пенсійного фонду протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким погоджується апеляційний суд, про наявність правових підстав для часткового задоволення вимог позивача, виходячи з такого.
У відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Водночас, пунктом 5 постанови № 1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Враховуючи вищевикладене, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 від 07 листопада 2007 року делегував своє право керівникам державних органів визначати розміри посадових окладів особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, тому наказ №713/о, яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Як вбачається із матеріалів справи, військовослужбовцям, відрядженим згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 "Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, відповідно до наказу даного підприємства від 24 грудня 2013 року № 713/о з 01 січня 2014 року було підвищено посадові оклади.
Вищезазначений наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", згідно п. 5 якої, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.
За таких обставин, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає юридично правильним висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для часткового задоволення вимог позивача, виходячи з того, що Державне підприємство обслуговування повітряного руху України користуючись правом, наданим вищенаведеною постановою Уряду, видало наказ від 24 грудня 2013 року № 713/о, який є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним військовослужбовцям, в тому числі позивачу, тому відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 12.05.2014 №1.6.40-68 є протиправною, а вимоги позивача про здійснення такого перерахунку - обґрунтованими.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 24.04.2012 року (№21-84а12) та 15.01.2013 року і 16.01.2013 року (№№21-201а13, 21-416а12 відповідно), 01.07.2014 року (№21-252а14).
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Святошинського районного суду міста Києва від 28 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа: Пенсійний фонд України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - залишити без задоволення, а постанову Святошинського районного суду міста Києва від 28 травня 2015 року - без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).
Головуючий суддя Судді
.
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.