ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
26 червня 2015 рокусправа № 808/443/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання:Комар Н.В.
представника відповідача:ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектний інститут титану"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 р.
у справі за позовом Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектний інститут титану" до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 р. в задоволенні позову відмовлено. Постанову суду мотивовано тим, що позивачем необґрунтовано надано путівки на санаторно-курортне лікування співробітників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 без наявності у них належним чином оформлених та передбачених законодавством документів, що призвело до безпідставного використання страхових коштів.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Посилається на ч. 1 ст. 47 ЗУ №2240-ІІІ, згідно якої для відновлення здоровя застрахована особа має право на отримання санаторно-курортного лікування в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Відповідно до Постанови правління Фонду таким порядком є Порядок №12. Пунктом 4.1 Порядку №12 передбачено, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія із соціального страхування підприємства у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, на підставі особистої заяви та довідки форми 070/о, що й було виконано.
В запереченнях на апеляційну скаргу зазначено, що в ході перевірки встановлено, що позивачем не правомірно виділено путівки на санаторно-курортне лікування співробітникам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, оскільки у ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відсутні належним чином оформлені довідки форми 070/о, а у ОСОБА_2 у довідки форми 070/о, на підставі якої була виділена путівка на санаторно-курортне лікування, на момент видачі путівки сплив 12 місячний строк її дії. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. Надав пояснення аналогічні, викладеним в запереченнях проти апеляційної скарги.
Представник позивача Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектний інститут титану" в судове засідання не зявився про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 25.12.2014 р. відповідачем проведено позапланову перевірку дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у Державному підприємстві Державний науково-дослідний та проектний інститут титану, за результатами якої складено акт №1709 від 25.12.2014 р. В акті перевірки зазначено, що при перевірці правильності видачі санаторно-курортних путівок встановлено порушення ч.1 та ч.2 ст.47 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та п.4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.09.2009 р. №12. На підставі акта перевірки прийнято рішення №2 від 13.01.2015 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, яким до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 17600,40 грн., в т.ч. неправомірно витрачені страхові кошти в розмірі 11733,60 грн. та штраф у розмірі 50% суми неправомірно витрачених страхових коштів в розмірі 5866,80 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що судом першої інстанції при вирішенні даного спору до даних правовідносин правильно застосовані норми Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, норми «Порядоку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», затвердженого Постановою правління Фонду соціального захисту з тимчасової втрати працездатності №12 від 25.02.2009 р., Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації №070/о Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоровя України №110 від 14.02.2012 р.
Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно п.6 ч.1 ст.34 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг забезпечення оздоровчих заходів: оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків (статті 47, 48 цього Закону).
Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Згідно ч.2 ст.47 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.
Постановою правління Фонду соціального захисту з тимчасової втрати працездатності №12 від 25.02.2009 р. затверджено Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Порядок).
Вказаний Порядок визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) (далі - застраховані особи і члени їх сімей) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до п.4.1 Порядку рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма № 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоровя України від 14 лютого 2012 року №110 Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоровя незалежно від форми власності та підпорядкування.
Таким чином, підставою для отримання застрахованою особою путівки на санаторно-курортне лікування за рахунок коштів Фонду є особиста заява та довідка форми 070/о.
При цьому, комісією із соціального страхування ДП Державний науково-дослідний та проектний інститут титану прийнято рішення про виділення путівки застрахованим особам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на підставі довідок форми №070/о, виданих КЗ Центральна районна поліклініка Шевченківського району, КУ Центральна районна поліклініка Орджонікідзевського району та КЗ Міська клінічна лікарня №3 відповідно.
Згідно матеріалів справи, що підставою для висновків про неправомірність надання путівки ОСОБА_2 стало те, що путівка була виділена на підставі довідки форми №070/о, яка була недійсною, оскільки з моменту її видачі минуло більше 12 місяців. При цьому, довідка форми 070/о №172, виданої ОСОБА_2 (а.с. 31), дійсна протягом 12 місяців з часу видачі, в графі дата видачі вказана дата 01.04.2013. Крім того, поряд з датою видачі 01.04.2013, міститься інша дата 26.04.2013.
Наказом Міністерства охорони здоровя України №110 від 14.02.2012 р., затверджено Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації №070/о Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування (далі-Інструкція №110), яка визначає порядок заповнення форми первинної облікової документації №070/о Довідка для одержання путівки на санаторно-курортне лікування (далі - форма № 070/о).
Пунктом 14 Інструкції №110 передбачено, що у кінці форми ставиться дата видачі довідки. Відповідно до п.15 Інструкції №110 довідка засвідчується печаткою закладу охорони здоров'я, яким вона видана.
Зазначена Інструкція №110, яка регулює порядок видачі довідки форми №070/о не передбачає можливості дооформлення довідки форми №070/о,
Колегія суддів апеляційної інстанції, також, бере до уваги, що дата 26.04.2013, яка написана поряд з датою 01.04.2013 не містить підпису особи, яка вносила зміни у вказану довідку та не містить, серед іншого, напису виправленому вірити.
Колегія суддів апеляційної інстанції, також, бере до уваги, що в матеріалах справи міститься лист-відповідь Комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 від 26.11.2014 №04/01-24, в якій КЗ Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 (правонаступник КУ Центральна районна поліклініка Шевченківського району) повідомляє, що ОСОБА_2 була видана довідка 070/о №172 - 01.04.2013 р. (а.с. 54).
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем путівка №378258 по накладній №0629 від 03.04.2014 виділена рішенням комісії із соціального страхування ОСОБА_2, на підставі довідки №172 від 01.04.2013, яка на момент прийняття рішення була не дійсною.
Слід зазначити, що згідно матеріалів справи, підставою для висновків про неправомірність надання путівки ОСОБА_3 стало те, що путівка була виділена на підставі довідки форми 070/о №184 від 06.11.2013, яка була оформлена з порушенням Інструкції №110. При цьому, матеріалами справи підтверджено, що в довідці форми 070/о №184 від 06.11.2013 р., виданої ОСОБА_3 (а.с. 37), в графі 12 відсутнє прізвище, імя, по батькові та підпис голови ЛКК.
Відповідно до п.13 Інструкції №110 у пункті 10 має бути підпис лікуючого лікаря, у пункті 11 - завідуючого відділенням, у пункті 12 - голови ЛКК закладу охорони здоров'я. Отже, зазначення у пункті 12 довідки форми 070/о підпису голови ЛКК закладу охорони здоров'я є обовязковим.
Також, в матеріалах справи міститься лист-відповідь КУ Центральна лікарня Орджонікідзевського району від 01.12.2014 р., відповідно до якого довідка форми №070/о для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за період 2012-2013 роки ЛКК лікарні ОСОБА_3 не видавалась (а.с. 56). Вказане підтверджується також відповіддю К3 Центр первинної медико-санітарної допомоги №10 №01-8/2554 від 25.12.2014 р., яка буда надана на запит позивача, відповідно якої 06.11.2013 дільничним терапевтом Єнікєєвою видано ОСОБА_3 довідку форми 070/о для одержання путівки на санаторно-курортне лікування та для отримання рішення ЛКК, щодо видачі даної довідки ОСОБА_3 була направлена ЛКК ЛПЗ, на яке не зявилась (а.с. 39).
Щодо встановленого порушення надання путівки на санаторно-курортне лікування ОСОБА_4, слід зазначити наступне. Путівку №004902 рішенням комісії із соціального страхування виділено застрахованій особі ОСОБА_5В (виписка з протоколу №10.2 від 31.10.2013). Ккомісією із соціального страхування направлено листа Про поділ путівки від 31.10.2013 №900 до Санаторію Славутич з проханням поділити путівку №004902 між двома працівниками підприємства ОСОБА_5 та ОСОБА_4 по 12 днів з доплатою за три дні. До перевірки страхувальником надано зворотний талон до путівки №004902 із зазначенням прізвища, імя та по батькові осіб, та терміну їх перебування у санаторії, а саме: ОСОБА_5 з 02.11.2013 до 13.11.2013 - 12 діб; ОСОБА_4 з 02.11.2013 до 13.11.2013 -12 діб.
При цьому для перевірки правомірності підстав направлення на санаторно-курортне лікування ОСОБА_4 позивачем було надано копію довідки форми 070/о від 30.10.2013 №850, виданої Комунальним закладом Міська клінічна лікарня №3. Для підтвердження факту отримання ОСОБА_4 довідки форми 070/о від 30.10.2013 №850, відповідач звернувся з запитом до комунального закладу Міська клінічна лікарня №3 (а.с. 61). Листом від 19.12.2014 КЗ Міська клінічна лікарня №3 повідомила, що за період 2012-2013 роки довідка форми 070/о для одержання путівки на санаторне-курортне лікування гр. ОСОБА_4 не видавалася (а.с. 62).
Щодо путівки ОСОБА_4, відповідачем здійснювався розрахунок витрачених страхових коштів виходячи з кількості фактично використаних днів відпочинку по путівці №004902, яка була розділена між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 по 12 днів, з доплатою за три дні (повна вартість путівки 6195,00 грн. - часткова вартість 20% - 1239,00) : 21 х 9 = 2124,00 грн., де 21 - кількість всього днів по путівці, 9 - кількість днів, які використані ОСОБА_4П.).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивачем необґрунтовано надано путівки на санаторно-курортне лікування співробітників ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 без наявності у останніх належним чином оформлених та передбачених законодавством документів, що призвело до безпідставного використання страхових коштів.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції не допустив порушення норм матеріального та процесуального права, повно та всебічно дослідив матеріали та обставини справи, правильно встановив характер спірних правовідносин і для їх вирішення правильно застосував норми матеріального права, тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.196 п.1 ч. 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектний інститут титану" залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11 лютого 2015 р. у справі за позовом Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектний інститут титану" до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.
Головуючий:Ю.В. Дурасова
Суддя:О.А. Проценко
Суддя:Л.П. Туркіна