ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 липня 2015 року № 826/11273/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом ОСОБА_1
до Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
В С Т А Н О В И В:
Позивачка, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивачка), звернулася з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Відповідач) про визнання строк закінчення конкурсу щодо визначення інвестора для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку - 28 квітня 2015 року; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - прийняти конкурсну пропозицію ОСОБА_1 для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - визнати ОСОБА_1 переможцем конкурсу для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - вчинити всі передбачені ст. 42 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» дії для продажу інвестору - ОСОБА_1 перехідного банку, який буде створений шляхом передачі частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку - АТ «ЗЛАТОБАНК».
В обґрунтування позовних вимог Позивачка зазначає, що діями Фонду було порушено ряд положень чинного законодавства та неналежним чином виконані свої основні завдання та не реалізована мета Закону, яка полягає в захисті прав і законних інтересів вкладників банків, зміцненні довіри до банківської системи України, стимулюванні залучення коштів у банківську систему України, забезпеченні ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Представник Відповідача зазначає, що Позивачка не визнавалася Фондом гарантування кваліфікованим інвестором на спосіб «створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку» він не може брати участі у конкурсі серед кваліфікованих інвесторів для визначення переможця щодо виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку за цим способом.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, оцінивши докази, які мають значення для розгляду та вирішення справи, судом встановлено наступне.
Виконавчою дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 13 лютого 2015 року прийнято рішення № 30 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «ЗЛАТОБАНК» строком на три місяці з 14 лютого 2015 року по 13 травня 2015 року включно.
Фондом гарантування вкладів фізичних осіб 23 лютого 2015 року оголошено про початок пошуку потенційних інвесторів неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК» та про прийом документів від них до 02 березня 2015 року включно, проте, 03 березня 2015 року на сайті було розміщене повідомлення по подовження цього строку до 13 березня 2015 року.
Позивачка 02 березня 2015 року надала до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб пакет документів для визнання її кваліфікованим інвестором у відповідності до вимог Положення №2 «Про виведення неплатоспроможного банку з ринку», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05.07.2012р.
Фондом гарантування вкладів фізичних осіб 23 березня 2015 року прийнято позитивне рішення № 073/15, за яким Позивачка була визнана кваліфікованим інвестором, та допустив Позивачку до участі в конкурсі серед кваліфікованих інвесторів в частині виведення АТ ЗЛАТОБАНК з ринку, згідно Листа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №22- 8377/15 від 24.03.2015 р.
Позивачкою подано Клопотання (супровідним листом) №б/н від 16 квітня 2015 року (отримання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 16.04.2015р.) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з проханням вивчити ретельно конкурсну пропозицію та додані документи та визнати Позивачку переможцем в конкурсі (аукціонів) щодо виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею його активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку з додатками: Конкурсна пропозиція за формою, визначеною додатком 2 до Рішення №2-на 5 арк.; Зобов'язання щодо придбання акцій перехідного банку в разі визнання інвестора переможцем конкурсу та здійснення необхідних заходів щодо приведення діяльності перехідного банку у відповідність до вимог чинного законодавства України - на 1 арк.; План заходів з приведення діяльності неплатоспроможного банку у відповідність із вимогами банківського законодавства - на 5 арк.; Бізнес-план неплатоспроможного банку, складений згідно з вимогами п. 3.4. глави 3 розділу III Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 08.09.2011 р. № 306 - на 25 арк.
Крім того, Позивачкою подано Клопотання (супровідним листом) №б/н від 29 квітня 2015 року (отримання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.04.2015р.) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з проханням продовжити строк тимчасової адміністрації на один місяць - по 13 червня включно для надання Позивачці часу для отримання дозволу Національного Банку України на придбання істотної участі в перехідному банку, що буде створений та придатний інвестору в процесі виведення АТ «ЗЛАТОБАНК».
Протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 14 квітня 2015 року не визнано ОСОБА_1 переможцем конкурсу.
Фондом гарантування вкладів фізичних осіб 29.04.2015 року надіслано на адресу Позивачки електронною поштою повідомлення, що виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 14.04.2015 року (протокол №087/15) не визнала ОСОБА_1 переможцем конкурсу з виведення неплатоспроможного ПАТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про не обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Правлінням Національного банку України 13 лютого 2015 року прийнято Постанову № 105 «Про віднесення ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЗЛАТОБАНК» до категорії неплатоспроможних» (надалі - Постанова НБУ № 105).
На підставі Постанови НБУ № 105 виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення від 13.02.2015 р. № 30 «Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ «ЗЛАТОБАНК» (надалі - Рішення Фонду № 30), згідно з яким в ПУБЛІЧНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ «ЗЛАТОБАНК» (надалі - АТ «ЗЛАТОБАНК», Банк) з 14 лютого 2015 року розпочато процедуру виведення АТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на три місяці з 14 лютого 2015 року по 13 травня 2015 року включно.
Спеціальним Законом, яким регулюються відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI (надалі - Закон № 4452-VI).
Так, відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 4 Закону №4452-VI, основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможності банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: 1) веде реєстр учасників Фонду; 2) акумулює кошти, отримані з джерел, визначених статтею 19 цього Закону, здійснює контроль за повнотою і своєчасністю перерахування зборів кожним учасником Фонду; 3) інвестує кошти Фонду в державні цінні папери України; 31) здійснює випуск облігацій у порядку та за напрямами розміщення, визначеними цим Законом, і видачу фінансових векселів у випадках, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік; 4) здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 5) здійснює регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб; 6) бере участь в інспекційних перевірках проблемних банків за пропозицією Національного банку України; 7) застосовує до банків та їх керівників відповідно фінансові санкції і накладає адміністративні штрафи; 8) здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку; 9) здійснює перевірки банків відповідно до цього Закону; 10) надає фінансову підтримку банку відповідно до цього Закону; 11) здійснює аналіз фінансового стану банків з метою виявлення ризиків у їхній діяльності та прогнозування потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам; 12) надає цільову позику банку для виплат вкладникам банку відповідно до пункту 1 частини шостої статті 36 цього Закону, а також фінансування витрат для оплати роботи осіб відповідно до пункту 2 частини шостої статті 36, пунктів 7 і 8 частини другої статті 37 та частини четвертої статті 47 цього Закону, що здійснюються протягом дії тимчасової адміністрації; 13) здійснює заходи щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників, підвищення рівня фінансової грамотності населення відповідно до цього Закону; 14) вивчає та аналізує тенденції розвитку ринку ресурсів, залучених від вкладників учасниками Фонду.
Суд звертає увагу, що процедура виведення неплатоспроможного банку з ринку більш повно регулюється Положенням про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 (надалі - Положення №2).
Приписами пункту 2.1. глави 2 розділу І Положення № 2 передбачено, що У цьому Положенні терміни використовуються у таких значеннях виведення неплатоспроможного банку з ринку - заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, щодо виведення його з ринку одним із способів, визначених статтею 39 цього Закону.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 39 Закону №4452-VI, протягом 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації виконавча дирекція Фонду затверджує план врегулювання з обов'язковим дотриманням принципу найменших витрат для Фонду. За рішенням виконавчої дирекції Фонду цей строк може бути продовжений до 30 днів. План врегулювання складається відповідно до вимог, встановлених актами Фонду. У плані врегулювання на підставі оцінки фінансового і майнового стану банку визначаються заходи щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку в один із таких способів: 1) ліквідація банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб у порядку, встановленому цим Законом; 2) ліквідація банку з відчуженням у процесі ліквідації всіх або частини його активів і зобов'язань на користь приймаючого банку; 3) відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією; 4) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; 5) продаж неплатоспроможного банку інвестору.
Відповідно до абзаців 12, 13 п. 2.1 Положення № 2, найменш витратний для Фонду спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, у результаті реалізації якого сума грошових витрат Фонду, безпосередньо пов'язаних зі здійсненням виведення неплатоспроможного банку з ринку, за мінусом будь-яких прогнозованих сум грошового відшкодування у зв'язку із таким виведенням, очікується бути найменшою; неплатоспроможний банк - банк, щодо якого НБУ прийняв рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність".
Пунктом 3.2. та підпунктом 3.4 глави 3 розділу III Положення №2 передбачено, що Фонд визначає у плані врегулювання спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який підлягає затвердженню виконавчою дирекцією Фонду. Виконавча дирекція Фонду повинна затвердити спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, що базується на аналізі очікуваних витрат Фонду, пов'язаних з кожним із способів, які потенційно можуть бути застосовані до даного неплатоспроможного банку, та з урахуванням фінансових пропозицій, що представлені потенційними інвесторами. З метою пошуку потенційних інвесторів, що можуть бути залучені до виведення неплатоспроможного банку з ринку, Фонд не пізніше тридцятого дня після призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію розміщує на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет та/або газетах повідомлення щодо пошуку потенційних інвесторів.
На офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 23.02.2015 розміщено повідомлення, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) повідомляє про проведення пошуку потенційних інвесторів, що можуть бути залучені до виведення банку з ринку. Фонд пропонує потенційним інвесторам такі способи виведення банку з ринку: 1) відчуження всіх або частини активів і зобов'язань банку на користь приймаючого банку; 2) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань банку; 3) продаж банку в цілому.
В вищезазначеному повідомленні зазначено: «Вимоги до потенційних інвесторів: Потенційний інвестор, який планує брати участь у виведенні банку з ринку, зобов'язаний отримати погодження Національного банку України набуття істотної участі в банку, що передбачено Положенням про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 08 вересня 2011 року №306, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2011 року за №1203/19941 (крім способу виведення банку з ринку шляхом відчуження всіх або частини активів і зобов'язань). Перелік документів, які необхідно подати потенційному інвестору до Фонду для визнання такого інвестора кваліфікованим, передбачений підпунктами 3.6 та 3.7 глави 3 розділу ІІІ Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05.07.2012 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за №1581/21893 (далі - Положення про виведення). Визнання потенційних інвесторів кваліфікованими та проведення серед них конкурсу з вибору кваліфікованого інвестора буде відбуватися згідно із Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положенням про виведення. Форма документу, необхідного для подачі до Фонду для участі у конкурсі з вибору кваліфікованого інвестора, наведена у додатку 2 до Положення про виведення. Фондом здійснюється прийом документів від потенційних інвесторів для визнання їх кваліфікованими до 02.03.2015 (включно). Подання потенційним інвестором пакету документів (зокрема картки потенційного інвестора, яка включає також цінову пропозицію) до Фонду свідчить про його намір та згоду прийняти участь у конкурсі на умовах визначених Фондом. Адреса, за якою приймаються документи: 01032, м. Київ, бульвар Шевченка, 33-Б, 6 поверх (тел. 333-35-68). Участь у купівлі активів та передачі зобов'язань банку мають право брати виключно банки. Умови конкурсу серед кваліфікованих інвесторів для кожного із способів виведення неплатоспроможного банку з ринку: 1) «відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією» наведено за наступним посиланням; 2) «створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку» наведено за наступним посиланням; 3) «продаж неплатоспроможного банку інвестору» наведено за наступним посиланням.».
Крім того, на сайті Відповідача 03.03.2015 року розміщено наступне повідомлення: «З метою розширення кола потенційних інвесторів шляхом забезпечення подачі документів до Фонду гарантування всіма зацікавленими особами, виконавча дирекція Фонду гарантування 02.03.2015 (протокол № 055/15) вирішила продовжити строк для пошуку потенційних інвесторів, які виявили намір взяти участь у виведенні з ринку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗЛАТОБАНК» (далі - ПАТ «ЗЛАТОБАНК») (код ЄДРПОУ: 35894495; МФО: 380612; місце знаходження: 01030, Київ, вул. Б.Хмельницького, 17/52, Бізнес-центр «Леонардо») до 13 березня 2015 року (включно). Додатково зазначаємо, що Фонд гарантування пропонує потенційним інвесторам такі способи виведення банку з ринку: 1) відчуження всіх або частини активів і зобов'язань банку на користь приймаючого банку; 2) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань банку; 3) продаж банку в цілому. Вимоги до потенційних інвесторів: Потенційний інвестор, який планує брати участь у виведенні банку з ринку, зобов'язаний отримати погодження Національного банку України набуття істотної участі в банку, що передбачено Положенням про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 08 вересня 2011 року №306, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2011 року за №1203/19941 (крім способу виведення банку з ринку шляхом відчуження всіх або частини активів і зобов'язань). Перелік документів, які необхідно подати потенційному інвестору до Фонду гарантування для визнання такого інвестора кваліфікованим, передбачений підпунктами 3.6 та 3.7 глави 3 розділу ІІІ Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування від 05.07.2012 №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за №1581/21893 зі змінами (далі - Положення про виведення). Визнання потенційних інвесторів кваліфікованими та проведення серед них конкурсу з вибору кваліфікованого інвестора буде відбуватися згідно із Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положенням про виведення. Форма документу, необхідного для подачі до Фонду гарантування для участі у конкурсі з вибору кваліфікованого інвестора, наведена у додатку 1 до Положення про виведення. Фондом здійснюється прийом документів від потенційних інвесторів для визнання їх кваліфікованими до 13.03.2015 (включно). Подання потенційним інвестором пакету документів (зокрема картки потенційного інвестора, яка включає також цінову пропозицію) до Фонду свідчить про його намір та згоду прийняти участь у конкурсі на умовах визначених Фондом. Умови конкурсу для способів виведення неплатоспроможного банку ПАТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку, передбачених пунктами 2-5 частини другої статті 39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» опубліковані на офіційній сторінці в мережі Інтернет в повідомленні Фонду гарантування щодо пошуку потенційних інвесторів неплатоспроможного банку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗЛАТОБАНК» від 23.02.2015. Адреса, за якою приймаються документи: 01032, м. Київ, бульвар Шевченка, 33-Б, 6 поверх (тел. 333-35-68). Участь у купівлі активів та передачі зобов'язань банку мають право брати виключно банки.».
Суд звертає увагу, що з вищезазначених повідомлень, які розміщені на офіційному сайті Відповідача вбачається, що потенційними інвесторами є виключно Банки, які зобов'язані отримати погодження Національного банку України набуття істотної участі в банку, що передбачено Положенням про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 08 вересня 2011 року №306.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується Позивачкою, вона не є представником Банку та не має погодження Національного банку України набуття істотної участі в банку, що підтверджується її клопотанням від 29.04.2015 року, поданим до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
У відповідності до підпунктів 3.8, 3.10 глави 3 розділу III Положення №2, на підставі отриманих документів Фонд не пізніше семи календарних днів розглядає можливість участі потенційного інвестора у конкурсі з вибору кваліфікованого інвестора. До участі в конкурсі допускаються потенційні інвестори, надійність, ділова репутація та фінансова спроможність яких відповідають нормативно-правовим вимогам НБУ та Фонду. Для уточнення інформації, зазначеної в документах, поданих потенційним інвестором, Фонд має право направити запит електронною поштою та/або іншими засобами зв'язку щодо надання додаткових пояснень та документів. Потенційний інвестор зобов'язаний надати відповідь електронною поштою та/або іншими засобами зв'язку (у тому числі зі скан-копіями документів) у строки, встановлені у запиті. Останній день надання додаткових пояснень та документів потенційним інвестором не може бути пізнішим за день затвердження плану врегулювання неплатоспроможного банку.
За рішенням виконавчої дирекції Фонду потенційний інвестор визнається кваліфікованим, якщо: розмір статутного та регулятивного капіталу потенційного інвестора забезпечить виконання економічних нормативів, встановлених НБУ для банків, після придбання ним неплатоспроможного або перехідного банку (для банків, які придбаватимуть неплатоспроможний або перехідний банк); наявна кількість власних коштів/власного капіталу юридичної особи у розмірі, що забезпечить виконання неплатоспроможним банком або перехідним банком економічних нормативів, встановлених Національним банком України для банків, у строки, передбачені інвестором у картці потенційного інвестора, але не більші, ніж встановлені законодавством (для юридичних осіб, які придбаватимуть неплатоспроможний банк або перехідний банк із приведенням його діяльності у відповідність до банківського законодавства); розмір статутного та регулятивного капіталу потенційного інвестора забезпечить виконання економічних нормативів і нормативів обов'язкового резервування коштів, встановлених НБУ для банків, після приєднання всіх або частини активів та зобов'язань неплатоспроможного банку до такого банку (для приймаючих банків); структура власності потенційного інвестора є прозорою та вказані кінцеві власники; підтверджено задовільний фінансовий стан інвестора та його бездоганну ділову репутацію.
З аналізу матеріалів справи та норм права вбачається, що Позивачка не визначена Фондом гарантування кваліфікованим інвестором на спосіб «створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку» Позивачка не може брати участі у конкурсі серед кваліфікованих інвесторів для визначення переможця щодо виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку за цим способом.
Як вбачається з матеріалів справи, на електрону адресу Позивачки 24.03.2015 року надійшло повідомлення від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому зазначено наступне: «Умови конкурсу (аукціону) серед кваліфікованих інвесторів для способів виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку, передбачених пунктами 2-5 частини другої статті 39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Умови конкурсу), опубліковані на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (в Повідомленні Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо пошуку потенційних інвесторів неплатоспроможного банку ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ЗЛАТОБАНК» від 23.02.2015).
Також, відповідно до пункту 3 Умов конкурсу від 24.03.2015 року повідомляємо наступне: 1. Тривалість доступу до інформаційного приміщення з метою ознайомлення кваліфікованим інвестором із представленою у ньому інформацією та підготовки конкурсних пропозицій - до 06.04.2015 (включно).
2. Подання кваліфікованими інвесторами конкурсних пропозицій (пункт 2.5 глави 2 розділу IV Положення № 2) - до 08.04.2015 (включно).
3. Внесення кваліфікованим інвестором на рахунок Фонду гарантійного внеску (ч. 2 ст.39-1 Закону) - до 08.04.2015 (включно).
4. Визначення найкращої конкурсної пропозиції та оголошення переможця конкурсу (аукціону) - не пізніше 13.04.2015.
5. Направлення письмового повідомлення кваліфікованому інвестору - учаснику конкурсу про прийняте рішення щодо нього - не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про оголошення переможця конкурсу.
Доступ до інформаційного приміщення з метою підготовки конкурсної пропозиції надається за умови підписання договору про конфіденційність.».
З пояснень представника Позивача вбачається, що Позивачкою подано документи щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку шляхом продаж неплатоспроможного банку інвестору, у відповідності до п.5 ч. 2 ст. 39 Закону №№4452-VI.
У відповідності до пунктів 2.5, 2.6 глави 2 розділу IV Положення №2, кваліфіковані інвестори не пізніше трьох днів від дати закінчення ознайомлення з інформацією в інформаційному приміщенні подають до Фонду конкурсні пропозиції за формою, визначеною в додатку 2 до цього Положення, що використовуються для розрахунку найменш витратного для Фонду способу виведення неплатоспроможного банку з ринку та проведення конкурсу. У конкурсі беруть участь кваліфіковані інвестори, які подали свої конкурсні пропозиції, що відповідають умовам конкурсу, та перерахували на рахунок Фонду в НБУ гарантійний внесок у розмірі, визначеному виконавчою дирекцією Фонду. У призначенні платежу кваліфікований інвестор має зазначити "Гарантійний внесок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для участі в конкурсі" з виведення банку (найменування банку) з ринку. Конкурсні пропозиції подаються до Фонду в строк та в порядку, визначені у повідомленні, яке направляється кваліфікованим інвесторам за результатами їхньої кваліфікації.
Позивачка зазначає, що нею до Відповідача 08.04.2015 року подано конкурсну пропозицію та сплачено гарантійний внесок у розмірі 20 000 000,00 грн.
Судом досліджено матеріали справи та встановлено, що Позивачкою 16 квітня 2015 року подано Клопотання (супровідним листом) №б/н (отримання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 16.04.2015р.) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з проханням вивчити ретельно конкурсну пропозицію та додані документи та визнати Позивачку переможцем в конкурсі (аукціонів) щодо виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею його активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку з додатками: Конкурсна пропозиція за формою, визначеною додатком 2 до Рішення №2-на 5 арк.; Зобов'язання щодо придбання акцій перехідного банку в разі визнання інвестора переможцем конкурсу та здійснення необхідних заходів щодо приведення діяльності перехідного банку у відповідність до вимог чинного законодавства України - на 1 арк.; План заходів з приведення діяльності неплатоспроможного банку у відповідність із вимогами банківського законодавства - на 5 арк.; Бізнес-план неплатоспроможного банку, складений згідно з вимогами п. 3.4. глави 3 розділу III Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 08.09.2011 р. № 306 - на 25 арк.
Крім того, Позивачкою подано Клопотання (супровідним листом) №б/н від 29 квітня 2015 року (отримання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 29.04.2015р.) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з проханням продовжити строк тимчасової адміністрації на один місяць - по 13 червня включно для надання Позивачці часу для отримання дозволу Національного Банку України на придбання істотної участі в перехідному банку, що буде створений та придатний інвестору в процесі виведення АТ «ЗЛАТОБАНК».
У відповідності до пункту 2.8. глави 2 розділу IV, Виконавча дирекція Фонду розглядає конкурсні пропозиції на своєму засіданні та за результатами їх розгляду визначає найкращу пропозицію і оголошує переможця конкурсу. При визначенні найкращої конкурсної пропозиції виконавча дирекція Фонду виходить з принципу найменш витратного для Фонду способу виведення неплатоспроможного банку з ринку з особливостями, встановленими Законом та цим Положенням. Подання однієї конкурсної пропозиції щодо способу виведення неплатоспроможного банку з ринку, визначеного в плані врегулювання, не є підставою для визнання конкурсу таким, що не відбувся. Фонд повертає учаснику конкурсу, якого визнано переможцем, гарантійний внесок після виконання ним умов відповідного договору (договору переведення боргу та договору про відступлення права вимоги, договору купівлі-продажу акцій, договору купівлі-продажу акцій перехідного банку). Фонд повертає учасникам конкурсу, не визнаним переможцем, гарантійні внески протягом трьох робочих днів з дня визначення Фондом переможця конкурсу. Фонд також повертає учаснику конкурсу, якого визнано переможцем, гарантійний внесок у разі неотримання Фондом позитивного висновку НБУ щодо фінансового стану приймаючого банку та його спроможності виконати зобов'язання перед вкладниками і кредиторами або неотримання таким учасником погодження НБУ набуття істотної участі в банку. Фонд за рішенням виконавчої дирекції Фонду повертає гарантійний внесок переможцю конкурсу, який відмовився від укладання відповідних договорів через суттєві зміни вартості активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку, які відбулися після подання конкурсної пропозиції та сплати гарантійного внеску, або інші фактори, що впливають на можливість переможця конкурсу щодо виконання заявлених зобов'язань з виведення неплатоспроможного банку з ринку. Перерахування коштів здійснюється на рахунок кваліфікованого інвестора на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду та розпорядження директора-розпорядника Фонду про перерахунок коштів.
З вищезазначених клопотань вбачається, що Позивачкою подано свої пропозиції (16.04.2015 року та 29.04.2015 року) вже після визначення найкращою конкурсною пропозицією та оголошення конкурсу (аукціону), який повинен бути проведений 14.04.2015 року.
В матеріалах справи міститься Виписка з протоколу засідання виконавчої дирекції від 14 квітня 2015 року №087/15 (надалі - Протокол №087/15), так в Протоколі №087/15 зазначено наступне: «У строки, встановлені умовами конкурсу, подав конкурсну пропозицію (вх. № 6685/15 від 08.04.2015) та сплатив гарантійний внесок (службова записка головного бухгалтера Фонду гарантування від 08.04.2015 № 04/040-115-СЗ) для участі у конкурсі лише один інвестор - фізична особа ОСОБА_1. Аналіз конкурсної пропозиції ОСОБА_1.
У своїй конкурсній пропозиції кваліфікований інвестор запропонував за 100% акцій неплатоспроможного банку 10 млн. грн.
Проте, подана конкурсна пропозиція передбачає ряд умов, які прямо суперечать діючому законодавству (щодо права приватної власності, щодо заборони на зарахування зустрічних однорідних вимог, порушення черговості, передбаченої статтею 52 Закону, тощо) та які, незважаючи на це, повинен виконати Фонд гарантування до підписання договору купівлі-продажу банку, у тому числі:
оформлення у заставу коштів юридичних осіб за проблемними кредитами юридичних та фізичних осіб;
списання коштів юридичних осіб в рахунок погашення їх зобов'язань перед неплатоспроможним банком;
спрямування частини вкладів фізичних осіб (850 млн. грн.) на придбання акцій неплатоспроможного банку;
зменшення кредитної заборгованості в розмірі 1200 млн. грн. юридичних та фізичних осіб, визначених на розсуд інвестора, за рахунок коштів, розміщених на умовах субординованого боргу від ОСОБА_4, та за рахунок її депозитів;
списання з балансу банку заборгованості перед іншими банками за рахунок коштів, розміщених АТ «ЗЛАТОБАНК» в цих банках.».
У відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом тимчасової адміністрації не здійснюється зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого Законом.
Пунктом 8 ч.4 ст. 26 Закону визначено, що Фондом не відшкодовуються кошти за вкладом у банку, що є предметом застави та забезпечує виконання зобов'язань вкладника перед цим банком, в обсязі таких зобов'язань.
Крім того, як зазначено в Протоколі №087/15 листом від 07.04.2015 (вх. № 6493) Національний банк України повідомив Фонд гарантування про прийняте рішення заборонити ОСОБА_1 пряме набуття істотної участі у ПАТ «ЗЛАТОБАНК».
Враховуючи вище викладене, Відповідачем встановлено, що подані Позивачкою конкурсні пропозиції мають невідповідність діючому законодавству, заборону Національного банку України на набуття істотної участі та відсутність інтересу інших інвесторів до виведення ПАТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку, департамент запровадження планів врегулювання та управління активами неплатоспроможних банків: не визнано ОСОБА_1 переможцем конкурсу; затвердити план врегулювання неплатоспроможного банку ПАТ «ЗЛАТОБАНК» зі способом виведення неплатоспроможного банку з ринку «ліквідація неплатоспроможного банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб»; повернути ОСОБА_1 гарантійний внесок, сплачений для участі у конкурсі з виведення неплатоспроможному банку ПАТ «ЗЛАТОБАНК» з ринку; доручено бухгалтерії Фонду гарантування (ОСОБА_5.) повернути учаснику відкритого конкурсу - ОСОБА_1 - гарантійний внесок протягом трьох робочих днів; департаменту запровадження планів врегулювання та управління активами неплатоспроможних банків (ОСОБА_6) підготувати та направити до Національного банку України копію плану врегулювання неплатоспроможного банку ПАТ «ЗЛАТОБАНК», а також повідомити ОСОБА_1 про прийняте рішення.
За результатами конкурсу Позивачка не була визнана переможцем за способом «продаж неплатоспроможного байку з ринку», на який він безпосередньо заявлявся як потенційний інвестор та подавав конкурсну пропозицію вже як кваліфікований інвестор, рішенням, яке прийнято 14.04.2015 року.
З огляду на викладене та беручи до уваги вимоги вищенаведених норм, Відповідач, реалізовуючи віднесені до його дискреції повноваження щодо необхідності прийняття рішення за результатом розгляду поданих чи неподаних конкурсних пропозицій учасників конкурсу, діяв у відповідності до вимог встановлених законодавством та в межах наданих йому законодавством повноважень, відхиляючи пропозицію позивача, як таку, що не подана.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно з ч. 2 ст. 39 Закону №4452-VI, у плані врегулювання на підставі оцінки фінансового і майнового стану банку визначаються заходи щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку в один із таких способів: 1) ліквідація банку з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб у порядку, встановленому цим Законом; 2) ліквідація банку з відчуженням у процесі ліквідації всіх або частини його активів і зобов'язань на користь приймаючого банку; 3) відчуження всіх або частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією; 4) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; 5) продаж неплатоспроможного банку інвестору.
Так, відповідно до п. 1.5 глави 2 розділу II Положення №2 про виведення неплатоспроможного банку з ринку від 05.07.2012 № 2, створення та продаж інвестору перехідного банку - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає створення перехідного банку, виділення активів і зобов'язань неплатоспроможного банку з передачею їх перехідному банку, який в подальшому продається кваліфікованому інвестору - переможцю конкурсу, та ліквідацію неплатоспроможного банку.
Згідно з п. 1.6. Положення №2, продаж неплатоспроможного банку інвестору - спосіб виведення неплатоспроможного банку з ринку, який передбачає перехід права власності на акції неплатоспроможного банку від власників такого банку кваліфікованому інвестору - переможцю конкурсу.
Отже, вказані вище два способи виведення неплатоспроможного банку з ринку є абсолютно різними, оскільки перший спосіб передбачає перехід права власності на акції неплатоспроможного банку від власників такого банку кваліфікованому інвестору - переможцю конкурсу, а другий - створення перехідного банку, виділення активів і зобов'язань неплатоспроможного банку (тобто частини активів та зобов'язань) з передачею їх перехідному банку, який в подальшому продається кваліфікованому інвестору - переможцю конкурсу, та ліквідацію неплатоспроможного банку.
Представник Позивача в письмових поясненнях (Промова Позивача на судових дебатах, Письмові пояснення) зазначає, що оскільки на електронну адресу Позивачки не надходили результати щодо проведення конкурсу та визнання переможцем, то в даному випадку, на його думку, конкурс ще не був закінчений станом на 29.04.2015 року та повинен бути продовженим та розглянуто пропозиції Позивачки.
Аналізуючи зміст вищенаведених норм права, Суд вважає за необхідне зазначити, що частина 4 статті 39 Закону 4452-VI чітко визначає випадки, коли Фонд має право вносити зміни та доповнення до плану врегулювання, а коли на нього покладено такий обов'язок. Тобто, якщо протягом строків, визначених планом врегулювання виявилось неможливим реалізувати обраний спосіб виведення банку з ринку Фонд зобов'язаний внести зміни до плану врегулювання в частині зміни способу виведення неплатоспроможного банку з ринку, в усіх інших випадках внесення змін є його правом, а не обов'язком та відноситься до дискреційних повноважень Фонду, внаслідок чого питання щодо відхилення чи прийняття пропозицій щодо плану врегулювання від учасників конкурсу являється дискреційними повноваженнями Фонду та не передбачає його обов'язку на прийняття позитивного чи негативного рішення, натомість зумовлює необхідність розгляду клопотання кваліфікаційного учасника.
Разом з тим, обов'язок з внесення змін до плану врегулювання виникає після встановлення Фондом факту неподання жодної з пропозицій на конкурс, при цьому, з обов'язковим дотриманням принципу, регламентованого Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку найменш витратним способом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивачки в частині щодо визнання строку закінчення конкурсу щодо визначення інвестора для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку - 28 квітня 2015 року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В частині щодо зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - прийняти конкурсну пропозицію ОСОБА_1 для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - визнати ОСОБА_1 переможцем конкурсу для способу виведення неплатоспроможного банку АТ «ЗЛАТОБАНК», шляхом створення та продажу інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов'язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - вчинити всі передбачені ст. 42 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» дії для продажу інвестору - ОСОБА_1 перехідного банку, який буде створений шляхом передачі частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку - АТ «ЗЛАТОБАНК», Суд зазначає наступне.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд також звертає увагу на положення Постанови Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 р. № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, щодо зобов'язати Відповідача: прийняти конкурсну пропозицію ОСОБА_1, визнати ОСОБА_1 переможцем та продати інвестору ОСОБА_1 перехідного банку, який буде створений шляхом передачі частини активів і зобов'язань неплатоспроможного банку - АТ «ЗЛАТОБАНК» є втручанням в дискреційні повноваження Відповідача.
Крім того, згідно пункту 3.12 глави 3 розділу III Положення №2, Фонд зобов'язаний повідомити кожного потенційного інвестора про результати його віднесення до категорії кваліфікованих інвесторів або недопуск до кваліфікації шляхом надсилання повідомлення електронною поштою на зазначену у картці потенційного інвестора адресу не пізніше двох робочих днів з дня закінчення процедури віднесення до категорії кваліфікованих інвесторів або недопуск до кваліфікації.
Як свідчать матеріали справи про прийняття рішення (оформленого Протоколом №087/15), Позивача було повідомлено лише 29.04.2015 року, що є порушенням вищезазначеної норми права, проте, Суд звертає увагу, що Позивачкою не оскаржуються дії Відповідача щодо не належно повідомлення про прийняття рішення.
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що Позивачкою вибрано не належний спосіб захисту, а отже, позовні вимоги є необґрунтованими та не піддягають задоволенню.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук