Постанова № 46281642, 07.07.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2015
Номер справи
820/6071/15
Номер документу
46281642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 липня 2015 р. № 820/6071/15

Харківський окружний адміністративний суд складі: головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради, в якому просить суд: визнати протиправними дії Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради щодо відмови, обґрунтованої листом №393 від 28.05.2015 року, надати на інформаційний запит ОСОБА_1 від 20.05.2015 року №1211 копії документів про розпорядження, витрачання бюджетних коштів; зобов'язати Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради надати ОСОБА_1 копії договорів, що укладені Відповідачем без застосування процедур державних закупівель ("прямі" договори), для постачання протягом, в тому числі, квітня-грудня 2015 року за кошти бюджету продуктів харчування: молоко та вершки, рідинні, оброблені (код 10.51.1 за ДКПП 016-2010), масло вершкове та молочні пасти (код 10.51.3 за ДКПП 016-2010), сир сичужний та кисломолочний сир (код 10.51.4 за ДКПП 016-2010), продукти молочні, інші (код 10.51.5 за ДКПП 016-2010), консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові (код 10.13.1 за ДКПП 016-2010), плоди й горіхи, оброблені та законсервовані (повидло, сухофрукти) (код 10.39.2 за ДКПП 016-2010).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповіддю на запит про надання публічної інформації, відповідач відмовив у наданні переліку запитуваної інформації, чим обмежив права позивача на доступ до публічної інформації.

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав клопотання, у якому з просив суд розглянути справу без його участі, в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду подав клопотання, у якому з просив суд розглянути справу без його участі, в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 20.05.2015 р. позивач звернувся з інформаційним запитом №1211 до Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради, в якому, з посиланням на положення Закону України "Про доступ до публічної інформації", просив останнього надати наступну інформацію: копії договорів, що укладені Відповідачем без застосування процедур державних закупівель ("прямі" договори), для постачання протягом, в тому числі, квітня-грудня 2015 року за кошти бюджету продуктів харчування: молоко та вершки, рідинні, оброблені (код 10.51.1 за ДКПП 016-2010), масло вершкове та молочні пасти (код 10.51.3 за ДКПП 016-2010), сир сичужний та кисломолочний сир (код 10.51.4 за ДКПП 016-2010), продукти молочні, інші (код 10.51.5 за ДКПП 016-2010), консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові (код 10.13.1 за ДКПП 016-2010), плоди й горіхи, оброблені та законсервовані (повидло, сухофрукти) (код 10.39.2 за ДКПП 016-2010) ( а.с.10).

Відповідач листом від 28.05.2015 року за № 393 надав відповідь, в якій зазначав, що в силу приписів Закону України «Про доступ до публічної інформації», не обтяжений надавати запитувані документи, оскільки самі по собі вони по-перше - не мають статусу публічної інформації, по-друге - мають дані з обмеженим доступом в частині зазначення найменування, адреси, телефонів учасників договірних правовідносин. Також Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради повідомив, що не є субєктом владних повноважень, отже під час провадження діяльності не створює ніякої публічної інформації ( а.с. 11-12).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Законом України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VІ від 13.01.2011 року (далі за текстом - Закон №2939), унормовано порядок здійснення та забезпечення права на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначений .

Відповідно до ст. 1 Закону №2939, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно ( ч.5 ст. 6 Закону №2939).

Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст. 19 Закону №2939).

Статтею 12 Закону №2939 визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Згідно ст. 13 Закону №2939, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в ст. 13 Закону, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами (ч.3 статті 13 вказаного Закону).

Отже, законом можуть бути встановлені певні виключення при покладенні на розпорядників інформації обов'язків по наданню та оприлюдненню інформації.

Згідно з п. 47 ст. 2 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобовязань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету.

Так, відповідно до п. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, в спірних правовідносинах Міністерство освіти та науки України є головним розпорядником бюджетних коштів.

Системно аналізуючи вказані норми слід зазначити, що на відповідача Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради покладені повноваження, в порядку делегування, що надані йому Міністерством освіти та науки України, як головного розпорядника бюджетних коштів.

Відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює владні управлінські функції (обов'язки) по отриманню бюджетних асигнувань, взяттю бюджетних зобов'язань та здійсненню витрат бюджету.

Тобто, укладання відповідачем договорів на постачання продуктів харчування є фактом взяття бюджетного зобов'язання, оскільки зазначені угоди укладаються в межах бюджетних асигнувань і оплата за які здійснюється з державного бюджету протягом бюджетного періоду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що відповідач у взаємовідносинах із третіми особами щодо постачання продуктів харчування та продовольчої сировини виступав в якості розпорядника бюджетних коштів, а тому відповідно до положень ч.5 ст.6 Закону №2939, як спеціального нормативного акту, доступ до такої інформації не може бути обмежено, оскільки на запитувану інформацію розповсюджується положення ч.4 ст.21 Закону України "Про інформацію" .

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що отримана від відповідача відповідь, якою не було надано запитувану інформацію, фактично є відмовою в її наданні.

Таким чином, Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради, як розпорядник інформації про розпорядження бюджетними коштами, діяв всупереч вимогам закону, у зв'язку з чим порушив право позивача на інформацію у сфері публічно-правових відносин. За таких обставин суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Комунального закладу "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради, щодо відмови, обґрунтованої листом №393 від 28.05.2015 року, надати на інформаційний запит ОСОБА_1 від 20.05.2015 року №1211, копій документів про розпорядження, витрачання бюджетних коштів.

Зобов'язати Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради, надати ОСОБА_1 копії договорів, що укладені Комунальним закладом "Харківська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 9" Харківської обласної ради без застосування процедур державних закупівель ("прямі" договори), для постачання протягом, в тому числі, квітня-грудня 2015 року, за кошти бюджету продуктів харчування: молоко та вершки, рідинні, оброблені (код 10.51.1 за ДКПП 016-2010), масло вершкове та молочні пасти (код 10.51.3 за ДКПП 016-2010), сир сичужний та кисломолочний сир (код 10.51.4 за ДКПП 016-2010), продукти молочні, інші (код 10.51.5 за ДКПП 016-2010), консерви та готові страви з м'яса, м'ясних субпродуктів чи крові (код 10.13.1 за ДКПП 016-2010), плоди й горіхи, оброблені та законсервовані (повидло, сухофрукти) (код 10.39.2 за ДКПП 016-2010).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Сагайдак В.В.