МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
25.05.2015 р. № 814/1451/15
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
управління ПФУ в Центральному районі м.Миколаєва,
пр. Жовтневий, 55-є, м. Миколаїв, 54018
до
товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївводпроект", вул. Садова, 1, м. Миколаїв, 54001
про
стягнення заборгованості в сумі 19940,64 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва звернулося з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївводпроект" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій у сумі 19940,64 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що колишні працівники відповідача отримують пенсію на підставі Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі – Закон № 1977), але товариство, в порушення приписів Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та інших навчальних закладів ІІІ – ІV рівнів акредитації згідно із Законом № 1977, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 (далі – Порядок), кошти на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, та сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах, не сплатило, що стало підставою для звернення позивача до суду. Заборгованість виникла за період з 01.01.2003 р. по 30.11.2004 р.
Позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження.
Згідно ст. 128 ч. 4 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, працівникам відповідача призначено пенсії відповідно до Закону № 1977.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 24 та Закону № 1977 для наукових працівників (науково-педагогічних), які мають необхідний стаж наукової, науково-педагогічної, науково-організаційної роботи на державних підприємствах, в установах організаціях пенсії встановлюються на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. До стажу наукової роботи зараховується час роботи на посадах наукових працівників, незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання та на посадах, які до них прирівнюються,- на підприємствах, в установах, організаціях.
Перелік посад наукових працівників державних підприємств, перебування на яких дає право на призначення пенсії затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 6 ст. 24 Закону № 1977 передбачено, що різниця між сумою призначення пенсій за Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників не бюджетних підприємств, за рахунок коштів цих підприємств у порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України. Відповідно до Порядку пенсії, які призначені науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, різниця між сумою призначення пенсій за Законом № 1977 та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується: 50 відсотків за рахунок підприємств, а решта 50 відсотків, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно вказаного Порядку, фінансування витрат різниці у розмірі пенсій особам, які мають стаж роботи на декількох наукових підприємствах, установах і організація проводиться пропорційно зарахованому стажу роботи. Розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій визначаються органами Пенсійного фонду, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації, установі, яке повинно сплатити до 25 числа поточного місяця.
За розрахунками позивача, товариство не сплачувало суми відшкодувань, а тому за період з 01.01.2003 р. по 30.11.2004 р. за ним значиться борг у сумі 19940,64 грн.
При цьому, до суду з позовом управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва звернулося лише в травні 2015 р.
Відповідно до пункту 5 Порядку, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств і організацій визначається в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду України до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону № 1977, про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації. Державні небюджетні підприємства і організації щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної в минулих та поточних роках.
Згідно п. 6 цього Порядку у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
Пунктом 8 Порядку передбачено, що в разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Враховуючи, що спеціальними нормами не встановлено інших строків для стягнення заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсій, призначених згідно Закону № 1977, при обчисленні строків звернення за таким стягненням застосуванню підлягають положення ст. 99 КАС України. Позивач не обґрунтував поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо таку подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Відтак, умовою незастосування судом наслідків пропущення строку звернення до суду є наявність поважних причин такого пропущення. Поважними причинами є обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежали від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду.
Таким чином, даний позов поданий після закінчення строків звернення до суду, а тому належить залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 155 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Лісовська Н. В.